Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Unikátní experiment aneb začneme konečně více číst?

10. března 2011 v 16:15 | Pepin. |  Pepin tlačí
Na úvod tohoto pojednání bych rád upozornil posluchače, kteří si myslí, že zkratka DPH znamená "Dacík příde hned", že to bude trošičku složitější. Půjde totiž o unikátní experiment zavedení jediné sazby daně z přidané hodnoty, kolosální podvod na voličích a současně metafyzický pokus kolik česká domácnost a podnik snese. Komu že vlastně plyne prospěch ze současné diletantské politiky této vlády?

Když jsem sledoval vystoupení Petra Gazdíka v nedělní Partii, musím uznat, že v tom má jasno. A to je mladší než já. Pokud prosadí, aby knihy zůstaly ve snížené sazbě DPH, pak možná začneme i více číst.

Kdo nečte, neví. A kdo neví, ten je spokojený. Na Moravě tomu říkáme "blbučký". Ani byste nevěřili, jak blbučký je náš maličký národ uprostřed Evropy. V utahování opasků a zatínání zubů se nám nemůže nikdo vyrovnat a to nás šlechtí. Po dvaceti letech se v této šlechtitelské stanici podařilo vyšlechtit unikátní plemeno: Ovčan splachovací (Ovister stultissimus). V tomto ohledu by nebylo vhodné, abychom začali více číst. Mohli bychom prohlédnout a šlechtitelská práce by přišla vniveč.

Nejprve k podvodu na voličích. Strana "řeckých dramatiků" TOP09 ve svém volebním programu nikde nemluví o zavedení jediné sazby DPH, naopak se zavazuje nezrušit daňové výjimky v těchto oblastech: "podpora vědy a výzkumu, podpora rodin s dětmi, odpovědnost vůči slabým a potřebným, odpovědnost vůči vlastnímu bydlení, odpovědnost vůči vlastnímu vzdělání a odpovědnost vůči vlastnímu stáří." Hrubá silová změna DPH zasáhne především rodiny s dětmi, slabé a potřebné, snaha zrušit podporu hypotečních úvěrů zasáhne všechny příjemce hypotečních úvěrů retroaktivně, vzdělání zdraží a důchody? Za této konstelace se jich dnešní pětatřicátníci nemají sebemenší šanci dožít. Jak to viděla ODS? Deklaruje se jako konzervativní strana, která respektuje a lpí na tradičních hodnotách, chrání zájmy českého podnikatelského sektoru, činorodě plodí nástroje pro podporu zaměstnanosti a podnikání, včetně oduševnělého boje za vymahatelnost práva. Je tomu opravdu tak? Z formulace "ODS není sázkou do neznáma ani experiment" mne mrazí na zádech, ale největší perlou je heslo "Hlavním soupeřem jsou stoupenci zadlužování a vysokých daní", která v podstatě manifestuje schizofrenii ODS, kde je ODS sama sobě největším nepřítelem. V celém volebním programu nenajdete ani řádek o sjednocování DPH ke hranici 20%. A co na to nováček Věci údajně Veřejné? Opět její volební program o sjednocení DPH nehovoří ani písmeno, zato zde najdeme toto: "Daň z přidané hodnoty - ponechat pro následující dva roky sazby 10% a 20%". Kromě jiných proklamací, o kterých volič skoro rok po volbách ani neslyšel, tudíž už ani neuslyší, je zde opět patrný kontrast novotvaru jedné sazby DPH, který vznikl zázračně rychle. Možná stejně zázračně, jak jsou rychle publikovány nejrůznější studie dopadů zvýšení a sjednocení DPH na jednotlivé sociologické skupiny od zázračných analytiků.

Samozřejmě, každá sranda něco stojí. Jak zaplatíme důchodovou deformu, když nepřichází v úvahu zvyšovat boháčům přímé daně? Ti nás přeci volili! Zvýšíme daně nepřímé. Část ovčanů nás sice také volila, ale ti jsou splachovací a zaplatí to. O nesmyslnosti privatizace důchodového systému - to je kapitola sama pro sebe, obzvlášť, když vláda ignoruje jakoukoli věcnou argumentaci a vymlouvá se na Bezděkovu komisi, jejíž členové jsou totálně ve střetu zájmů. Jak můžeme vůbec přijmout jeden nesmysl, když účelem jeho zavedení má být jiný nesmysl?

Pokus o sjednocení sazby DPH je absurdní daňový tlak na domácnosti, především na ty mladé a na ty s novými daňovými poplatníky, na nemocné, staré, tedy na ty, co se nemohou bránit. Další omezení spotřebitelské síly domácností nás vrací před rok 1997, zvýší inflaci, zdraží peníze, hypotéky a úvěry firmám v době, kdy poskytovatelé peněz nejsou nadšení úvěrováním firem, omezí nákupy a spotřebu produktů a především českých firem. Nejvíce tento experiment zasáhne sektor služeb, zdecimované stavebnictví a výrobu potravin. České potraviny se v našich milovaných obchodních řetězcích stanou drahým zbožím a všehoschopné řetězce nás budou krmit jogurty bez jogurtu a párky bez masa. Přeskupení spotřebitelské poptávky do levnějších produktových skupin nezvládnou všichni výrobci, někteří po statečném boji s konkurencí a státem zemřou. Vyprodukujeme generaci lidí, kteří budou vděčným konzumentem všeobecného zdravotního pojištění, protože konzumace potravin z některých řetězců nebude mít jiného důsledku.
Pan Kalousek se zapíše zlatým písmem do dějin hospodářské ekonomie. Je to cílené vymýcení střední třídy, likvidace malých firem, likvidace koupěschopnosti poloviny domácností v ČR, je to jasný směr na Slovensko ke 13 % nezaměstnaným a k 16 % lidí pod hranicí chudoby, je to evidentní trajektorie posilování role státu, který opět bude ve velkém brát, aby moudře přerozděloval, tedy draze dával. To vše se děje před očima 10 milionů lidí a pod rouškou boje proti korupci, řeckému a irskému scénáři a zadlužování. Před časem, kdy hrozilo zdražení elektrické energie, někteří podnikatelé až manifestovali v médiích, freneticky spílali a žehrali na konce těžkého průmyslu v Čechách, na armády nezaměstnaných a chudých. Kde jsou tito kapitáni průmyslu teď? Už opravdu nefunguje ani pud sebezáchovy? Kde jsou přemoudří analytici finančních domů, půjčovatelů peněz a deformátorů trhů? To opravdu někdo věří tomu, že to nezpůsobí další nezaměstnanost a nenastartuje silné inflační tlaky? Odbornou společenskou diskusi nahrazujeme idiotskou soutěží, kdo dá lepší dopad změny v DPH na domácnosti a jsme spokojeni? Je zde nějaký vlastník české firmy orientované na českého zákazníka, který si myslí, že pokud vytáhneme z kapes domácností 59 miliard, budou se jeho produkty kupovat ve stejném množství a sortimentu?
 


Komentáře

1 nazor nazor | 10. března 2011 v 16:50 | Reagovat

Ta soucholožská kyselka má asi vedlejší účinky viz. Gazdík. On bude stejně na úrovni našeho Pyjuse. Člověk sa nestačí divit, co za verbež sa tam nacpala.

2 pravý Kuba pravý Kuba | 10. března 2011 v 18:33 | Reagovat

Tož tak,hnedkaj sem myslél že tak bude,jaksi mňa pobolévá hlava idu si lehnút, tož co,

3 eště pravější Kuba eště pravější Kuba | 10. března 2011 v 18:52 | Reagovat

[2]:Tož to zas nejsu já šak sem neslopál tož co by mňa bolela hlava.No né?

4 Levý Kuba Levý Kuba | 10. března 2011 v 19:06 | Reagovat

Šak co by ta´mělo bolet máš v té gebeni stejnak nasrané,tož co.

5 eště pravější Kuba eště pravější Kuba | 10. března 2011 v 19:09 | Reagovat

[4]: Tož já aspoň nasrané ale ty ani to hňupe!Tož tak!

6 Kubova stará Kubova stará | 10. března 2011 v 19:53 | Reagovat

Kubo rači tahni do hospody! Tady děláš enom ostudu!

7 pepin pepin | 11. března 2011 v 6:54 | Reagovat

Tak po jednání "devíti křiváků" se situace "uklidnila" ;-) Bude to "jen" 14% ve snížené sazbě a až po roce 17,5% jednotná sazba.
Připomíná mi to marketingové divadýlko, když posledně v Horní prodávali biolampy. Nejprve vychválili jejich blahodárné účinky a pak začali nastiňovat, že při těchto kvalitách by to mohlo stát až sto tisíc korun. Důchodci protáhli obličeje, a na to reagoval chlapec-prodejce okamžitě: "Nemějte obavy, tento přístroj stojí jen pouhých osmnáct tisíc korun!" Fuj, to jsme si oddychli. Všech pět kusů se prodalo na místě...
Trafo, časovač, halogenku a polarizační sklíčko pořídíte dohromady tak za osm set ;-)

8 Josef Josef | 11. března 2011 v 7:29 | Reagovat

Toto téma je určitě zajímavé, ale mělo by se nechat odborníkům ekonomům. Mě to také hodně trápí, ale naše vědomosti nasahají tak daleko, aby jsme tyto změny mohli hodnotit. Neznáme podrobný stav ekonomické situace státu, takže se můžeme pouze domnívat že reforma je špatná. Kdo ví?

9 Josef Josef | 11. března 2011 v 7:32 | Reagovat

8. Pepine co se týká důchodců a předváděček, tak to je normální stav českých nanažraných důchodců a mohou si za všechno sami. S vidinou dárku a večeře zdarma se nechají ukecat na drahé zboží, které má minimální hodnotu. Komu není rady, tomu není pomoci.

10 pepin pepin | 11. března 2011 v 7:51 | Reagovat

[8]: Klasik řekl: "Moderního člověka mohou zničit dvě věci: bezmezná důvěra v počítače a bezmezná důvěra v odborníky."
Myslím, že o stavu ekonomické situace státu máme všichni dostatečný přehled. Stačí se pozorně rozhlédnout a někdy i trošku pod pokličku. Neboť není dobrá polévka, která při vaření moc voní ;-)
Tato vláda nedělá nic jiného, než neustále jen zkouší, co jí projde pod tlakem veřejného mínění. Výsledkem je obohacení skupinky zainteresovaných lidí, kteří si v Čechách vysokou politiku už dávno zprivatizovali. Nebo neznáte ani zásadní principy neoliberální politiky?

11 radioulambatar radioulambatar | 11. března 2011 v 18:12 | Reagovat

[10]: Neznáme. Vysvětli,ale nějak ve stylu "pro blondýny".

12 a proto a proto | 11. března 2011 v 19:04 | Reagovat

Nezdá se vám to divné, že příjde taková rázná změna sotva promluví Klaus, že  důchodová reforma je ukvapená.Ja páni, tady se tahá za jinší nitky než se nám zdá už se mě to potvrdilo nejednou při jeho výroku.Ale divné, že promluví až je to vždy naspadnutí a rázem je to jinak.Získává si snad tím lidi nebo co to má za taktyku?

13 nýbrž nýbrž | 11. března 2011 v 19:14 | Reagovat

Klaus dopadne jak Stalin. Za života Bůh a jak natáhl kopyta /Stalin/- vrah, diktátor. Ten náš bude zas rozkradač, kmotr, náfuka, atd.

14 ATA ATA | 11. března 2011 v 20:02 | Reagovat

[11]: pepine,pokud mohu poradit - ve stylu "pro blondýny" nic nevysvětluj, to by bývalí fotbalisti nepochopili!

15 občanka občanka | 12. března 2011 v 10:30 | Reagovat

[14]:Tož to je sekec, hlavně se navzájem štychejte. To jste to dopracovali. Pro nás v dědině škoda.

16 cyproš cyproš | 12. března 2011 v 10:47 | Reagovat

[15]: To se chceš cpát jenom politikou?Mě se to líbí,když do sebe někdy ulambátoři rýpou.Jsem zvědavý,jak to dají ATA teď chlapi vyžrat.Přece ví,že dědina je plná fotbalistů.

17 vlčnovští fotbalisté vlčnovští fotbalisté | 12. března 2011 v 11:27 | Reagovat

[16]:My vlčnovští fotbalisté se možem na vás tak akorát vy.... Je sobota, tož práce dost a to ještě nemáme odtrénované. Není čas sa válet na internetu. Čus

18 divák divák | 12. března 2011 v 13:39 | Reagovat

[17]: Šak vy se na tom tréninku nezedřete!

19 pepin pepin | 12. března 2011 v 18:34 | Reagovat

[11]: Pro blondýnky to nemá smysl, máme je rádi takové, jaké jsou ;-)
Pro zbytek národa vřele doporučuji esej Wendy Brownové "American Nightmare: Neoconservativism, Neoliberalism, and De-democratization". Trefný popis dnešní symbiózy dvou zdánlivě neslučitelných směrů na úrovni politické subjektivity, kdy se racionalita, která je ve svých cílech i prostředcích otevřeně amorální (neoliberalismus), může protínat s tou, která je veskrze moralistní a regulativní (neokonzervatismus). A přesto to funguje. Mají totiž společného nepřítele: tzv. pečovatelský stát a ty, kteří jsou na něm závislí. Dále také vše, co je sociální - to údajně nahlodává individuální mravní zodpovědnost. Výsledkem je stav, kdy si občané pletou se svobodou uspokojování svých potřeb a jsou tak zaujati svou "svobodnou" volbou, že ani nevnímají, jak jsou ovládáni. Jakákoli změna standardním způsobem je vyloučená, protože v postmodernitě, kde se všechno bez ustání podřizuje módním vlnám a změnám mediálních obrazů, se vlastně už nic změnit nemůže. Dnešní společnost je také interpasivní a postideologická, lidé již nevěří v ideologické pravdy, neberou ideologická tvrzení vážně. Fašismus nebo stalinismus si bez propagandy nelze představit - dnešní systém ale může fungovat naprosto bez problémů a v mnoha ohledech dokonce i lépe, když jej nikdo explicitně neobhajuje. Cynický odstup je jen jedním ze způsobů, jak se občané snaží vyvarovat přímé konfrontaci. Navzdory tomu, že věci nebereme vážně a zachováváme si od nich ironický odstup, přesto je děláme.

20 Jan Jan | 14. března 2011 v 9:41 | Reagovat

ATO nejsi náhodou blondýnka?

21 cyproš cyproš | 14. března 2011 v 16:23 | Reagovat

je blondýna ,poznávací znamení třepe hlavou.

22 cyproš cyproš | 14. března 2011 v 16:34 | Reagovat

[21]: Nežer moji značku debile,vymysli si svoji.

23 ? ? | 14. března 2011 v 17:49 | Reagovat

[21]:Ty třepeš čím,šulínem?

24 RuStr RuStr | 21. března 2011 v 19:55 | Reagovat

Musím sem napsat cokoli, hlavně aby taková zhovadilost nebyla posledním příspěvkem v diskusi.
Takové vůbec nic neříkající sprosté věci by se měly opravdu mazat, v jiných nadávky a podobné výrazy vytečkovávat. Je to nevkusné a jen to odrazuje. Stejně jsou to většinou nic neříkající nadávky z druhé strany a člověk si o nich udělá úsudek i kdyby se některá slova nahradila tečkami.

25 RuStr RuStr | 21. března 2011 v 20:00 | Reagovat

Ono se to totiž začalo tvářit jako kdyby to psala ATA, nebo nějaký její kolega.
A to se mi nezdá, protože na mě působí slušně.

26 pípa pípa | 22. března 2011 v 12:24 | Reagovat

[24]: Souhlasím,všechno uráživé  by se mělo mazat.Lidi by si na to zvykli a přestali s tím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama