Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


„Jízda králů 2012 – týden poté" aneb „Něco odposlechnuto a něco zažito“

3. června 2012 v 12:23 | IF |  Jízda králů
Nechci zpochybňovat význam JK pro Vlčnov a ani nechci hloubat nad jeho tajemným poselstvím, pro někoho z dávnověku, pro jiného ze starověku či středověku. Možná, že podstata toho poselství spočívá právě v tom tajemnu samotném, které v nás probouzí naši fantazii a otvírá nové pohledy do minulosti, ale taky zároveň umožňuje ovlivňovat současnost.


Zdá se, že poslední léta je Jízda králů ve Vlčnově veřejností diskutována více než kdy jindy. Troufám si říci, že ne nejen proto, že JK byla zapsána jako nehmotné kulturní dědictví pod záštitu UNESCO. Myslím si, že mnohé Vlčnovjany více než tato skutečnost trápí budoucnost a to, jak naložit s JK v dalších létech.

Původně jsem chtěl do nadpisu dát " Vlčnovská Jízda králů na rozcestí", ale nebylo by to přesné, protože letos skončila v Jamě pod kostelem. Možná, že kouzlem nechtěného je tu nová symbolika - pro letošní rok, nejen z mého pohledu, příznačná.

Z oficiálních vyjádření slyšíme, jak to bylo výtečné a jak nám svět leží u nohou. Jak jinak. Už jsem si skoro zvykl na to, že když se Vlčnovjan nastrojí do kroje, tak jako by se oděl do absolutní nesoudnosti.

Drazí krojovaní Vlčnovjané, opravdu si myslíme, že svět se nachází ještě hlouběji než je naše vlčnovská Jama? Opravdu si myslíme, že ti co se na nás dívají, žijí někde na dně černouhelného dolu přímo pod žabí prdelí?
Již dříve jsem se zmiňoval o tom, že ta stavba, kterou honosně nazýváme amfiteátr, je pro hlavní program JK nevyhovující. Nedalo mi to a šel jsem se na vyvrcholení Jízdy králů podívat. Návštěvníci narážející jeden do druhého a bloumající nahoru a dolů mne nezaskočili. Jen mě trochu překvapilo, že se někteří při řazení průvodu u Sokolovny mezi sebou dohadovali, kdy že ta jízda králů už pojede a kudy.

Byl jsem celkem rád, že od časného rána ampliony místního rozhlasu mlčely a nerozjela se vlčnovská hitparáda, ale možná by pro informovanost hostů nebylo od věci, v době jízdy samotné nějaká hlášení o pohybu jezdců, zase zavést nebo, že bych to já a někteří návštěvníci přeslechli? Možné to je.
Když jsem se prodral davem diváků k našemu amfiteátru tak potvrzuji, že námitky jiných pisatelů, kteří poukazovali na nedostatečné množství míst nejen k sezení, ale i na nedostatek míst k vidění, jsou oprávněné. Přijde mi poněkud zvláštní, že když jsme světoví a zveme k nám svět, tak jsme těm světáků schopní nabídnout k vidění tak akorát zátylky jiných světáků. No budiž, v novinách psali, že všichni byli nadšení a ti ostatní, jak jsem pozoroval, to vzdali a raději si dali další kolečko kolem stánků. Možná se chtěli vyhnou nějakému dojetí na veřejnosti, tak předstírali touhu něco koupit. Takže i tito byli vlastně spokojení.

Z toho, co jsem minulou neděli viděl, jsem stále ne dojatý (to nechám na jiných) , ale opravdu zklamaný a stále mi není jasné, jaká ta naše jízda králů je a bude.

Letošní koncepce sveřepě prosazená a do Jamy zasazená by měla být toho druhu poslední.

To píšu proto, aby si organizátoři konečně ujasnili, co vlastně chtějí :

1. Jestli chtějí dělat jízdu králů světovou, tak opravdu nemůže její vyvrcholení, které je právě jen novodobou tradicí, probíhat v komorním prostoru, kde není možné, krom jiného, provádět ani defilé jezdců, na které mnozí diváci čekali. ( O programu samotném se pokusím napsat samostatný článek.)

Za tímto účelem je třeba se vrátit na stadion a nebo, pokud to už není možné, hledat jiná východiska - uvažovat o vybudování opravdového amfiteátru!

2. Pokud pořadatelé chtějí dělat JK a spojit s ní ještě třídenní festival folklorních souborů, tak je třeba se poučit ve Strážnici a zajet se tam podívat. Tak na to Jama stačit určitě nebude.

3. Jistě je tu možný i návrat ke kořenům a k původnímu pojetí jízdy králů, ale obávám se, že k tomu zase Jama nebude už vůbec potřebná a hlavně zde nebude zájem pořadatelů, aby k něčemu takovému vůbec kdy došlo.

Protože Vlčnovjané nebyli a nejsou schopni přijat a dotáhnou do nějaké ucelené podoby ani jeden z uvedených konceptů, tak z toho vychází každoroční rozčarování některých návštěvníků JK.
Tím nechci říct, že byli všichni hosté špatně naladění. Samozřejmě jsem v hledišti viděl i spokojené diváky, kteří spontánně reagovali a tleskali. Kdyby jich bylo sto, tak pro Vlčnov je to jistě hodně, přesto bych byl s tou naší světovostí trochu střízlivější.

Potom se možná dočkáme i toho, že naše blízké okolí si nás bude i trochu víc vážit. Jinak jsme všem v okolí s tou naší "silikonovou světovostí" pro smích.
 


Komentáře

1 ze stranek KDU-ČSL ze stranek KDU-ČSL | 3. června 2012 v 12:45 | Reagovat

PK
Po pondělním rozhovoru se známými, kteří nedělní slavnost navštívili mohu reprodukovat jejich postřehy.
- vstupné – bylo nekompromisně vybíráno na všech přístupových cestách do Vlčnova. Nic proti tomu do té doby, dokud nezjistíte, že musíte platit za použití WC a další velké překvapení je, že musíte uhradit vstup do Muzea pálenic ( 40 Kč) ještě zvlášť. Tady bych předpokládala, že vstupné do obce bude zahrnovat už celý balíček služeb a nic víc už platit nebude muset.
- další připomínka rovněž souvisí se vstupem do obce v neděli. Opět reprodukuji zkušenost známé, jejíž dcera se sem do Vlčnova vydala s přítelem, který zde má trvalé bydliště. Samozřejmě bylo po nich požadováno zaplacení vstupného. Zmíněný Vlčnovjan argumentoval tím, že nemíní platit za to, že jede domů a tohoto se domohl až potom, co se prokázal občanským průkazem. Tady se nabízí otázka, zda pořádková služba má k takovému legitimování oprávnění. Zajímalo by mne tedy, jak je řešen vstup občanů v neděli do obce např. po návratu ze zaměstnání apod. Zabýval se vůbec někdo někdy tímto?
- a opět záležitost související s vybíraným vstupným. Nestálo by za zvážení, aby všichni členové družiny a třeba i děvčata obdrželi v budoucnu alespoň dva lístky pro své známé nebo příbuzné, kteří je navštíví? Pořád se bere jako samozřejmost, že rodina jezdce ponese náklady spojené s jejich vypravením a když už obec nehodlá jim alespoň částečně na tyto náklady přispět, nemohla by alespoň poskytnout takový malý bonus ve formě volných lístků?
Myslím si, že v tom množství financí, které se vynakládají na reprezentaci a pohoštění pro lidi, kteří s organizací jízdy nemají vůbec nic společného, se zafinancování volných lístků lehce ztratí.
ZK
Nedělní program v centru obce se ukázal jako velmi nešťastné řešení. Amfiteátr se svojí omezenou kapacitou prostě nedokázal pojmout obrovské množství lidí, které přijelo na jízdu králů. V minulých letech, kdy bylo hlavní podium na parkovišti U krála, tak jenom špatné počasí zabránilo ostudě, která byla letos. Krásného počasí využila spousta lidí a přijeli se podívat. Bohužel jenom někteří měli to štěstí něco vidět.
Vstupné – příspěvky sponzorů, dotace z různých míst a je opravdu potřeba vybírat vstupné v neděli? I ten výběr vstupného něco stojí, takže to nebude čistý příjem do rozpočtu jízdy králů.
Malý počet jezdců – neuděláme jízdu králů jenom jednou za dva roky anebo necháme kluky si zajezdit i dvakrát, aby pomohli kamarádům? Všude se to tak děje. Kunovický Stašek, padesátiletý legrút na opentleném koni mi připadá nepatřičně jako jeptiška v nevěstinci, ale jde to. Vždyť v UNESCO jsou čtyři jízdy králů, ne jenom ta naše. Takže by to problém být neměl.

2 čtenář čtenář | 3. června 2012 v 14:32 | Reagovat

Já bych ji zrušil a nebo omezil jednou za 2 až 3 roky. Občanský průkaz může kontrolovat jen policie a ne kdekdo!!!

3 z ochozu z ochozu | 3. června 2012 v 15:57 | Reagovat

Pijáček kam se hne,tam vykřikuje,jak to letos dopadlo nej nej. Jeho přicmrndávači mu nadšeně přikyvují.Vůbec neberou v úvahu,ža lidi mohly taky nadávat.

4 ??? ??? | 3. června 2012 v 18:06 | Reagovat

[1]: Proč se jinde vstupné ruší a u nás zvyšuje ?Kam všechny peníze mizí?

5 realista realista | 3. června 2012 v 19:37 | Reagovat

[2]: Jdi se léčit magore!Chtěl bych slyšet důvod na zrušení Jízdy!Že píšeš takovou p..ovinu!

6 čtenář 1 čtenář 1 | 4. června 2012 v 12:02 | Reagovat

[5]:Neurážej a vyjádřuj se slušně, když někdo řekne svůj názor. Nebo jsi rozumově tak omezený, že to neumíš???

7 také zažíl také zažíl | 4. června 2012 v 12:34 | Reagovat

Vstupem do UNESCA jsme se zavázali udržovat tuto tradici nejméně   DESET let a ve stejné periodě , takže každý rok .

8 sígr sígr | 4. června 2012 v 12:48 | Reagovat

[7]:Takže kdyby sa kluci domluvili,že jim obec mosí neco přispět jinak že nepojedou,tak jim Pyjus vysolí,kolik budouch chtět,jináč budeme vyškrknutí?

9 zvědavý zvědavý | 4. června 2012 v 14:52 | Reagovat

Minule dostala bývalá ředitelka KSK Brandýsová 20 tisíc odměny za JK. Kolik dostane letos ta nová?
[8]: Já bych v tom kluky podporoval, proč si neříct o peníze, které pokryjí část nákladů na jezdce, když si z nich starosta a ti jeho podržtašky dělají dojnou krávu a slepičku, co jim nese zlaté vajíčka.
Vrchol JK a ukončení je když projedou jezdci před hlavní tribunou. Ti bývalí komunisti by si to mohli pamatovat- Pavelčík, Jilík.

10 dotaz dotaz | 4. června 2012 v 15:05 | Reagovat

V programu bylo napsané, že  amfiteátr 15.00 Královský vínek , závěrečné představení královské družiny a krále .Ale slyšel jsem , že dole na plac vůbec jezdci nevjeli.Tak co tam bylo?Jak se teda představovali spolu s králem?

11 tož nevím tož nevím | 4. června 2012 v 15:48 | Reagovat

[9]:Pro ročník není ani koruna,ale vedení si zas bude udělovat odměny.Snáď jim aspoň ze třiu ludé napíšou děkovné dopisy,jak to bylo super,ať ten letošní úspěch mají podložený!

12 rýpal rýpal | 4. června 2012 v 20:08 | Reagovat

[7]: vstup do UNESCA vyjednávali politici a úředníci. Prostý lid k tomu přizván nebyl. Ono nebylo ani referendum. Dodnes se ani pořádně neví, co takového si máme pod pojmem UNESCO představit. Kolik bylo osvětových besed s obyvateli vesnic, kde je jízda králů? Já nevím o žádné. Zkuste tady někdo napsat, co to znamená, kromě toho, že se to všude píše?

Obec, kraj a stát se zavázal, že bude podporovat tradici jízdy králů. Takže když dojdeme s nataženou rukou, tak do ní něco dostaneme. A bude to do správné kapsy? UNESCO a jízda králů je normální projekt neboli finanční plán, jak podojit krajský nebo státní rozpočet za takové blbosti jako jsou hodiny předášek ve školách o jízdě králů. Lektoři to dobře dostanou zaplacené a legrút si budů pujčovat na papírové růže, aby měli co na koňa.
Ano, je to o penězoch, ale nikdo nám neřekl, kde je ta fronta k pokladně. A když to zjistíme, tak jsme poslední a budeme sa divit, kdo že to stojí před nama a na co ty peníze chce. UNESCO - obyčejný bysiness plán. Šak majíčková bečala, že jí dalo hejmanství na jízdu králů málo. A o tom toj, pánové a dámy. O penezích.

13 aštar aštar | 4. června 2012 v 20:25 | Reagovat

IF - dobrý článek. Ale myslím si, že otázka nestojí, kde ale KDO? Kdo bude příští král? Kolikrát ho budou přemlůvat, aby kraloval? Kolik mu dají peněz, aby jim dělal obecního monarchu? Částka předpokládám bude rok od roka vyšší, aby se takový vůbec našel. čili si ho budeme kupovat.  

Když jsem poslouchal královského otce, který popisoval, kolik hostů letos čeká a jak je musí pohostit, tak jsme si se spolusedícím sousedem řekli, že jakéto máme štěstí, že máme doma samé holky. A toto je v několika slovech vyslovena celá jízda tradice jízdy králů - protože máme doma holky, tak se toho naštěstí nemusíme zúčastňovat.

14 kvyk kvyk | 4. června 2012 v 20:38 | Reagovat

[13]: Hlavně že se po dědině huláká,jak máme krála chudobného. Nechat udělat s kluka krála si hned tak nekdo dovolit nemože. Tata krála jednoduše si chtěl zamachřit,tak mosel cálovat. Kde měl napsané,že mosí zvat půlku republiky.Přece dělám to,na co mně peněženka stačí.Ten tu šrajtoflu mosí mět pořádnou!

15 aštar aštar | 4. června 2012 v 20:50 | Reagovat

[14]: malá nebo veliká, to je vlastně jedno. ono se nějak automaticky počítá, že pohostíš půlku publika, co sa dojdů na tebe jako krála podívat. šak aj vráblíková naváděla, aby sa všichni došli podívat k domu krále, že tam určitě neco dostanů. a mladí matušíci roznášeli vdolečky a slivovicu mezi cizí lidi, které vidíš poprvé v životě. a podruhé už ani neuvidíš. proč to? oblékáš krála a je tam čumilů jak kdyby pamela ukazovala svoje poklady. ale toto se děje každý rok jako přes kopírák. enom s jiným letopočtem.

16 aštar aštar | 4. června 2012 v 21:09 | Reagovat

[15]: vydrancovaný rodinný rozpočet, v baráku jak na hlavním vlakovém nádraží. Za rok dva ti ostane akorát na obci dva řádky v obřadní síni. kdo do toho půjde? Ještě že máme doma jenom holky, že súsede.

17 šukal šukal | 4. června 2012 v 22:15 | Reagovat

[16]: Když dostal těch pětadvaxwt stříbrných, tak to teda tak vydrancované mět nebude.

18 rodič rodič | 5. června 2012 v 12:34 | Reagovat

[16]: Kdybych měl syna,tak ho na krála nedám hlavně z toho důvodu,jakým způsobem  se na medializaci přiživují naši  politici včetně místního osazenstva.Abych potom měl v baráku nalezené  takové,ani omylem.

19 místní místní | 5. června 2012 v 14:30 | Reagovat

[16]:Tak to mě může zvednou ze židle. Nejdřív někdo na něco kývne, pak se předvádí kudy chodí o jízdě samotné nemluvě a nakonec je z něho chudák pro to všechno bez peněz. Navrhuji sbírku po dědině a pokladničkku by třeba mohl nosit někdo z věrných z obce.

20 ryc pyc bum ryc pyc bum | 5. června 2012 v 15:32 | Reagovat

[19]: Nejlepší uspořádat dobročinný koncert,kdy by byl výtěžek věnovaný rodině krála,aby neumřeli hlady.

21 dobrý nápad dobrý nápad | 5. června 2012 v 20:00 | Reagovat

[20]: Já bych jim dal 5 procent výtěžku z každé akce v amfiteátru v Jamě. Už bych jim ale nedával 25 tisíc od obce, jak je zvykem.

22 šiška šiška | 5. června 2012 v 22:29 | Reagovat

Tak jo, zajistíme přes podškubku či místostarostu Mošťka DH Vlčnovjané do jámy a věc bude vyřešena.
Co vy na to?

23 čtenář čtenář | 6. června 2012 v 17:37 | Reagovat

Jak to že zde nikdo neinformuje, že přišlo k změně radního?

24 mediální guru mediální guru | 7. června 2012 v 22:30 | Reagovat

[23]: Tady informace máš.Ale jak je možné, že nikdo neinformuje na obecních stránkách? Kde máme oslavné články?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama