Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Velikonoční rozjímání.

24. dubna 2011 v 11:07 | IF |  Články
Asi zklamu ty, kteří mají Velikonoce spojené jen s pomlázkou, barvením vajíček a žánrovými obrázky tetelících se kuřátek, zajíčků či beránků.
Velikonoce - toto složené slovo evokuje, že se v noci stalo něco velikého. Někdo by si možná mohl myslet, že třeba v tu noc nějaký chlap, jak se ve Vlčnově říká - uplétl ten najvěčí kančůch na světě a ráno zmrskál úplně najvíc bab a přitom sebe do němoty. Některé tyto velikány na pondělí velikonoční určitě potkáme.

Jak je obecně v povědomí lidí, tak jistou formu Velikonoc slavili již ve starověku pastevci stád, kteří tak oslavovali přechod ze zimních pastvin na pastviny nové - svěží jarní. V tomto smyslu je to snad nejstarší svátek, který slavíme i dnes a tím jsme spojeni s úsvitem dějin lidstva. Zde bych snad zdůraznil slovo přechod nebo to přejití z horších pastvin na lepší.

S obětováním beránků a večeří nekvašených chlebů v jakémsi chvatu a přípravou na cestu je spjatá i jiná veliká noc mající kořeny právě i v těch oslavách pastevců. Byla to noc, kdy bylo rozhodnuto, že izraelský národ bude osvobozen z egyptské nadvlády a otroctví. Není jistě bez zajímavosti, že před vůlí poměrně malého národa otroků musel ustoupit i samotný faraón. A jak je známo, tak faraón to byl, někdy v letech 1500 př.n.l., pán světa a ztělesnění samotného božstva. Ten určitě nerad ustupoval a neuznával jinou autoritu než sebe.
Tato noc osvobození Izraelitů z otroctví dala základ oslavy Velikonoc s novým obsahem.Tak se stalo, že Pascha též pesach je pro Židy zásadní svátek. Slovo pesach znamená - přechod nebo též přeskočení apod. Pro jisté pochopení návaznosti a souvislostí je třeba vzpomenout toho, kdo vyvedl Izraelity z Egypta. Byl to Mojžíš, kterému jak víme dal Bůh Desatero přikázání, podle kterých se měl izraelský lid řídit a které později přijalo i křesťanství.
Právě v době oslav židovské Paschy se udála další Veliká noc. Do Jeruzaléma na oslavu Velikonoc přijíždí jistý Ježíš z Nazareta. O tom co se odehrávalo psát nechci , myslím ,že ten příběh je notoricky známý a živý i dnes.

I dnes se můžeme setkat s tím, že vidíme, jak se vlivné skupiny chtějí zbavit nepohodlného člověka. Je až neskutečně současné dívat se na zrady za úplaty. Myslím, že i dnes se můžeme dívat na to, jak jiní vlivní si myjí ruce nad osudy mnohých nevinných. Je až příznačné, jak některá řízení probíhají jakoby ve spěchu, jakoby v časové tísni, aby se mnozí neměli čas zorientovat a události tak dostaly ten " správný spád". Je až zarážející sledovat i dnes, že pokud někdo "mocný" někoho odsuzuje, tak hromada lidí se k němu automaticky přidává a křičí: "Pryč s ním! Ukřižovat!" Mnozí se tím ještě baví, jiní jsou zmatení a neví co se děje, další mají své starosti a ostatní to vůbec nezajímá.

Jak jsou to všechno staré postupy.
Když by byl člověk cynik, jak dnešní doba, tak by řekl, že umučení Ježíše Krista a to dění kolem je vlastně ten nejbanálnější příběh, se kterým se potkáváme dnes a denně.
Pokud někteří chcete, tak přes svou jednoduchost, banalitu až ošuntělost je však tento příběh zcela výjimečný a nepřekonatelný. Je výjimečný v jeho rozuzlení. To rozuzlení nespočívá ve smrti na kříži, ale v tajemství Veliké noci, kdy Ježíš Kristus vstal z mrtvých!
Pohled lidí na tuto skutečnost je od samotného vzkříšení Ježíše Krista až dodnes v podstatě stále stejný. Rozděluje lidi na ty, kteří tomu věří, a na ty, kteří to zásadně odmítají. Už jenom tato skutečnost je důkazem toho, že se tenkrát stalo něco opravdu výjimečného.
Dnešní doba a lidé, kteří ji prezentují, se tváří nebo chtějí působit takovým tím optimistickým dojmem. Prosazují takové to pozitivní myšlení. Chtějí být free ,cool a happy apod. Zdá se, že většině těchto frikulínů, příběh " nějakého ubožáka" na kříži do tohoto schématu nezapadá.A už vůbec není možné si připustit něco, co se vymyká lidskému rozumu.

No když se tak dívám na dění kolem sebe, tak věta : " Ježíš Kristus vstal z mrtvých", je ta nejpozitivnější a neoptimističtější zpráva jakou lidé za posledních 2000 let slyšeli.
Sem tam se zamýšlím nad tím, proč vlastně lidé tuto radostnou zprávu odmítají, když jsou ochotní věřit třeba horoskopu z Blesku. Těch důvodů bude jistě víc, nejen ten, že se ta událost vymaňuje ze sféry lidského chápání. Bude v tom mnohdy i strach. Strach právě těch mocných, ne nepodobných těm, kteří poslali Ježíše na smrt. Mohlo by se totiž stát, že kdyby většina lidí byla pevně zakotvená ve víře Ježíšova zmrtvýchvstání, tak by mocní tohoto světa ztratili kontrolu nad lidmi, kteří by své hodnoty nasměrovali trochu dál, než na dočasný život.

Velikonoční oslava je tu už po tisíciletí připomenutím toho, že tu máme opravdovou naději přejít k tomu lepšímu. Proto někdo z nás slaví Ježíšovo vzkříšení a tím vlastně očekává i to své nové lepší bytí. Jiní oslavují a touží po tom přejití z nějakého otroctví - z nějaké závislosti na někom, na něčem - do svobody, kde konečně pocítí klid. A někdo třeba jen touží a očekává, že přejde z těch pastvin, kde už není skoro nic, na pastviny nové a bude mu fajn.
A někdo třeba ještě ani neví, že tu taková možnost je, protože si právě oblékl montérky a ide sadit erteple a svátky nesnáší.

Přeji Všem požehnané Velikonoce a ať se každému z vás vaše velikonoční očekávání splní.
 


Komentáře

1 Z.Pivoňka Z.Pivoňka | 24. dubna 2011 v 11:45 | Reagovat

Tak jak to pojal IF se nebudu rozšiřovat,já Vám přeji hezké Velikonoce.

2 RuStr RuStr | 24. dubna 2011 v 13:49 | Reagovat

Není co dodat.

Požehnané Velikonoce Vám všem.

3 Joskon Joskon | 24. dubna 2011 v 15:39 | Reagovat

Veselé Velikonoce všem posluchačům.

4 asmat asmat | 24. dubna 2011 v 21:09 | Reagovat

Velikonoce dobré,přežil jsem košt.Ať se vám ještě zítra dobře svátkuje!

5 ATA ATA | 24. dubna 2011 v 23:24 | Reagovat

Možná někoho jeho články neberou. Možná někdo na ně čeká! Přiznávám, že já patřím k těm druhým.  
V jeho podání jsou Velikonoce ...tak vzdálené a zároveň tak blízce aktuální! IFoune dík a buď častěji s námi!
Krásný zbytek svátků vám všem!

6 čiko čiko | 25. dubna 2011 v 6:39 | Reagovat

Baby naštelujte řitiska a k tomu půllitr,nějaký ten chlebíček!Za chvílu du na vás!!!

7 Yamamomo Yamamomo | 25. dubna 2011 v 7:25 | Reagovat

[6]:Hlavně se nenechejme ukecat, že je to bolí!

8 Kuba Kuba | 25. dubna 2011 v 13:32 | Reagovat

Tož sem si myslél že to bude dnes hlavně  o vajcách a sexu.Kolikrát to nebylo ani o bublinkovéj vodě.Babska už nejsú na velikonoce  to co kdysi!Samé triko,legíny,rukavice,kolo.Jezdíja inde než doma na  šlaháčoch!Já tú modernu nemosím!Tož tak!

9 ATA ATA | 26. dubna 2011 v 17:16 | Reagovat

Nóóó, včera to stálo za to! Snad jsem si to až tak nezasloužila! Tímto zdravím KATA s jeho kvákáním o tom, že lidé se nemají mlátit!Dotaz - nebyl jsi včera  náhodou u mě jedním se zúčastněných!

10 ATA - z redakční pošty ATA - z redakční pošty | 26. dubna 2011 v 17:39 | Reagovat

Čtenář našeho rádia Staňa vysoce kladně  zhodnotil článek IF a k němu  mně předal něco, co přepisuji.

Mnoho lidí říká: "Všechno se hroutí, svět umírá!" Ale já říkám: "Vzniká nový svět! Smrt ovšem existuje, ale Kristus smrt přemohl! Kristus žije! Ježíš, který za všechny zemřel a vstal z mrtvých, ať dá i Vám světlo a sílu k životu skrze svého Ducha!"

11 Joskon Joskon | 26. dubna 2011 v 19:26 | Reagovat

Ten článek se mi četl jako kdybych poslouchal sv. přikázání v kostele. Jako děcko jsem dokonce i ministroval, v té době jsem si však hloubku slova neuvědomoval. Jsem rád, že prostřednictvím těchto stránek, se šíří i tyto myšlenky, navíc dobře napsané.

12 Donald Donald | 26. dubna 2011 v 20:26 | Reagovat

Tento blog prochází  neuvěřitelným vývojem. Věřím, že mnohým se to nelíbí! Je  o názorech, které nemusíme všechny sdílet, ale proč  je nerespektovat! Líbí se mně, že jste  ustáli vlnu anonymních  urážek a  napadání. Nechodím sem denně, ale najdu  svoje  o obci, politiku, zábavu. Vaše Velikonoce jsem si přečetl. Ten článek  mě jako nevěřícího  dokázal  hodně oslovit. IF je to  víc jak dobrá práce!

13 Nová Nová | 26. dubna 2011 v 20:36 | Reagovat

Moc děkuji IF.
Už jsem čekala na velikonoční článek od Vás.Moc ráda čtu Vaše příspěvky. Ještě jednou díky.

14 barakuda barakuda | 26. dubna 2011 v 21:33 | Reagovat

[13]: Jsem ráda,že píšete zrovna sem.Článek se vám povedl.Jenom je nějaký smutný!Ale vy přece píšete i veselejší věci.Ale to jenom na okraj!

15 go go go go | 27. dubna 2011 v 11:16 | Reagovat

IF - jo,aj tak se dá!

16 pepin pepin | 28. dubna 2011 v 8:20 | Reagovat

Trošku jsem se pozastavil nad vývodem v článku, že mocní mohou ztratit kontrolu nad upřímně věřícími. Jsem přesvědčen, že opak je pravdou (čímž samozřejmě nechci zpochybňovat význam pravé víry pro samotného věřícího). Dovolil bych si tuto problematiku poněkud zpolitizovat (jinak to ani neumím). Klíčovým poznatkem politologie 20. století je, že existují v zásadě jen dva druhy volebního chování: třídní volba a konfesní volba. Lidé, navzdory různým racionalizacím, nakonec vždy volí podle svých zájmů třídních, anebo pod vnitřním diktátem náboženství. Tyto dvě skutečnosti jsou klíčem k evropské polaritě pravice/levice. Např. sociální demokracie bojovala o všeobecné volební právo i proto, že se domnívala, že s ním bude automaticky nastolen "socialismus", neboť hlas dostanou ti neprivilegovaní, jichž je ve společnosti většina. Když většina vyjádří své zájmy (třídní), strany hájící zájmy vyšších vrstev (pravice) nemají šanci – to byla prostá úvaha. Nebyla tak hloupá: V zemích, kde nesehrávalo zásadní roli náboženství (zejména ve Skandinávii), se také přirozená převaha sociálně-demokratických stran projevila a byla dlouhodobou. Na většině evropského kontinentu však pravice získala klíčového přímluvce: nábožnost. Ta kompenzovala početní převahu neprivilegovaných a část z nich přiměla odejít od "bezbožné levice". Pravo-levé váhy se tak, shodou okolností, zhruba vyrovnaly a o výsledcích voleb rozhodovali napříště neurotičtí fluktuanti přelévající se zprava doleva a zpět podle nevyzpytatelných kritérií a své nálady.
Tím se však staly dvě klíčové věci: politická bitva západních demokratických stran se musela přizpůsobit neurotickým fluktuantům a boj o tuto malou skupinku se přenesl především na pole masových médií, přičemž převzal klasické marketingové nástroje. Za druhé: pravice ztratila možnost spoléhat na oslovení racionálních složek mysli svých voličů (racionálně pravici mohla volit už jen zanedbatelná část obyvatel) a je v demokracii jednou provždy (?) odkázaná na iracionalitu - na náboženství (nemám na mysli jen křesťanství, nýbrž náboženství obecně). Tam, kde náboženství tvoří páteř společnosti, je pravice klidná. Tam, kde není, je zoufalá a hysterická.
Česká společnost se ovšem stává postupem času více a více ateistickou. Proto bylo nutno stvořit novou iracionalitu. Nejprve antikomunismus a později, když už se opakovaní antikomunistických manter stalo omšelým, somatizaci ("ošklivá" tvář Paroubka či akce "Přemluv bábu"). Vyvrcholením tohoto rebrandingu je politické magično v pojmech (bankrot, Řecko, reforma).
Bohužel si nejsem jist, zda někdy víra spasí svět. Věřím jen tomu, že víra může spasit věřícího.

17 Wasabi Wasabi | 28. dubna 2011 v 10:20 | Reagovat

[16]: Mám poslední větě rozumět tak,že když nejsem věřící,tak mně nepomůže ani svěcená?

18 pepin pepin | 28. dubna 2011 v 10:36 | Reagovat

[17]: Záleží na tom, v čem potřebujete pomoci ;-) Např. vyplácat aktivní život ničím neomezovanou spotřebou je cesta nejjednoduší, většina to zvládá bez pomoci a navíc je to "in" (abych tak dostál IFovu slovníku v článku). Někomu nestačí si život jen "užít". Obzvlášť, když jej třetinu prospíme, sedm let prosedíme u jídla, dva roky na záchodě, prvních dvacet let jsme infantilní a posledních deset let senilní ;-)

19 statistika statistika | 28. dubna 2011 v 12:36 | Reagovat

[18]: Vážený pane pepine, předpokládám, že uvedený životní rozvrh se týká mužů! V jakém časovém rozptylu to vidíte u žen?

20 pepin pepin | 28. dubna 2011 v 13:07 | Reagovat

Ženy, jak známo, vyspívají psychicky dříve než muži. Tudíž budou infantilní v průměru pouze prvních patnáct let života. Naopak dříve stárnou (muž údajně stárne jen pro to, aby vedle něj žena nevypadala tak nějak divně ;-)
Časový rozptyl bych viděl tedy velmi podobně. Pouze u některých anorektických modelek se zkracuje doba strávená příjmáním potravy a vyprazdňováním, ale to je pro naši statistiku zanedbatelné, protože modelky si většinou berou hokejisty ;-)

21 kočičák kočičák | 28. dubna 2011 v 13:34 | Reagovat

[20]: To se mně moc nezdá,ženské mnohem víc času stráví mletím pantů při kafi a natřípáním se u špígla,než já v hospodě nebo na záchodě.To musíš mět blbě!

22 rypák rypák | 7. května 2011 v 14:06 | Reagovat

Tady není nějaká síla aby zakázala dělat bordel na parkovišti viz.dnešní ráno.

23 čiko čiko | 7. května 2011 v 18:02 | Reagovat

[22]: Jakou sílu myslíš?Se divím,že obecní nehasili a nefotili se u toho!To by byla zase reklama.Naši hlavní s nasazením života!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama