Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Jízda králů stokrát jinak.

22. května 2011 v 8:01 | IF |  Jízda králů
Tak jak k pankáčovi patří vysoké, dříve cukrem zpevněné ,číro. Tak jak k rastafariánovi patří reggae a zacuchané dredy. Tak jak kdysi psali jedni naši povídkáři: "Ať si kdo chce co chce říká, ať si máma třeba slzy utírá, tak k mladému muži patří cigareta jako k dromedárovi hrb".

Když dovolíte, tak dodávám. Ať si tady nadáváme a slzy utíráme jak chceme, tak k mladému Vlčnovjanovi patří klobúk s kosíry a kuličkami. Tím pádem k Vlčnovu patří Jízda králů, stejně jako k Benátkám pověstný karneval masek nebo k Pise šikmá věž. S tím my nic nenaděláme. Do budoucna jsou dvě možnosti, buď s naší či další generací tento zvyk skončí nebo bude pokračovat dál.
Já tady vzpomínám pankáče, rastafariány a mladé muže s cigaretou proto, že v každém je touha se nějak lišit od druhých a pokud má tato odlišnost své opodstatnění, tak se ta odlišnost ve společnosti ujme a stává se buď návykovým chováním nebo tradicí.
Vlčnov se jednoznačně od okolního světa odlišuje, částečně svým krojem a hlavně každoroční Jízdou králů. Musím tady říct, že nikdo z nás nemá na vzniku této tradice žádný podíl. To píšu proto, že se mi někdy zdá, že jsou tady tací, kteří se tváří jakoby tento zvyk právě předevčírem vymysleli a kdyby mohli tak by si na něj nechali vystavit patent.
Jak se to vlastně mohlo stát, že z lidového zvyku se stalo jakési "know - how" určité skupiny lidí - nazývejme ji např. "Společnost Jízdy králů".
Počátky tohoto stavu hledejme v padesátých a šedesátých létech minulého století a zase v návaznosti na politickou atmosféru té doby. Domnívám se, že právě na přelomu 50. a 60.let se začal měnit po staletí zažitý organizační systém Jízdy králů. První změnou bylo přesunutí konání Jízdy králů ze zavedeného dne tj. ze svatodušního pondělí na svatodušní neděli a někdy v 60.letech byla zrušena i svatodušní neděle a byla nahrazena poslední nedělí v květnu. Zdá se to být maličkost, ale pokud se tato tradice neudrží, tak právě tyto roky a tyto změny budou možná vnímány jako počátek konce této tradice.
Proč vlastně k těmto změnám docházelo? Někdo řekne, že svatodušní pondělí i neděle jsou pohyblivé církevní svátky, tak hosté nevěděli kdy vlastně na tu jízdu mají přijet. Jiný může říct, že nejlepší je poslední neděle v květnu, protože v ten den nikdy neprší a to vám odpřísáhne na holý pupek.
Já si zas myslím, že ty změny nastaly v důsledku nastoupení nového společenského řádu, který neměl rád, když se dělo něco co neměl pod kontrolou. Proto muselo být veškeré sportovní, kulturní i lidové dění nahnáno pod nějakou organizaci, která tyto akce zaštiťovala. Tak se stalo, že i naše milá Jízda králů, konečně mohla začít fungovat, protože do té doby to asi nefungovalo, protože si to vždy organizoval daný ročník odvedenců a to je vlastně nikdo, ale když to organizuje Osvětová beseda nebo Obec nebo KSK nebo nějaká podobná organizace, tak to je teprve ono. Teprve tehdy ta akce byla ideologicky čistá a potvrzená naší stranou a vládou.
A právě tímto krokem byla tato tradice odebrána těm, kterým patřila tj. odvedencům - legrútům, jejich rodinám a vlastně celé vesnici. Právě v této době došlo k vyprázdnění toho staletého odkazu našich předků.
Co má být vlastně tím odkazem, tím poselstvím? Víme to ?
Osobně se Jízdou králů moc nezabývám, neznám její původ, který možná není už tak důležitý. Ale to poselství asi důležité bylo a je. Kdyby se o nic nejednalo, tak by to asi nepřečkalo staletí a naši pradědové by s tím už dávno sekli. To mi trochu vrtá hlavou.
Často slýchám, že ta jízda králů je vlastně pohanský iniciační zvyk, kterým jsou chlapci přijímáni mezi muže. Proč ne. Pak je pro mne trochu záhada, jak je možné, že tento pohanský zvyk nástupem křesťanství nezanikl, ale naopak byl spojen s obdobím Letnic - tj. s připomenutím a oslavou Seslání Ducha Svatého.
Po letech jsem dospěl k vlastní interpretaci. V tom odkazu Jízdy králů musí být něco nadčasového a univerzálního, něco o co máme opravdu usilovat a třeba za to i bojovat.
V úvodní vyvolávce slyšíme : "Máme krála chudobného, ale velmi poctivého."
Domnívám se, že právě v této větě je třeba hledat ten odkaz minulosti, který si naše obec už po staletí skoro každý rok připomíná.
Je to odkaz na poctivost a čistotu v jednání, které je zde zastoupeno bezbranným dítětem - chlapcem. Tento hoch je oblečen v ženském oděvu možná proto, aby všem kolem bylo jasné, že takto mají jednat všichni - muži i ženy. Je to důraz na to, že poctivost a poctivé jednání jsou královské vlastnosti. Všichni známe rčení, že "chudoba cti netratí", ale zde nejde o oslavu chudoby. Je to oslava toho, že poctivost i ten kdo poctivě jedná je vlastně král , ten kterého máme střežit. Je to vlastnost, kterou si máme chránit. Je to cesta po které můžeme jít celá staletí a víme, že na ní nezabloudíme. Je to zároveň i cíl našeho snažení a to o co máme společně usilovat. Je to něco za co stojí přinést i nějakou oběť. Třeba jen sednout na koně a tasit šavle. Poctivý člověk nemusí mluvit. Hovoří za něj jeho činy a z těch mají prospěch všichni, proto jsou v našich očích krásné a voní jak růže.
Nepředpokládám, že tato má teorie a vysvětlení poselství naší Jízdy králů, se ujme. Je to jen mé laické zamyšlení.
Když čtu příspěvky k vlčnovské Jízdě králů, tak vidím, jak už dnes sklízíme plody, tohoto svým způsobem, násilného přerušení kontinuity vývoje této tradice a nastavení nového umělého směru tohoto zvyku. Dnes můžu říct , že to hemžení kolem Jízdy králů je hodně vzdálené tomu co ve svých obrazech oslavoval Joža Úprka.
Stejně jak i ten nejbarevnější obraz bez "Ducha", je jen čmáranice, která nebude nikdy uznána uměleckým dílem. Tak i naše honosná Jízda králů, zbavená jistého étosu se stává jen drahou maškarádou pro všechny zúčastněné.
Už dnes mnozí z nás cítí, že je to vzdálené tomu, co tuto obec dříve spojovalo a co na nás okolní svět obdivoval. Začíná převládat pocit, že nám zůstávají jen vypůjčení koně, kroje posháněné po celé dědině, papaláši přijetí odevšad, uzavřená obec, nejlépe bohatý král a celkem dost těch, kteří se cítí být tím vším znechucení, okradení a podvedení.
To je daň za to, že přišla doba, kdy muselo být všechno řádně podchycené, sledované a přesně organizované. Nejlépe stranickými nebo i úplně jinými aparátníky. To všechno proto, aby se ospravedlnila jejich důležitost při zachovávání tradic. Dnes, pro změnu žijeme v době, kdy je zase třeba všechno zpoplatnit a na všem vydělat, protože na čem nevyděláte, nemá smysl aby existovalo. No a, že u toho všeho jsou stejní lidé už čtyřicet let?
Tomu se nedivte, přece nebýt právě těchto lidí, tak Jízda králů nebude. To vám řekne každý a hlavně oni samy. Ano, je to po zásluze. Někdo přece musí do UNESCO, tu zbývající pěkně natřenou slupku, původně zlatého jablka, na krásně namašleném tácku, přinést, ne?
A co bude dál ? Jeden rozpadající se pomník " U Krála" už máme. Tak třeba bude před kostelem postaven nový. Přenádherný regionální královský amfiteátr s názvem "Hýlom ,hýlom."
P.S. Slyšel jsem ,že slovo " hýlom"pochází z tatarského "huš".
Víc se mi ,ale zamlouvá ,že původ tohoto slova je z ugrofinského "hallan" = slyšet nebo také "hivóm" což znamená VOLÁM!
 


Komentáře

1 FI FI | 22. května 2011 v 9:19 | Reagovat

Ifoune,ó jak si moudrý jak krásně píšeš ani jsem to nedočetl jsi reprezentat na tebe nikdo nemá,přiznám že mě to vtáhlo slipi do prdele,tvoř piš erudovaných lidí je nám třeba.

2 FIF FIF | 22. května 2011 v 9:33 | Reagovat

[1]: Na tebe taky hned tak někdo nemá,hlavně co se týká pravopisu.A do prdele ti to spíš vtáhlo pltě!

3 čtenářka čtenářka | 22. května 2011 v 10:28 | Reagovat

[1]: Mně se článek o jízdě líbí a nechápu jizlivost,s jakou je to tady napsané.Ty musíš být hodně nenávistná a zlá osoba.Navíc ještě i hloupá podle všeho.

4 tu tu tu tu | 22. května 2011 v 11:04 | Reagovat

Pěkné počtení,není co dodat,asi to tak nějak bude.Dobré pro zamyšlení.

5 ??? ??? | 22. května 2011 v 11:30 | Reagovat

V nedělu nás čeká vlčnovská maškaráda. Bude někdo objednávat do Lešné autobus?Kdo nechce tam,tak može sa dívat na cvičené opíce na křižovatce,jak budů z tribuny  mávat na všecky strany.

6 vydržať vydržať | 22. května 2011 v 20:33 | Reagovat

[5]:Vydržali sme inší,vydržíme aj teď.Šak aspoň uvidíme pražsků elitu, zas nejakých tých mocných z kerých sa budeme mět  celý rok dobře.A dyž né my všeci,tož aspoň nekeří.

7 Vzpomínající Vzpomínající | 23. května 2011 v 7:01 | Reagovat

[1]:

[2]: Nemohu si pomoci, ale ten styl, mluva a pravopis v prvním příspěvku mně někoho připomíná, to už tady kdysi bylo, sice jiné přezdívky, ale.... Nějak si nemohu vybavit, kdo to všechno byl. Jsem z toho jelen. Máš FIFE také pocit, že tento pisatel slipy nenosí?

8 Roman Struhařík Roman Struhařík | 23. května 2011 v 7:55 | Reagovat

Ad 1) Souhlasím

Ad 2) Podle mě jsou tyhle zvyky především proto, aby mladí dokázali, že něco dovedou zorganizovat, udělat , domluvit se společně na zásadních věcech.
Když se to pak vše povede, mají všichni dobrý pocit a měli by tím být pasováni mezi dospělé s právem na vlastní názor atd...

Zatím to tak cítí určitě i oni sami, ale jen do doby, než si uvědomí, že si z nich někdo dělá cvičené opičky někomu vydělávající na živobytí.

Co potřebuje J.K. ?
Společnost jízdy králů? Klub sportu a kultury? Televizi? Sponzorské dary? Čestné hosty?

Nebo by stačili ti kluci kteří chtějí dokázat, že už opravdu jsou dospělí a že jsou hodni náležitého uznání?

Kolik rodičů je začne brát jako dospělé, plnohodnotné občany naší společnosti? 10% ?  Vždyť nic nezorganizovali, vše jme jim zařídili přece My a oni jen chlastali u mája.

Pomoct by se jim mělo, ale ne s vidinou, že i nám z toho něco kápne, nebo dokonce že na tom jednom víkendu budeme parazitovat celý rok.

9 pepin pepin | 23. května 2011 v 8:22 | Reagovat

Řepu už mám po víkendu vyjednocenou, takže zpátky na internet ;-)
Podle mého názoru článek velmi poučný (děkuji) a s většinou myšlenek se naprosto shoduji. Pouze "nástupnictví" křesťanských svátků na pohanské obyčeje interpretuji trochu jinak: právě proto, aby pohanské slavnosti byly totálně vymýceny, shodují se obecně termíny křesťanských svátků s termíny pohanských oslav. Při stejném čase tedy došlo pouze k "obměně" ideologické podstaty slavnosti. Podobně, jako může fungovat Jízda králů jen tehdy, když ji někdo "zorganizuje" ;-)
Z úvodní vyvolávky také usuzuji, že jako téměř všechny křesťanské svátky jsou spojeny s koledou, musela být i Jízda králů původně průvodem koledníků, kteří se pokusili zabezpečit svého chudobného krále alespoň do žní. Jak nadčasový odkaz, především pro poslední ročníky Jízdy...

10 Výzva Výzva | 23. května 2011 v 11:54 | Reagovat

[Smazaný komentář]Správně, ignorujme ju, nešlo by ju nějak odsáď vyštvat?
Kdopak se nám letos na Jízdě králů z mocných ukáže? Já to tipuju na Gazdíka, ale to by byla jenom malá rybka.

11 zajda zajda | 23. května 2011 v 14:12 | Reagovat

[10]: Gazdík je o hov  o ničem.Já bych chtěla na našu jízdu nejakého pěkného a svalnátého a prachatého.Třebas by mohl přijet Mareš,šak ten snáď može furt. Eště aj Jágr lebo Šmajda!

12 čmaňha čmaňha | 23. května 2011 v 14:47 | Reagovat

[11]: Mareša nezaplatíme. Ten bere půl milijóna za půl hodiny kydů. V zákulisí sa šušká, že letos je pozvaná Lejdy Gaga. Zagagoce nejaký ten svůj hit, dopije a vypadne.

13 mona Líza mona Líza | 23. května 2011 v 14:58 | Reagovat

[12]: Gágá? A bude mět ty šaty z masa?Tož enem aby to naši psíčkaři ustáli!Šak ty jejich kocůři  hlady pletů nohama!

14 fotosoutěž -  abeceda fotosoutěž - abeceda | 23. května 2011 v 16:03 | Reagovat

Kdo vyfotí největšího papaláša na jízdě král, ale společně s Jendů Pijáčkem anebo s krojovaným legrůtem nebo s nekým krojovaným, tak má u mne půllitra slivovice.

Porotcem budu já a já taky zvolím, kdo je největší papaláš - aby byla zachována objektivita.

Slivovica je dobrá, pět roků stará. Tož sa snažte.

15 patnáctka patnáctka | 23. května 2011 v 16:08 | Reagovat

[11]:Šmajdu bych brala, sice včera spadl z pódia, ale mezi legrůtama by sa dobře vyjímal, má husté vlasy. A taky bych brala aji Chodúra, jemu to v krčku pěkně glgoce a líbí se aji mojí mamce. A taky Gotta. Ale ten teď furt valí v reklamě, tož asi nebudě mět čas.

16 IF IF | 23. května 2011 v 18:48 | Reagovat

[9]: Pepine ,pepine!? Opravdu si myslíš ,že termín církevního svátku Seslání Ducha Svatého se řídil pohanským zvykem - vlčnovská jízda králů?
Na Wikipedii si určitě najdeš ,s jakým římským svátkem je (i když se mi to zdá taky hodně přitažené za vlasy - červená barva...no,no,ale nešť)doba Letnic spojována.
Někdy se pokus zajít na faru a tam se v kronice možná dočteš ,že jistý kněz tuto lidovou oslavu zmiňuje ,ale také spíše jako pohanský zvyk.Tím chci jen říci ,že tento zvyk byl zde církví tolerován ,ale ne organizován jako křesťanský svátek.
Možná se to někdy jezdilo v den slunovratu a lidem bylo ještě zima ,tak to přesunuli na květen. :)

17 pepin pepin | 23. května 2011 v 19:31 | Reagovat

Jízda králů je sice vlčnovský fenomén, ale není vlčnovským "vynálezem", že ano. Podle mého názoru jde o kombinaci iniciačního obřadu mladých mužů a typicky pohanské snahy o zajištění bohaté úrody. Většina svatodušních pranostik totiž hovoří o úrodě. Objížďky na koních byly evidentně vzorem pro církevní procesí - existovaly totiž dříve, než křesťanství (jako jedno z nejmladších náboženství) vůbec vzniklo. Je pravda, že na poslední květnovou neděli zrovna nepřipadá žádný svátek keltský či wiccanský, ale tatarský původ je více než pravděpodobný. Spojovat konkrétně vlčnovskou Jízdu králů se svátkem Seslání Ducha Svatého mi připadá příliš krátkozraké.
Přiznám se, že na faru moc nechodím. Jednou mi tam předčítali z Kodexu církevního práva formální náležitosti křtu, a tak jsem na tento "zdroj informací" poněkud zanevřel. Nicméně, ten jistý kněz to v kronice ani jinak zmínit nemohl. Nemohu se ale zbavit dojmu, že ta církevní tolerance časem přešla v překódování původního smyslu oslav a přehlušení "volání po úrodě" vyvrcholením Velikonoc.

18 ATA ATA | 23. května 2011 v 20:37 | Reagovat

[16]: [17]:
Ale no tak, pááááánovéééééé!!! Vy dva, když se začnete přetahovat, tak je to sice málokdy – ale stojí to za to!!! Přečetla jsem si vaše příspěvky – a   ráda bych chtěla do písemného projevu zatáhnout jednoho svého  známého – ten mně říkává: „Já vás často čtu, ale nepíšu“ (a tváří se zádumčivě). V tomto případě mně  připadá jako velká škoda nemít ho v řadě na síti, protože  by byl k vám  skvělým odborným  diskutujícím - takže VYVOLÁVÁM - (použiji pouze písmeno  na začátku jeho  jména „S“ - "Pojď  hodit řeč mezi chlapy z rádia a spol.  o naší jízdě  ( ty ně máš!!!)."

19 ATA ATA | 23. května 2011 v 20:39 | Reagovat

[18]: oprava: (ty na ně máš!!!). A dodávám - to je fakt!!!

20 pepin pepin | 23. května 2011 v 21:09 | Reagovat

[19]: Ale no tak kolegyně, my se snad nepřetahujeme. Článek má titulek "Jízda králů stokrát jinak" a tak pouze předkládám alternativy k zamyšlení. IF totiž spojuje vlčnovskou Jízdu králu se svatodušní nedělí a dále pak konstatuje, že tento pohanský zvyk byl spojen s Letnicemi. Já pouze argumentuji ve prospěch alternativy, že jízdy králů obecně nemají žádné historické spojení se svatodušními svátky a co se pohanských oslav týče, nelze mluvit o jejich "spojování", nýbrž o účelovém nahrazování svátky křesťanskými.

21 ATA ATA | 23. května 2011 v 21:37 | Reagovat

Drahý (opravdu drahý) kolego, víkendový jednotiči řepy!
Kdybych chtěla  tomuto vzniklému stran jízdy něco zásadního říct, tak mně seřve „Josef“ - jako kdysi – že ničemu nerozumím. Volala jsem, naléhala – tak uvidíme, chci znát názor k tomu všemu „třetího“ – mám přislíbeno na středu! Možná!
Jinak - byla jsem se  rozloučit  na hřbitově s Mirkem - ty naše tahačky jsou opravdu o ... když o ničem, tak -  ať je alespoň  někdy sranda - je otázkou, jak dlouho!

22 IF IF | 23. května 2011 v 22:17 | Reagovat

[20]:Milý pepine ,nejsem to já ,kdo spojuje vlčnovskou Jízdu králů se svatodušní nedělí či pondělím.
Tato slova jsou ve vyvolávce prvního jezdce už opravdu hodně let.Je možná i jiná verze ,ale ve Vlčnově se užívá tato a z toho vycházím.
Tu prapůvodní neznám.
Až tu bude třeba islám ,tak vyvolávač nás bude odkazovat na ramadám a ta naše vertze bude zapomenuta ,ale třeba bude možné ji  někde dohledat.
A ten odkaz na farní kroniku je běžný ,protože z těchto zdrojů čerpají i historici ,je to jeden z mála seriozních pramenů ,který s náboženstvím až zas tak nesouvisí a není třeba ho zavrhovat.
Jiná propojení na něco jiného jsou sice možná ,ale jsou to opravdu jen hypotézy a ne fakta.
Někdo šikovný by třeba tuto slavnost spojil i s  vítáním a oslavou příletu mimozemšťanů.
S různými pohledy na věc  nemám problém ,ale vždy se snažím držet nějakého bodu ,který není založený jen na dohadech.
Staletá vyvolávka může být chatrný bod ,ale pro mě je pevnější ,než mnohé jiné nepodložené kombinace.

23 vlčnovjanka vlčnovjanka | 23. května 2011 v 22:35 | Reagovat

[8]: Před lety můj kluk jel taky v družině. Ale, že by nastal nějaký velký předěl v jeho myšlení a že by dospěl, o tom nemůže být ani řeč. Pokud se jedná o organizaci celé té záležitosti, hlavní roli jsme hráli my rodiče. Zaplatili koňa, zajistili zdobení, zafinancovali pohoštění. Dali jsme peníze na doprovodné akce kolem- zafinancování mája a podobně.Organizační stránku, takový scénář - nadiktoval kulturák. Hoši se však jako dospělí cítili - celý květen u mája - vypíječka až do rána a v ten den"D" po noci strávené v bůdách sedali na koně - musím uznat, jakoby nic. V přihýbání si z nabízených štamprdlí byli také dospělí. U nás v rodině je tohle téma často diskutované. Myslím si, že kluci z ročníku jsou pouhá rekvizita - takové loutky v rukách společnosti jízdy králů a klubu. Nakonec mne otrávilo, že se neshodli v daru pro krále. Jsem ráda, že to mám za sebou a při tom musím ale uznat, že tradice je to krásná a neztracuju ji. S nějakým zráním v muže to nemá ale nic společného. Máte pravdu pane Struhaříku. Kdyby si to museli kluci organizovat sami, sem tam by to zaskřípalo, nebylo by to tak honosné, ale nebylo by to taková komerce jako je tomu doposud, hlavně v poslední době.

24 pepin pepin | 24. května 2011 v 7:10 | Reagovat

[22]: Vašemu směru úvah rozumím. Nějak mi ale stále nedávají odpověď na mou alternativu. Shodneme se na základě historických pramenů na tom, že:
- Jízda králů (i vlčnovská) je prehistorickou oslavou pohanskou a tudíž její původní smysl ani nemohl mít nic společného se svatodušními svátky
- Pokud je to ze záznamů doložitelné, jezdila se na svatodušní pondělí resp. neděli (až později se z organizačních důvodů přestala vztahovat na pohyblivé kalendářní datum)
Moje otázka je prostá: můžete vyvrátit domněnku, že pohanská oslava se konala ve svatodušní svátky z toho důvodu, aby církev zastřela původní pohanský účel oslav?

25 RuStr RuStr | 24. května 2011 v 7:10 | Reagovat

Rozhodně by ti klici tu zodpovědnost ustáli, ale nesmí být v roli loutek, které někomu zajišťují celoroční pohodové živobytí.

Strašně moc jsem zvědav na letošní hospodářský výsledek, třeba nám někdo ukáže že tady remcám zbytečně a J.K. bude mít  alespoň trochu kladná čísla když má tolik příživníků, co to kecám, pomocníků a takové sponzory.  Když se na ně dívám, musím si říct : jaký zajímavý koloběh peněz, nejdřív je někomu nacpeme, on si z nich uzme tučný zisk a co zbude (1%? 5? 10?) dá jako sponzorský dar a ještě má fajn reklamu jako mecenáš tradic.

26 jura jura | 24. května 2011 v 13:11 | Reagovat

Zrovna sem sa dívál na Perlu a na ten nový plakát na Jízdu.Tož nevím, ale koně k nám řiťama,chlapi zádama,jedů kamsi do jak dyby tmy.Néni to Odcházéní Jízdy králů?

27 Kuba Kuba | 24. května 2011 v 15:17 | Reagovat

[35 Tož mě sa plakát nelíbí ale  tým co to vybrali určitě šak na to majú školy. Na kolik vyjde ten špás dyž už sme u teho vyhazování peněz?To šecko bude mět nejakú tajnú myšlénku.Že ten levý má styčený prostředníček!Co?To bude na nás šecky z dědiny.Enem dóví jakú má ten urýpanec hubu.Tož tak.

28 Marie Marie | 24. května 2011 v 15:25 | Reagovat

O víkendu má vytrvale pršet. Humbuk, nehumbuk, ale všech těch rodičů i děcek, kteří se na přípravách účastní je mně líto. Snad to s tím počasím nebude tak zlé.

29 gazdina gazdina | 24. května 2011 v 15:40 | Reagovat

To by bylo o ničem.Zažila jsem,kolik je to starání a práce.Tak snad to vyjde.Už loni to bylo zmoklé.

30 tuty fruty tuty fruty | 24. května 2011 v 18:35 | Reagovat

[15]: Dnes sem sa dozvěděla,že Gót ani Šmajda nepřijedů,ale budů tadyk Alexandrovci a starosta je bude doprovázat na kytáře.To pozvání sa klubu podařilo,konečně neco pro ludí,šak poslední pořádné míchání krvi bylo dyž přitáhli Mongolé.A domácí chlapi sa dávno ohleděli!

31 dotaz dotaz | 24. května 2011 v 19:40 | Reagovat

Můžete mně někdo napsat, jak se ta jízda králů  správně píše? Myslím, co malé a co velké.Každý to má jinak.

32 Joskon Joskon | 24. května 2011 v 21:43 | Reagovat

Mažu některé komentáře. Vlastní osobní výhrady si vyřizujte někde jinde. Uvítám návrhy, podle kterých mám postupovat. Zatím si to promyslete. Po jízdě bude na toto téma úvodní článek.

33 pepin pepin | 25. května 2011 v 18:49 | Reagovat

Vypadá to, že součástí letošního zpívání v búdách bude i šedý Favorit, odstavený ve vinohradech nahoře u lesa (před cestou na Pepčín). Už tam trčí čtyři dny. Přední nárazník je urvaný a hozený na zadních sedačkách. Zdali je auto zamčené, to jsem raději nezkoušel. Zajímavé je, že má platnou STK a dokonce značku: UHE 35-72. V databázi odcizených vozidel jsem ji nenašel. Pokud Fazolka nikdo nechce, rád bych touto cestou požádal majitele o darování zadního stěrače ;-)

34 Gejza Gejza | 25. května 2011 v 18:57 | Reagovat

[33]: Šak si ho vem.

35 pepin pepin | 25. května 2011 v 19:00 | Reagovat

[34]: Děkuji. Ale pro jistotu kontrolní otázka: zakryjte si prosím rukou na monitoru příspěvek č. 33 a napište, jakou SPZ má Vaše auto!

36 Ištván Ištván | 25. května 2011 v 19:09 | Reagovat

[35]: Brašoň slopál tož ti kecál.Máme to  napůlky a eště ke všeckému citový vztah.Já do daru nendu.Šak pánko má aj baráček,aj peňazí,tož neco by mohl pustit.Sme obá invalidi a tých peňazí nejak néni!

37 Vivi Vivi | E-mail | 25. května 2011 v 21:57 | Reagovat

Od té doby, co má Jízdu králů na starost pí Brandýsová, tak stojí celá jízda králů (s prominutím) za hovno!!!! Ani se nedivím, že i návštěvníků rok od roku ubývá.. Už to není, co to bývalo.

38 Roman Struhařík Roman Struhařík | 26. května 2011 v 7:10 | Reagovat

Tak mi bylo vyvráceno, že se stromy ořezávají jen mimo vegetační období, protože z ničeho nic se na Rybníčku objevil jeden z kmenů jednoho z našich milých voňavých akátů. Asi strašně moc ohrožoval, ale doteď se jen tak jakoby prořezávalo a zničeho nic celý kmínek. Kdyby na něm nebyly květy, tak si řeknu, že je to fakt mrtvé, ale ony tam byly. Myslel jsem, že to přejdu jen zármutkem, ale bohužel se mi to nepodařilo tak to musím napsat do vrby, protože teď tam trčí zas jen pahýl do kterého bude prčet, mrznout a strom praskat a raděj nechci domýšlet, kdy ty nejvoňavější stromečky na světě někdo zřeže úplně.

39 dr.vostep dr.vostep | 26. května 2011 v 15:18 | Reagovat

Díval sem sa na meteo-radar a moc to není potěšivé.
Tož kluci, ať letos nezmoknete.

40 Pavelčík Pavelčík | 26. května 2011 v 15:45 | Reagovat

Toš co do nás furt rýpete vy oslé, víte co to dá práce celé naší rodině to zorganizovat. A nic s toho nemáme, ani mi ani Pijáček a eště nosíme z domu peníze aj slivovicu. Šak je to tradice

41 Filka Filka | 26. května 2011 v 15:49 | Reagovat

Už týdeň sa modlím, aby pořádně pršalo celů sobotu a hlavně v nedělu. Mám nasaděnů přísadu, salát a erteple. Je to suché jak pepř, tož né?

42 šváb šváb | 26. května 2011 v 20:41 | Reagovat

[39]: Když bude chcat tak se budeš akorát uchechtávat, že nám to nevyšlo.Takového jak si ty bych nejrači nakopál do řiti.

43 kočičák kočičák | 26. května 2011 v 21:48 | Reagovat

[39]: Zítra vypadá zábava o hovně.Má být dost hnusně.To si TJ moc nevydělá.Jestli Janek bude mět na jízdu opršené fůsy je mě jedno.

44 cyproš cyproš | 26. května 2011 v 22:47 | Reagovat

Když jsem viděl na parkovišti tých pár lavic a malé podium,tak je mně líto,že to není na stadione. Bylo to nesrovnatelně lepší!Jak pro návštěvníky,tak pro účinkující.Není možné tu blbost zastavit a vrátit to tam kde to bylo?Už minule to byl trapas,tak proč to zase prochází?

45 RuStr - Roman Struhařík RuStr - Roman Struhařík | 27. května 2011 v 6:47 | Reagovat

[44]: Protože je to jen o tom, aby návštěvníci zaplatili vstupné a jestli odjedou nadšení, nebo nasraní je fuk. Stejný systém jako v jakémkoli jiném businesu - najivně si stále většina neuvědomuje, že jedině spokojený zákazník se k nám vrátí a přinese nám další zakázky (většinou větší) a tím pádem se zisky můžou hezky kumulovat.
NE, TO MY NECHCEME, MY CHCEME VYSÁT, ZNECHUTIT A UŽ NIKDY NEVIDĚT!

46 asmat asmat | 27. května 2011 v 7:19 | Reagovat

Díval jsem se na počasí,v sobotu to vypadá že prší celý den.To asi přestěhují všechny vystoupení do klubu.Večer v bůdách budem chlastat v blatě.

47 RuStr RuStr | 27. května 2011 v 7:29 | Reagovat

[46]: Pit sa dá naštěstí v jakémkoli počasí.
Tma tam bude stejná jako každý rok, tak sa  nebudeme moset haňbit že sme jak prasata.
Možná proto je osvětlení cesty kolem búd takové intimní.

48 Rosnička Kuňka Rosnička Kuňka | 27. května 2011 v 7:48 | Reagovat

Přes Německo bude postupovat k východu zvlněná studená fronta a dnes
odpoledne a večer začne ovlivňovat počasí u nás. V noci na pátek a v pátek
během dne bude fronta postupovat přes naše území dále k východu.

V teplém a vlhkém vzduchu se budou v Čechách ve čtvrtek večer a v první
polovině noci na pátek vyskytovat místy bouřky. V pátek odpoledne očekáváme
bouřky na Moravě a ve Slezsku. Ojediněle se vyskytnou i silné bouřky
doprovázené intenzivními srážkami s úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy
větru 20 až 25 m/s.

49 fíííha fíííha | 27. května 2011 v 10:33 | Reagovat

[45]: Je potřeba odrbávat návštěvníky na každém rohu.Čím víc se z nich  naškube,tím víc se bude vyřvánět,kolik se vydělalo.Když se moc vydělá,tak možou být velké odměny.Při vjezdu do Vlčnova se budou chlapi  chovat jak zbojnické hordy.

50 předseda KTM předseda KTM | 27. května 2011 v 10:50 | Reagovat

[48]: Od západní hranice jde fronta studená a on má srdce chladnější než sníh...
Tyto a jiné pecky od Kamelotů dnes večer v Horní na zahrádce v rámci kytarového večera s podtitulkem "Nejkrásnější pohled na svět není z koňského hřbetu ale z okna hospůdky". Bez ohledu na počasí! A přes víkend se nemusíte jezdit dívat na opice až do Lešné!

51 cácorka cácorka | 27. května 2011 v 10:53 | Reagovat

[50]: A možů tam aj baby?Šak tam snáď nemožeme dyž nepinklujeme.

52 předseda KTM předseda KTM | 27. května 2011 v 10:55 | Reagovat

[51]: Dyž sa zpívá, tož fšecí. Výjimečně ;-)

53 Dotaz Dotaz | 27. května 2011 v 11:01 | Reagovat

Čas od času vlčnovské slavnosti navštíví Japonci a chtějí si fotit moje děcko v kroju. Nenašel by se tady nějaký schopný tlumočník - nebo alespoň někdo, kdo vládne základními zdvořilostními konverzačními schopnostmi v tomto jazyce? Ráda bych těm šikmoočkům zdvořila naznačila, že fotit možů, ale ne zadarmo.
Předem děkuji za odpověď.

54 jaruš jaruš | 27. května 2011 v 11:04 | Reagovat

To může být velice hezké. Ale manžel dnes jde na jinou kulturní akci a asi by  bylo nepatřičné, kdybych se tam vypravila sama. Určitě tam bude spousta mužů a já tak sama tak sama.A jo!

[52]:

55 cizinka cizinka | 27. května 2011 v 11:09 | Reagovat

Prosím vás,v neděli bych chtěla navštívit vaši vesnici a také si zajezdit  na nazdobeném koníčkovi.Můžete mně poradit,kdo by mě k tomuto účelu  nějakého poskytl?

56 pepin pepin | 27. května 2011 v 11:18 | Reagovat

Pochopil jsem ten nástřel na mě ;-) Nicméně, není to zas až tak složité, jak to vypadá. Naučte se tuto sekvenci (přepisuji foneticky):

Smimasen? Dózo jorošik onegajšimas.
Kore ga vataši no kodear.
Anata va eo egak koto ga dekimas.
Šikaši, anata wa soreo ošiharavanakereba naranaj.
Te kdasaj.

Pravděpodobně se zeptají, kolik tedy za to foto. Asi takhle: "Dono krajdes ka?" nebo "Dono kraj nokosto gakarimas ka?"
No a vy už vyjádříte jen svůj finanční požadavek, např. "Iči sen, arigató" (tisícovka, děkuji ;-)

57 kreveta kreveta | 27. května 2011 v 12:13 | Reagovat

[56]:Ano pane pepine, pochopil jste do dobře a opět jste mne nezklamal.
Mnohokrát děkuji.

58 Fanklub pepin Fanklub pepin | 27. května 2011 v 12:53 | Reagovat

[57]: Pan pepin  ani zklamat neumí!

59 vlčnovská děvčica vlčnovská děvčica | 27. května 2011 v 13:06 | Reagovat

[55]:V naší dědině je Koníčků hotové stádo. Akorát na někerých už sa moc jezdit nedá.

60 koníčková koníčková | 27. května 2011 v 14:04 | Reagovat

[55]: Tož já ti svojeho starého za eura pošťám.Ale ocas mu kvůli temu mašlit nebudu!

61 čiko čiko | 27. května 2011 v 15:08 | Reagovat

Už se mračna valí nad Vlčnov.Sice sů zatím jen tři hodiny,ale pochybuju,že počasí se na zábavu vylepší.Bude šťákat až do rána.Esli Josefík se Solíkem počítáli,jak sa TJ napakuje,tož utřů hubu.

62 asmat asmat | 27. května 2011 v 15:48 | Reagovat

[61]: Ti hubu neutřou,to si vedle.Proto jsou napakovaní v zastupitelstvu,aby pro ty svoje kopálisty vždycky meny přivlekli.Na jiné v TJ serou.

63 názor názor | 27. května 2011 v 18:36 | Reagovat

[61]: Nebude to tak hrozné, jak se zdálo. Už je to potrhané. Myslím, že to dnes vyjde.

64 ťap ťap | 27. května 2011 v 21:52 | Reagovat

[63]:Nároze to ses uťal.Ještě že je tady na výběr tolik hospod kde neprší!

65 Fera Zemek Fera Zemek | 28. května 2011 v 9:36 | Reagovat

a zas v dědině podraží pivo, tož jak sa ten chudobný král má udržat, gdyž mu veksloni pokaždéj podkopů stoličku !!!

66 ťukánek ťukánek | 28. května 2011 v 16:46 | Reagovat

Kerý veliký myslitel z klubu vyslal po dědině posly,aby  v dešti věšeli krepákové třásně ?Kvalita!Možete začat znova!

67 xyz xyz | 28. května 2011 v 17:22 | Reagovat

Letošní jízda králů mi zatím připomíná  Titanic: na palubě se tančí, zatímco podpalubí zaplavuje voda.

68 tetka tetka | 28. května 2011 v 17:39 | Reagovat

[66]: Pravda, co mě navěšali na plot už jsem vyhodila.To se nehodilo po tom dešti tam nechat. Než takové tak raděj žádné.

69 jo jo | 28. května 2011 v 17:49 | Reagovat

[67]: Dyby měl náš kapitán po krk vody,tak bude dělat že je v suchu jak na Sahaře.

70 xyz xyz | 29. května 2011 v 7:30 | Reagovat

Po dnešní akci v KSK se ptám: Kdo vládne vlčnovské radnici? Pijáček anebo česač kávy a nositel Husákova odznaku - Bednařík?
Jo, nadávejme na JP, ale on musí dělat, co mu Zemek a spol. nařídí.
Ale na druhou stranu, mohl si vybrat. Buď starostou anebo zpátky ke dřevu. Zvolil si první možnost a tím pádem se stal osobou veřejnou. Se vším všudy.

71 Yamamomo Yamamomo | 29. května 2011 v 20:50 | Reagovat

[70]: Janovi pohůnkovi je veleno a on poslouchá?Tak to myslíš?Proč ne!Pořád mu to stojí za ty prachy co za úřad bere!Ale kam nás s tímto velením ještě zatáhne?

72 Alenka v říši divů Alenka v říši divů | 29. května 2011 v 23:11 | Reagovat

[71]: Minimálně do prdele.

73 Rustr Rustr | 30. května 2011 v 7:54 | Reagovat

[71]: Prý za ty peníze by tuhle zodpovědnou funkci nikdo nedělal a máme být rádi, že máme někoho tak sběhlého v mediích a politice.
Tak buďme rádi a přejme jim to!

74 cyproš cyproš | 30. května 2011 v 8:01 | Reagovat

[73]: Včera byla velká jásanda a objímání s turistou Okamurou.Tak jakou dovolenou si náš Janek s rodinou vylíbal?

75 jo jo | 30. května 2011 v 8:58 | Reagovat

[74]:Bude to něco velkého.Ale pojede s Martou nebo se starou?

76 Jana Jana | 2. června 2011 v 8:23 | Reagovat

Co předváděl svazák Bednařík v klubu?

77 dotázek dotázek | 2. června 2011 v 8:36 | Reagovat

[76]: Kdo je to Bednařík kromě toho, že je svazák?

78 Donald Donald | 3. června 2011 v 16:43 | Reagovat

[74]: Občané této obce, vraťte jízdu králů tam, kde má svoje místo. Mezi vás!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama