Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Vyhlídky pod kopcem i na hnůj. Tak se u nás staví rozhledny z peněz EU

13. dubna 2012 v 15:56 | Martin Janoška, pro i dnes.cz |  Články
Výstavba rozhleden nabrala v Česku již před lety prapodivný kurz, jehož absurdita se dále prohlubuje. Svědčí o tom šest nových vyhlídkových objektů, které pod zaklínadlem "rozvoj turistického ruchu" vznikly za evropské peníze v oblasti Bílých Karpat. Spíše než rozhledny totiž připomínají památníky politiků.

Příznivci rozhleden jásají, člověk se špetkou kritického myšlení nevěřícně zírá. Šest sousedních obcí v podhůří Bílých Karpat si na svých katastrech postavilo šest k nerozeznání stejných a podle jednoho mustru sériově vyrobených dřevěných rozhleden. Pochopitelně převážně za evropské peníze...
Bezduchost a uniformita těchto dřevěných "odlitků" je tím víc zarážející, že každá z obcí Vlčnov, Bánov, Suchá Loz, Korytná, Nivnice a Bystřice pod Lopeníkem si pečlivě udržuje a chrání svou vlastní a originální duchovní kulturu v podobě bohatého a živého folkloru.
Rozhledny navíc stojí na velmi pochybných místech, a to z jednoho prostého důvodu - lepší se totiž v okolí najít nedají. Výsledkem jsou proto vyhlídky, které ve většině případů nadchnou jen velmi zapálené místní patrioty. V konečném důsledku tyto stavby přispívají k celkové degradaci pojmu rozhledna.

Vyhlídka na hnůj
Rozhledna U Trojice nad Nivnicí má tak jako všechny ostatní výšku 13 metrů a tři patra, z nichž nejvyšší vyhlídkové se nachází ve výšce deset metrů. Stojí na návrší nedaleko stejnojmenné kaple a slavnostně byla otevřena spolu s ostatními pěti rozhlednami 30. prosince 2011. Je celoročně volně přístupná a lze k ní dojet autem. To je dnes pro většinu nově budovaných vyhlídkových věží téměř samozřejmá nutnost.
Dominantním krajinným motivem jsou nepříliš romantické lány obhospodařovaných polí, na nichž se realizuje intenzivní zemědělská velkovýroba. Dobře je vidět Nivnice a na opačné straně dole pod věží velká skládka hnoje. Minimálně 50 procent panoramatu zakrývají buď úplně, nebo částečně vzrostlé stromy.
Kromě obvyklých infotabulí jsou tu i směrovky k dalším rozhlednám, jejichž propojení má turistům přinést trasu v délce 50 km. Značky však zatím žádné vidět nejsou.

Ideální myslivecký posed
K další rozhledně U křížku se vydáváme do katastru obce Suchá Loz. Má stát na rozvodním hřebeni Bílých Karpat kousek od křižovatky Březová - Strání - Nivnice, a slibuje proto podstatně zajímavější rozhled. Zvláště pak když z luk na hřebeni vidíme nejen Suchou Loz dole pod námi, ale taky téměř půlku Moravy od Buchlovských kopců až po Beskydy, ozdobenou bílou hradbou zasněžených Jeseníků. Stavitelé ovšem rozhodli jinak a rozhlednu umístili na zcela absurdním místě za pásem lesa, jenž stavbu o několik metrů převyšuje. Výhled na půlku Moravy se proto nekoná!
Totéž, co je vidět z vyhlídkové plošiny rozhledny (především tedy masiv Velkého Lopeníku a obec Březová), lze pozorovat i od paty rozhledny. Deset metrů výšky je proto v podstatě k ničemu. Vnucuje se tedy myšlenka, že naprosto stejnou funkci by vykonal třeba docela obyčejný a podstatně levnější myslivecký posed. K tomuto účelu se patrně bude rozhledna v nočních a brzkých ranních hodinách občas i využívat.

Suchá Loz, výhled na půlku Moravy z rozhledny
Rarita na úpatí kopce
Jako posed by se mohla využívat velmi dobře též rozhledna Nad Vojanskú, stojí však příliš blízko Bystřice pod Lopeníkem a hlavní silnice E-50 (Uherské Hradiště - Trenčín). Tato stavba asi brzy získá značný věhlas, a to svou polohou. Zde se asi zcela rezignovalo na hledání nějakého vhodného místa a rozhledna se prostě a jednoduše vztyčila za humny vesnice k okraji lesa na úpatí kopce. Koneckonců proč se drápat k rozhledně až někam na kopec, když může stát pod kopcem? Jistou originalitu tomuto netradičnímu řešení rozhodně nelze upřít.
Stejně tak originální a netradiční může být i prohlídka této věže: stačí se podívat z auta na E-50 a uvidíte na jedné straně jak rozhlednu, tak na druhé straně rozhled z ní. Cesta k rozhledně je v podstatě ztrátou času.

Bystřice pod Lopeníkem, rozhledna na úpatí kopce
Polní věže
Zdánlivě nejvydařenější ze šestice rozhleden se jeví věž Králov u Bánova, která je rovněž vidět ze silnice E-50. Stojí na bezlesém, málo výrazném hřbetu uprostřed polí, žel jako na potvoru zrovna mezi dvěma osamocenými stromy, z nichž jeden ji na severní straně přerůstá. A to zrovna v místě, kde je vidět nejvíce do dálky směrem na Vizovické vrchy. Dokud se strom nezazelená, tak to nevadí, v létě je pak řešením sestoupit z rozhledny, obejít strom a výhled si vychutnat ze země. Je totiž stejný jako shora, což znamená, že rozhledna je v tomto místě teoreticky zbytečná. Je ale fakt, že bez ní by se na tohle návrší asi stěží někdo vypravil.
Podobný polní charakter má také rozhledna Hráběcí u Vlčnova, která nabízí velmi podobný výhled jako ta předešlá - hlavně velkokapacitní pole, hřbet Bílých Karpat, Uherský Brod a samozřejmě Vlčnov. Navíc jsou zde k vidění vinohrady pod kopcem Myšinec, na jehož úbočí vyhlídková věž stojí.
Polovina Moravy jako na dlani
Nové "rozhledny"
Více informací o nových rozhlednách v Bílých Karpatech najdete zde.
Nejhezčí výhled ze všech šesti eurověží nabízí Obecnice nad Korytnou, pojmenovaná podle stejnojmenné kóty (597 m) na rozvodním hřebeni Bílých Karpat. I zde je však stavba v podstatě zbytečná, neboť na skvělém rozhledu má zásluhu otevřený svah s loukou, nikoli vyhlídková plošina ve výšce 10 metrů. Vidět je výše zmiňovaná půlka Moravy od Buchlovských kopců po Beskydy a Javorníky, výjimečně i se siluetou Jeseníků. Bohužel na opačné jižní straně roste o mnoho metrů vyšší les. Naprosto stejnou službu by i zde vykonal jakýkoli myslivecký posed.
Nejkratší přístup k Obecnici (cca 500 m) vede po červené značce od hlavní silnice E-54 nad Stráním na vrcholu stoupání u odbočky na Velkou Javořinu. Rozhledna stojí mimo turistickou značku na severním okraji lesa.

Bánov a rozhledna Králov
Památníky politiků
Výstavba šesti rozhleden stála 3,3 milionu korun, na každou se spotřebovalo 15 m³ smrkové kulatiny. Stavěla vlčnovská firma Střechostav od června do prosince 2011.
Rozhledny vznikly údajně kvůli rozvoji turistického ruchu. Bylo by proto jistě přínosné a zajímavé nabídnout v blízké budoucnosti veřejnosti exaktně získané informace, nakolik se turistický ruch v šesti zúčastněných obcích skutečně rozvinul. Například kolik zde vzniklo nových pracovních příležitostí a ubytovacích zařízení, o kolik procent vzrostly tržby v restauracích anebo kolikrát víc hektolitrů vína se vypilo ve vlčnovských búdách, u nichž jedna z rozhleden stojí. Prozatím těchto šest nachlup stejných euroobjektů připomíná spíše památníky místních politiků a firem než skutečné rozhledny na podporu turistického ruchu.

Související článek:
 


Komentáře

1 místní místní | 13. dubna 2012 v 17:49 | Reagovat

Utratit peníze za každou cenu ! Tak na toto jsme u nás ve Vlčnoně dobří.Když se podívám na zrealizované projekty našeho starosty,bez kterých jsme to nemohli vydržet,je mně nanic.

2 blbeček blbeček | 13. dubna 2012 v 18:18 | Reagovat

[1]: Nevíte náhodou,co se děje v naší miliónové jamě u kostela? Opravují v záruční době nebo se konečně přišlo na to co všechno je špatně a teď se předělává za další prachy z obecní kasy?

3 tak tak tak tak | 13. dubna 2012 v 20:24 | Reagovat

[1]: Přijde doba,kdy se viníci budou za promrhané investice zodpovídat.

4 bingo bingo | 13. dubna 2012 v 20:44 | Reagovat

Autor článku to trefil! Su rád, že pyjusovci nás dostali  mezi hňupy šesti obcí

5 šiška šiška | 13. dubna 2012 v 21:11 | Reagovat

STAROSTA PIJÁČEK UŽ VLČNOVU OPRAVDU ŠKODÍ ! ! !

UŽ DÁVNO NEMĚL BÝT STAROSTOU ! ! !

CHÁPE TO OBECNÍ RADA ?

6 cha cha cha cha cha cha | 13. dubna 2012 v 21:39 | Reagovat

[5]: Šak ti tam nemajů taky co dělat!

7 IF IF | 13. dubna 2012 v 21:39 | Reagovat

Obecní rada to nechápe. Chápou to "jen" občané obce.

8 prd prd | 13. dubna 2012 v 23:24 | Reagovat

[3]: Ale prd. Mají jen politickou odpovědnost.

9 nasraný nasraný | 14. dubna 2012 v 9:34 | Reagovat

[8]: Kdo není spokojený se současným děním,ať si jde povykládat s naším místním  čelným představitelem ODS,který je u těch pražských dacanů jak doma.Určitě vám vysvětlí,proč to  jeho straníci vedou všecno do hajzlu.

10 hm hm | 14. dubna 2012 v 9:54 | Reagovat

Střechostav postavil rozhlednový památník ve stylu občejného posedu.Že by symbol odstřelu našeho vedení?

11 tak tak tak tak | 15. dubna 2012 v 18:36 | Reagovat

[10]: Hodnocení místních je no a co,peníze by utratil někdo jiný.Takže je všechno na jedničku.

12 výzva výzva | 15. dubna 2012 v 20:21 | Reagovat

Zrušte to tady všecko,ať je konečně v dědině klid!

13 IF IF | 15. dubna 2012 v 21:03 | Reagovat

[12]: To asi nepůjde. Je větší pravděpodobnost , že  lidi toho mají dost!
Klid na co ? Na další rozkrádání? Je třeba sledovat i jiné výzvy - v naší zemi se zase něco děje. Zatím nesměle. Tentokrát  , ale studenti mlčí a promlouvají  starší  ročníky. Proč asi ? Na jednu zdánlivě malou demonstraci  přišel  i režisér Krejčí a tomu by to už mohlo být úplně jedno.
Je vůbec ve Vlčnově někdo, kdo by se k podobné demonstraci přidal? To si snad vylezu na tu rozhlednu , abych ho uviděl.

14 IF IF | 15. dubna 2012 v 21:07 | Reagovat

Omlouvám se - režisér Jiří Krejčíř

15 IF IF | 15. dubna 2012 v 21:11 | Reagovat

Tak už mne někdo opravte správně a napište , že je to Krejčík !!!!
Co to tady nikdo nečtete??Nebo Co???

16 Čteme Čteme | 15. dubna 2012 v 21:14 | Reagovat

Krejčíř bude asi režisér jiných kauz :)

17 ATA ATA | 15. dubna 2012 v 21:34 | Reagovat

[13]:[14]:[15]: No, no, jednou za čas přestaneš chrápat, vylezeš z nory  a v tu ránu si myslíš, že tě všichni čteme!!! Tak kdy máš čas, abys vylezl ta místní  rozhlednu a uzřel - "pár protestujících věrných" určitě dám dohromady!!!

18 IF IF | 15. dubna 2012 v 22:02 | Reagovat

Tož totek,to  já nevím , já jak sa znám tož  račí počkám za nejaků búdú , abych viděl jak to fšecko dopadne. To proto abych ostál tým pravověrným Čechem.

19 ATA ATA | 15. dubna 2012 v 22:23 | Reagovat

[18]: IFoune, to chceš mně naznačit, že se mou jako jeden z nás  „rádiových“  veřejně nepůjdeš!!!!! Tak něco takového si rozmysli (na své štěstí pomysli:):)

20 z tisku z tisku | 16. dubna 2012 v 6:55 | Reagovat

Vít Bárta odmítl složit poslanecký mandát, k čemuž ho vyzval premiér Petr Nečas a mnoho dalších politiků. Neoficiální lídr vládních Věcí veřejných popírá, že by byl korupčník a chce podle svých slov přejít do "protiútoku".

21 taky dobré taky dobré | 16. dubna 2012 v 7:21 | Reagovat

[20]: Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek minulý týden uvedl, že úřad plánuje zvýšení současného regulačního poplatku ze 30 na 50 korun, protože jeho nynější výše už neplní svoji funkci, tedy snížení počtu návštěv. Stejně tak by pacienti mohli platit 200 korun u specialisty, pokud by přišli bez doporučení praktika.

22 he he | 16. dubna 2012 v 8:02 | Reagovat

[21]: Klíčová otázka kauzy ProMoPro - pro koho byly určeny desítky miliónů z předražené zakázky - zůstává bez odpovědi, šlo podle všeho o předem připravený plán, jak peníze ze státní kasy vyvést.
To, že nešlo o náhodné využití příležitosti, která se objevila teprve v průběhu vyhlášené zakázky, vyplývá z textu obvinění, které předala minulý týden policie deseti lidem a které má Aktuálně.cz k dispozici.Znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie jasně říká, že půlmiliardová zakázka spojená s pořádáním českého předsednictví EU a týmem Alexandra Vondry stála o 388 milionů korun víc, než měla.

23 dost dobré dost dobré | 17. dubna 2012 v 16:05 | Reagovat

[18]: Hlavně abyste sa fšeci za tyma búdama vešli.Tam vás je co enem nahlédáte a čekáte,jak to tadyk dopadne.Dobré že sa vám to vyplácá!

24 znalec místních poměrů znalec místních poměrů | 17. dubna 2012 v 17:57 | Reagovat

[8]: Jenom aby jim všem  už brzo všechny  zbytečně prošustrované prachy slavná EU nenaúčtovala zpátky. Eště budeme všichni na rozhlednu házet do klobouka ,aby bylo co vracet.

25 Josef Pešl Josef Pešl | 17. dubna 2012 v 21:17 | Reagovat

Tak jsem dneska "obůl" moje vojenské boty a vyrazi se podívat jestli se někdo srocuje pod rozhlednů, na nějakou demonstraci.
Na rozhledně nebyl nikdo, natož IF, že bych sa přihlásíl a pod rozhlednů úplně pusto.
Přesto s mnohým co je zde napsané souhlasím a o tom, že tato vláda by to měla zabalit nepochybuji.Pokud k tomu bude potřeba demonstrace tak jdu, ale myslím, že si na ten rozkol vlády budou stačit sami politici.
Zdravím všechny pisatele i čtenáře.Už jsem tu dlouho nebyl a pořád celkem dobré.
Jinak co furt máte s tím zastupitelstvem, to vám nestačí,že máte rozhledňu?

26 ATA ATA | 19. dubna 2012 v 15:25 | Reagovat

[25]: Kdy budou "určitě - snad" nějací lidi  u naší rozhledny?
Zahájení cyklosezóny 2012 a otevření nového úseku cyklostezky Uh. Brod - Havřice bude od 16.00 hod. v pátek 27.4.2012 u Pepčína (Havřice). V 17.00 hod. se bude konat start organizovaného cyklovýletu, který povede po trase Havřice-Drslavice-Hradčovice-Veletiny-Vlčnov (ROZHLEDNA) - zpět Pepčín.

27 místní místní | 19. dubna 2012 v 16:04 | Reagovat

[26]: Kadyma sa jede přes Vlčnov na rozhlednu ? My tady máme přes dědinu nejaků stezku ?

28 nerozumím nerozumím | 19. dubna 2012 v 21:22 | Reagovat

[27]:K rozhledně vede aji nějaká cyklostezka? Nejsu blb. Je to ta pod bůdama zpevněná ?

29 ferda ferda | 20. dubna 2012 v 15:32 | Reagovat

[28]: Je nekde nejaká eště kratší jak tá naša?Zas sme první?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama