Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Kopaničárské slavnosti 2012

15. července 2012 v 10:17 | Joskon |  Články
Nebudu ze sebe účelově dělat nadšeného příznivce folklóru, dechovky či lidových slavností, ale shodou okolností, zajišťoval jsem odvoz pro členky cimbálové muziky JAKUB, jsem letos navštívil Kopaničárské slavnosti ve Starém Hrozenkově.


Musím říci, že jsem byl spokojen. Pro ty, co v Hrozénku dlouho nebyli anebo v amfiteátru už vůbec ne, se pokusím přiblížit atmosféru. Komplex budov, jemuž vévodí nově postavený amfiteátr se zastřešeným podiem a k němu přilehlými šatnami, sociálním zařízením a zázemím, se nachází mezi koncem obce a benzínovou stanicí, co by na Slovensko kamenem dohodil a zbytek došel pěšky. Je dost rozsáhlý, oplocený, dá se parkovat hned u samého. Prý je pravidlem, že na slavnosti prší, možná právě proto je druhá, menší scéna zastřešená jak pro účinkující, tak pro diváky včetně tanečního parketu. Vedlejší pódium je dechovkové. V rohu směrem na slovenskou stranu jsou kolotoče. Všude možně, kde se dá, jsou stánky s občerstvením, se řemeslnými výrobky, například taky naše Keramika-Moštěk. V areálu je hned několik zděných sociálních zařízeních a menších posezeních, takže kdo nechce sledovat hlavní program, může si vybrat z dalších odhadem pěti vystoupeních, která probíhají současně a nijak dramaticky se neruší. Včera večer se mohlo přihodit, že třígenerační rodina se roztrhala na části, z nichž ta nejmladší se vrtěla na kolotoči, nácttiletí buď u bigbítu nebo cimbálu, rodiče seděli na mokrých lavičkách a poslouchali sourozence Ulrychovy a Javory a po nich ABBU.cz. Prarodiče si v suchu povídali u dechovky a občas si i mohli zatancovat. Mám-li hodnotit poměr českých a slovenských návštěvníků, tak bych řekl půl na půl. I když většina odešla po ohňostroji asi kolem půlnoci, skupina skalních a odolných určitě pařila celou noc a věřím, že teď si někteří z nich dávají vyprošťováka a budou dál pokračovat v krasojízdě.
Vstupné na dvoudenní akci je pouhých 150 Kč pro dospělé, 70 Kč pro studenty!! Což je v porovnání s naší JK neskutečné.
Jak jsem již na začátku vzpomenul, na Kopaničárských slavnostech jsem se ocitl víceméně náhodně. Kromě své manželky, dcery a její kamarádky jsem si odtud odvážel i přesvědčení, že stavět amfiteátr na Hraničce, jak měli ve volebním programu lidovci, je veliká hovadina. Dnes program pokračuje. Těm, kdo máte čas či váháte, doporučuji.

 


Komentáře

1 proč proč | 16. července 2012 v 15:56 | Reagovat

Na plakátu je napsané, že to organizovaly obce St.Hrozenkov a Drietoma, ve spolupráci s Kulturním domem Uh.Hradiště a Osvěta Trenčín. Proč by to nemohlo být aj u JK, proč živit celý rok ředitelku KSK a další s průměrným měsíčním platem 27 tisíc?

2 jo jo | 17. července 2012 v 0:53 | Reagovat

[1]: Jakási slabá výplata!Za ty veliké schopnosti!

3 býl sem býl sem | 17. července 2012 v 8:41 | Reagovat

[1]: Na slavnosťách sem býl.Stálo to za to.

4 kdysi sem býl také kdysi sem býl také | 17. července 2012 v 13:47 | Reagovat

Jsem rád, že jste se dobře bavili, od toho ty slavnosti jsou. Žádné intelektuální hloubání nad počtem růží na koni a proč je král v ženských šatech, ale pravá lidová zábava. Dechovka, bigbít, pivo, cukrová vata a kolotoče. Pro každého něco a vše pod jednou střechou. A když si potom odmyslíme politiky na podium, kteří nás přesvědčují o své nenahraditelnosti, tak je to bez jediné chyby. Na Kopaničářský slavnostech se mi líbí, že se pořadatelé nebojí zařadit do folklórního programu i trochu zábavy z jiného než folklorního soudku. Pro Vlčnov je nepředstavitelné, ve Starém Hrozenkově to funguje. Ale to je porovnávání neporovnatelného. U nás je to jízda králů, u nich setkání lidí z obou stran hranic.

29.7.2012 bude setkání Čechů, Moraváků a Slováků na Velké Javořině. Kdo si tipne, kolik minut budou hovořit politici při zahájení na hlavním podiu? Dávám svůj tip 40 minut.

5 com.cz com.cz | 17. července 2012 v 14:11 | Reagovat

[4]: Tych minut přidej ! Blíží se volby!

6 domácí domácí | 17. července 2012 v 18:36 | Reagovat

4 Kopaničářské slavnosti jsou úplně přirozené a lidí se baví,protože chtějí .Naše Jízda je jedno nařízení vedle druhého .Domácí má místo jenom když je ochotný se podřídit.Jak kdyby sme nebyli ani doma,ale na návštěvě u Pijáčka.

7 posluchač posluchač | 18. července 2012 v 7:26 | Reagovat

Jak zkrátit proslov naše velkoho mága?
Stačí vznést inteligentní dotaz ohledně rozpočtu . Když nebude znát odpověď možná použije stejnou metodu jako při odpovědi na dotaz zastupitele .  Schová svoji blbost a neznalost za uřvanou aroganci , lidi se dojetím rozprchnou  a bude po projevu . Ale aby to nebyla jenom kritika . Určitě při těchto slavnostech uplatní svoji velkou povědomost o tom , jak se obléká kroj .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama