Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Nebojte se digitálu aneb satelit svépomocí

26. srpna 2011 v 20:38 | Pepin. |  Články
Letos končí analogové vysílání a ne každý Vlčnovjan ví, jak pokračovat v příjmu požadovaných televizních programů. Připravili jsme pro Vás návod, jak na to.

Nejprve se rozhodněte, jaké programy chcete sledovat. Vězte, že české programy šířené pozemním digitálem (DVB-T), jsou setříděny do tří skupin:
- Multiplex č. 1 obsahuje veřejnoprávní televize ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24. Již nyní je ve Vlčnově možno jej bez problémů naladit ze Zlína na kanále č. 33.
- Multiplex č. 2 nabízí programy NOVA, NOVA CINEMA, PRIMA, PRIMA COOL a TV BARRANDOV. Ti šťastnější Vlčnovjané s dobrou pozicí svého domu jej naladí z Mikulova-Děvína na kanále č. 40, nebo dokonce z Brna-Kojálu na kanále č. 40. Spuštění tohoto multiplexu ze Zlína je plánováno až v listopadu na kanále č. 49.
- Multiplex č. 3 zahrnuje pouze televizi PRIMA LOVE (ostatní jako Public TV nebo Z1 již přestaly vysílat z důvodu finančních problémů). Ve Vlčnově je možno již nyní tento multiplex přijímat ze Zlína na kanále č. 25 (byl spuštěn v červenci).
Pokud Vám stačí výše uvedená nabídka, nasměrujte svou anténu na Zlín a počkejte do listopadu. Vysílač má výkon 100 kW, takže to musí celý Vlčnov chytit na vidle, a to může prostřední zub ještě chybět Ideální je samozřejmě klasická širokopásmová prvková anténa. Ale pozor, v krabičce žádné historické předzesilovače (mohly by digitální signál docela poničit)! Nemá-li Váš televizní přijímač vestavěné DVB-T (není schopen přijímat digitální signál, což umí jenom novější mašiny), musíte ke každé televizi přikoupit tzv. set-top-box. Pokud Vaše televizka nemá ani konektor typu SCART (podlouhlá zdířka s 21 dírkami, http://cs.wikipedia.org/wiki/SCART), pak musíte koupit set-top-box s modulátorem (je dražší). Ten se dá připojit k televizi normálním anténním konektorem a posléze lze jeho signál naladit na analogovém kanále, na kterém vysílá-moduluje (podobně, jako když se připojovalo postarší video k postarší televizi).
Všimli jste si, že zde nejsou žádné slovenské televize? Pochopitelně. České vysílače nešíří jejich signál. Ve Vlčnově je příjem slovenského digitálu trošku komplikovaný - ne každý na něj "dosáhne", přestože je Javořina relativně blízko. Kdo má to štěstí (opět záleží na poloze domu), může zkusit na kanálech č. 56 (JOJ, JOJ PLUS, MARKÍZA, DOMA) a č. 57 (STV1, STV2, bohužel STV3 také už nevysílá). V některých místech se Vám to podaří na polské síto, jinde je třeba prvková anténa (otočená "na kant", protože Slováci mají opačnou polarizaci) a někde Javořinu nechytnete, kdybyste se pokrájeli. Tonda Miklík Vám to rád ověří.
Nestačí to, anebo chcete také Slováky se stoprocentním signálem? Pak uvažujte o pořízení satelitního kompletu. Ten nejjednodušší pro jednu televizi s bezplatným příjmem českých a slovenských programů pořídíte u Lekeše (bývala opravna Belvis nad Filexem v Uh. Brodě) zhruba za 2.700,- Kč (zn. AMICO). Komplet obsahuje satelitní přijímač, parabolu 60 cm, konvertor (ten bazmek, co trčí naproti parabole) a kartu CS LINK. Zavolejte si do prodejny předem (tel.: 572633417) a nechte si bezplatně předladit do paměti televizní programy. Budete-li chtít namontovat parabolu na zeď, musíte přikoupit ještě konzolu tvaru "L". Dále budete potřebovat několik metrů klasického koaxiálu (nehodláte-li použít starý kabel) a minimálně dva kusy šroubovacích konektorů "F". A nyní k samotné montáži "satelitu":
Sestavte a sešroubujte parabolu, držák paraboly, ramínko a konvertor podle návodu (to zvládne každý, kdo měl doma stavebnici Merkur Konvertor upněte do ramínka tak, aby závit pro konektor "F" směřoval svisle dolů. Na držáku paraboly po bližším ohledání nalezete na jedné straně úhloměr, na kterém proti rysce přitáhněte napevno úhel elevace 33°. Upněte zkompletovanou parabolu na stožár (musí být svislý a nesmí se protáčet!) nebo na konzolu, kterou jste předtím přišroubovali na vhodné místo na zdi. Vhodné místo znamená, že parabola má "otevřený výhled" bez překážek (jako např. sousedova štítová zeď) směrem na jihovýchod (to je zhruba směrem na Javořinu). Satelitní přijímač propojte s televizí (většinou kabelem SCART - pozor, není součástí kompletu), zapněte TV i satelit a počkejte až naskočí menu. Dejte do ovladače satelitu baterky a vybalte kartu. Tu zastrčte po odklopení čelního krytu na satelitním přijímači do zdířky. Většinou měděným čipem nahoru ve směru šipky na kartě (pro jistotu ověřte v návodu). Na obrazovce byste měli vidět nějakou hlášku, že karta byla vložena. Nachystejte si koaxiální kabel vhodné délky, na obou koncích opatřený konektorem "F". Nezapomeňte stínění přehrnout vně na kabel a pak teprve konektor "našroubovat". Propojte tímto kabelem satelitní přijímač s konvertorem na parabole. Na satelitu je to závit "DISH IN" nabo "IN". Na ovladači stiskněte OK a v přehledu programů vyberte šipkami program ČT24 a znovu potvrďte OK (tento program totiž "hraje" i tehdy, když není karta ještě "oživena"). Dále pracujte ve dvojici, jeden opatrně natáčí parabolu zleva doprava a druhý sleduje televizi. Jakmile dosáhnete polohy paraboly 23,5°E (jiho-jiho-východ) - to je družice ASTRA 3 a naskočí program ČT24, utáhněte parabolu v této pozici. Sílu signálu můžete ještě vylepšit úpravou elevace (tj. úhel "do nebe"), pokud není stožár stoprocentně svislý, a také pootočením konvertoru z pohledu paraboly proti směru hodinových ručiček zhruba o 4° (vylepšuje signál horizontální či vertikální polarizace). Vyzkoušejte zbytek programů a máte hotovo. Nezapomeňte kartu zaregistrovat na své jméno! Buďto na internetu (www.cslink.cz nebo www.skylink.cz - podle toho, od koho kartu máte), případně písemně vyplněním přiloženého formuláře a odesláním na adresu provozovatele. Jako bonus bývá na kartě také promo-nabídka bezplatného sledování placených programů po omezenou dobu dvou měsíců. Budete-li chtít pokračovat ve sledování placených programů, musíte si je měsíčně platit (od cca 250,- Kč). Jinak Vám zůstane cca 23 bezplatných českých a slovenských programů. Pokud chcete sledovat satelitní vysílání na více televizích nezávisle na sobě, nebo cizojazyčné programy z vícero družic, musíte zakoupit příslušné satelitní komplety. Jejich cena se pak odvíjí podle rozsahu Vašich požadavků.
 


Komentáře

1 Hravá holka Hravá holka | 26. srpna 2011 v 23:43 | Reagovat

Teda pepine, to je teda hodně složité. Nemáš tam něco záživnějšího pro nás baby?

2 cácorka cácorka | 27. srpna 2011 v 8:13 | Reagovat

[1]: Taky si myslím, že pepin by měl psát víc pro lidi a nééé jenom pro chlapy!

3 je to reklama je to reklama | 27. srpna 2011 v 9:23 | Reagovat

Ono je to spíš návod, koho si na ten multiplex zavolat. Firma Miklík-Jakubčík s.r.o.

4 zájemkyně zájemkyně | 27. srpna 2011 v 10:14 | Reagovat

[3]: Ale mosel by byt pepin u teho montování nahoře bez!

5 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 6:49 | Reagovat

[3]: Reklamu může mít Coolnet se svým ceníkem na vlčnovském webu. Ale jestli se na to necítíte, klidně si naše "eseró" zavolejte. Nejedná se o neoprávněné podnikání, neb poskytujeme radu zdarma. Pravda, někteří si to nedají vymluvit a někdy mi Toníka i opijí...

6 děvočka děvočka | 29. srpna 2011 v 10:56 | Reagovat

strýcu pepine, tata kůpil v tesle eltos anténu na viden. chtel, aby byla ceska, zadny cinsky nebo polski smejd. namontoval ji na stozar a naladil viden. a vcil vsude brble, ze chtel cesku antenu a programy z rakouska mu idu nemecky. ja sem mu rikala, ze je to normalni. serval mna jak sopla a zakazal na tyden internet. pepine, dojdi k nam dom a vysvetli mu to, ze na cesku antenu bude chytita nemecke programy v nemcine.

7 pamela pamela | 29. srpna 2011 v 11:27 | Reagovat

Pepine,já si nevím rady.Televizka mně šlapala dycky dobře do doby než ten můj na ní nezačal nalaďovat jakýchsi moc programů.Teď stačí dyž  zahřmí a už nejde  a možu sa dívat akorát na něho a to sa mě nechce.Možeš sa u mě  stavit a naladit to normálně,abych sa na ňu mohla dívat a dyž tož aj na tebe?

8 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 11:39 | Reagovat

[6]:Entschuldigen Sie mich bitte, aber Ich verstehe Ihre Anfrage überhaupt nicht...

[7]: Vážená pamelo, výrobci elektroniky jsou si vědomi nepříznivého demografického vývoje a tudíž montují do svých zařízení různé součástky, které mají způsobit "neočekávaný" výpadek (většinou za deště). Výsledkem má být popud k intimnímu sblížení, vůči čemuž jste Vy zrovna poměrně odolná. Nejsem si jist, zda se zrovna mě podaří "to naladit normálně" ;-)

9 ploťačka ploťačka | 29. srpna 2011 v 12:16 | Reagovat

Je pravda, že to nejlepší na satelitu je stejně placené? Co je v té bezplatné nabídce vlastně zadarmo?

10 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 12:50 | Reagovat

[9]: Na stránkách obou poskytovatelů (CSlink / Skylink) můžete zjistit detaily. Ze satelitu můžete zdarma přijímat nad výše uvedneou kompletní nabídku českých a slovenských pozemních digitálních televizí také křesťanský program NOE TV (v pozemním digitálu bude snad zahrnut do multiplexu č. 4, který ovšem provozuje O2 pouze na území Prahy, Brna a Ostravy), dále pak především omladinu potěší hudební kanál ÓČKO, pro zprávaře je zde slovenské TA3, pro duchaře TV8 a pro módní guru FASHION TV. Samozřejmě pro fajnšmekry "jede" ze satelitu ASTRA 3 zdarma také ČT1 a NOVA ve vysokém rozlišení (HD). Z tohoto satelitu je dále možný příjem asi deseti holandských televizí (pokud Vás fascinuje chrochtavá němčina), ale nezapomeňme na to nejdůležitější: rozšířením single-konvertoru na tzv. monoblok (dva konvertory vedle sebe v jednom pouzdře), můžete chytit i družici vedle té "naší" - lidově zvanou "německá" Astra na pozici 19,2°E. Zde je k dispozici asi 300 bezplatných programů různých žánrů v němčině, angličtině, francouzštině apod. V tomto případě vřele doporučuji už při koupi kompletu myslet na to, že průměr paraboly by měl být alespoň 80 cm.

11 děvočka děvočka | 29. srpna 2011 v 13:09 | Reagovat

[8]:strýcu, já z z klidné a tiché rodiny, tož ti to možu klidně znova zopakovat:

strýcu pepine, tata kůpil v tesle eltos anténu na viden. chtel, aby byla ceska, zadny cinsky nebo polski smejd. namontoval ji na stozar a naladil viden. a vcil vsude brble, ze chtel cesku antenu a programy z rakouska mu idu nemecky. ja sem mu rikala, ze je to normalni. serval mna jak sopla a zakazal na tyden internet. pepine, dojdi k nam dom a vysvetli mu to, ze na cesku antenu bude chytita nemecke programy v nemcine.

12 nevěřící nevěřící | 29. srpna 2011 v 13:18 | Reagovat

[10]: A to, co píšeš, je všecko pravda, lebo si  z nás děláš prču?

13 manželka manželka | 29. srpna 2011 v 13:45 | Reagovat

[5]: Na co si budu k televizi  kde co pořizovat,když můj chlap z pazoury ovladač nepustí a já se ani na žádnů telenovelu dívat nemožu. Tak nech mu to klidně funguje blbě!Śak to néni jediné!

14 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 13:47 | Reagovat

[11]: ;-))Sehr gut, leider noch wisse nicht, was ist Ihr Ziel, Mädchen.

[12]: Pravda pravdoucí. Ať se propadnu do západního Německa jestli kecám!

15 nápověda nápověda | 29. srpna 2011 v 13:57 | Reagovat

[14]: Was ist so dumm, Sie fragen - die Kontaktaufnahme, wahrscheinlich will Geschlechtsverkehr zu haben.

16 děvočka děvočka | 29. srpna 2011 v 14:18 | Reagovat

[14]:
Tož do třetice. tata si kupil cesku antenu s ceskyma sucastkama, aby mu to slo vsecko hezky cesky. A naladil Viden a programy ma nemecky. Na cesku antenu. On si mysli, ze mu to ta antena prelozi!Proto chtel cesku antenu, ne od polaku a cinanu. Kdo by se tady ucil cinsky, ze.
jestli to uz ted nechapes, tak nevim, jestli si skutecny monter anebo enom tlachala od piva z horni hospody.

17 děvočka děvočka | 29. srpna 2011 v 14:21 | Reagovat

[16]:
Und ich auch sagen, dass es in Deutsch. Verstehst du?

18 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 14:31 | Reagovat

[17]: Kurňa, tož řeknu hned. Tata je sice také z klidné rodiny, ale telacko. Možeš mu vzkázat, že tá česká anténa mu to z němčiny nepřeloží - dokáď nebude mět v dálkovém ovladači aj české batérky!

19 blondýnečka blondýnečka | 29. srpna 2011 v 14:40 | Reagovat

[18]: Wie bitte?

20 pepin pepin | 29. srpna 2011 v 14:41 | Reagovat

[19]: Ne vybité, ale nabité!

21 pípa pípa | 29. srpna 2011 v 14:49 | Reagovat

[20]: Už su z téj tvojéj teórije celá opocená.Tož co potem z aparátu!

22 děvočka děvočka | 29. srpna 2011 v 15:32 | Reagovat

[18]: boze, ty si trubka. ja mu to rikala, ale tata mi neveri a vypnul mi internet. dojdi k nam dom a rekni mu to jako odbornik. od tebe to vezme sak si znamy na dolnim aj na hornim konci.

23 znalec  místních poměrů znalec místních poměrů | 29. srpna 2011 v 16:06 | Reagovat

[22]: pepine, pozor! Je to podezřelé! To bude past! Tata určitě nebude doma a cérka tě chce  připravit o čest ženatého muže!

24 děvočka děvočka | 31. srpna 2011 v 11:21 | Reagovat

Tak pepine, už nemosíš chodit. tata si přečetl poslední Ábíčko, co si kupil ve stanku a tam je všecko popsané. navic by si mohl myslet, že mu ideš za robů a to bys mohl dostat aj po čuni. ale pokud bys chtěl dojit, tak jedine ve dvuch. dva by moja mama nevzvladla a to bys potom byl mene napadny.

25 divá bára divá bára | 31. srpna 2011 v 13:27 | Reagovat

[24]: Takových, jak je pepin, bych  já zvládla aj čtyry, ale zas jak na potvoru nemám televizu, tož to by bylo taky nápadné!

26 profesionální gigolo profesionální gigolo | 31. srpna 2011 v 13:49 | Reagovat

[25]:
Já jsem jich měl nevíc pět. Jedna vařila oběd, druhá prala, třetí plela mrkvu na zahradě, čtvrtá vysávala a konečně ta pátá vyhazovala hnůj opd králíků. A všecky byli večer úplně hotové.

27 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:38 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

28 Karel Karel | Web | 8. prosince 2012 v 22:39 | Reagovat

Jak si naladit satelit svépomocí pomocí fotonávodu, videonávodu či nejrůznějších tutoriálů se dozvíte na www.digiprijem.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama