Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Proč jsem v komunálních volbách nevolil lidovce, část II.

27. ledna 2011 v 20:08 | mATAhari |  Články
Když jsem se ve svém prvním článku snažil popsat svoji zkušenost s místní KDU-ČSL, tak jsem zdaleka netušil, jak je to složitější. Díky diskusi pod článkem jsou mi některé věci jasnější, ale konečný rozbor si musí udělat strana lidová sama.


Nicméně mi dovolte ještě jednu myšlenku. Situace kolem místní organizace KDU-ČSL je špatná, dokonce horší, než jsem si myslel. Oficiálně KDU-ČSL existuje pouze na papíře a pak dále několik týdnů před volbami, veškerá činnost kolem farnosti je řízena dobrovolníky z Vlčnova. Pouze část je z KDU-ČSL.

Akce pro veřejnost, které by tuto stranu přiblížili Vlčnovjanům, se nekonají anebo konají s velmi slabou propagací a tímto se strana dále zneviditelňuje.

Volební výsledek odpovídá, bohužel, realitě. Cesta ke změně spolu s obnovením důvěry a tím i získání křesel v obecním zastupitelstvu bude náročná, dost možná dokonce neuskutečnitelná.

Přeji si, aby se strana lidová vrátila na své pozice a stala se hodnotnou politickou organizací, která by dokázala držet krok s lídrem politického dění v naší obci a to s ODS.

Místní KDU-ČSL má tradici, má své osobnosti a dokáže myslet a konat jednotně ve prospěch volebního programu a tím i pro nás - místní obyvatele. Takže nová šance bude v roce 2014.
 


Komentáře

1 Antonín Pešl Antonín Pešl | 27. ledna 2011 v 21:53 | Reagovat

Odpovědi na některá témata, která mě zaujala v prvním pojednání o lidovcích:
-    Ano, většina z nás má dnes přes 50 let, ale většina do politického dění a naší strany vstoupila již před více než 20-ti roky.
Dnešní doba se tváří, že je apolitická a proto Vy mladší a mladí do stran nyní nevstupujete. Není to problém jen naší strany.
-    Akce lidovců- Je pravda, že od opuštění  akcí na „Rybníčku“ nepořádáme pro veřejnost skoro žádnou činnost. Pokud zůstanu předsedou, budu usilovat o obnovení „Rybníčkové tradice“ + Vaše náměty.
-    K vývěsce a článku Petra Placáka- Je třeba brát v úvahu, že tento článek vyšel v deníku s celostátní působností. Věřil jsem, že bude chápán, tak jak byl napsán, tedy s určitou nadsázkou.  Volič nejde do hloubky co strana nabízí programově, ale snáze podlehne masmédiím, která mu vnutí, že mu nezbývá jiná volba než ODS nebo ČSSD (mimochodem, lidovecký program byl předními  ekonomy a politology vyhodnocen jako jeden z nejlepších). To samé se stalo při komunálních volbách u nás ve Vlčnově. Jak je uvedeno v mnoha příspěvcích, volební program vcelku kvalitní. Jak jej, ale můžeme naplnit, když nejsme součástí koaliční většiny. On je totiž problém v tom, že se doposud nikdy nesepisovaly programové priority vládnoucí koalice. Když jsem chtěl, po  lídru ODS v roce 1998, aby byla sepsána koaliční smlouva, tak jí odmítl se slovy, že se nic sepisovat nebude. Tak se i stalo.
-    Pokud byla zmíněna škola ve výše uvedeném článku, byla to i naše priorita. Voliči to vyhodnotili, že jsme hrstka nespokojenců a „Nezávislí“ jsou ti správní, kteří  to vyřeší- přeji jim to i nám všem.
-    Smuteční obřadní síň na hřbitově- Vycházím z předpokladu, že většina z těch, kteří jsme pokřtěni a zastáváme křesťanské hodnoty, máme ve věcech spojených se smrtí jasno. Není naší  vinou, že lidé zastávající jiný životní postoj, nevyužívají místní smuteční obřadní síň. O tom naše strana ani církev nerozhoduje. Je jen na pozůstalých, kde a jak se rozhodnou zesnulého pohřbít. Je však nutné se v této záležitosti obrátit na civilní instituci, tj. na náš OU.
-    O restauraci „U Krála“ jsem se již zmínil, bohužel více informací nemám a nesnažím se někomu něco podsouvat ohledně postojů bývalého starosty p. Zemka (jak jsem koupil, tak prodávám).
-    O rovnici kostelník= lidovec, zde již bylo zmíněno několika pisateli- s jejich názory se ztotožňuji (hlavně s IF). Kdyby tato rovnice platila, jak někteří zdůrazňují, tak by ve Vlčnově lidovci v komunálních volbách možná vyhrávali.
-    Uzavřená skupina určitě nejsme- Veřejně zde prohlašuji, že naše strana je otevřená všem lidem. To znamená, že i těm, kteří nenavštěvují kostel. Přesto si myslím, že právě kostel a křesťanské hodnoty, které jsou logicky spojovány s naší stranou, jsou tou bariérou, která brání mnohým lidem vstoupit do naších řad. Věřím tomu, že otevřená podpora lidovců vyžaduje od případných zájemců jistou dávku odvahy a smířit se s tím, že budou nazýváni  „ pánbíčkáři a kostelníky“. A to si mnoho lidí rozmyslí a raději se přidají k jiné straně, viz příklady u nás.
Příště přidám další vyjádření. Dobrou noc.

2 pepin pepin | 27. ledna 2011 v 22:51 | Reagovat

Je mi líto pane Pešle, možná mě považujete právě za toho "masmédii ovlivněného" voliče a já si naopak možná nadutě myslím, že k vyřešení problému nestačí pod odkazem "jak na to" jen uvést čeho chci dosáhnout, ale především jakým způsobem toho chci dosáhnout (o tom je vlastně celá politika). Těch čtyřiapadesát stran kompletního volebního programu KDU-ČSL je vskutku velmi dobře napsáno. Nikoho to neurazí. Bohužel opravdu konkrétní kroky a čísla jsem našel např. jen v tématech o rodině a podpoře bydlení pro mladé. Co se protidrogové politiky týče, je v programu uvedeno (opět podotýkám, že v návodu 'jak na to'): "hledání účinných cest, jak omezit konzumaci nejrozšířenějších drog..." Místo garance hledání jsem čekal už popis cesty, jak omezit konumaci nejrozšířenějších drog. Podobně jako bude KDU-ČSL teprve hledat opatření pro zastavení úbytku lékařů. Popis dnešní situace u policie mám z první ruky. Některé záležitosti z policejní praxe ani nemohu zveřejnit, abych nebyl nařčen z šíření poplašných zpráv. O jejím financování (což je jádro problému, jako ostatně téměř u všeho) není v programu ani slovo. Vždyť všichni politici už dávno vědí "co nás pálí" a voliči od nich čekají recepty s konrétními surovinami a ne pouhé ujištění, že teprve připravují kuchařku do tisku...

3 rarach rarach | 28. ledna 2011 v 7:05 | Reagovat

Zajímalo by mě,co máš mATAhari na mysli tím lidoveckým držením kroku s lídrem politického dění ODS. Znamená to snad, že lidovci nají dělat stejné politické špinavosti jako předvedli naši ódéesáci? To přání se ti podařilo.

4 pepin pepin | 28. ledna 2011 v 7:58 | Reagovat

Ještě bych si dovolil reagovat na Váš názor o vytváření apolitického mýtu ve společnosti. Máte pravdu, mladí nevstupují do stran. Mladí nechodí k volbám. A když už, tak volí politické strany spíše ve snaze někam patřit, především "mezi ty bohaté a úspěšné" aniž by znali jejich volební programy a politické cíle. Např. masová facebooková agitka zabezpečila TOP09 "přízeň" prvovoličů. Opravdu synek, mnohdy ještě závislý na tatínkově kapesném, může chápat reálné dopady a politické nástroje neoliberální pravicové strany? Vždyť lze předpokládat, že taková strana mu těžce zkomplikuje studium vysokým zpoplatněním, nástup do první práce eliminací práv zaměstnance, možnost vlastního bydlení bez zadlužení na dvacet let neexistuje, na děti může zapomenout, u lékaře bude možná platit "na prkno" tak, jako u veterináře a co si sám na důchod neuspoří (zatím neví z čeho), to na stáří nedostane. Nerad bych opakoval, co už jsem na tomto blogu o "duši voliče" uvedl. Apolitizace je samozřejmě vhodná k udržení chodu a klidu ve smyslu Caesarovy zásady "chléb a hry". Když budou mít co jíst a občas se pobaví, nebudou nic zásadního řešit. Mám pocit, že i středové strany nemají příliš chuť pojmenovávat věci pravými jmény. Pravda, pak už by nemohly být ve středu...

5 rarach rarach | 28. ledna 2011 v 8:04 | Reagovat

mATAhari a jaké máš na mysli osobnosti? Osoby to jo,ty by byly, ale osobnosti? Nenapadá mě nikdo takový,kdo by naše lidovce dokázal z toho srabu vytáhnout. Můžeš je teda jmenovat,myslím ty osobnosti,víš vůbec o kom píšeš?

6 pepin pepin | 28. ledna 2011 v 9:43 | Reagovat

[4]: Pardon, teď jsem si uvědomil, že při posuzování priorit prvovoliče vycházím z mylných předpokladů, bude to spíše nějak takto: Když rodiče chtějí abych měl vysokou, tak mi ji zaplatí; Pracovat jako zaměstnanec nebudu - vidím kolik si fotr ve fabrice vydělá; Bydlet mám kde - celé horní patro u starých je volné a nemusím platit inkaso; Cože? Děti? Ještě jsem si nic neužil a proč si na krk uvazovat jakousi zodpovědnost; Já budu věčně mladý, zdravý a do důchodu je stejně ještě daleko, kromě toho na ty dnešní důchodce-vyžírky nemíním ze svého připlácet ani korunu. Pak tu volbu TOP09 chápu ;-)

7 abeceda abeceda | 28. ledna 2011 v 10:17 | Reagovat

[5]:
Ta poslední věta byla spíše řečnická. Ale pokud trváš na odpovědi, tak ji chtěj po vedení místní KDU-CSL.
Pokud budou moci odpovědět, tak to je dobře, pokud ne, tak....

8 rarach rarach | 28. ledna 2011 v 10:42 | Reagovat

[7]: Proč odpověď  po vedení? Třeba by vedení lidovců o svých lidech jako  o osobnostech se nevyjadřovalo. Kdo v
jiných stranách to vůbec je,jsou nějaké? Na to by měl odpovědět ten, co to napsal,ne? Nebo ten článek je jen  snůška řečnických frází?

9 magda magda | Web | 28. ledna 2011 v 15:20 | Reagovat

www.poznavat.cz je super stránka.

10 Antonín Pešl Antonín Pešl | 28. ledna 2011 v 16:49 | Reagovat

Další slíbené odpovědi na daná témata o lidovcích:
-    Co se týká nešťastných durancií na farní zahradě, několikrát jsem na tento stav pana faráře upozorňoval. Při ohláškách v kostele dvakrát vyzval přítomné, aby si zájemce toto ovoce bezplatně posbíral. Osobně jsem několikrát přemlouval  p. Fr. Josefíka, aby si durancie nasbíral. Odmítl mne s tím, že by se o něm mluvilo jako o „nenasytovi“. Jak vidno bez řečí se neobešlo ani to, že nakonec tento vlčnovské poklad shnil na zemi. I já to považuji za špatné hospodaření, ale co více pro to udělat. Možná vyhlásit v místním rozhlase. Pokud bude letos nadúroda, dám to na RÁDIO.
-    Ano, schůze lidovců bude koncem února. Jak a  kdo vystoupí ?, proti komu ?, a jak dopadne ? Určitě se dovíte.
-    Program pro nedávné volby ve Vlčnově, byl dle mého soudu, nejvíce konkrétní,  ze všech subjektů, které se  na místní  úrovni, ucházeli o hlasy voličů.
-    V našem novém předsedovi p. Bělobrádkovi, vidím naději pro budoucnost. Jen se obávám, jaký  prostor pro naše stanoviska dostane v médiích, když nejsme parlamentní stranou.
-    K našim webovým stránkám- Jsem toho velký příznivec, sám jsem s tímto návrhem přišel, abychom se více přiblížili mladší generaci. Pan učitel Vorba je vytvořil, předpokládal jsem, že je budeme společně naplňovat informacemi. Bohužel, jak je všeobecně známo p. Vorba naši stranu opustil a doposud náhradu za něho nemáme- s radostí bychom někoho takového mezi námi přivítali.
-    Co se týká plesu lidovců a členské základny- Poslední ples jsme pořádali v roce 2003, byl dokonce okresní. Propagace byla na dobré úrovni jak ve Vlčnově, tak i mimo naši obec. A výsledek ?- asi 120 přítomných lidí, čili žádná sláva. Nedostavila se ani většina našich členů (tehdy asi 65 lidí v KDU-ČSL). Nedivím se, vždyť věkový průměr byl a je kolem 76 let. Dovolí si odpovědný člověk po těchto zkušenostech uskutečnit další prodělečný ples? Předpokládám, že nikoliv. Třeba se časem vše změní.
-    Lidovci- Určitě nejsme z těch, kteří se hrají na „lepší lidi“, než jste Vy, naši  spoluobčané. Volby nám i Vám celkem zřetelně ukázaly, že jsme hodnoceni spíše hůře, než lépe a jak vidět máme ve vašich očích co zlepšovat.
-    Jestli má někdo hmatatelný důkaz, že pí Kašpaříková s místostarostou pomáhaly vyplňovat volební lístky- sem s touto informací.
-    Ostatní připomínky byly již dříve zmíněny.
-    Doufám, že Vás mé odpovědi  uspokojily, ale nebráním se dalším dotazům a námětům. Beru to jako nacházení cesty k Vám.

11 jo jo | 28. ledna 2011 v 17:13 | Reagovat

[10]: Jaký chceš hmatatelný důkaz proti Kašpaříkové a Mošťkové?To by museli důchodci vypovídat do protokolu atd,i kdyby to byla pravda tak do toho ti nikdo nepůjde.Proč taky.Vždyť jsou hodné a jjim vyhovují.

12 rarach rarach | 28. ledna 2011 v 18:15 | Reagovat

[10]: Tondo,co ty na to o držení kroku lidovců s ODS v budoucnu, jak se píše v článku. Autor mně zatím neodpověděl,jak to myslel.Možná si ten dotaz zatím nepřečetl,možná neví jak se z toho vyvléct.

13 samm samm | 28. ledna 2011 v 18:43 | Reagovat

[12]: Jestliže,jsi nepochopil co je řečeno o udržení kroku s ODS tak se vrať na začatek a pozorně si to celé přečti. Jinak přeji KDU nejen ,aby krok udržela,ale může i zrychlit.Změn je třeba.

14 IF IF | 28. ledna 2011 v 19:12 | Reagovat

Podle mého mínění se pisatel článku trochu mýlí v tom ,že KDU - ČSL je jen papírovou stranou.
Možná mne vyvedete z mého tvrzení ,ale největší místní papírovou stranou je ODS ,čítající ve Vlčnově možná 10 členů a to možná ještě přeháním.Samozřejmě tato místní pidi strana čerpá z celostátní popularity a moci ODS.
Je to svým způsobem logické ,protože v našich zemích se rádi ztotožňujeme s mistry světa a se všemi silnými a mocnými ,vzbuzuje to v nás pocit ,že jsme na té správné straně a tak podporujeme náš výkvět - naši elitu a tím se vlastně podílíme na všeobecném úspěchu a prosperitě.
Ovšem zas jen do chvíle kdy nám někdo v oficiálním projevu sdělí , že ....naše země nevzkvétá.Protože do té chvíle tomu většina nevěří.

15 IF IF | 28. ledna 2011 v 19:54 | Reagovat

Líbí se mi pepinovy připomínky.Velmi trefně v bodu 6 a výše charakterizuje dnešní mladou generaci.Sám cítí ,že na tomto stavu není něco v pořádku.Jistě na tom máme svůj díl zodpovědnosti i my rodiče tím ,že mlčky tolerujeme tyto zhoubné trendy ve společnosti a omlouváme je lichou snahou ,že naše děti  před něčím ochráňujeme.Opak bude asi pravda!Když to tak půjde dál neochráníme ani sebe ani je.
Pokud se mladá generace včas nezorientuje a včas nevstoupí třeba i do místního dění bude to mít hlavně pro ni fatální následky.
Otázkou zůstává na jakých hodnotách chce mladá generace budovat svůj svět a svět svých dětí.
Pepin hledá odpovědi na východiska a způsoby řešení u p.A.Pešla.V jistém smyslu je to úsměvné ,ale také závažné a zavazující.
Není možné to podcenit ,jen nevím zda se dopídíme k nějakým způsobům řešení ,ale vzájemná diskuze je dobrý začátek.
Hoši máte můj obdiv a držím vám palce.Já pokud mi bude stačit dech tak se do té diskuze přidám.

16 pepin pepin | 28. ledna 2011 v 22:52 | Reagovat

[15]: Už jsem poznal hodně dobrých lidí a ještě více pokrytců. Přesto "souvislosti" hledám i nadále, neboť všechno souvisí se vším. Pana Pešla dotazuji v otázkách lidovecké politiky, protože je politik. Nerad bych z něj činil nějakého "odpovědného oponenta". O svém universalizmu, který možná poskytuje určitý nadhled nad nynější tzv. "demokracií" a vysvětluje principy jejího fungování už jsem psal, ale pro svůj fyzický život už mám svůj žebříček hodnot ujasněn. Pro jeho naplnění bych rád podpořil politiku, která apeluje na "to lepší v nás". Možná je to stejná utopie jako universalizmus. Jsem toho názoru, že to má smysl. Především pro toho, jehož život budou jednou hodnotit i jeho děti, kterým kdysi vyprávěl neuvěřitelné pohádky, kde dobro vítězí nad zlem.

17 ATA ATA | 28. ledna 2011 v 23:04 | Reagovat

...pánové, když vás tak čtu, tak by nebylo od věci nasadit i něco pozitivního...! A  protože jsem nechtěla nabourat váš dnešní styl,tak k tomu přidám:
..."Zas mě trápí otázka, mám být hrdý, že jsem slušný člověk, nebo si nadávat, že jsem vůl?"

18 samm samm | 29. ledna 2011 v 6:06 | Reagovat

6/Pepine ty jsi to sice velmi dobře popsal,ale už jsi zapomněl přidat proč tomu tak je. Já bych řekl,že
problém je ve výchově  těch mladých a jejich rodinách. Dneska většina lidí žije ve spěchu a rodiče
ani neví co jejich děti dělají a na čem ujíždí. Peněz mají víc než jsme měli v jejich letech my,ale zapomínají na to,jak nám naši říkali : „Bez práce nejsou koláče“.

Každý chce,aby se jeho děti měli líp a uhrabuje se jim cestička. Proč ne? Nemělo by to,ale dopadnout tak,že pokud jim nebudeš mít co dát,aby tě odložili do útulku neboť s tebe už nic nekápne,ale naopak budou s tebou jen starosti.
Toto si musíme odmakat sami,tady nám žádná strana nepomůže.Je na nás jaký jim dáme příklad a můžeme je i v něčem ovlivnit a pak pustit do světa. Pak můžeme sledovat čím je kdo ovlivní a jaký
budou mít světonázor?

[6]:

19 samm samm | 29. ledna 2011 v 16:02 | Reagovat

Jaké si to uděláš takové to bude.

20 pepin pepin | 29. ledna 2011 v 20:42 | Reagovat

[19]: Moje děti jsou ještě děti, takže si to snažím jaksepatří "užít". Často vídávám dědečky jak se svými vnuky dovádějí přiznávajíc, že na jejich rodiče neměli tolik času. A kolik máme vlastně času? Zvolil jsem práci ve které sice nevydělám majland, ale můžu být každé odpoledne doma, žena je v domácnosti a když k tomu přidám náklady na tři potomky tak je jasné, že v létě nejezdíme na Ibizu a v zimě do Alp ;-)
Klasik řekl, že děti nemají povinnost činit rodiče šťastnými. Především tehdy, až vyrostou. S tím musí každý počítat. Nechtěl bych se pouštět do nějakých složitých analýz (abeceda nemá analýzy rád a ATA je radši, když se mluví česky), tak se pokusím jen krátce.
Rodiče se stávájí poplatně systému krátkozrakými hedonisty. Příčinou neutěšeného stavu ve většině rodin je slepá podřízenost principu slasti ze strany rodičů, z čehož plyne upřednostňování cesty nejmenšího odporu. Snaha "usnadnit si" život vede rodiče k tomu, aby vyhověli každičkému přání svých ratolestí, které se stávají den ode dne tyranštějšími. A tak se i učitelé a vychovatelé potýkají s problémy socializace, které již rodina nezvládá. Systém ze své podstaty klade rovnítko mezi přání a zájem, což tradiční rodičovství odmítalo. V kultuře, která "otcovský" princip povinnosti podřídila "mateřskému" imperativu užívat si, může vznikat dojem, že rodič jakožto vychovatel selhává, když chce jakkoli omezovat právo svého dítěte neomezeně si užívat. Důsledkem zesilujícího tlaku, aby oba rodiče byli zaměstnaní, je situace, kdy rodič vidí své dítě čím dál méně - čili je přirozené, že se vyhýbá roli "represivního" vychovatele, který dítěto říká, co má dělat.
Rodičovské rezignaci na tuto roli sekunduje kultura monotónní ubíjející konformity, která předhazuje obecenstvu jen to, co již (nejspíš) chtějí.
Není úniku, protože obrana proti výše uvedenému je považována za slabost a nepřizpůsobivost. A tak jako správný "optimista" říkám - může to být ještě horší ;-)

21 pepin pepin | 29. ledna 2011 v 21:08 | Reagovat

Jen abych vysvětlil, proč nám Ibiza a Alpy nechybí (pro spoustu lidí asi nepochopitelné): společné nocování při ohni v búdách nebo sáňkování v "Jamě" prostě musíte zažít ;-)

22 Joskon Joskon | 30. ledna 2011 v 9:28 | Reagovat

[19]: Jsem názoru, čím víc do děcek investuješ tím jsi pak zklamanější, když se skorodospělý potomek začne projevovat. Navyknutý na standard z dětství se chová jak host v hotelu,  no a rodič je personál. A nemyslím si, že je to jenom chyba výchovy.

23 samm samm | 2. února 2011 v 8:37 | Reagovat

[22]: Určitě to není jen o výchově.Máme velmi krásné přísloví,které nám naši stařečci zanechali.Ohýbaj mňa mamko dokáť su já Janko,až já budu Jano neohneš mňa mamo. Jak tedy dál?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama