Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Přece musí pochopit

20. listopadu 2010 v 8:45 | Pepin. |  Pepin tlačí
S odstupem času si musím přiznat, že se jen velmi neochotně vzdávám svého někdejšího mylného předpokladu, že "lidé přece musí pochopit…". Nemusí.

Většina lidí chápe souvislost mezi "já" a "my" jen velmi povrchně a kromě nejužších spřízněnců (pokud existují) ono "my" interpretuje jako "oni". Jsou tedy velmi nepřipraveni vnímat aspoň částečně složitý koncept jako je "veřejný zájem". Dokud sami a neodkladně nepotřebují fungující veřejné služby a ochranu, domnívají se, že jde o zbytečnou veteš. Hrdě pak na svých facebookových profilech uvádí politický názor - naštěstí nemám. Hned po novém seriálu z růžové zahrady vypnou televizi, pokud neusnuli u střílečky v němž Američané znovu zachraňují svět před komunisty, muslimy a mimozemšťany. Utíkají před vším, co narušuje jejich vnitřní rovnováhu - jenže neutečou.

Nevnímají politiky jako potřebné advokáty svých zájmů, ale jako parazity, které za to, že nekonají dobro, nejlépe potrestají tím, že nepůjdou k volbám. Nejsou schopni pochopit, že advokát, kterého si nenajmou, pro ně nehne prstem. Občan vychází z očekávání, že politik-advokát nejprve bude hájit moje zájmy a pak ho půjdu (možná) volit, což v podstatě znemožňuje novým politickým subjektům vstup na scénu (teď nemám na mysli lidovecké lokaje pana knížete, starosty na nich závislé a marketingový projekt s tváří investigativního redaktora).

Iniciativní ve smlouvě s voličem ní může být také politik-advokát, který si "najme" klienta. To se od nepaměti dělá prostřednictvím uvěřitelných slibů. V našem případě předvolebních. Nelze vymyslet nic zcela neuvěřitelného - díky omezené zkušenosti, sugestibilitě a optimismu (bezdůvodného pozitivního očekávání). A tak občané volí stále "nové strany" s podobnou úporností jako si některé ženy volí partnery alkoholiky, jimž dlouho chtějí uvěřit, že už pít nikdy nebudou, aby se zklamány rozvedly, a mohly se provdat za alkoholiky jiné, samozřejmě zcela pravdomluvné a milující. Opakovaně volí strany, jejichž představitelé "nejsou jako oni", aby znovu a znovu zjišťovali, že nová politická uskupení neplní sliby a zřejmě vznikla jen proto, aby sehrála vždy stejnou roli koaličních partnerů ODS. Činí tak v celostátním měřítku i na úrovni obcí, kde se pravidelně ukazuje, na kom že jsou ti "starostové a nezávislí" vlastně závislí. Jde o katathymní chybu myšlení - tedy myšlení zásadně ovlivněné přáním či obavou, optimismem, který "páchne blbostí" (Milan Kundera) nebo pesimismem. Na úrovni mnoha podobných rozhodnutí současně jsou tak tvořeny chyby, které vyúsťují v dějinotvorné události koalice jánabráchystů.

Víte vlastně, co byste chtěli po obci, nebo vám stačí na konci volebního období shrnutí dosažených úspěchů ve zvláštním vydání Perly?
 


Komentáře

1 vdoleček vdoleček | 21. listopadu 2010 v 10:47 | Reagovat

S voliči se musí umět pracovat, nejdřív jich přecpat vdolečkama a gulášem a pak jich kopnout do prdele.

2 ATA ATA | 21. listopadu 2010 v 11:19 | Reagovat

...navázání na příspěvek z minula od IF „Cirkus jede“:
„Aniž mudrovali dvě stě roků,
aniž byli bakaláři slavných věd,
řekli "naši klauni" stručně o pokroku,
jeden krok dopředu a dva zpět!“

3 luk luk | 21. listopadu 2010 v 20:52 | Reagovat

[1]: Super, od srdce jsem se zasmál.

4 škorpion škorpion | 21. listopadu 2010 v 20:59 | Reagovat

Zvláštní vydání Perly šlo na dračku. To se hned tak neuvidí,asi až zase za 4 roky,ale to se kolem JP  budou vlnit ve všech polohách hned dvě stejné.

5 já | 21. listopadu 2010 v 23:11 | Reagovat

To jse se sekli  pepine a škorpione.Zvláštní vydání měl zpravodaj .Jestli jste mysleli ten předvolební trapas plný našich dvou veledůležitých. Každopádně  dobře načasovaný tak jako otevření čističky.

6 pepin pepin | 1. prosince 2010 v 18:13 | Reagovat

Mrzí mě, že jsem se nedočkal ani náznaku nějaké odpovědi na otázku, kterou jsem ukončil svůj článek. Cynismus, v němž blazeovaný divácký odstup zaujal místo angažovanosti a spoluzodpovědnosti - v tom jsme všichni výborní. Včetně mě. Tak co jsem vlastně očekával?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama