Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Jízda v čínském vlaku

7. prosince 2011 v 20:54 | Miloslav Štěrba |  Miloslav Štěrba
Kolega M.O.Sova pod tímto titulkem popisuje cestu vlakem do Pekingu. Zvolil si tzv. tvrdá sedadla, což je nejlevnější varianta cestování čínským vlakem.

Při obrovským rozměrech země cestují Číňané nejrůznějším způsobem, samozřejmě, v souladu s obsahem peněženky. Nicméně rozdíly mezi tvrdým sedadlem, měkkým či lůžkem nejsou zdaleka rozhodující pro cizince, jehož finanční poměry (je-li jednou na cestě po Říši středu) umožňují využít i pohodlnější dopravu. Ovšem bez veškerých folklorních detailů, bez oné bezprostřednosti, a jiných zajímavostí, o nichž píše kolega Sova.

Protože jsem byl nedávno rovněž v Číně a poměrně dost cestoval, mohu poskytnou i jiné zkušenosti, a zejména bych rád popsal cestu z Wuhanu do Kantonu, kam jsme s přítelem jeli rovněž vlakem.

Vzdálenost mezi městy je 963 km, a protože jsme nechtěli jet napříč zemí v noci - ušetří se za hotel - ale chtěli na vlastní oči pozorovat krajinu, vyjeli jsme z Wuhanu ( 8,5 mil.obyvatel) dopoledne v 9 hod. Jízdenka stála 490 juanů, což je přibližně 1 400 Kč. Přibližně stejná vzdálenost z Pekingu do Xi´anu lůžkovým vlakem evropského standardu stála cca 400 juanů. Čili žádné výrazné navýšení ceny, jenže....

vlak přijel do Kantonu ve 12 hod.14 min.,o dvě minuty dřív, než uváděl jízdní řád. Odjížděli jsme přesně,a první a jediná zastávka byla cca po 500 km. Vlak složený ze dvou souprav měl na každém konci lokomotivu,takže po příjezdu vlaková četa jen obrátila sedadla ve vagonech po směru jízdy, docela zajímavý způsob, jak odjet vlakem aniž by se otáčel. Sedadla byla totiž uspořádána jako v letadle, jedním směrem.

Vlakem se pohybovala vlakuška, jak jsme si pojmenovali servírku, která rozvážela nápoje a jiné zbytečnosti,vzhledem k době jízdy. Vagon byl zcela zaplněný, stejně jako všechny další, a jednotlivé vagony nebyly odděleny dveřmi, takže jsme z našeho viděli až do lokomotivy. A přes její skla na trať před vlakem.

Jízda probíhala tiše, to v letadle je nesrovnatelný "hluk" motorů, třebaže letíte moderním airbusem či boeingem, snad jen nás mírně otravoval soustavný řev malého Číňánka, který nedokázal zapřít svůj věk. Trať probíhala napříč zemědělskou krajinou, horami, přes řeky a jezera, desítkami tunelů, a v protisměru jsme neustále potkávali další vlakové soupravy.

Zatímco jsem před 30 lety žasl nad TGV, když jsem z Paříže přijel poprvé do Lyonu (512 km) za 2 hodiny,cesta z Wuhanu do Kantonu, tj. 963 km trvala 3 hod. 12 min, a vlak jel v průměru 330-340 km.

Konečně jsem uvěřil, že Čína dokáže vybudovat železnici z Říše středu do Londýna, a tak významně přispěje k narušení monopolu letecké dopravy při euro-asijských cestách. Jen aby se trať nevyhnula České republice.

21.3.2011
 


Komentáře

1 dám to sem, snad si to někdo přečte dám to sem, snad si to někdo přečte | 10. prosince 2011 v 14:50 | Reagovat

Starosta Vlčnova Jan Pijáček: Zápis do UNESCO? Nic významnějšího už pro obec neexistuje!

Toto větou začínal článek ve Slováckém deníku. A jak je zvykem, náš starosta se rozplýval nad událostí, která bezesporu jej zařadí mezi nejznámější starosty v republice. Jak by ne, když už dnes je členem komise UNESCO a další vrcholy jeho politické kariéry jej ještě čekají.

Dovolím si, pane starosto, upozornit na jednu věc v naší obci, která je mnohem důležitější než zápis jízdy králů v UNESCO. A to je to naše vesnické soužití. Kdy si můžeme zajít za sousedem s prosbou a on rád vyhoví, kdy se na slavnostních akcích počastujeme mezi sebou dobrou slivovicí a hlavně činnost spolků a různých sdružení. Opravdu není zvykem, aby myslivci nezištně půjčili vlčnovské drobotině a jejímu doprovodu chatu a ještě jim k tomu uvařili výborný guláš, aby místní červený kříž organizoval mikulášský pochod pro všechny zúčastněné, aby horňané/dolňané něco uskutečnili… I když já pořád tvrdím, že jsme město, žijeme si tady vesnickým životem a maximálně si vycházíme vstříc. To je ta naše největší deviza a je jedno, jestli jsme jedenkrát v roce oblečeni kroji anebo trávíme poslední květnový víkend v ZOO Lešná.

Pane starosto, taky je normální za něco poděkovat. Ze všech těch zpráv kolem jízdy králů a UNESCO jsem si všiml dvou myšlenek. První z nich je „Musíme k zápisu přistupovat s pokorou“. Ano, to souhlasím, je třeba myšlenku jízdy králů udržet při životě a je třeba i změnit přístup k aktérům jízdy králů. Aby se z toho nestalo cirkusové číslo.
Druhá věc, která mne zaujala, tak je vaše prohlášení „Zápis jízdy králů do UNESCO je splnění mého životního snu“. Nebylo by lepší „Děkuji všem Vlčnovjanům, že mi splnili můj největší sen a já jim za to budu sloužit, co budu moct“? Vracím se zpátky k myšlence pokory, která tady jednoznačně chybí.

Zpátky k prvnímu odstavci. Vím o dvou akcích, které se přestaly organizovat z důvodu, kdy si obecní dvojka myslí, že „naše přítomnost všechny povznese na duchu i na těle“ a nějak se to minulo účinkem. Naopak stalo se z toho ONE (TWO) MAN SHOW.

Co závěrem? Jedno staré přísloví praví: „Starého psa novým kouskům nenaučíš“. Zkuste se zamyslet, zda je nejlepší čas odejít. Se ctí a s důstojností. To čestné občanství Vlčnova ještě dostanete. Bohužel vaše voličská základna vymírá a ti mladší umí hledat na internetu a tak nevěří všemu, co se mu z obce předkládá. Lhát se nesmí. A pokud se lže, tak se to potom musí přiznat.

2 hýlom hýlom | 10. prosince 2011 v 15:32 | Reagovat

[1]: Tak sem si přečetl a souhlasím!

3 mamča mamča | 10. prosince 2011 v 17:45 | Reagovat

Taky souhlasím ,i když ne se vším.Proč si tady připadáte jako ve městě?Já ve městě žila dýl než na vesnici a když jsem se sem přistěhovala,věděla jsem i podle soužití a sousedských vztahů,že je to dědina.A které jsou ty dvě akce,které se přestaly organizovat?

4 občan občan | 10. prosince 2011 v 21:51 | Reagovat

[3]: Jednou  těch věcí jsou asi hody, druhou nevím.
Jízda králů se konala a bude konat i bez Pijáčka. On sám se pasoval za objevitele a zachránce, tak ať táhne do Bojkovic a začne to tam jezdit. Tam to bude na místě.
Podle toho, co za tu krátkou dobu zavedl, tak tu nikdo zadarmo pro obec nehne ani prstem, když vidí, jak na tom ten darmožrout a jemu podobní  parazituje.
Nechci se podepisovat jménem, nechci mít problémy.

5 z města z města | 11. prosince 2011 v 17:42 | Reagovat

[1]:Není předností, že jsem z města. Ale je zbytečné a nabubřelé nazývat Vlčnov městem, byla to dědina jenom už kvůli počtu obyvatel a infrastruktuře. Kdysi před dvaceti lety tu nebyla ani lékarna, jenom jeden doktor, který měl na pacienty monopol a nemusel se snažit.Obchody tak dva. Teď jsou tu asi čtyři obchody, víc hospod a velká nevraživost mezi lidma, viz tento blog.

6 můj názor můj názor | 11. prosince 2011 v 19:00 | Reagovat

[5]:Vlčnov a město ?K smíchu!Vlčnov není žádné město .Je to obyčejná dědina.Nadávání a hádání je stejné jak jinde.Jenže jinde na to mají jenom hospody nebo když se jde doobchodu a tak . U nás se o tom navíc píše tady.  Jenom co si lidi myslí.Kolem starosty mu jenom holedbají jak je nej.Když si tadypřečte,co si o něm někdo jiný  myslí,tak chytá nerva .Je celé roky zvyklý jenom na chválu.

7 tož tak tož tak | 11. prosince 2011 v 21:40 | Reagovat

[5]: Nazývat Vlčnov městem može akorát tak zaslepený omezený mongol. Podívajte sa ráno na zastávky - invaze mongolských bojovníků za prací. V dědině jich zostává makat minimum. I když máme teď vodní prvek a ovce v parku, furt sme dědina jako Dolněmčí či Nivnica. A v Dolněmčí minulý týden taky vítali vylepšenou náves, akorát se o tom tolik nežvanilo. A to jejich starosta je dobrý kosák.
Takže hoši mongolští, jen sa z toho neposerte.

8 vlčnovjanka vlčnovjanka | 11. prosince 2011 v 21:45 | Reagovat

[1]:A taky jsou tu Broučci, karnevaly na Ploťácku, pohádkový les,pečou se makrely,minulý týden mikulášská v klubu -  a ti co to dělají nic z toho nemají, nekecají tolik o tom.

9 hmmm hmmm | 11. prosince 2011 v 22:09 | Reagovat

[7]: Dolněmčanský starosta maká super a nemosí u toho mět ani foťák ani kameru ani redaktory.Proč?Protože to není mongolský šašek!

10 tak nějak tak nějak | 11. prosince 2011 v 23:02 | Reagovat

[8]: O tom to je!Lidi tady dělají pro druhé jenom tak.Nechcou ani slávu,ani zviditelnění.Proč jim to nějakým politikařením kazí obecní?

11 abeceda abeceda | 12. prosince 2011 v 9:41 | Reagovat

[7]:
Ano jsem pro, aby Vlčnov se stal městem. A to není jenom o změně názvu, ale i dalších věcech, které nás prostě zavazují.
Vedení obce nepodporuje vznik města a asi vím proč. Je jednoduché vzhledem k velikosti naší obce (a tím i k rozpočtu) udržovat povědomí, že jsme obec, protože mezi námi je obec vnímána jako pár chalup, hospoda, v lepším případě pošta a obchod otevřený na dvě hodiny odpoledne. Už z naší velikosti zde máme služby jako ve městě – školu pro všechny děti jak předškolního i školního věku, svoji farnost, kostel, hřbitov, lékaře, lékárnu, Klub sportu a kultury, obchody otevřené i v neděli, různé služby pro obyvatele a podobně, určitě si vzpomenete na další věci
Proč se bojíme stát se městem? Protože nás to k něčemu zavazuje. Hlavně se bojíme posunout někam dál. Jako obec už nemůžeme růst. Naopak jako město k tomu máme šanci. Např. nikdo se na obci nesnaží, aby tady vznikla průmyslová zóna, která by zaměstnala větší počet vlčnovské pracující populace. Vlčnov má tendenci (a musí) růst. Vzdělaní mladí lidi nám utíkají pryč a investice do jejich rozvoje se míjí účinkem.
První muž naší obce kdysi prohlásil, že raději bude starosta nejlepší obce než průměrného města. Jendo, ale ty se musíš srovnávat s obci či městy o stejném počtu obyvatel. Jasně, že se máme lépe než Veletiny anebo Horní Němčí, ale to je srovnání s nesrovnatelnými. Pokud si dáme vedle sebe Nivnice, Dolní Němčí a Vlčnově a odmyslíme si jízdu králů, tak už to tak jednoznačně pro Vlčnov nevyplívá.
Ano, Vlčnov se musí stát městem, abychom se tímto zavázali k jeho růstu. Kdysi jsem napsal motto, které by mělo být napsáno na fasádě obecního úřadu a stále si za tím stojím: „Vlčnov, folklorní město, kde pracuji, odpočívám a vodím své děti do školy“. Tak pojďme do toho a chtějme víc, máme na to nárok a umíme to. Posuňme si tu laťku o trochu víš.
Když to teď čtu po sobě, tak si uvědomuji, že jsem napsal volební leták ve stylu amerických prezidentů. Na druhou stranu proč ne. Myslím si, že nám tady chybí sebevědomí. A z toho plyne ta slepá důvěra ve vedení naší obce.

12 abeceda abeceda | 12. prosince 2011 v 9:46 | Reagovat

[11]: Omlouvám se za překlepy, sledoval jsem myšlenku a písmenka mi utekla.

13 ? ? | 12. prosince 2011 v 9:55 | Reagovat

[11]: Chlapče - Vlčnov a město - ty si snaď děláš kozy?

14 taky názor taky názor | 12. prosince 2011 v 10:51 | Reagovat

[13]:No právě, o tom to je!

15 smutný smutný | 12. prosince 2011 v 16:12 | Reagovat

[11]: Určitě je pravdou, že toto současné vedení obce už nás dál neposune. Už minulé volební období se stagnovalo. Při loňských volbách šance ke změně byla, bohužel ji někteří naši spoluobčané se nechali oblbnout gulášem.

16 inostranec inostranec | 12. prosince 2011 v 17:32 | Reagovat

[11]: Že jste dědina  nadutých vidláků je jasné každému,kdo se otře o vaše hranice.Ale že mají někteří z vás úvahy o vyhlášení Vlčnova městem,to nemůže být pravda ani ve snu!

17 přebralsson přebralsson | 12. prosince 2011 v 18:01 | Reagovat

Ale no tak, vážení, abeceda nepíše zas až tak z cesty. Jen doufám, že mu ten projekt do obecních voleb nevyfoukne nějaký nadutý vidlák.

18 spoluobčan spoluobčan | 12. prosince 2011 v 21:55 | Reagovat

Také naprosto souhlasím se změnou vedení. Existence a činnost tohoto rádia je v principu pro vlčnovjany nesmírně důležitá, jinak jsou opravdu prezentovány pouze informace z jedné strany.

19 Tak Tak | 12. prosince 2011 v 22:39 | Reagovat

[18]: Až na to,že lidi kolem toho, co se motají jsou opravdoví diletanti, kteří dokážou jenom žvanit a prd v životě dokázali.

20 vlčnovjan vlčnovjan | 12. prosince 2011 v 22:43 | Reagovat

[17]:

[19]: Náhodou abeceda žvaní dobře, jeno je otázka, estli by to vyžvanil taky tak třeba zítra na kameru.

21 názor názor | 13. prosince 2011 v 0:49 | Reagovat

[19]: Kolik jsi toho dokázal ty žvanile?Za cizí peníze se dobře  buduje!

22 rapl rapl | 13. prosince 2011 v 22:13 | Reagovat

Jedním tahem motto na obecní úřad mosí znět: Volby mosíja zaznamenat změnu! Ti dva mosíja jít pryč! Čím spíš, tím líp! Tečka

23 domorodec domorodec | 14. prosince 2011 v 10:54 | Reagovat

[17]: Jsem přesvěčený,že jeho geniální myšlenky mu nevyfoukne vůbec nikdo.To je filozofie jak z hovna kula!Ale zase čím větší blbec,tím má dveře do vedení obce víc otevřené.

24 staré moudro staré moudro | 14. prosince 2011 v 13:02 | Reagovat

[23]:Moje babička říkala: " Z hovna bič neupleteš."

25 aj tak aj tak | 14. prosince 2011 v 13:40 | Reagovat

[24]: a dyž upleteš,tož s ním nezapráskáš!

26 přespolní přespolní | 15. prosince 2011 v 9:03 | Reagovat

[23]:co tady furt vyripujete? máte nejlepšího starostu na kraji a jesti se vám to nelíbí, tak se odstehujte jinam. Pijáček je borec a klidne by mohl aj do vlády, urcite by nase republika sla dopredu.

27 zbytek světa zbytek světa | 15. prosince 2011 v 9:17 | Reagovat

[26]: Kam jinam než do vlády!Šak takových samých nejlepších jak je on  tam je,byl by mezi svojíma!Podle toho jde republika do předu a všeci máme plné konta jak ti nejlepší!Eště žes nám to připomněl!

28 domácí domácí | 15. prosince 2011 v 9:21 | Reagovat

A máme i nejlepšího prezidenta, však jdeme pěkně dopředu. Ve vládě máme zatím nejlepších lidí dost,dokonce začali bojovat proti korupci. Jěště tak sto roků a bude všechno OK.

29 palečky palečky | 15. prosince 2011 v 9:35 | Reagovat

[26]:souhlasím a džím mu palečky.a v novém roce ať nám fšechno výde.

30 souhlas souhlas | 15. prosince 2011 v 9:56 | Reagovat

[29]: Taky souhlasím.Je přesně na  stejně vysoké úrovni,jak je úroveň tvého písemného projevu!Hlavně ať to všechno vyjde za 3 roky,protože kolik palečků,tolik kopanečků!

31 rapl rapl | 15. prosince 2011 v 22:09 | Reagovat

Tož opravdu, žes připoměl toho Klausa, který krade aj péra. Jeden za 18 a druhý bez dvůch za 20. Pičáček by mezi ně zapadnul.

32 ufík ufík | 15. prosince 2011 v 22:24 | Reagovat

[30]: ufík, ufík. Proč tolik zloby a nenávisti. Kopanečky dostanete vy, protože ty vaše zaručené drby už nikoho moc neberou.Rači běžte něco užitečného dělat. Před vanocema má každá žena nejvíc práce.

33 přebralsson přebralsson | 16. prosince 2011 v 7:17 | Reagovat

[32]: Třeba nakupovat věci, keré nepotřebuje, za peníze, keré nemá?

34 horác horác | 16. prosince 2011 v 7:42 | Reagovat

[32]: Těžko!Naši totiž nenalezli ke korytám proti vůli voličů tak jak Pyjusovci.Takže je nikdo nemá z kama vykopnout.A těď předtaň čumět pořád do počítače na rádio,zvedni prdel a di teda neco konečně dělat.Šak tvoje přiblblé nafňagování je tady pořád stejné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama