Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Vánoce jsou když...

20. prosince 2012 v 20:49 | abeceda |  Články

Blíží se doba vánoční, moje děti počítají dny, kdy k nám přijde Ježíšek a venku to konečně vypadá, že přišla zima. Sněží, je mráz a venku je brzo tma. Všude v obchodech vládne vánoční nálada, barevná světýlka blikají a prodávající se vánoční stromečky. Tak nějak vypadají ideální vánoce.


No ale jak pokračovat v psaní dál, abych se neopakoval, abych byl vtipný a neopomněl i na tu duchovní stránku? Cokoliv napsat o vánocích bývá obrovské klišé. Padá sníh, vločky za oknem, mráz, rozsvícená okna plná barevných světýlek, domy ozdobené vánočními motivy a světelnými hady. Zkusím jít na to odjinud. Zkusím napsat kousek věty a potom ji různě doplnit.

Vánoce jsou, když….
…. když dostanu od svého zaměstnavatele dárek či pozornost a k tomu poděkování za svoji práci. Většinou nějaké víno, značkové... No, svařit se to dá vždycky. Ale kdy jindy něco dostanu? Kdy si kdo na mne vzpomene? Jedině o vánocích.

…. když nemohu vybrat žádný dárek pro své rodiče. Známe to všichni dobře, slyšíme "Nic nám nekupuj, my máme všechno, nic nepotřebujeme". Jenomže jít na návštěvu k rodičům a s prázdnýma rukama? Vždyť by mne ostatní sourozenci pomluvili. Co tedy koupit, aby to bylo užitečné, aby to byl dárek, aby se to dalo zabalit? Já zatím nevím a co budu letos kupovat, tak to je ve hvězdách.

…. když mám celý den hlad. Nezlobte se, ale co je to za výmysl, že o Štědrém dni se má hladovět. Muž v mém věku a postavou kolem sta kil potřebuje pravidelný přísun potravy. Snídaně, svačinka, oběd, lehký spánek, další svačinka, předvečeře, večeře, pozdní večeře a nakonec pravidelné drancování ledničky před spaním. Celý den se postit, abych viděl zlaté prase, tak to je jenom pro některé. Ne, Štědrý den je od slova štědrý a hladovění tam nikde nevidím. Stejně se zase podvolím a budu hladovět. Ach jo.

….když mrznu na betlému. Proč se koná pravidelně vánoční betlém u kostela v hluboké zimě? Proč to není na jaro? Nebo o jízdě králů? V létě, to ne, to už je veliké horko. Ale všude přítomný mráz, žádný pohyb, před námi se odehrávají koledy a scénky a ti účinkující ne a ne skončit. A když vidím, že někdo zimu necítí? Nevěřím mu, protože když je zima mně, tak musí být všem. A potom ten přechod do teplého domova, kdy všechno štípe a nejradši byste ze sebe shodili všechno ošacení, protože to po celém těle bodá jako milión jehliček…I tak zase letos se půjdu podívat ke kostelu na betlém.

…. když trpím v obchodě. Je velmi nebezpečné v tuto dobu pustit manželku kamkoliv pro cokoliv. Nejlépe je ji nechat doma a nakoupit podle seznamu. Pokud ji vezmete sebou, tak ji aspoň držte za ruce, jí to potěší a vy ušetříte spoustu času a peněz. Nejhorší varianta je, když ona vás vezme sebou nakupovat. Pomalu a útrpně se plahočíte s vozíkem v supermarketu, pohledem hledáte hodiny, které oznamují, kolik ještě minut zbývá do konce otevírací doby a trpíte jako zvíře chycené do klece a snažíte se dostat ven na svobodu. Když jsou dětské koutky, proč není koutek pro manžele a doprovod? Tam by mne moje polovička odložila, dostala by kolečko s číslem a zase by mne po svém nakupování vyzvedla zpátky. O nás by se starala blonďatá vychovatelka, spíše méně než více oblečená, na TV by běžely chlapské filmy a čas by příjemně utíkal. Kdo už konečně udělá průzkum mezi manžely, co by chtěli v supermarketu, aby se tam cítili dobře.

…. když jsou zase vánoce. Nejen ty kalendářní, ale skutečné, prožité doma mezi svými blízkými. Ať jsou, jaké jsou, ale vánoce patří ke kalendářnímu roku jako k cigareta k náctiletému. Děti mají blíž ke skutečnému prožití a my dospělí se sice k tomuto svátku chováme někdy macešsky, ale opravdové vánoce mají být krásné a hezky voňavé. Jako na obrázcích od Josefa Lady. Udělejme si je takové, jaké by měli být. A poučme se od dětí, jak ty svátky vánoční mají vypadat.

Přeji všem krásné prožití svátků vánočních a v novém roce co nejvíce osobních úspěchů.
 


Komentáře

1 SI SI | 20. prosince 2012 v 21:43 | Reagovat

Když nevíš, jaký dáreček máš koupit rodičům k vánocům, tak Ti poradím.
Např. v Jednotě u paní Králové můžeš koupit dárkový poukaz na odběr zboží v různých finančních hodnotách a POZOR, k tomu dostaneš vánoční blahopřání přímo šité na míru tj. se jménem obdarovaného.
Ale musíš si pospíšit, máš na to poslední den !!!

2 pepin pepin | 20. prosince 2012 v 23:07 | Reagovat

V mé bývalé punk-rockové kapele jsme tomu říkali basová linka ;-) Asi každému bylo jasno, že po Ifovu "strašení" musí přijít "pohlazení" od abecedy. Naivní, infantilní a uklidňující. Asi bych za tento článek měl být vděčný, ale opravdu mě bude mrzet, když se během příštích pětadvaceti hodin nestane vůbec nic. Třeba to není pravda - možná se někteří z nás změní a pravé poselství vánoc nebudou ctít jen jeden týden v prosinci.

3 přání přání | 21. prosince 2012 v 8:39 | Reagovat

Neco k vánocám. Na teho andělíčka si mosíte kliknůt!

http://www.jacquielawson.com/preview.asp?cont=1&hdn=0&pv=3169996

4 K tématu K tématu | 21. prosince 2012 v 11:23 | Reagovat

http://ekonomika.idnes.cz/pujcovny-vanocnich-stromku-dp9-/ekonomika.aspx?c=A121221_095507_ekonomika_fih

Co ty na to romantiku abecedo?

5 říká sa říká sa | 21. prosince 2012 v 14:27 | Reagovat

V Kaufu sa včéra ludé porvali o levnější mandarinky. V obchodách sa zkupuje jak dyby měla byt válka! Jaké šťastné a veselé?

6 ach tak....... ach tak....... | 21. prosince 2012 v 15:07 | Reagovat

Konečně nám byly nabídnuty indicie, kdo by mohl být abeceda.
Takže zcela jistě je to muž. O tom se ve svém rozjímání zmiňuje. Pořádný chlapák - přiznává sto kilo.
Je to citlivý člověk, má rád své rodiče.
Je ženat. Jak nám sděluje, "jeho polovička" je mu drahá, ale přesto prahne po blondýně spoře oblečené. Troufám si odhadnout, že on rád porno, kterému něžně říká "chlapské filmy".
Rád rozjímá, je vtipný ve svém projevu, ale pravopis mu až tak moc neříká, protože "Vánoce" - jsou s velkým "V".
Nicméně to fluidum, které z jeho vět dýchá, může na mnohé z žen působit zranitelně....

7 fanklub abc fanklub abc | 21. prosince 2012 v 15:43 | Reagovat

[6]: Je to určitě "cíďa", který nešetří něžnými  pohledy nebo pomocí od srdce vůči okolí. Ale!!! Teplo a pohoda u  rodinného krbu je mu nade vše! Jeho manželka jistě už nyní s ním zažívá ráj na zemi!  Ovšem dokáže být naprosto nesmiřitelný k nepravostem a úchylkám všeho druhu. Kdyby sedm statečných potřebovalo osmého, jistě by zvítězil v konkurzu! Sice nevíme, jak maká se šavlí nebo bičem, ale všechno se dá dohnat! Abeceda  je pro nás budoucí starosta!

8 jééééé jééééé | 21. prosince 2012 v 19:30 | Reagovat

[3]: To je klásné!!!!!!!!!!!!!!!!!

9 ATA ATA | 21. prosince 2012 v 20:35 | Reagovat

[6]: Nikoli můj výklad, ale jak tuto připomínku  diví někteří na gúúúglu:
Vánoce x vánoce
Až do roku 1993 se psaly názvy svátků jako vánoce a velikonoce s malým počátečním písmenem. V starších vánočních pohledem se proto setkáte ještě s přáním šťastných a veselých vánoc s malým v. Nová pravidla z roku 1993 však kodifikovala psaní těchto svátků s velkým písmenem, tedy Vánoce a Velikonoce. Důvodem je významné postavení těchto svátků v naší kultuře, která v sobě nese křesťanské kořeny. Z tohoto důvodu bychom tedy měli psát Vánoce (i Velikonoce) s velkým počátečním písmenem.
Vzhledem k tomu, že se stále jedná o poměrně mladou změnu (necelých 20 let není ve vývoji jazyka příliš dlouhá doba), můžeme se ještě stále setkávat s původním pravopisem (například ve starších knihách, či přáních psaných staršími lidmi, kteří mají původní pravopis vžitý). Slovo vánoce s malým v proto nemůže být striktně
považováno za chybu. My bychom však v přáních přeci jen měli dodržovat psaní velkého písmena, protože tím vyjadřujeme důležitost tohoto významného svátku.

10 ATA ATA | 21. prosince 2012 v 20:46 | Reagovat

[9]: Nějak se mně to "vánočně"  v první větě přesmyklo..:)Tak se raději ještě před vaší kritikou  přiznám...:)

11 já | 21. prosince 2012 v 22:11 | Reagovat

[10]: Když Vánoce,tak jedině s velikým!

12 cha cha | 21. prosince 2012 v 23:55 | Reagovat

[6]: Moc neprndej. Abeceda je mongol jak poleno!!!!!!!!!!!!!

13 ach ach | 22. prosince 2012 v 10:46 | Reagovat

[12]: Tož to mosí byt krásný  a chytrý chlap!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama