Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Bojovníci za folklór aneb J.Janča- Dívčí půček

25. února 2010 v 3:28 | Joskon. |  Knihy

I v dobách mírových je potřeba bojovat, ale s rozmyslem. Někde je moderní bojovat proti terorismu, jinde proti komunismu, u nás se bojuje za folklór a s úspěchem. Jeden vousatý už pojezdil, co se dá, a jezdit ještě bude, další bývalý komunistický prominent si dokonce kvůli tomu založil vydavatelství na knihy. Boj však přináší i oběti. Pod plachetkou osoba musela vstoupit do strany, ale jako náplast si mohla zaměstnat dceru v organizaci, jejíž náplň 5 pracovníků je opředeno tajemstvím, protože dřív to dělal jeden člověk ve volnu. A tomu ještě lidé záviděli. Možná je to proto, aby v době krize bylo koho propouštět! Všichni se občas sejdou na nějaké chlastací akci, nechají se vyfotit do novin a tváří se přitom velice národopisně. Umějí to zkrátka prodat!

Tito borci ve zbrani vydali knížku Jana Janči - Dívčí půček. Patřím mezi málo, co si knížku pozorně přečetlo a doporučuje ji i ostatním. Jan Janča je vlčnovský rodák a zejména jeho popis života na vesnici očima dítěte je čtivý a i prý nejstarší dochovaný. Jančovi nic vyčítat nemůžu, avšak kdyby ve Vlčnově zůstal, " neměl se k práci a tak ho rodiče dali studovat",
pravděpodobně by to tak láskyplně nenapsal. Být ale členem bojovníků za folklór, tak bych mu k části, kde se zmiňuje o jízdě králů, vytkl: " Tak to popisovat nemůžeš! Vždyť ti odvedenci si vystačí sami! Na to my žádné sponzory ani dotace neseženeme!"

Mně osobně vadí dlouhodobě nízká úroveň folklórních souborů. Tam bych nasměroval jejich útočné hroty. Chápu, že to pro ně nebude zajímavé, vždyť kromě práce je tam žádné výhody a požitky nečekají.

Stručně:
- Slovácké noviny nejsou totožné se Slováckou jiskrou.
-Jančovu tvorbu i po 30letech místní knihovna stále nevlastní.
- Stále nevím, co je "dívčí půček".
- Děkuji Aleši Cimalovi, trvale bytem v Praze, za tip a za zapůjčení brožurky.
 


Komentáře

1 Franta- dolní konec Franta- dolní konec | 26. února 2010 v 9:40 | Reagovat

Proč si myslíš, že soubory mají nízkou úroveň? Dokážeš to vůbec posoudit?

2 Vl. Vl. | 26. února 2010 v 21:56 | Reagovat

Já myslím,že naše místní zájmová uskupení nejsou lepší ani horší než soubory v našem okolí.Jsem rád, že to vůbec někdo dělá a věnuje tomu svůj volný čas.

3 Joskon Joskon | 27. února 2010 v 8:09 | Reagovat

Naše soubory jsou na stejné úrovni jako ve Veletinách, Skoronicích atd., kde narozdíl od Vlčnova nemají profesionální kulturní pracovníky. Ti dokážou zájem a velké množství děcek podchycených ve školce tak rozprášit, že za dospělé musí nastupovat přespolní.

4 Caty Caty | 27. února 2010 v 9:56 | Reagovat

Jestli je tam něco jako narážka na Vlčnovjánek, tak to urážíš i mě, protože úroveň folklor.kroužků je i na tanečnících!!! Takže...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama