Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Ekonomika bez daní-nový směr nebo science fiction?

8. prosince 2010 v 17:00 | Pepin. |  Pepin tlačí
Manželé Dymáčkovi jsou obyčejní Brňáci. Pan Michael má 67 let, jeho žena Marie je o deset let mladší. Ač oba matematičtí analytikové, dnes platí za jedny z největších reformátorů samotného nazírání na podstatu ekonomiky. O jejich práci se v českých zemích příliš nemluví, zato v zahraničí se vedou bouřlivé debaty o tom, jestli se jedná o utopistické revolucionáře nebo naopak průlomové průkopníky zcela nového směru, který sami nazývají "Paradigma třetího milénia".

Pepin

Ekonomiky zemí, dosud označovaných jako vyspělé, čelí již řadu měsíců dramatickým změnám. Po finanční krizi následovaly propady reálných ekonomik, vznikly obří deficity veřejných financí, které výrazně prohloubily již existující nebezpečná zadlužení. Vesměs všechny země přistoupily na princip tzv. "Kalouskova strašidelného domu",  v němž přízraky v tunikách a s révou ve vlasech Medúzy tančí řecké kolo kolem rozkládající se státní pokladny. Využili starého osvědčeného modelu, kterým se mobilizují masy lidí už celá tisíciletí, aby na sebe přijaly nějaký nepříjemný úkol, který je dočasně poškodí, aby jim následně (nejlépe na onom světě) přinesl užitek. S touto psychologií se národy posílají i do nesmyslných válek, neboť jim někdo zatraceně mazaný napovídá, že jen tak mohou zachránit vlastní mír a své bezpečí. Říká se tomu syndrom ohrožené pevnosti, v níž se lidé vzdávají svých porcí jídla, ženy pletou tětivy do luků z vlastních vlasů a muži odevzdávají vše, co mají, neboť věří, že velitelé pevnosti s tím naloží odpovědně a zachrání je. Ekonomická krize na celém světě znejistila zejména střední vrstvy, které jsou ochotny nechat se ostříhat jako ovce, jen když nebudou muset pod řeznický nůž sociální exkomunikace.

Hlavní problém je, že debaty probíhají jen o špičce ledovce, masu pod hladinou si téměř nikdo neuvědomuje a tudíž ani není předmětem záchranných úvah. Výzvy směrem k finančním trhům k rozumnému chování a stejně tak i k vládám k ozdravení veřejných rozpočtů jsou jistě potřebné a ještě více mediálně působivé, ale jde o pouhé útoky právě na tuto špičku ledovce. Proces civilizačního zlomu zplodil globalizaci, zapříčinil současnou demografickou situaci, způsobil obrovský růst produktivity spojený s náhradou lidské práce technologiemi (tak mě napadá, jaká bude nezaměstnanost, až konečně nahradí veškerou práci stroje?), a je i v pozadí prudkých změn hospodářského zeměpisu - tedy přesunu reálné ekonomiky do zemí označovaných jako "rozvíjející se", především do Číny.

Roční nárůst na zdravotní péči, sociální péči a zabezpečení seniorů je zhruba 7%. Fondové systémy jsou ekonomickým nesmyslem už jen proto, že neexistuje žádné investiční schéma, které by zajistilo, že průměrný fond bude na výstupu schopen krýt náklady rostoucí o oněch 7 - 10% ročně, přičemž z hlediska klienta, který začne "investovat" v 25 letech, do důchodu odejde v 65-70 a dožije se 85-100 let, bude muset být fond stabilně výnosný po dobu minimálně 60 let! Spíše se jedná o snahu "vymlátit zisk" z něčeho, co ještě dosud k mlácení určeno nebylo. Snahy posouvat věk pro odchod do důchodu nepochybně výrazně prohloubí problém zaměstnávání mladých: už dnes je v EU bez práce 21% mladých do 25 let (např. ve Španělsku až 40%). Je třeba zabránit, aby fiskál deformoval budoucnost ve jménu primitivních výpočtů od zeleného stolu, které sice slibují zvýšit daňové výnosy a snížit náklady, avšak v praxi budou tyto "úspěchy" nejvýš krátkodobé, pak odezní a k přetrvávajícím deficitům navíc přibude deformace pracovního trhu.

Dymáčkových P3M zcela nepokrytě definuje podstatu ekonomiky, její vlastní smysl a vztah k lidské společnosti a jejímu fungování. Nejde jen o teoretický traktát, ale o výčet konkrétních kroků k zavedení ekonomiky bez jakýchkoli daní, řízené směnou mezi sférou veřejnou a sférou podnikání. Nemožné? V epoše parních strojů se také věřilo, že vlak nemůže jet rychlostí vyšší než 50 km/h, protože by z něj jinak unikl všechen vzduch a cestující by se udusili...

(více na stránkách projektu: www.p3m.cz
 


Komentáře

1 KAT KAT | 8. prosince 2010 v 18:06 | Reagovat

Už se těším na komentáře k tomuto příspěvku..jen na okraj několik poznámek..v roce I9OO bylo 99% veškeré práce ruční..v roce I95O bylo již 99% veškeré práce mechanizováno..až 4O % nezaměstnaných..ale,na otázku co umíš co ovládáš..90%těch do 25 let odpoví ..že/h...nic/..není to jenom jejich vina,ale svůj podíl mají.O ekonomice bez daní nelze seriosně diskutovat, to je naprostá utopie..asi jako komunismus..Také je teoreticky možný...Kde by se zrodily prostředky na chod ,organizovaného násilí,/státu/s jeho obrovskou nadstavbou.. státním aparátem,sociální oblastí atd...

2 pepin pepin | 8. prosince 2010 v 20:04 | Reagovat

Ulama moji prosbu nevyslyšel, tudíž opravuji "traktár" na "traktát".

3 KAT KAT | 8. prosince 2010 v 20:27 | Reagovat

co je přesun ekonomiky do rozvojových zemí??..vývoz kapitálu..dnes počátek 21 století je věda výrobní silou,ASŘ-automatizované systémy řízení,pružné výrobní systémy,bezodpadové technologie a zvláště nanotechnologie určují směry vývoje..přesun neefektivní ekonomicky,materiálově,energeticky náročné práce a přitom měněkvalifikované/do těchto oblastí/ je logickým postupem vyspělých zemí.Dnes nerozhoduje o úrovni země,společenství, kolik tun oceli vyrobí,uhlí narube a zbraní zhotoví..ale tzv.to.základní výzkum..95% základního výzkumu,,vyplivují USA,Japonsko a EU..,,

4 KAT KAT | 8. prosince 2010 v 20:41 | Reagovat

když už je u těch proseb tak mimo jiné také ..Vesměs všechny země přistoupily...Využilyyyy /ty země/ staráho...

5 ulama ulama | 8. prosince 2010 v 20:58 | Reagovat

[2]: Omlouvám se. Taková chyba se mi stává jednou za 10 let.

6 Tarantule Tarantule | 8. prosince 2010 v 22:18 | Reagovat

Za určitých okolností se ti stává standartně.

7 pepin pepin | 9. prosince 2010 v 6:33 | Reagovat

Téma jako stvořené pro kata. Taky jediný KAT na to má alespoň nějaký názor. Zbytek našich posluchačů nedohlédne dále než do starostovy kanceláře?

8 IF IF | 9. prosince 2010 v 17:42 | Reagovat

Pepine,právě jsem chtěl k Tvému tématu něco napsat, trochu s nadhledem,ale ve výhledu mi brání starosta jak sedí v kanceláři tak asi z toho mnoho nebude,ale vidím,že má o jeden šedivý "fous" víc a to třeba bude zajímat naše čtenářové.

Co říci k výše uvedenému tématu.
Tak jak v ničem,ani v tomto se moc nevyznám.
Ale zdá se,že nejde jen o za dlužení států.
Podle mne zde existují státy,které svou "prosperitu" mají založenou na otrocké práci a celá jejich ekonomika stojí na vodě a písku.
Příkladem toho je Dubaj - výstavní skříň.Spoj.arabských emirátů,kde firmy budující velkolepé a úchvatné stavby zadržují i několik měsíců mzdy námezdním dělníkům z Indie,Pákistánu apod.A tuto pompézní a ve své podstatě zbytečnou výstavbu mají platit a využívat jen ti nejbohatší osobnosti světa.(Tak mě napadá,v jednom bedekru jsem se dočetl,že jsou tam golfová hřiště špičkové kvality,tak proč za humny stavět nové,když si tam můžeme zajet a nějaký ten míček odpálit.)
   Domnívám se,že z celého projektu, ikdyž stojí na nezaplácené dřině novodobých otroků,zbydou zase jen dluhy,které budou muset zaplatit ,ještě stále daňoví poplatníci (např. v ceně ropy)
   V Dubaji již dnes domorodci žádné daně neplatí,naopak veškerá studia mají zdarma a každá nová rodina dostává od státu zdarma bydlení.Ta cena se,ale teprve ukáže - zatím se načítává.
    Jinde vzniká dluh zase jinak.
    U nás třeba zatím lidi víc zajímá třeba to, koho si dnes bere za muže Bartošová ,než to proč v naší zemi,kde je pracovní síla 3x levnější než v západní Evropě,je kilometr dálnice 2x dražší než v Německu.Jsme klidní - na vládě ,žádná deprese a mezi lidma?-prý už s Pomejem není.
    Tím vším chci říct jediné, daně,jakkoli jsou nespravedlivé, nejsou špatný ekonomický nástroj a podle mne je chyba zase někde jinde.
    Chyba je jednoznačně ve všeobecné chamtivosti a i nenažranosti těch,kteří s daněmi disponují.
    Až se přihodí zázrak a v čele států budou lidé,kterým bude opravdu stačit jejich plat,a kteří s danými prostředky budou nakládat jako poctiví správci,tak možná zjistíme,že ty daně bohatě stačí a možná něco zbyde i pro příští generace a ty,pokud budou pokračovat v poctivosti přerozdělování,možná zjistí,že ty daně opravdu nebudou potřebovat.
     Možná to ani k tomuto tématu není,ale myslím,že trochu ano,protže pokud nedojde k totálnímu kolapsu celé světové ekonomiky a k bolestnému nástupu nového řádu,tak ještě chvilku daně platit budeme a dost vysoké.

9 IF IF | 9. prosince 2010 v 17:50 | Reagovat

Prosím Vás,nevíte náhodou někdo kolik stálo zateplení vlčnovské školy?A kolik,že v propočtu stál 1m čtvereční?

10 pepin pepin | 9. prosince 2010 v 18:15 | Reagovat

[8]: V podstatě mám na daňovou politiku a "mušky" jejich správců stejný názor jako Vy. Manželé Dymáčkovi ve svém pojednání totiž spoléhají na to, že z ničeho nic všichni občané pochopí (včetně těch v parlamentu posazených), jak by to bylo krásné, spravedlivé a žádoucí, kdyby... Bohužel jde o utopii (jak srovnal tento předpoklad s komunismem KAT). Nachází-li se západní civilizace na svém vrcholu, bude se bude opakovat historie rychlého pádu všech takových civilizací před ní. To mě samozřejmě docela štve, protože jsem letos možná zbytečně zasadil nové durancie ;-)

11 radioulambatar radioulambatar | 9. prosince 2010 v 18:20 | Reagovat

17 885 966 Kč. Uvádí se to na http://www.eazk.cz/wp-content/02-01-09_vyrocni-zprava_eazk-2209.pdf To jsou peníze od energetické agentury. Obec určitě připlacela, stavbu prováděla 3V+H.

12 IF IF | 9. prosince 2010 v 20:46 | Reagovat

Ups!Nebyl k té šlole přiteplen i nějaký tunýlek bez eurooken?

13 IF IF | 9. prosince 2010 v 20:57 | Reagovat

Tuhle jsem slyšel,že ve školce,která je součástí školy nějak taky netěsní okna a ty koberce ve třídách jsou jenom 25 let nové,že se sem tam do nich počurala a vyblinkala celá generace vlčnojanů,to zatím nevadí,alespoň se mají stávkozi v čem vyválet a tršku si polebedit.Prý i s hračkami je to trošku kách.A zahrada??
To je ,ale problém, protože kdyby nové koberce stály 10 milionů,tak by si toho možná někdo všiml a co potom.

14 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 8:57 | Reagovat

Tak jsem zjistil, že nám ve Vlčnově rostou i výborní "tipaři". Jeden takový mi jednou vysvětloval, že když si natáhnu na hubu pančochu, tak můžu chodit přes zimu do Klubu zadarmo přitápět ;-)

http://zlin.idnes.cz/policiste-vypatrali-zlodeje-kteri-ukradli-trezor-a-ujeli-s-nim-na-kole-1zm-/zlin-zpravy.asp?c=A101208_153732_zlin-zpravy_toi

15 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 9:17 | Reagovat

Možná, že by ta šedá ekonomika tak nebujela, kdyby se konečně zákonem podchytily v praxi už dávno zavedené daně jako "všimné", "držhubné" a na některých obecních úřadech rozšířené i "ukorytné" (čímž jsem se nechtěl dotknout malebné vesničky na moravsko-slovenském pomezí).

16 xy xy | 10. prosince 2010 v 9:37 | Reagovat

Nečtu žádné ekonomické teorie, neodebírám Hospodářské noviny, neznám rozdíl mezi makro a mikroekonomií. Kdybych to četl, tak už dávno spolknu pilulku a spím spánkem věčným.  

Světáci – hláška z filmu:
Prouza: Zejtra se začne s opakováním literatury a ty koupíš knížku.
Skopec: Co? Co koupím? Vy jste se... To je šílenec! Zase vyhazovat peníze. Koupit knížku?
a co? Tu si půjčíme od nějakýho školního dítěte.
Prouza: Ne, ne, musí se to koupit, protože základy budeme potřebovat furt. A potom se půjdeme podívat do univerzitní knihovny.
Skopec: Ježišmarjá, co zase do knihovny? Na co do knihovny, když budeme mít knihu? Ty jseš, prosim tě, úplně hysterickej!

17 kronikář kronikář | 10. prosince 2010 v 9:59 | Reagovat

Pánové a dámy,
vaše tlachání na mne působí stejně jako film Světáci, kteří se snažili „býti v obraze“.
Kdybyste ve všem měli pravdu, tak horní hospoda by se měla přejmenovat na Klub MENSY, kde desítka spravedlivých vyřeší problémy celého světa.
Bohužel jsme změnili zaměření stránek bývalé hlásné trouby Ulamy na osobní blogy, kde si každý může pobečat nad hořkostí světa.
Opravdu ty vánoční recepty jsou lepší ke čtení.
Pojďme raději řešit problémy, které nás tíží.
Mimochodem, kdo z vás ví, kdy byla závěrka Vlčnovského zpravodaje, respektive dokdy bylo možné dodat příspěvky? A proč se toto datum tají?

PS: Kdo nezná Světáky, tak mu mohu půjčit DVD. Doporučuji. V Horní sedávám skoro pravidelně. Pokud nejsem v Dolní.

18 občan občan | 10. prosince 2010 v 10:28 | Reagovat

Vlčnovský zpravodaj mě připadá hodně jednoduchý a když ho otevřu tak vidím stále to samé. Starostu v kroji,bůdové umělkyně, pěvecký sbor,popřípadě soudruhy Pavelčíka, Pančochu (zasev kroji). Proboha to Vlčnov nemá nic jiného než folklór. Už jsme celému okresu pro smích.

19 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 10:37 | Reagovat

Máte pravdu kronikáři - pojďme si pobečat nad místními problémy (i když mě opravdu tíží, že ty stromky možná nestačí zarodit ;-)
Dlouholetý šéf SVK Uh. Brod p. Trachtulec zadal kdysi dávno organizaci výběrového řízení pro intenzifikaci ČOV v Uherském Hradišti (fin. objem stavby 182 mil. Kč, realizace 2001-2002) nějaké brněnské firmě AP INVESTING, s.r.o. Tam vlastní 30% podíl jistý p. Šebek, 30% podíl p. Jelínek a zbylých 40% ovládá firma AQUA PROCON s.r.o. (projektování a provádění staveb). Firma AQUA PROCON samozřejmě sídlí na stejné adrese jako AP INVESTING. V AQUA PROCONu má 70% podíl opět p. Šebek a 30% patří p. Poláškovi. Oba jsou jediní jednatelé další firmy AP PLAN s.r.o., která se zabývá zprostředkovatelskou činností. Stoprocentním vlastníkem AP PLANU je firma AQUA PROCON. Polášek je navíc jednatelem v Geodetické kanceláři Kraus s.r.o., kde má 30% podíl p. Kraus a světe div se, 70% ovládá AQUA PROCON ;-) Možná by nám mohl starosta Pijáček, nynější člen představenstva SVK (který byl od 7.7.2001 do 3.6.2004 členem dozorčí rady SVK) sdělit, koho vlastně ve výběrovém řízení AP INVESTING nakonec k té intenzifikaci ČOV vybral ;-)
Nevíte náhodou, kdo byl pověřen výběrovým řízením pro zajištění stavby vlčnovské ČOV?

20 kronikař kronikař | 10. prosince 2010 v 10:51 | Reagovat

http://www.investauh.cz/?page=o-spolecnosti

Ale nevím to jistě. Ale kolem ČOV se motala.

21 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 12:02 | Reagovat

Takže Hradiště nakonec dostala VHS plus z Veselí nad Moravou. Firma v té době de facto patřila p. Studničkovi (a jeho šlapanický IMOS se na seznamu předešlých majitelů také vyskytl). Nebýt firmy BAU holding, která tehdy ovládala bezvýznamný podílek, nedostali bychom se do Brna, na ul. Olomouckou 174. Je zajímavé, že o této firmě Obchodní rejstřík mlčí, nicméně na stejné adrese sídlí IMOS holding, která má v představenstvu a dozorčí radě v podstatě tytéž lidi, kteří dnes shodně podílem 6,5% ovládají VHS plus. Rejstřík dnes už mlčí také o firmách RENAN a.s. a LIRANO a.s., jejichž jmění bylo převedeno v r. 2005 na IMOS holding. Na nich zajímavé jen to, že obě sídlily také na ul. Olomoucké 174 v Brně. A aby to nebylo tak jednoduché, IMOS holding je jediným akcionářem firmy IMOS Brno a.s., zase z Olomoucké 174, což je pro změnu nástupnická společnost zaniklé firmy Stavby mostů a silnic Hodonín a.s.
Tudíž veškeré fámy o možném napojení na AP INVESTING jsou tímto rozprášeny.

Pro unikátní přehled vlastnických vztahů v podnikatelském sektoru na Slovensku doporučuji server www.foaf.sk ("frienf of a friend"). V českých zemích bohužel nic takového neznám...

22 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 12:04 | Reagovat

překlep: kamarád kamaráda je "friend of a friend" ;-)

23 pepin pepin | 10. prosince 2010 v 13:36 | Reagovat

Třetím enochiánským klíčem vyvolávám tu, jejíž jméno se nesmí vyslovit! Slíbil jsem, že už nebudu vyrypovat, ale bez ATY toto rádio jen šumí. Chybíš nám!

24 občan občan | 10. prosince 2010 v 13:53 | Reagovat

Doslechl jsem se že se má VHS doplácet ještě asi 1,2 mil.Zajímalo by mě v čem spočívá tento doplatek a jestli po zaplacení této částky nebude VHS nejdražším dodavatelem stavby který se zůčastnil výběr.řízení???????

25 xy xy | 10. prosince 2010 v 14:03 | Reagovat

Není to pravda. Musíš k tomu ještě přičíst DPH, viz:
http://www.vlcnov.cz/obcasnik/view.php?nazevclanku=usneseni-rady-obce-vlcnov-ze-dne-20-8-2010-c-71&cisloclanku=2010110004

Takže se platí víc.

26 občan občan | 11. prosince 2010 v 14:01 | Reagovat

Potom tady ovšem něco smrdí, Co na to říkají naši zastupitelé. Bylo by dobře kdyby se k tomuto někdo vyjádřil.

27 pepin pepin | 11. prosince 2010 v 16:23 | Reagovat

Joskon: Dík za obrázek!

28 ATA ATA | 11. prosince 2010 v 20:03 | Reagovat

No, nevím, nevím, pepine, jestli máš opravdu zač děkovat, tou malůvkou nevrazil ti náhodou Joskon nůž do zad. Na záchodě se spuštěnýma trenckama to na žádný sexy symbol těchto stránek nevypadá! A určitě doposud jsi měl kvalitně našlápnuto! Jen nějak nechápu pozici obecenstva - že by děvčice byly v údivu nad tvou gramotností? Vypadá to dokonce na plácání nějakých hyeroglyfů.
Vzhledem k tomu, že nemají plynové masky,jiný úderný akt zřejmě neobdivují! Alespoň konečně všichni víme, při čem plodíš zdejší texty. Tož, jen tak dále! Ale pozor na hemeroidy!

29 ATA ATA | 11. prosince 2010 v 20:15 | Reagovat

Pro občana: Je zbytečné se dovolávati na těchto stránkách odpovědi jakéhokoliv zastupiče, neb toto čtivo není dostatečné pro jejich vytříbený vkus. Už jen pouhé pomyšlení na  tento blog by mohl mít za následek narušení jejich morálního profilu,případné zvýšení tlaku, zhoršení kvality vlasů a nehtů a nepravidelnou stolici - do tohoto rizika nikdo nepůjde!

30 pepin pepin | 12. prosince 2010 v 20:19 | Reagovat

[28]: Joskon má neobyčejně vyvinuté pozorovatelské schopnosti. Trefil i to, že jsem levák. A protože se spolu nechodíme sprchovat, nemůže vědět, že nosím zásadně slipy. Dvojsmysl psaní hieroglyfů na toaletní papír nechť si vyloží každý posluchač po svém ;-)

31 ATA ATA | 12. prosince 2010 v 21:09 | Reagovat

Daný užívaný svitek ke tvé tvorbě dle mého není to pravé ořechové. Připusťme, že z něčeho takového se náplň do knihovny bude realizovat obtížně a o estetickému působení nemluvě. Mám pocit, že přejítí na jiný charakter nosnosti myšlenek by bylo k dobru věci, protože stav setrvalý dříve nebo později je na h....  a stejně se  ocitne v haj...!... jsou monenty ve tvé tvorbě, o kterých si myslím, že by  případné ochuzení o jejich podstatu  generacím příštím bylo k neprospěchu hodnotnému  přenosu vědění. V rámci zdárného vývoje dějin zvaž a  přejdi!

32 uwe. uwe. | E-mail | 14. prosince 2010 v 15:00 | Reagovat

K "obyčejmým brňákům" uvedeným v článku dlužno dodat na př.i tato fakta:
1) U S N E S E N Í zasedání Zastupitelstva města Brna č. Z4/006
konaného dne 8. dubna 2003
ZMB schvaluje
- upuštění od vymáhání pohledávky ve výši 655.000,- Kč za společností BIP Group, a. s., IČ 46960911, (M.Dymáček) z důvodu promlčení pohledávky;
- odepsání shora uvedených pohledávek z účetnictví města.

2) Deník Rovnost 15. 01. 2001:

Nadací tekly peníze neznámo kam
Nejméně třináct milionů korun proteklo brněnskou městskou nadací na podporu letectví. Teprve nyní na radnici zjišťují, že nemají k dispozici doklady o činnosti fondu a vynaložení peněz. Nynější radní nejsou například schopni říci, zda ještě nadace může vymáhat jeden milion korun, které v roce 1994 půjčila podnikateli Michaelu Dymáčkovi na jeho projekt uzlového letiště. "Tato částka zřejmě nebyla vrácena. Musíme však ještě kompletně zrekonstruovat účetnictví, což je komplikovaný proces," přiznal primátor Petr Duchoň.

a nahlédnutím do obchodního rejstříku zjistit vazbu BIP GROUP a Dymáček

33 Pete Pete | E-mail | 14. prosince 2010 v 17:32 | Reagovat

Ke konstatování "zato v zahraničí se vedou bouřlivé debaty" v prvním odstavci článku by bylo potřeba uvést nějaké prameny, www adresy či  jiné zdroje - jinak to nezní věrohodně.

34 pepin pepin | 14. prosince 2010 v 18:22 | Reagovat

[32]: Přiznám se, že podrobnosti o realizaci projektu uzlového letiště v Tuřanech jsem nezkoumal - s Dymáčkovým dalším "podnikatelským projektem" P3M to nijak nesouvisí ;-)

[33]: Máte pravdu Pete, "vynález" P3M je tak absurdní, že se jím seriózně odmítají zabývat i ekonomové ve Vlčnově, natož ve světě. Slibuji Vám, že až příště budu myslet něco vážně, samozřejmě uvedu prameny.

35 básník básník | 9. srpna 2013 v 13:52 | Reagovat

Napadla mě báseň:

Tykala Antonína Dožínková
já bych Vás Vlčnovjani na dožínky vzal

kdybych nekydal na Vaši cestu a pole smradlavý čistírenský kal

ale, že jsem za to peníze vzal
proč bych se Vašim zdravým zabýval

těžké kovy, olovo a další co v kalu jsou, jsem tam přece nemíchal

jen jsem je do vaší půdy a pozemků promíchal

nevadí, že máte vesnickou čističku odpadních vod

mě přijde vrátit smrad a jedy do Vlčnova zpět vhod

proč bych Vlčnovjany na dožínky bral, škody hradil a ještě se omlouval
to radši zvolím z Vlčnova cval

a aby bylo jasné - nikdy jsem Vám netykal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama