Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Neoliberalismus varuje: Touha po životě může zabíjet.

31. srpna 2011 v 18:55 | Pepin. |  Pepin tlačí
Stále se nějak nemohu smířit s tím, že se můj přítel rozhodl odejít z tohoto světa. Kde byl Bůh, že to dopustil? Špatná otázka. Musíme se ptát, kde byl člověk, že to dopustil.

Současný politický systém, který asi většina z nás považuje za to nejlepší státní zřízení, ve kterém si každý schopný může beztrestně okrást každého neschopného a jeho společenský status tímto dokonce vzroste, bych si dovolil charakterizovat jako kapitalistický realismus (Fischer), jehož základním stavebním kamenem je neoliberalismus. Záměrně neříkám reálný kapitalismus, protože ten bychom opravdu dlouho nevydrželi. Pro ty, kteří stále ještě nechápou, kam jsme to docinkali, to zjednoduším: přešlápli jsme z levé nohy na pravou a po jedné se daleko nedoskáče (Mahler). Podstatou neoliberální politiky není prosazování ničeho nového, nýbrž obnovení třídních privilegií. Je to vysoce sofistikovaný politický projekt zaměřený na opětovné nastolení podmínek pro kapitálovou akumulaci a na opětovné vzkříšení moci ekonomických elit (Církev nevyjímaje). V dnešní éře označované jako postpolitická "třídní válka" neustala, je však šikovně vedena jen jednou stranou - totiž bohatými (Harvey).
Hédonismus se stal plytkým smyslem života drtivé většiny obyvatel. Někteří lidé začínají tušit, že nic jiného, než si občas "užít", jim tento systém vlastně ani nedovoluje. Práce a život se stávají neoddělitelnými. Postfordismus, jako nynější systém organizace výroby a práce, dělá ze zaměstnanců v podnikatelské sféře šťastné trotlíky, kteří opojeni svou autonomií si nechají "na hlavu srát" a do práce místo pro výdělek se chodí seberealizovat. Ti zodpovědní pochopili, že v civilu nejsou schopni plánovat jakoukoli budoucnost, protože vládne prekarita (ošklivý neologismus označující "prekérní" stav sociální nejistoty, bez pevného statutu a záruk). Výsledkem je konflikt zuřící v duších "nepřizpůsobivých" jednotlivců, únik z reality do virtuality, slepá víra anebo drogová závislost.
Vše nasvědčuje tomu, že s postfordismem dosáhla metla psychických a afektivních poruch, které skrytě nabírají na síle od poloviny 18. století (tj. od počátku průmyslového kapitalismu), kvalitativně novou úroveň. Poměřováno většinou kritérií, se podíl depresí u lidí, kteří dosáhli třiceti let v roce 1980 a v roce 2000 téměř zdvojnásobil (James). Britská studie poukazuje především na to, že nárůst psychických poruch u populace je mnohem vyšší v zemích, které přijaly neoliberální model politiky a kultury. Tento model nám všem vtlouká do hlavy, jak naše tužby a očekávání mohou být splněna. Podnikatelské fantazie živí iluze, že každý může být Billem Gatesem, a to bez ohledu na to, že reálná pravděpodobnost tohoto snu se od 70. let dramaticky snížila. Člověk narozený v r. 1980 má například daleko menší šanci na sociální vzestup prostřednictvím vzdělání než ten, kdo se narodil v r. 1958.
Bohatí jsou prý vítězové a cesta na vrchol je prý otevřena každému, kdo je ochoten "makat". Pokud neuspějete, zavinili jste si to jen vy sami. Nejrychleji se pod tlakem tohoto "brainwashingu" a zoufalé nestability sesypou mladí, kteří svůj život chtějí teprve budovat, a to vlastními silami. Hédonistická deprese není biochemická duševní porucha, ze které Vás farmaceutičtí giganti rádi svými antidepresivy vyvedou. Je to neoddělitelná, průvodní a varující vlastnost neoliberalismu.
Ještě jeden zvrácený efekt to přináší. Je odpornější, než si ve své představě o rádoby-svobodě dokážeme připustit. Dnes již není třeba vykonstruovaných politických procesů, aby byli odstranění lidé režimu "nepřizpůsobiví". Vezmou si totiž život sami.

 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 31. srpna 2011 v 19:26 | Reagovat

Lituji mladé, kteří zakládají nebo chtějí zakládat rodiny. Současné podmínky jim to neumožňují.
Včera v Horní jsme taky vzpomínali na lidi, kteří  dobrovolně opustili tento náš svět z důvodu neřešitelné finanční situace, neúspěšného podnikání, závislosti na alkoholu, gamblerství,.. Není jich málo. Nejsou oběti nového režimu?
Karle, drž nám tam u stolu místo. Nebyls špatný chlap.

2 názor názor | 31. srpna 2011 v 19:49 | Reagovat

Nesvádějte gamblerství a alkoholismus na nový režim. Hlavně alkoholici byli a budou za každého režimu.Chlastají ti co mají moc peněž  aj ti co je nemají. Je to obyčejná lidská slabost. Nic víc.

3 tencokydahnuj tencokydahnuj | 31. srpna 2011 v 20:10 | Reagovat

pro dvojku - pravé patologické hráčství je typická psychická porucha. Alkoholismus je pro změnu typická drogová závislost. Jo, může to být jen pouhá lidská slabost, ale taky obyčejný útěk z reality. Když se s tebou rozešla první holka, šel ses ožrat nebo se ti zatím nic horkého nestalo? Pak si řeknem něco o lidské slabosti.

4 takynázor takynázor | 31. srpna 2011 v 20:39 | Reagovat

[1]:

[2]: Gamblerství a nová doba - snad. Ale závislost na chlastu?
Jeden příklad za všechny. Náš sůsed - 65 roků, tři děcka. za komančů jezdil po stavbách a dost vydělával. Když přijel dom, furt v lihu. My děcka jsme litovali ty jeho, kolikrát až k nám domů byl slyšet ten řev, když přišel z hospody. Po revoluci přestal jezdit, ale s chlastem nepřestal. Teď je špatný na nohy do hospody sotva dojde a tak pije  doma. Akorát už nemá na koho řvat, žena nežije, děcka utekli.Takže kdo za to može, že chlastá - komanči nebo sametová revoluce? Špatně se nikdy neměl.
P.S. Jsem z Vlčnova.

5 taky pravda taky pravda | 31. srpna 2011 v 21:07 | Reagovat

[4]: Dnes je u nás 3x víc hospod, v některých se paří přes noc. Jsou tady podniky, kam vyloženě chodí jenom mladí. Dřív se muselo každý den do práce a i ten, co si rád vypil, byl jaksi víc pod kontrolou.  Jasné, jsou lidi, co budou pít za každého režimu.
Známý byl u bráchy v USA a tam se může pít alkohol od 21 let a na veřejnosti vůbec. Popíjet láhváča v otevřeném autě, to je na pokutu.

6 koko koko | 31. srpna 2011 v 22:15 | Reagovat

[1]: Nesváďaj to na nový režim. Jsou lidi ve srabu, ale drží sa a kvůl tomu nechlaščů. Je to slabost. Je to alibismus - chlastál chudák, protože měl problémy. Náš řezník sa uchlastal a kdyby chtěl mohl se mět jako prase v žitě.

7 pepin pepin | 1. září 2011 v 7:04 | Reagovat

Trošku se nám to "zúžilo" na ten zatracený chlast. Alkoholici obvykle tvrdí, že pijí proto, že mají problémy. Ale oni mají problémy právě proto, že pijí. Ovšem není to tak jednoduché. Něco je na počátku přimělo závislost si vypěstovat. Údajně to mohou být čtyři faktory: sedativní (snižuje úzkost), sociální (potřeba společnosti), výživná (typický lahváč na stavbě) a konečně ta nejvíce proklínaná orgastická (záměrná intoxikace - opojení). Pije-li člověk často z důvodu zlepšení nálady, neumí-li se bez alkoholu bavit, navázat
kontakty s ostatními, chce-li zahnat deprese, úzkost, uniknout od reality,  vyřešit tím problémy apod. - toto vše by mělo být považováno za varovné signály, které spouštějí alkoholismus. Jak je vidno, finanční příjem v tom hraje pramalou roli...

8 kájínek kájínek | 1. září 2011 v 8:15 | Reagovat

[7]: pepine pomož!Su nasraný na celý svět, bez chlastu sa nezasměju, mám špatný styk s ostatníma, depku jak prase a do zdrhání od reality mně furt kecá moja stará!Co s tým fšeckým iného než si ožrat hubu?

9 mongol mongol | 1. září 2011 v 12:00 | Reagovat

CHLAST - SLAST!

10 tóra bóra tóra bóra | 1. září 2011 v 12:40 | Reagovat

[7]: Pane Pepine, po přečtení Vašich příspěvků se mně rozhodila psychika a  teď nějak nevím, jak v životě dál! Když požiji alkohol, tak mám lepší orgasmus. Kdybych toho pití ubrala, mám strach, že by se mně to odrazilo na kvalitě v sexuálních prožitcích. Myslím, že je lepší být napitá a uspokojená, než střízlivá a nasraná. Problém bych viděla ale v tom,že to potřebuji mít několikrát denně, takže jsem vlastně   pořád v lihu. Má  moje situace nějaké řešení?

11 tak tak tak tak | 1. září 2011 v 20:00 | Reagovat

Vždycky se slopalo a slopat se bude.Pepinovo filozofování na tom nic nezmění.Neděelejte z toho nic extra!

12 pepin pepin | 2. září 2011 v 11:29 | Reagovat

Jak to tak vidím, tak věkový průměr respondentů dle obsahu příspěvků lze charakterizovat "mládí v prdeli a do důchodu daleko". Tato poměrně "stabilisovaná" věková skupina ponejvíce cynicky vtipkuje, přičemž ctěné manželky nenávidí alkohol (až na jeden případ se sexuálním podtextem ;-)
Zatím nereagoval žádný dvacetiletý absolvent, který by se po dvou letech známosti chtěl odstěhovat do vlastního bydlení, se svou přítelkyní vzít a možná mít i dítě. Zrovna včera prohlížel všech 150 volných pracovních míst v okrese Uherské Hradiště a zjistil, že doktor s atestací může nastoupit za příjemných 16 tis. Kč hrubého. Nebýt toho, že polovina nabídek jsou agenti s teplou vodou, telefonisti nebo pojišťováci, určitě by se rozhodl nastoupit ke zbývajícím pěti firmám na okrese, které inzerují stejná volná místa už patnáct let (asi to tam "funguje").
Asi bude lepší zajít k tatovi pro kapesné, přítelkyni její fantazírování rozmluvit a večer si trošku "užít" s partičkou...

13 pendolino pendolino | 2. září 2011 v 12:02 | Reagovat

[12]: A zrovna včera bylo na úřadě práce plné schodiště děcek po škole, které se tam přišly přihlásit, protože po maturitě nemají práci.
Ale jinak moc nerozumím, druhému odstavci - cos tím chtěl pepine říci.

14 jája jája | 2. září 2011 v 13:18 | Reagovat

[12]: Penine, ty jsi takový vlčnovský Brouk Pytlík.Všechno víš, všechno znáš!Tak porozprávěj,jak vedeš ty svoje mladé domácí,aby nespadli do dnešního problematického podprůměru?

15 pepin pepin | 2. září 2011 v 13:38 | Reagovat

[14]: Hlavní zásada je reagovat okamžitě a nepodceňovat maličkosti. Děti je mohou totiž vnímat jako nejdůležitější aspekty celé věci. Takových případů je přes den milion, např. včera se dcerka vrátila z Rybníčku s "milou" zkušeností. Parta holčiček z páté třídy se do ní pustila hned, jakmile zjistily, že tam zůstala už jen sama. Pravděpodobně někde četly, že když je někdo o něco mladší, je třeba jej sprostě urážet a šikanovat. Očekávaly pláč, případně nějakou slabou slovní obranu. Nedočkaly se. Nereagovat,
ignorovat, odejít. Má dcera je ještě dítě. A děti se vychovávají v humanistickém duchu. Až bude "velká", jistě bude znát jiu-jitsu a pravděpodobně jim rozbije hubu hned na místě. Ale to už v tom já budu nevinně ;-)

16 psycholóžka psycholóžka | 2. září 2011 v 14:05 | Reagovat

[15]: Vaše dcera měla být Vámi  vychována  tak, aby každému z kolektivu hubu  natáhla  hned již v  počátku slovního střetu, lépe ještě před ním. S politováním musím konstatovat, že Vaše  výchova má prokazatelné slabiny. Již kdysi jste spoléhal na to, že Zárodek si v boji o život porádí sám,  a tento pohodlný názor u  Vás  přetrvává! Škoda!

17 pepin pepin | 2. září 2011 v 14:17 | Reagovat

[16]: Jako páteční příspěvěk velmi zdařilé ;)
Prenatální vývoj bych příliš nepřirovnával k odhodlání k agresivním výpadům proti okolí. Viděl bych to spíše jako paralelu s odpovědnými pojmy "živit a šatit". Na druhou stranu je pravda, že u některých jedinců Luna ve 12. domě ukazuje na silnou touhu navrátit se zpět do blaženého stavu, jaký panuje v mateřském lůně. Dokud bude stačit tatovo kapesné, tak by to šlo ;-)

18 Hravá holka Hravá holka | 2. září 2011 v 14:33 | Reagovat

[17]:U nás je to zas asi takto: "Dokud matka funí, dobře je mně u ní."

19 psycholóžka psycholóžka | 2. září 2011 v 14:42 | Reagovat

[17]: Váš názor chápu jako únikový! A jak jsem se již náznakově vyjádřila. Jako dítě byl jste  hluboký myslitel, ovšem dnes Vaše depresivní stavy vyvěrají ve vnitřní nejistotu. Smiřte se s tím, že Vaše plány  nejsou perfektní a neklaďte nerealistické nároky na okolí – potažmo svoje děti! Pokud by dnešní den Vaše úzkostlivost přecházela až v plachost – překročte Rubikon a zajděte na jedno+10, snad se  Vaše vnitřní cítění vylepší!

20 pepin pepin | 2. září 2011 v 14:46 | Reagovat

Vemte si podobný "fenomén" (nejen vlčnovský) tzv. zodpovědných benjamínků, kteří zůstali bydlet s maminkou ve starém domečku, aby se o ni do smrti postarali. "Obětovali" svůj rozkvět, neoženili se, maminku nikam do domova nedají a jen občas se malinko opijí :-)) Nepočítají náhodou s tím, že se o ně maminka postará až do jejich smrti? A není na tom zajímavé, že jsou to v drtivé většině synové a ne dcery?

21 pepin pepin | 2. září 2011 v 14:48 | Reagovat

[19]: Beru, psycholóžko ;-)) Dojdi na sedmú také do Horní, zvu ťa!

22 psycholóžka psycholóžka | 2. září 2011 v 14:58 | Reagovat

[18]: Vážená paní, smiřtě se s tím, že Vás obklopují novodobí rodinní úpíři, kteří se nespokojí jen se sátím Vaší krve, ale  také s oblibou lezou na nervy a vyžírají  peněženku! Vaše naděje, že alespoň někdo z nich je jiný,  jsou plané. Chce to relax! Jděte do terénu! V neděli se konají  na koupališti plavecké závody místních psů, možná  v nějakém místním psíčkaři na této akci najdete zpřízněnou duši!

23 psycholóžka psycholóžka | 2. září 2011 v 15:06 | Reagovat

[21]: Vážený pane pepine,daným pozváním
Vaše rozdvojení osobnosti jen a jen  potvrzujete - kde zůstal Váš výrok, že po západu slunce kromě hospodské nemá v horní ženská co dělat? Obávám se, že kdybych pozvání přijala, jste schopen za zvolání: "Huš, potvoro!" mě od šenku odehnat. To už vůbec nemluvím o  nabízené platbě za mých ....piv!

24 pepin pepin | 2. září 2011 v 18:57 | Reagovat

[23]: Schizofrenie osobního a profesního života je nezbytná. Tušil jsem, že psycholóžka odhalí mou fintu. Ale myslel jsem si, že to bude až si objednám, vypiju a ztratím se ;-)

25 psycholóžka psycholóžka | 2. září 2011 v 19:08 | Reagovat

[24]: Dyž je to tak, eště že sem sa nezačala na ten pozvaný sedánek malovat:)

26 pepin pepin | 2. září 2011 v 19:27 | Reagovat

Protože následující s daným tématem až příliš souvisí, zveřejním to. Dostal jsem před chvílí zprávu, že Karel má pohřeb v pondělí, 15:30 hod. v kostele. Trachta nebude, neboť p. Křapa starší se údajně nedohodl s druhou famílií. Nehledě k tomu, že v černém jsem dnes zahlédl pouze švagrovou, zatímco manželka zesnulého byla v různobarevném a měla prohlásit, že to byl vůl, Karla vyprovodit půjdu a pokusím ze zdržet nemístných komentářů a grimas (za manželku neručím). Řeknu zde jen jediné: pokud má někdo ve vlastní ženě oporu jako ve stoleté kamenné zídce vázané blátem, pak nemá smysl bojovat na žádné frontě.

27 ATA ATA | 2. září 2011 v 20:35 | Reagovat

[26]: ...nevím, neznala jsem! Přesto – ať  se stalo cokoliv, buďme všichni zúčastnění  v myšlenkách na něj uvážliví. Nikdo z nás u „všeho“ nebyl, a proto nemůže být  vůči „všemu“  soudci. Věřím, že v mnohých srdcích bude mít dříve nebo později své věčné  místo.
...nevím, neznala jsem! Ale i tak, snad se mně podaří  alespoň  něco málo vybrat, co již bylo  na rozloučenou od jiných -  pro jiné (pro každého)  napsáno (V.D):
„Dobrou noc vy hvězdné výše, propasti, jež růže kryly.
Dobrou noc, my jdeme tiše, abychom spící  nevzbudili.
Dobrou noc, sne, usni touho! Poutníku, je konec pouti!
Dobrou noc! Kdo šli tak dlouho,zaslouží si oddechnouti!
Ruka smrti zledovělá  hladí to tvé horké čelo,
aby hlava nebolela, aby srdce nebolelo!“

28 pepin pepin | 2. září 2011 v 21:00 | Reagovat

[27]: Dík, ale je to příliš osobní. Znali jsme se šestnáct let. Zbytek je na facebooku Fery Zemka: http://www.facebook.com/notes/franti%C5%A1ek-zemek/stalo-sa-v-zemeklandu/1980867170283

29 zemek fera zemek fera | 3. září 2011 v 6:41 | Reagovat

Stalo sa v Zemeklandu,
cca dva týdny si jeden chlap stěžoval, že sa chce baba s ním rozváďat.
Co já vím tak mu dělala odjakživa můru aj když si zašel ENOM na jedno, /fakt na jedno/.
Běhala za ním do hospody a byla protivná jak sviňa.
Neříkám, že chlap byl svatý, ale když si jeden co dělá rukama nemože zajít ani na jedno, tak to je trošku blbé.
Sice nemíval nejaké veliké výplaty, táhl babu, děcka, barák na hypotéku z platu dělníka a nemoct ani na jedno, to nenasere, to je lůto.
Notabene, on trpěl na ledviny a jedno /dvě/ piva jsou lék.
Pokec s ostatníma chlapama je vlastně taky lék /na dušu/.
Co se týče baráku, mohli sa nastěhovat k jeho rodičům hned po svatbě, ten 3pokojový vrch je doteď prázdný.
Baba si postavila hlavu, že u ,,cizích,, žit nebude a tak sa ,,zadlužili,, resp. On.
Teď tady není a já nevím jestli mám držat hubu !!!
Promiň, nebudu.
,,uřvaný,, Francek.
naschvál sem ména zapoměl.

30 kvyk kvyk | 3. září 2011 v 12:05 | Reagovat

[29]: Ferošu,toto se ti podařilo!

31 koko šanel koko šanel | 3. září 2011 v 16:00 | Reagovat

[29]: Strašně smutné.Uznávám, že i někeré baby dovedou byt svině. Nejnom chlapi.

32 mamča mamča | 3. září 2011 v 17:32 | Reagovat

[31]:Nesuďte jen jednu stranu,všude je něco a nikdo neví,co se děje za dveřmi druhého.

33 no co no co | 3. září 2011 v 18:39 | Reagovat

[31]: Chlapi mají problémy hned vyřešené! Zapichnou to a ženským zbudou na krku děcka a dluhy. Ať si poradí, jak umí

34 pepin pepin | 5. září 2011 v 20:25 | Reagovat

Chtěl jsem jen něco nechat zahrát pro Karla: http://www.youtube.com/watch?v=ktyp6JBqGgY&feature=related

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama