Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Naše zemědělství hledá peníze tam, kde nejsou, tvrdí někdejší šéf JZD Slušovice

24. dubna 2012 v 11:12 | Věra Keilová, Právo |  JZD Slušovice
Někdejší předseda Agrokombinátu Slušovice František Čuba tvrdí, že stávající situace tuzemského zemědělství je řešitelná. Nelze však podle něj stavět na dotacích, ale na inovacích a komplexním přístupu. "Naše zemědělství hledá peníze tam, kde nejsou, a nehledá je tam, kde jsou," tvrdí například Čuba.Je podle vás nějaké východisko ze současné situace v zemědělství?
Samozřejmě. Když chcete vyrazit ze Slušovic do Prahy, můžete použít asi dvacet způsobů - po dálnici, na kole, letadlem, pěšky atd. Stejně tak existuje neomezené množství způsobů, jak vyřešit situaci v zemědělství.
Systém dotací zemědělce demoralizuje. Každý má kromě toho zafixováno, že musí rychle přijít k penězům - nejlépe něco někde levně koupit a draze prodat. Mnohem větší peníze se ale dají vydělat, když přijdete s něčím novým.
Každý den na světě vzniká tisíc patentů a všechny přinášejí něco nového. Proto říkám, že naše zemědělství dnes hledá peníze tam, kde nejsou, a nehledá je tam, kde jsou. Ale ještě tu je další důležitá věc.

Jaká?
Globalizace. V globalizovaném světě je hospodářství ovládáno silnými firmami, které vše překonávají, protože mají přístup k nejlepším technologiím. Proti nim dnes stavíme malinké zemědělce a chceme, aby proti těmto obrům vítězili. Výsledek je samozřejmě ten, že prohráváme na každém kroku, kde si o to řekneme. Původní zemědělské podniky se většinou rozpadly a jsou dnes slabé. Je tomu tak i proto, že se starají jenom samy o sebe.
Velkým firmám mohou však konkurovat pouze jiné silné firmy a my - v naší Čs. společnosti pro moderní zemědělství - říkáme, že by to měly být koncernové podniky, které by otázky zemědělství řešily v každém kraji komplexně. Dejme tomu, že by se v něm dalo dohromady alespoň pět předních zemědělců. Zajistili by klíčové služby pro sdružené zemědělské výrobce včetně těch nejmenších. Koncern může vzniknout i jako družstevní nebo státní podnik, ale měl by být především schopen odolat tlaku zahraničních firem. V družstvu vidím přednost v tom, že je lze hůře vytunelovat.

Kde ještě jsou podle vás peníze, o nichž říkáte, že je nikdo nehledá?
Každý, kdo podniká v zemědělství, by si měl nejprve stanovit jednoduchý program, který lze spustit hned druhý den. Najde se vždycky. S docentem Hurtou jsme jich vymysleli desítky. Uvedu jen některé: výroba zeleninových jídel, obnova pěstování zeleniny, výstavba skleníků a pěstování květin, pěstování a zpracování černého rybízu, malin, jahod, výsadba a zpracování švestek, výroba trávníků, pěstování a zpracování léčivých rostlin, produkce travních a jetelových semen, chov pstruhů, chov ovcí, fermentace, výroba kompostu pro export.
U nás se děje například to, že se někde odbagruje ornice, když se něco staví, ale tu by hned měly vykupovat jiné firmy a odvézt ji tam, kde se jí nedostává. Zúrodňování půdy je velkolepý a zásadní program a není to zas až tak složité, jak se zdá. Chybějí nejen podniky pro obnovu orné půdy, ale také pro likvidaci opuštěných podniků. Pláčeme zbytečně. Chyba je v tom, že se nezaměřujeme na programy, které budou perspektivní v příštích letech.

Náš trh je zaplaven levnými a mnohdy nekvalitními potravinami. Co s tím?
Špatné a nekvalitní produkty dostáváme proto, že je kupujeme, a také proto, že není vytvořen systém řízení kvality. V současné době je "závadných" 25 % potravin na trhu. Nelze chtít mít vysokou kvalitu a nic pro ni nedělat... Nebo snad znáte nějaké kvalitativní normy? Nejsou. Mluví se o metráku obilí, ale nikde není stanoveno, jaké kvality. Uvádí se třeba 14% vlhkost, ale kvalita je především čerstvost.
U zeleniny by se mělo stanovit, že kvalitní je především ta, která se dodá spotřebiteli do 24 hodin od sklizně. Za tu je třeba stanovit vysokou cenu a u té, která bude starší, musí jít cena dolů. Vepřové maso by se k lidem mělo dostat do dvou hodin po zabití prasete, mléko v den nadojení.
Nejlepší zelenina teď vzniká ve sklenících nové generace, kde se rostliny živí kapénkovou závlahou. Dříve mělo naše zemědělství aspoň tisíc hektarů skleníků, dnes jich je kolem pětadvaceti hektarů. Proto nemůže produkovat téměř žádnou zeleninu a musí ji dovážet. Obdobně jsme omezili živočišnou výrobu. (Ze skleníků fungujících kdysi v AK Slušovice dnes zůstala jen památka ve formě velké plochy betonových panelů s prorůstajícím plevelem. K vidění je už z příjezdové silnice - pozn. aut.)
Kvalitu je třeba hlídat a kontrolovat. Pamatuji si, jak jednou u nás byl šéf sdružení výrobců zmrzliny z Itálie a vysvětloval nám, jak tvrdý mají kontrolní systém na kvalitu zmrzliny. Ptal jsem se ho, proč zmrzlináře v Itálii zajímá, jestli bude mít kvalitní zmrzlinu i druhý zmrzlinář.
Odpověděl mi, že zjistili, že když zákazník sní nekvalitní zmrzlinu, další si hned tak nedá ani u konkurence. Proto všichni výrobci dbají na to, aby zmrzlina byla kvalitní všude. A pokud tomu některý zmrzlinář nevyhoví, dostane zákaz prodeje třeba na měsíc.

Co říkáte na nově vzniklé farmářské trhy?
To souvisí s energetickou krizí. V roce 2001 došlo k takzvanému ropnému zlomu a od té doby produkce ropy klesá. Na pevnině je jí stále méně a těžba z ložisek v moři je drahá. Už před dvěma lety jsme odhadovali, že na konci letošního roku se cena benzínu dostane na čtyřicet korun za litr. Do deseti let to podle nás bude sto korun.
Zatím se v zemědělství s dopravními náklady moc nepočítalo, ale v době energetické krize se náklady na pohonné hmoty stanou velmi výraznou položkou. V USA proto vyhlásili už před časem, že potraviny by se měly vyrábět v místě spotřeby. Farmářské trhy jsou krokem tímto směrem, ale zase mnohdy jde jen o to, že někdo přijede na náměstí a tam cosi prodává. Trhy by se měly přebudovat na trhy zemědělců a zemědělských a potravinářských podniků, pokud možno přímo v místě výroby. Je nutné počítat s každým litrem uspořených pohonných hmot, s každým kilojoulem tepelné energie a s každým litrem vody.
Když vypouštíme teplo z bioplynové stanice, stát by jako dobrý hospodář měl stanovit, že toto teplo musí být využito například ve starých budovách, kde lze v bazénech chovat například vyšlechtěné mořské ryby. Jenže náš stát, bohužel, není řízen vůbec.


Celý rozhovor si můžete přečíst v úterním vydání deníku Právo.
 


Komentáře

1 názor názor | 24. dubna 2012 v 12:10 | Reagovat

S tím Čubou to už u někoho vypadá na obsesi.

2 fanklub Čuba fanklub Čuba | 24. dubna 2012 v 12:13 | Reagovat

[1]: Tak jak u některých  s tím Pijáčkem.

3 Jan Jan | 24. dubna 2012 v 13:05 | Reagovat

Věřím v pana čubu jako odborníka. Bohužel , vzhledem k jeho věku, je utopie, že by mohl ještě efektivně vládnout nějakému resortu.Bohužel.

4 jo jo | 24. dubna 2012 v 13:45 | Reagovat

dobrý článek

5 ATA - z rádiové pošty ATA - z rádiové pošty | 24. dubna 2012 v 21:05 | Reagovat

Ivo Šmoldas ke zdravotnictví - OPĚT NEZKLAMAL
Jak to tak vypadá, budeme  mít od příštího roku méně nemocnic a v nich méně  lůžek, aby lékaři a další nemocniční personál měli naopak více peněz.  Pohříchu přímočará  metoda zdravotních pojišťoven, jak potřebné peníze  ušetřit, zní víceméně  logicky, neb jak známo,že méně je někdy více. Aby  však  méně bylo  někdy více, musí, rovněž víceméně logicky, být pro změnu více  někdy méně.  A tak záchranky už nyní dostaly více času na to, aby dojely k  případným  pacientům. Prodloužením dojezdových dob se tedy i pacientům dostalo více  času, aby případně dojeli na to, že záchranka včas nedojela, ze  zdravotních pojištěnců se příkladně přepodstatnili v klienty pohřebních   služeb, a postarali se tudíž o to, aby nemocničních případů bylo méně - při   troše dobré vůle přesně o tolik, o kolik bude méně nemocničních lůžek.   Jelikož čert však nikdy nespí, s klesajícími počty pojištěnců budou klesat  i  příjmy pojišťoven, a tak po čase nezbude než opět ubrat něco lůžek,  aby  bylo  z čeho přidat lékařům, a logicky bude nutné přidat i pár  minut k dojezdovým  časům záchranek, aby ubylo pacientů. A tak dokola.  Proto také vláda tolik bazíruje na finančním vyrovnání s církvemi. Neb   nedá-li na zdravotnictví, nezbývá nic jiného, než dát na modlení.
Veselý den a stálé zdraví vám přeje váš IŠ.

6 posluchač posluchač | 25. dubna 2012 v 0:11 | Reagovat

Tož nakonec naše zemědělství budou dávat dohromady staří komunisti v důchodu, protože ti mladí manažeři to tak akorát ...

7 šiška šiška | 25. dubna 2012 v 21:36 | Reagovat

Ne bohužel, ale bohudík, že čuba už nemůže pro svůj věk něco řídit. Nic by totiž bez Štrougala nezmohl. ...

8 také zažíl také zažíl | 26. dubna 2012 v 7:31 | Reagovat

Je lépe dát na zkušenosti starých dobrých praktiků , než na mladé finančně neukojené manažery ,kterým jde jen o vlastní blaho .

9 básník básník | 9. srpna 2013 v 13:50 | Reagovat

Napadla mě báseň:

Tykala Antonína Dožínková
já bych Vás Vlčnovjani na dožínky vzal

kdybych nekydal na Vaši cestu a pole smradlavý čistírenský kal

ale, že jsem za to peníze vzal
proč bych se Vašim zdravým zabýval

těžké kovy, olovo a další co v kalu jsou, jsem tam přece nemíchal

jen jsem je do vaší půdy a pozemků promíchal

nevadí, že máte vesnickou čističku odpadních vod

mě přijde vrátit smrad a jedy do Vlčnova zpět vhod

proč bych Vlčnovjany na dožínky bral, škody hradil a ještě se omlouval
to radši zvolím z Vlčnova cval

a aby bylo jasné - nikdy jsem Vám netykal.

10 Ivana L. Ivana L. | 13. listopadu 2013 v 21:40 | Reagovat

tohle je lepší zamyšlení http://puntickovanichrobaci.blogspot.cz/2013/11/je-udrzitelne-zemedelstvi-oxymoron.html

11 Senny Senny | 8. dubna 2016 v 9:48 | Reagovat

Zemědělské GPS zařízení:

http://geoobchod.cz/gps-pro-zemedelstvi-FC-C-300347.html

12 vozbujdenie vozbujdenie | E-mail | Web | 20. května 2018 v 2:00 | Reagovat

Organické složky obsažené v kompozici, poskytují komplexní účinek na penisu, což způsobuje, že se řítí velké množství krve a poskytuje silnou erekci. Neustále “pracovní” stav, cavernosum penisu se postupně rozkládá a zvýšení velikosti. Výsledkem je, že po určité časové období, můžete opravdu vidět, jak váš penis roste co do velikosti a je vždy připraven přijmout svislé polohy, pokud je třeba. Zapomeňte na neúspěšném pohlavním styku, kdy dívka zůstal nespokojený a zklamaný! Přestanou strachu z pohlaví vzhledem k tomu, že rychlé ejakulaci, nebo penis klesne během pohlavního styku! Nyní je všechno v minulosti! Abychom pochopili, jak efektivní gel, stačí navštívit některý Maxisizer forum. http://vozbujdenie.com/titan-gel-na-slovensku-skutocne-recenzie-a-vysledky-ako-ho-pouzivat-a-ako-si-ho-objednat.html  Na webových stránkách produktu stojí max. Cena 790 Kč. Doporučil bych si koupit komoditu na webových stránkách produktu s 50% slevou na předchozí cenu, která činila 1580 Kč. Nežádoucí účinek MaxiSize. Produkt Maxi Size je z velké části vyroben z přírodních složek, které jsou pro lidské tělo bezpečné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama