Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Když se dva (tábory) perou, třetí se směje...?!

19. února 2011 v 9:07 | ATA. |  Články
...tímto dávám prostor k pokračování diskuze, která se nám zde "zrodila". Dovolím si na úvod k ní tak trochu zavzpomínat.

Je to už opravdu hodně let (možná víc jak 40), kdy se "utkával" můj otec (dělník - železář) s mojí tetou (učitelkou ZŠ II. stupně). V podstatě pravidelně byla završena rodinná setkání jejich letitým "bojem", kdo je potřebnější, kdo se víc fláká, kdo kolik bere, jestli oprávněně atd. Kromě toho, že vždy totálně otrávili okolí, nikdo o "své" pravdě nepochyboval, ale zároveň toho druhého pokud si pamatuji nikdy nepřesvědčil (někdy pouze překřičel). Z té doby vím, že věty, které zde padly o hodinách mající 45 minut, mohu doplnil ještě o pracovní rok, který čítá jen 10 měsíců. Výrok o práci jen ani ne čtyři hodiny denně doplňuji o - a jaká navíc domácí příprava, když učíš roky, tak to už máš všechno vědět. A ty prázdniny (furt ) - z čeho můžete být unavení a vynervovaní, když nic neděláte. Jako dva tábory stojící proti sobě, které se prostě neshodnou a chtějí se porazit. Otázkou je, zda se při tom všem mohou alespoň respektovat. Slýchala jsem to kdysi dávno,jak vidět nic se na obsahu nezměnilo.
Jak odpovědět na otázku: "Kdo je na tom hůře?" Mladí, kteří (když se podaří) mají práci, když štěstí popřeje, měli by se osamostatnit a založit rodinu (ovšem, co když štěstí nic na to). Nebo starší (pro někoho již staří), kteří ještě podporují děti na studiu, měli by se starat (zabezpečovat?) o své rodiče a zároveň si šetřit něco k důchodu (pokud je z čeho).
Proč by zaměstnanci s praxí měli být lépe hodnoceni, když jsou proti mladým nastupujícím tak málo na všech úsecích "pohybliví"?
A co odpovědět, že když stejná práce, tak plat pro chlapy větší než pro ženské, protože...!
Vyskytl se zde také sammův názor, že vše je otázkou volby, kam se vlastně zařadíš. Co ti, kteří si volit z nejrůznějších příčin již nic moc nemohou, některým ujel vlak a chytit jej už nedokáží.
Tak se stane skutečností, že kdo má 11 tisíc, chce 17 jako tam ten mladý, ten, kdo má 17 za 30 let praxe (i když v jiném oboru) to vidí jako nespravedlnost, ten, kdo je na minimu ...!!!
Všechno toto je dle mého jen dění tak nějak více "dole". A co "třetí" tábor - směje se? Ten, který se nemusí dívat, kolik co stojí, ví naprosto přesně, že bude mít na veškeré splátky a dovolená pod sto tisíc by pro něj byla společenským propadákem. Někdo se dostal na pomyslné výsluní vlastním kladným přičiněním, jiný na základě podvodů. V prvním případě to přeji, v tom druhém nezávidím následné problémy (pokud se dostaví).
... dva tábory, které v různých životních pozicích stojí proti sobě. IF v minulé diskuzi psal o krizi "hodnot". Možná zmíněná "kvalita" upřednostňovaných hodnot spěje k tomu, že v dalším běhu let budeme "sami proti všem".
PS: Ve výše uvedeném textu jsou obsaženy otázky a úvahy, nikoliv pokus o odpovědi a ně, to nechám na vás.
 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 19. února 2011 v 9:28 | Reagovat

Když se nad tím zamýšlím, nejsem naplněn optimismem. Podle mne mladí to mají teď o mnoho horší. A nás nečeká nijak skvělá budoucnost. Na důchody není už teď, takže nás ve stáří pichnou někde do starobince. Klasik říká: "Dobře už nám bylo!"

2 mamča mamča | 19. února 2011 v 10:05 | Reagovat

Jaké užívání si důchodu?Vždyť já půjdu do důchodu v 65 letech.Umíte si to představit? V jakém stavu bude moje tělesná schránka?Budu ráda,že můžu sedět doma u telenovely a nebudu mít na nějaké užívání ani pomyšlení.

3 růžena růžena | 19. února 2011 v 10:19 | Reagovat

[2]: Buďme rády,že můžeme přispívat na důchod těm,které šly třeba už v 53 letech. Můj termín je 63, ale oni to utčitě stihnou ještě prodloužit.Takže s žádným senza stářím nepočítám.

4 Donald Donald | 19. února 2011 v 10:51 | Reagovat

Je to všechno už v nadpisu. My se bijeme a oni nahoře se smějí.  Většina se třese na  500 Kč ve výplatě navíc a nad námi se rozkrádají miliony. Závidíme si o pár tisícovek měsíčně, kvůli tomu se tady i urážíme - Hade a Jano, teď mluvím o vás, ale ty pravé, co to všechno zavinili, nejmenujeme. Vlastně už ani nevíme, kdo na tom vrchu to všechno zavinil a teď se napakovaný  nám, spodině, jen chechtá!

5 apocalypto apocalypto | 19. února 2011 v 12:10 | Reagovat

My dole se budeme mlátit a ti nahoře budou tančit na našich hrobech!

6 podnikatel podnikatel | 19. února 2011 v 14:09 | Reagovat

Když se nebudete jen litovat a pořádně si máknete,tak se dostanete i do toho třetího tábora.

7 názor názor | 20. února 2011 v 12:50 | Reagovat

[6]: Dnes začínat podnikat je šílenství.Noví v naší džungli nemají nárok se chytnou.

8 kubakubikule kubakubikule | 20. února 2011 v 20:42 | Reagovat

Docela závidím dnešním důchodcům, myslím starobním. Odešli do něho v rozumném věku: 53-60. Sice se narodili za války, ale jako děcka nesesli její tíhu. Za komunismu si založili rodiny, postavili baráky, práci měli zajištěnou, tempo většinou pohodové v porovnání s dneškem. Měli čas i na záliby, v kterých vlastně pokračují i v důchodu Mužský pěvecký sbor, mažoretky. I ta výše důchodu je slušná, narozdíl od toho, co nás čeká. Ani se jim nedivím, že volí ODS. Jich problémy mladých nezajímají.

9 pepin pepin | 20. února 2011 v 20:46 | Reagovat

[6]: Už veliký komik Burian říkával, že horních bylo vždy jen deset tisíc. Kdyby jich bylo dvacet tisíc, tak už je to moc ;-) Pořádným "makáním" jsme měli možnost se mezi ně dostat do půl roku po listopadu, než se žárovka rozsvítila. Mám na mysli obyčejné smrtelníky, kteří neseděli na postech ředitelů komunálů apod. Kdo to nestihl, musí čekat na další změnu státního zřízení ;-)
Tou nejdůležitější věcí, kterou občas někteří podnikatelé nechápou je, že ta "lůza" se mnohdy nikam ani nežene, ba dokonce se ani nelituje. Ne každý se míní honit půl dne za ohromným výdělkem, aby jej pak mohl utratit za ohromné voloviny a tak si svůj život náležitě "užít".
Bohužel mě osobně velmi zneklidňuje, že po každém dalším utahování opasků začíná čím dál více lidí uvažovat o svých výdajích racionálně. Tak to by nešlo ;-) Spotřební společnost funguje na principu spotřeby. Parazitovat na tom může jen pár kusů. Když nás bude mnoho, tak to spadne jak domeček z karet a to bychom tedy nechtěli.

10 pepin pepin | 20. února 2011 v 21:36 | Reagovat

Dovolil bych si ještě komentář k článku samotnému: ATIna poenta, jak jednou možná budeme sami proti všem, je tak nadčasová, že si to dnes ani nedokážeme připustit. Nedávno došlo na Rádiu k "souboji" tužeb mužů a žen. Otázka byla ovšem položena špatně. Nejde totiž o pohlaví. Tužby se mění s věkem respondenta. Jinak si představuje "spokojený" život dvacetiletý, jinak vyzrálá čtyřicetiletá a jinak senior. Podle těchto preferencí se odvíjí také preference politické. Mladým se navíc dají navykládat různé pohádky s dobrým koncem. Jaké asi budou tužby a potažmo preference husákových dětí až se z nich stanou husákovi důchodci? Možná to budou aktivní stoletci, jak by si to představovala pojišťovna AXA. Možná budou stejní jako dnešní staří. Sousedka Tykalka mi v pětaosmdesáti na otázku 'co by si ještě přála' odpověděla jasně: "Aby se mě už Pánbů konečně zebrál..."

11 lůza lůza | 21. února 2011 v 8:49 | Reagovat

8 kubakubikule, já závidím nejenom těm starobním, ale i těm invalidním. Rozdíl je jenom v tom že starobní se důchodci si na důchod nadělali,kdežto většina Vlčnovských invalidů se k němu prochlastala.

12 lůzr lůzr | 21. února 2011 v 12:58 | Reagovat

[11]: A když nechlastali před tím, tak teď určitě - v Horní a u Králíků jich sedí dopoledne dost.

13 Jan starobní čekatel Jan starobní čekatel | 21. února 2011 v 14:29 | Reagovat

A ostatní co nechlastají jsou zaměstnaní na plný úvazek, jako by jim nic nebylo. Jenom mají navíc tu sedmitisícovou almužnu od státu. A pak že není na důchody.

14 zmiják zmiják | 22. února 2011 v 12:03 | Reagovat

[13]: Sociální systém jedna radost.Mladí trčí doma bez práce a důchodci pracují. Ještě tak nejlepší u podnikatelů na černo.Jsou rádi,že k důchodu dostanou přihozenou nějakou tu tisícovku a na všecko drží hubu.A pro naše uhlobarony je to taky výhodnější,než zaměstnávat mladé.

15 ATA ATA | 22. února 2011 v 17:05 | Reagovat

Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Tomáš Baťa 1932

16 IF IF | 22. února 2011 v 18:58 | Reagovat

[15]: Po delší době jsem zase otevřel stránky Rádia a musím konstatovat ,že příspěvek od ATA sedí.

Dnešní doba je možná od té vzpomínané odlišná tím ,že samotní banrotáři sedí u kormidla lodi a na přikované galejníky u vesel ještě křičí:"Buďte rádi ,že můžete veslovat!Ale veslujete špatně holoto!Nestačíte totiž veslovat v našemu tempu rozkrádání!"

17 Fera Zemek z Vlčnova Fera Zemek z Vlčnova | E-mail | 2. března 2011 v 2:15 | Reagovat

[1]:Jo, běžte za tyma co rozprodali, rozkradli a donášali. Tady takoví nejsů

18 lufťák lufťák | 5. března 2011 v 19:43 | Reagovat

Kdy už s těma kokotinama tady přestanete?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama