Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Praha podle Jordána, Svět podle Garpa

5. ledna 2012 v 14:49 | Baltazar Karel |  Knihy
Srovnání nesrovnatelného:
Santa Lucia - Vilém Mrštík, poprvé vyšlo v roku 1893, Svět podle Garpa -John Irving /1978/.

V dnešním literárním koutku bych se chtěl zamyslet nad pokrokem, který zaznamenal román za necelých sto let /považuji tím uběhlou dobu mezi prvními výtisky těchto dvou děl/. Jediný důvod, proč jsem zvolil právě tyto knihy, je, že mi leží v knihovně. Žádný jiný nehledejte.

Napohled i fakticky je obsah Mrštíkova Santa Lucie jednoduchý. Student Jordán, snící o Praze, protože Brno je pro něho málo světové, si vymůže od své chudé rodiny souhlas se studiem a finanční podporu. Bohužel, vzhledem k tomu, že jeho rodiče a mladší sourozenci žijí od výplaty k výplatě, tím pádem i peníze, co posílají synu, nestačí. Poznává krutou realitu, chvílí s ní neúspěšně bojuje, dává do zástavy peřinu, nakonec umírá po 3 měsících asi na zápal plic ve věku 19 let.
Přiznám se, že začátek čtení mi dělal problémy a nutil jsem se k pokračování. Furt se nic nedělo, stále jenom "omáčka".

Co do počtu stránek, je dílo amerického univerzitního profesora asi o 200 větší, taky děj je obsažnější, sleduje v něm životní osudy hned několika postav. Peníze tam nejsou problém, matka Garpa pochází z bohaté rodiny. Když dospěla, zjistila, že nesnáší chlapy. Ač to neměla zapotřebí, stala se z ní zdravotní sestra a starala se nemocné, mimo jiné i o jednoho sestřeleného střelce bombardéru, kterému kromě pohlaví nic jiného nefungovalo. Byl to otec hlavního hrdiny. Když chlapec trochu vyrostl, odešla s ním do Steeringské chlapecké školy, která dětem zaměstnanců poskytovala studium zdarma. Byla hrdá a nechtěla být odkázána na své zámožné rodiče. Když Garp vystudoval, uznala, že chce napsat knihu a vydala se do Evropy, do Vídně. Zatímco poctivě tvořila svoji výpověď, Garp se loudal po městě, navštěvoval prostitutky, vždyť první mu zaplatila hodná matka Jenny. Poté, co matka dílo dokončila, vrátila se do USA a vydala knihu s názvem "Sexuálně podezřelá", získala tím hodně peněz, stala se feministkou a zakladatelkou hnutí. Její syn se oženil, sebral si Helenu, dceru profesora tělocviku na střední škole, taky se stal úspěšným spisovatelem, atd. Autor ho nechává zastřelit v jeho 33. letech /jako Kristus/, předtím jeho matku.

Chtěl bych upozornit, že John Irving, aby uspokojil náročného moderního čtenáře, musel ve svém románě zabrousit i do oblasti skoro porna, nechat ukousnut penis, zahynout syna hlavního hrdiny při autonehodě, přeměnit úspěšného hráče amerického fotbalu na ženu, atd. Vilém Mrštík tohle nemusel.

Svoje nevědecké srovnání, bych chtěl zakončit tímto dialogem, spíše monologem, proběhnuvším před definitivním rozchodem Jordána a jeho nenaplněné lásky Kláry /16 let/. Porovnejte s dnešní mluvou stejně starých např. v autobuse.

" Vidíte, proč jste mi to neřekla hned? Já přece nejsem ten člověk, kterému se na jedné straně říkají sladkosti a na druhé co slovo, to bodnutí, urážka za urážkou se na mne sype, a věřte, to pálí, to pálí - o tom vy nemáte ani tušení. Pane Bože, vždyť já se vás neprosil o žádnou milost, o žádnou lež. Bůhví, nač jste myslila, když jste mně řekla, že vám nejsem lhostejný. A přece mě šlapete, šleháte slovy jako kopřivami, sama mě štvete proti sobě ne jako svého milého, ale jako nejposlednějšího z nejposlednějších; myslíte, že musím za vámi chodit jako otrok a trpět nelidské vaše žerty. Udělal jsem já vám něco?"
 


Komentáře

1 čtenář čtenář | 6. ledna 2012 v 10:49 | Reagovat

Svět podle Garpa jsem četl minimálně dvakrát. Poprvé to byla bomba, ono to taky bylo skoro před 20 lety. Teď se na román dívám jinak, je tam mnoho podbízivých, laciných věcí s jediným cílem, zvýšit prodej, což je v dnešní době normální.

2 čtenářka čtenářka | 6. ledna 2012 v 13:23 | Reagovat

[1]: Od tohoto autora jiný tip . Pravidla moštárny. A film podle ní natočený. Viděla jsem min. pětkrát a pokud by ho daváli teď, budu se zase dívat. Srdeční záležitost.
Lasse Hallström,ještě lepší Tobey Maguirea stejně tak Michael Caine.Doporučuju všem.

3 pepin pepin | 6. ledna 2012 v 13:50 | Reagovat

Musím říci, že od povinné četby Otce Goriota, jehož řeč na smrtelné posteli zabírá snad třetinu knihy, jsem na romány poněkud zanevřel. Ale určitě se i podle obsahu takových smyšlenek dá posoudit nejen to, kam se posunul žánr samotný.
Dovolil bych si zde přítomným doporučit životopis Johnnyho Cashe od Millera Stephena, který jsem louskal o vánocích. Dokonce jsem měl kdysi pro nejmenované vydavatelství takový kacířský nápad, že by životopisy mohli vydávat úplně obyčejní a neznámí lidé. Bylo by to jistě poučné a srovnat by se z nich také leccos dalo. Bohužel jsem se nesetkal s pochopením ;-)

4 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:38 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama