Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Tříkrálová sbírka

7. ledna 2013 v 18:47 | internet |  Články
Přiznám se, že mám z této akce rozporuplný pocit. Jednak se mi z principu příčí myšlenka, proč vybírat po lidech a domácnostech peníze? Když se dívám na stránky www.trikralovasbirka.cz, kde všude peníze jsou potřebné, tak mne napadá jiný pocit, proč se na tyto jakože potřebné věci nehledají peníze z rozpočtu zařízení, která jej provozují.


Např. 200 tis. Kč - rekonstrukce elektrorozvodů v Azylovém domě v Kroměříži, 100 tis. Kč. - obnova vozového parku Charita Luhačovice pro Denní stacionář. To jsou provozní věci, žádný nadstandard. Opravdu nevím, ale toto mi signalizuje, že hospodaření v sociálních službách je špatné a část provozu je financována z darů. Pokud je dar použit jako něco, co má přinést zvýšenou úroveň služeb klientům, tak proč ne. Ale oprava elektrorozvodů, oprava automobilu, nákup kompenzačních pomůcek, provoz různých domů pro sociálně potřebné? Vždyť tady se počítá dopředu s určitým množstvím vybraných peněz a dává se do finančních plánů jednotlivých zařízení! Mám pocit, že někdo neumí hospodařit se svěřenými prostředky.

Další věcí, která mi "moc nevoní", je zapojení dětí a nezletilých do této akce. Je krásné, když k vám k domu přijdou dětští tří králové, neumělým hlasem zazpívají koledu a vyberou do kasičky dar. To jedno oko nezůstane suché a jenom velký lakomec by nedal ani korunu. To mi připomíná rumunské cikány, co posílají děcka žebrat. Potom jim všechno vezmou a na druhý den znovu. Skauti, světlušky a všechny jiné sbírky - všude jsou děti a studentíci. No kdyby chodili po domácnostech zaměstnanci Charity, tak by určitě moc nevykoledovali. Uvítal bych v tomto případě zákon o zákazu využívání dětí a mladistvých pro veřejné sbírky a dobročinné akce. Ať si to ti manažeři sbírek obejdou sami. Děti nemají rozum, ať se potom v dospělosti rozhodnou sami, zda podpoří nějakou charitativní akci finančně anebo svým zapojením do této akce.

Tříkrálová sbírka nemá u mne v současnosti (nejen) v naší obci význam. Solidární systém nefunguje, nikdo nám nic nedává, spíše naopak. Platíme daně, platíme popelnice, elektřinu, plyn, vodu. Pokud by se organizátoři sbírky domluvili, že vybrané peníze zůstanou ve Vlčnově, tak bych viděl využití např. pomoc rodinám s dětmi. A třeba i takovou, že by byly z tohoto hrazeny poplatky za odvoz popelnic za děti do patnácti let. Anebo příspěvek na stravování ve škole či nákup cimbálu do školního sborečku nebo jiné hudební nástroje pro naše nadané děti. Za sto tisíc Kč je možno udělat hodně dobra v naší obci. Takto z toho neuvidíme nic a ještě se budeme bít v prsa, jaké to máme sociální cítění. Houby, platíme tímto za chyby (a vyčuranost) jiných.
 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 7. ledna 2013 v 19:15 | Reagovat

Tento komentář pod horoskopem jsem vytáhl jako hlavní článek z důvodu, že mi připadá zajímavý a že mne osobně nikdy nenapadlo se zajímat /stejně asi jako většinu/, kde ty peníze končí. Taky bych přivítal, aby ty dary zůstaly u nás ve Vlčnově a byly užity konkrétně.

2 tak jak tak jak | 7. ledna 2013 v 19:35 | Reagovat

[1]: Jaký internet? Snáď to napsal nekdo z Rádia?

3 přebralsson přebralsson | 7. ledna 2013 v 19:54 | Reagovat

V souladu s osvědčením o oznámení konání sbírky je možné vykoledované prostředky použít na podporu výstavby, rekonstrukcí, vybavení a zajištění provozních nákladů středisek charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby, na podporu domovů pokojného stáří, domovů pro matky s dětmi v tísni, azylových domů, středisek pro pomoc lidem se zdravotním postižením, zařízení pro těžce nemocné,  charitního poradenství, středisek pomoci cizincům a uprchlíkům, středisek dobrovolnických činností, podpory provozování nestátních zdravotnických zařízení, sociálního poradenství, služeb sociální péče a služeb sociální prevence, které jsou poskytovány jako služby pobytové, ambulantní, nebo terénní, dále na přímou finanční či materiální pomoc osobám v sociální nouzi a fond krizové a humanitární pomoci do zahraničí a pomoc zemím, které se ocitly v nozi vlivem přírodních katastrof a válečných konfliktů. Žádný Vlčnov...
65% z výnosů sbírky prý nechává Česká katolická charita na oblastních charitách v místě výběru. Jenom na území olomoucké arcidiecéze se vybere cca 70 mil. Kč. Odkaz na schválené záměry letošní sbírky nefunguje ;-) http://dchoo.caritas.cz/res/data/009/001192.pdf?seek=1357132593

Možná bude mít oblastní charita UH pozlacené rýny...

4 tak nějak tak nějak | 7. ledna 2013 v 19:55 | Reagovat

Myslím,že k tomu ,jak fungují a jsou financovány sociální služby by se měl vyjádři někdo fundovaný.O ny jsou totiž financovány bídně a že nemají třeba na postele nebo chodítka není chyba hospodaření.Sestřička a ošetřovatelky jsou placenz taky mizerně,ale já jsem laik a tolik toho o tomto probléu nevím.

5 nevím nevím | 7. ledna 2013 v 20:10 | Reagovat

[4]: Jak mizerně je placená paní starostová v charitě? Mizerněj jak když dělala uklizečku? Co je to mizerné placení?

6 prosba prosba | 7. ledna 2013 v 20:32 | Reagovat

Část peněz vysbíraných v Tříkrálové sbírce jde na provoz charity. Může mně někdo z nás odpovědět, jak to v našem místním charitním domě vypadá? Já jsem tam osobně ještě nebyl, jen co jsem slyšel.
1/ Kolik je tam bydlících, prý 12?
2/ Kolik je z nich trvale upoutaných na lůžko?
3/ Kolik je tam zaměstnanců? Prý  5: ředitelka, 2 ošetřovatelky / pí Tvrdoňová,  manželka pana starosty/ , kuchařka, pracovnice na rozvoz obědů.
4/ Na co potřebují od obce ozvučovací soupravu , když je jich tam tak málo?
5/ Proč obstarávají rozvoz obědů, když tuto službu poskytují v dědině nejméně další tři subjekty: horní hospoda, na pekárně, paní Koníčková ze zbrojovky
6/ Prý jim obec poskytuje peníze, aby měli aspoň jednou ročně na odměny, je to pravda?
Myslím si, že něco na tom pravdy bude, jak se píše, proč se skládat na provoz charity, když tak špatně hospodaří.

7 cha cha | 7. ledna 2013 v 20:39 | Reagovat

[6]: Jestli je tam stará od Pijáčka , tak každá kačka dom dobrá. Proto prachy na odměny!

8 i ty Brute? i ty Brute? | 7. ledna 2013 v 20:56 | Reagovat

Klausova podobizna už nevisí v pracovně vlčnovského starosty Jana Pijáčka (ODS). „Člověk musí respektovat právo prezidenta vyhlásit amnestii. Její rozsah je však pro mě osobně nepřijatelný, zvláště zastavení korupčních afér a propuštění recidivistů," rozhodně konstatoval Jan Pijáček.

A to přesto, že je členem Občanské demokratické strany, politického dítěte současného českého prezidenta. „Patřím mezi rebely, kteří už před lety kritizovali korupční aféry svých spolustraníků. Vysloužil jsem si za to v některých obdobích velkou nepřízeň, ale nevadí mi to," dodal starosta Pijáček.

http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/klausovy-portrety-mizi-z-uradu-20130107.html

9 jo jo | 7. ledna 2013 v 21:37 | Reagovat

[8]: Šak už je tam dobrý příspěvek v diskusi!

10 halelujá halelujá | 7. ledna 2013 v 22:03 | Reagovat

Je dobře ,že jsme se konečně od starosty  dozvěděli, jak ho spolustraníci nemají pro jeho spravedlivost rádi. Vypadá to nejen na metál pro  čestného občana v budoucnu, ale  přímo prohlášení za nového svatého.

11 čtenář čtenář | 8. ledna 2013 v 7:06 | Reagovat

[9]: Je jich víc!

12 Velké bingo! Velké bingo! | 8. ledna 2013 v 10:00 | Reagovat

Přečetl jsem si komentářek danému článku ve Slováckém deníku a a usrdce mne vzal příspěvek od IFA.
Kopíruji:
IF včera 23:01 94.125.216.* reagovat
Někteří psychologové tvrdí , že lidé , kteří se účastní pohřbu a pláčou ,tak prý nepláčou nad zesnulým a jeho osudem , ale pláčou nad sebou samými. V takové chvíli si totiž ,alespoň na chvíli uvědomí , že i oni jsou tu jen dočasně a je jen otázka času , kdy se octnou v té dřevěné bedně. Je až neuvěřitelné jak cynicky se chovají někteří lidé a tím teď myslím např. starostu Vlčnova pana Pijáčka. Zmítán vlnou populismu s odporem sundává ze stěny své kanceláře svou ikonu – jeho donedávna modlu ,díky které byli soukmenovci ODS i on sám vynesen do polobožských výšin naší kanální politiky. Beze studu se odvrací od toho ,na jehož dřívější popularitě takoví Pijáčkové vystavěli svou politickou kariéru. Je to jen poslední dějství nepolitické politiky , opuštění všech obecných i vnitřních mravních zásad , totální úpadek idejí , za které by se mohl obyčejný člověk postavit. Absolutní vybrakování nejen státního rozpočtu , ale už i hodnot sounáležitosti ,loajality a mezilidské slušnosti. To si takoví páni Pijáčkové myslí , že když sundají obraz prezidenta ze zdi své kanceláře tak se vyviní ze své spoluzodpovědnosti za tuto společnost , když ji na místní úrovni vedou už dvacet let? A víc než deset let jsou hlásnými i prováděcími troubami pana Klause? Nejsem příznivcem pana Klause , tím méně pana Pijáčka. Nepláču nad koncem prezidentské Klausovi kariéry a nebudu plakat ani nad koncem kariéry takových pánů Pijáčků. Jejich gesta a jejich činy budou provázet jejich konec. Věřím , že budou pevní a rozhodní jak jejich ideové zakotvení ve straně ODS a jejím zakladateli. Trochu je mi k pláči nad naší společností. Když se zhaslo a rozkrádalo na plné pecky , tak tomu všichni tleskali a představitele tohoto dění vynesli na ramenou na hrad. Nejspíš proto , že mnohému něco padlo do klína a bralo se ze společného a to tak nebolí. Dnes , když jaksi není kde brát , tak se bojíme těch , kteří kradou , protože je reálná šance , že nám někdo šáhne na to o čem jsme přesvědčeni , že je jenom naše. Není třeba se vzrušovat , že. Za pár dnů si jistě páni starostové Pijáčkové pověsí do své pracovny jiný obraz. Možná , že novináři a třeba i televize u toho nebude chybět a my budeme tleskat."
Trefil to strašně přesně.
Nevím kdo je IF. Sem tam sem píše, ale velice dobře. Myslím, že je to snad někdo rovný a nemusí se za sebe stydět. Slinták to asi nebude. Ten se podepisuje.
Třeba by to mohla být dobrá alternatiba v příštích obecních volbách.
A třeba bych byl zklamaný.

13 dotaz dotaz | 8. ledna 2013 v 11:17 | Reagovat

Proč sů prezidenské volby ve škole a né v klubu? Proč sa mosijů ludé hňéct do kopca?

14 no,jo! no,jo! | 8. ledna 2013 v 12:58 | Reagovat

[12]: Sundat mohl, rebel jeden, ale, že zas musel o tom prcat do novin....

15 cha cha cha cha | 8. ledna 2013 v 13:15 | Reagovat

[14]: Že rebel jeden  kritizoval korupční aféry svých spolustraníků? A kterých?

16 rebelka rebelka | 8. ledna 2013 v 13:17 | Reagovat

[15]: A já náhodou sem moc ráda, že máme v dědině rebela, kdoby to kurňa do něho řekl?

17 ? ? | 8. ledna 2013 v 15:19 | Reagovat

[16]: Ale že sem o jeho rebelanství pro sviňárnám v ODS  dřív nikde neslyšel ani nečetl!

18 nechápu nechápu | 8. ledna 2013 v 19:38 | Reagovat

[13]:V dnešním vydání MF DNES je příloha "voba przidenta":mimo jiné je tu box se souhrnem "jak se bude volit".A v posledním pátém odstavci se píše:Tam co vždycky.Chodí se do stejné volební místnosti jako při parlamentních volbách a občan by měl mít její adresu na obálce s hlasovacími lístky.
Já tedy na obálce žádnou adresu namám,dvakrát jsem ji obracela a nic jsem nenašla.

19 -II- -II- | 8. ledna 2013 v 19:39 | Reagovat

[18]:omlouvám se za překlepy,např. volba prezidenta

20 .... .... | 8. ledna 2013 v 20:35 | Reagovat

[18]: Na obálce adresa, kde se bude volit, opravdu není. Na perle je to však uvedené, na kopci ve škole. Můžete tam přijet autem, když tam jezdí učitelé mezi děckama, tak proč ne Vy. V sobotu se koná v KSK sportovní ples, což je přednější  než nějaké volby.

21 nevím nevím | 9. ledna 2013 v 7:00 | Reagovat

[20]: Není, adresa není, ale má být uvedená!Volební místnosti jsou taky jiné. Kdo si nepřečte perlu, tak jde do KSK.  Takže ve Vlčnově je to zas jinak, než jinde. Zas obecní neomylní udělali chybu?

22 občanka občanka | 9. ledna 2013 v 9:03 | Reagovat

A co by ste chtěli očekávat od našeho Pi.áčka a jeho Mar.uši ?

23 taky občanka taky občanka | 9. ledna 2013 v 9:13 | Reagovat

[21]: Kompletní informace je na obecních stránkách tak co do všeho sere.. !Hledáte problém kde néní.

24 ha ha | 9. ledna 2013 v 9:28 | Reagovat

[23]: Kolik důchodců čte internet? Problém je,ale zase někomu se příčí, když se o něm napíše.

25 názor názor | 9. ledna 2013 v 9:55 | Reagovat

[24]: Nejenom důchodci! Nespasí to ani hlášení. Je spousa lidí, kteří nevybíhají před barák,když se ozve z ampliona  chlapci vlčnovjané.

26 §§§ §§§ | 9. ledna 2013 v 17:54 | Reagovat

[20]:Kdyby aspoň otevřeli zadní dveře od školy.Lidi by mohli v pohodě parkovat u školky.Popř. ti co jdou vyzvednout děcko ve školce by to nemuseli obcházet a jít rovnou  do školy volit.Nebo mohli být volby na Obci.Jeden okrsek v obřadce,druhý tam co teď vydávají pytle,třetí někde v zasedačce-nevím co tam nahoře mají za místnosti a nebo třetí na galerii-tam jsou schody,ale ve škole jsou taky.

27 Petr Houšť Petr Houšť | E-mail | Web | 11. února 2013 v 15:18 | Reagovat

[1]:Dobrý den,
všem zájemcům z Vlčnova  o pravdivé informace týkající se Tříkrálové sbírky nabízím setkání na Charitním domě ve Vlčnově nebo v budově Oblastní charity v Uherském Brodě, Mariánské nám. 13. Určete si jen, prosím, termín a čas setkání, rád se přizpůsobím.
Děkuji za Váš zájem o činnost Charity, Tříkrálovou sbírku a její využití. Těším se na setkání s Vámi a věcnou korektní debatu.
Petr Houšť, ředitel Oblastní charity Uherský Brod.
tel. č. 602 706 376
mail: reditel@uhbrod.charita.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama