Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Církevní majetek zabavený komunistickým režimem

13. března 2012 v 22:05 | Miloslav Štěrba |  Miloslav Štěrba
Toť opakované označení aktu znárodnění dnešními vykladači historie a jejich soudruhy z médií. Možná mávnete rukou. Proč se pozastavovat nad nějakými slovíčky? Vždyť přece vítězové mají vždy pravdu.

Samotné použití slova "zabavený" je velmi účelové. Cožpak o továrnách, polích a domech, přírodních zdrojích, veškerých výrobních prostředcích, které v rámci znárodnění po roce 1948 přešly z rukou soukromníků do všenárodního vlastnictví lze říct, že byly zabaveny? Jak potom označíme podobné akty, které v menším měřítku prováděly a provádějí čas od času i další země světa, ve kterých žádní komunisté nevládnou? ( Nejnověji pozorujeme samozřejmost aktu zestátnění bank, které jsou nejjasnějšími symboly kapitalismu, v zemích Západu.)
Co je zabavené lze vrátit, pokud se prokáže nevina postiženého, jenže akt znárodnění vyjadřuje i další aspekty potřeby odejmout majetek původnímu uživateli. Po roce 1948 to bylo celonárodně podporované úsilí o kolektivizaci života v této zemi, o naplnění volebních cílů politické strany, o vlivu SSSR - největšího vítěze na evropských bojištích. Země revolučním způsobem reagovala na historické zkušenosti se soukromým vlastnictvím výrobních prostředků. Za zády měla vládní strana hřbitovy plné obětí světových válek, genocidy a holocaust, což v různé míře byly produkty lpění na soukromovlastnickém vnímání reality světa. Tuto realitu se Čechoslováci pokusili zvrátit.
Do jaké míry se věc podařila víte sami nejlépe. Nicméně na jaře roku 1968 ( pouhých 20 let od okamžiku zahájení proměny země) a v jeho průběhu byla realita socialismu u nás nejpevnější, a sotva by zvítězila ve volbách politická strana, která by zrušení poválečného znárodňování zařadila do svého volebního programu. Agonie tzv. komunistických režimů po srpnové okupaci, zvláště pak zánik SSSR, otočily kolo dějinného vývoje zpět, a tak nás obklopuje realita, která ze soukromého vlastnictví učinila modlu. I proto je tak snadné používat výraz "zabavený".
M.Štěrba, 6.květen 2011

Pozn.: Pod článkem Čunek versus Hovorka je zajímavá debata o navrácení církevního majetku. Taky M.Štěrba měl na to svůj názor. Stačil se s ním se mnou podělil. Uveřejňuji pojednání o znárodnění /zabavení/ majetku, o kterém se uvažuje i v současnosti např. v Německu.

Když jsem byl na veřejné schůzi lidovců, tak tam p.Čunek prohlásil, že 80 procent. občanů si nepřeje navrácení majetku církve! Proč to teda naše vláda předložila, ještě navíc v době krize?!
Taky je mi divné, proč se mezi KDU-ČSL a církví dává rovnítko. U nás v obci to neplatí, zřejmě proto, že své a její zájmy prosazuje někdo jiný.
Joskon
 


Komentáře

1 zdenošu, nebuď dáma a fukni to na perlu zdenošu, nebuď dáma a fukni to na perlu | 14. března 2012 v 16:21 | Reagovat

http://www.idobryden.cz/spolecnost/kralicek-sampionem-narozeninoveho-kostu/10778234-6b55-11e1-8d36-52540037481c/

2 pamětník pamětník | 14. března 2012 v 16:29 | Reagovat

[1]: Nic moc.Při minulém koštu  fotky byly lepší,jak obecní věřící juchali a chlastali v době půstu.

3 posluchač posluchač | 14. března 2012 v 19:17 | Reagovat

Dnes jsem zaslechl na éteru v rádiu, že zlínští krajští zastupitelé za STAN a TOP 09 jsou nespokojeni s krajským časopisem Okno do kraje. Prý slouží k propagaci vládnoucí kolalice. Prostoru se nedostává opozici a kritickým názorům.
Doporučení: Starostové nejdříve si zameťte před vlastním prahem. O čem se asi píše v obecních zpravodajích? Ten náš vlčnovský tam má nas... na vysoko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama