Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Páteční zastupko - jak jsem ho viděla z první řady

27. března 2013 v 12:22 | ATA |  Obec-věc veřejná
Předem upozorňuji, že si poznámky na jednání nedělám, nenahrávám, nenatáčím. Takže citace mohou být sice nepřesné, ale podstata je zachovaná. Níže popisuji svůj subjektivní názor, za kterým si stojím a se kterým sice můžete nesouhlasit, ale to je jediné, co můžete.

Vrátím se k několika momentům, které sice již zazněly, ale já k tomu přidám:

1) ...né a né a né si vzpomenout...

V poslední době přibývá lidí, které trápí zapomnětlivost a poruchy koncentrace. Poruchy paměti postihují lidi různého věku a poprvé se začínají projevovat ve věku od 25 let a více. V této době začíná docházet k rychlejšímu odumírání mozkových buněk. Často se zapomínání i docela hodí, pokud prožíváme nějaké nepříjemné zážitky či situace.

Účastníci pátečního obecního šou si nemohli nepovšimnout, že starosta v tomto problému jede na plné kule. Při úvodním Hajajovi v podání místostarostky sice okolní hlavy klimbaly včetně mojí, ale přesto jsem si v polosnění uvědomila, že není předloženo doplnění usnesení, které slíbil na můj podnět v diskuzi minulého jednání starosta opravit. I když si myslím, že mluvím poměrně nahlas a stavbu vět mívám logickou, přece jen udivený pohled a zmatená orientace v tom, o čem vlastně mluvím, nasvědčovala, že Janek neví, která bije. Až když jsem znovu vysvětlila, že v zastupitelstvu z minula mají přijaté naprosto nekonkrétní usnesení (úplnou blbost), které v podstatě znamená, že budou jednat o výkupech pozemků pod všemi komunikacemi celého světa, uznal, že přihodit do textu původního usnesení jen "ul. Školní" není zas taková dřina a je to furt lepší, než následně odpovídat na moje dotazy, kdy se obecní chystají na výkup pod polňačkami třeba u řeky Gangy.

Další "vzpomínková akce" přišla posléze v diskuzi při dotazu, proč už není konečně předložen návrh vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích. Dotaz v očích - cože to měl předložit (starostovi uložilo zastupitelstvo 14.9.2012), už zase napovídal, že ne a ne si vzpomenou. Nakonec za podpory obecního patlala si oba vzpomněli, že vlastně čekají pořád, až jim zastupitelé napíší návrhy lokalit zákazu. Na mé dotazy, jaký měli "případní" dopisovatelé určený termín - nic, do kdy budou čekat (až do voleb?) - nic, kdo chce vedení něco napsat - nic. Komu vadí, že starosta neplní úkol? Koalici je to jedno, opozice na něho nemůže. Pracovní tempo přímo vražedné je mně známo i z jiného případu, takže půl roku sem, půl roku tam. Co je to proti nekonečnosti vesmíru?

2)...jako první se hlásil...

Nevím, jestli víte, ale když je na zastupitelstvu diskuze a chcete něco říct, tak se přihlásíte a starosta vyvolává. Prostě taková obecní škola. A také jako v pravé škole máme problémové a oblíbené. Už tak nějak je pravidlem, že když něco řekne bez přihlášení Joskon, tak ho Jenda setře. Ještě si pamatuji na jednoho, který zakřičel bez zvednuté ruky na Dacíka, který to zabalil dřív, a taky dostal pucunk. V pátek měla ředitelka naší školy u starosty protekci. Nějak jí ulítlo, jaká jsou pravidla a jak se má chovat, a na zastupitelku Alenu tam začala pokřikovat. Děvčice se tahaly, která škola soutěží víc a z jakých předmětů a jaké má úspěchy. Vlastně to všechno odstartoval dotaz na 50 tisíc, které rada schválila na odměny učitelům a které se ušetřily ve škole za plyn. Proč odměňovat, když nejsou vidět výsledky v soutěžích? Ale v tomto bodě bych byla raději, kdyby psala Alena. Dávala vlastně návrhy dva. Obnovit výplatu odměn zastupitelům a z jejich současného fondu odměn přispět něco na žáky, kteří výborně reprezentují naši školu. Jak jsem si všimla, tak další protekční Dacík taky vykřikoval bez přihlášení: "Co rozděluješ, když nic nemáš schválené!"

3)..nic neroste do nebe, pardon - do drátů...

Pamatuji si, když kdysi na jednom zastupitelstvu upozorňoval Jenda Kolek, aby obecní nenechávali vysazovat stromy pod dráty. Kývalo se, kývalo a ejhle. V pátek zazněla opět výtka, že už v drátech větve opět jsou. "To není pravda," hájil se starosta. "Je to pravda," trval kritik na svém! "Není," trval na svém kritizovaný. "Tak půjdeme po dědině a já ti to ukážu!" Kolem přítomní říkali: "Jenda má pravdu!" Upřesňuji - mysleli Kolka.

4)... jak obecní patlal zase všechno zpatlal a Dolněmčané na to "dojeli"...

"Prodat kousek obecního pozemku pod cyklostezkou není až zas takový problém," mohli si říct v obci Dolní Němčí, když naše žádali o majetkové vypořádání dotčených pozemků. Jenže to ještě nevěděli, že u nás jsou problémy hlavně tam, kde je jiní nemají. Záměr obce zveřejněný, návrhy smlouvy a usnesení předložené, co se může stát?
Osobně nemám nic proti tomuto naprosto logickému vypořádání, jen jsem požádala starostu, kdyby byli tak hodní a než začnou schvalovat a podepisovat, aby si opravili v podkladových materiálech chyby v podstatných náležitostech, které jsou takového charakteru, že by mohly ohrozit platnost smlouvy. Zdůraznila jsem, že v usnesení i záměru plantají nepodstatné věci a co tam musí ze zákona být, tam nemají. Stejně tak i u dalších obdobných dokumentů. A aby zase někdo neřekl, že si vymýšlím a všechno je v pořádku, měla jsem v úmyslu citovat z metodiky Odboru dozoru a příslušných zákonů. Jenda byl poněkud (hodně) zaskočen a zkoušel argumentovat tím, že si druhá strana dala návrh...atd. "To ano, oni to mají dobře, ale chyby jsou vaše!!!" "Tak co máme špatně!" "V podstatě všechno!" Obávám se, že malé (bezplatné) školení se minulo svým účinkem. Sice jsem řekla, že poslechnout si výklad nikomu neuškodí, ale ti, kteří rozhodují a nemají ani základní znalosti z tohoto okruhu, nejevili přílišné nadšení z toho, že jim něco čtu. Spíš jsem strašně zdržovala. Abych to zkrátila. Alespoň Jenda pochopil, že vynechat katastrální území v záměru je vlastně porušení zákona o obcích a když něco napíše Nejvyšší soud či Odbor dozoru a kontroly veřejné správy, že snad by měl poslechnout - celou záležitost stáhl z programu, aby dokumenty obecní patlal po sobě opravil. Bohužel, na fakt, že musí být stanovena výměra prodávaných částí, ale nemusí být před zveřejněným záměrem předložený geometrický plán, náš první muž nezabral. Ani opakovaně. Prý bez něj nezavěsí.
Starostovi Dolního Němčí jsem poslala naše obecní paskvily k nahlédnutí včetně výkladu, co bylo všechno špatně a proč musí počkat. Za odměnu dostane k podpisu od nás smlouvu, která bude mít podklady v pořádku - snad.

5)...hrajte si s námi "O stošest na stošest"!!!

Už se vám někdy stalo, že jste zaslali na náš úřad podnět, dotaz, žádost ... a ono nic, nebo až za hóóódně dlouho? Bohužel, samospráva závazné termíny nic moc nemá. Jen snad takovou "ze slušnosti" a odpovídá se (aspoň něco na něco) do 30 dnů. V roce 1999 se asi někdo na toto všechno hodně naštval a vymyslel zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Tato hra má naprosto přesná, zákonem stanovená pravidla. Po podání písemné žádosti (musí být v titulu odvolání na příslušný zákon) a na konci podpis, bydliště a datum narození, a jejím přijetí se podle zákona máte dočkat písemně odpovědi do 15 dní (prodloužení termínu jen ve vážných důvodech). No co, to by ještě nebylo nic moc. Ale když řeknu, že "poskytovatel - v našem případě obec" do 15 dnů od poskytnutí informace musí tyto zveřejnit způsobem umožňující dálkový přístup, tak to je inší kafééé! Jednoduše mají povinnost zveřejnit na naší Perle. Tam jsem sice našla výroční zprávy, které vykazují řešení takových žádostí, ale žádosti a odpovědi ne. Tak jsem se zeptala, kde je tedy najdu? "Nikde," zněla odpověď. Záhy jsem se dozvěděla, že mají nějaký technický problém a dálkový přístup nemohou zabezpečit. Tolik roků? Na moji poznámku, jestli si uvědomují, že porušují zákon, Janek s úsměvem jemu vlastním řekl, že někteří jinde taky. Co udělají, aby sjednali nápravu, neřekl nikdo. Nevadí. Zeptám se příště. A pokud budu mít ten dálkový přístup, tak všechny dotazy, které dávám v diskuzi, budu dávat "o stošest na stošest. Což by mohli i ostatní. Stejně se koalice postarala, aby lidi neměli žádný záznam o diskuzi v zápise z jednání zastupitelstva. Tak si dotazy a odpovědi občané budou moci přečíst na obecních stránkách. Starostovi se určitě tím na zastupitelstvu uleví. Nebo nééé???
 


Komentáře

1 místní místní | 27. března 2013 v 12:56 | Reagovat

V drátech vedení je plno stromů, jenže nikdo teď nepřizná,že udělal chybu.Rači budou každý rok platit řezání.

2 cha cha | 27. března 2013 v 13:26 | Reagovat

V pátek tam mosela byt dobrá prča!

3 pro ATA pro ATA | 27. března 2013 v 13:48 | Reagovat

Jestli tomu rozumím, když někdo dá dotaz - žádost o nějakou informaci, musí to být zveřejněné na nějakém webu, asi obecním.Nebo jak? To že potom mají problém zvěřejnit takový dotaz na obec. strankách? To si dělají kozy ´? Něco naskenovat a dat to tam je problém? Vždyť jsou tam naskenované pozvánky třeba gulášový košt? Nemají na to lidi nebo co?

4 nejak nevím nejak nevím | 27. března 2013 v 14:01 | Reagovat

Nejdřív Slinták dělá machra, jak odměny za funkci budou dávat potřebným a teď zas Zemková chce to zrušit a prachy dostávat. Se špatně domluvili?

5 slyšel sem slyšel sem | 27. března 2013 v 14:46 | Reagovat

[2]: jak na Silvestra

6 dost dobré dost dobré | 27. března 2013 v 15:05 | Reagovat

Klobouk dolů - dobře zaznamená, i když místy sem mimo - nerozumím.
Jak to je teda s těma odměnama a proč tají na co se ptají lidé?

7 AlenaZemková AlenaZemková | 27. března 2013 v 15:08 | Reagovat

Zemková není Slinták ani nezávislá. Nápad Michala byl výborný, ale těžce realizovatelný.Já chci aby jsme peníze dostávali proto, že se rychleji dostanou k potřebným a zaleží už na každém zastupiteli jak se rozhodne.  Ty svoje odměny určitě někam věnuji.

8 Michal Slinták Michal Slinták | 27. března 2013 v 15:10 | Reagovat

[4]: Slinták machra nedělal. Mně osobně úplně stačí, že peníze zůstaly v rozpočtu obce. Jestli se někomu dají přímo už záleží na návrhu.
Alena (stejně jako každý jiný) má právo na svůj názor a je třeba ho respektovat, i když s ním nesouhlasím. Nejsme cvičené Pijáčkovy opice, abysme hlasovali jednomyslně bez mozku.

9 Michal Slinták Michal Slinták | 27. března 2013 v 15:13 | Reagovat

[7]: Jsme to přečetli společne :) Tady by furt někteří budovali strany a jednohlasné názory. Měj se.

10 no no | 27. března 2013 v 15:33 | Reagovat

[3]: Kdo má na starosti obecní web? Jestli na to nestačí,lehká pomoc.

11 Co je to za blbost Co je to za blbost | 27. března 2013 v 16:20 | Reagovat

dávat peníze za ušetřený plyn učitelom nebo komu?Peníze se mají investovat do školy-na školní pomůcky,vybavení učeben nebo na ty reprezentující žáky.Copak učitelé mají zásluhu na tom,že se ušetřilo?Zásluhu na tom má to,že se škola zateplila.

12 aby vám bylo jasno aby vám bylo jasno | 27. března 2013 v 16:23 | Reagovat

[11]: Největší zásluhy vyplývají z toho článku.

http://www.idobryden.cz/zpravy/vlcnov-zatepli-oba-pavilony-materske-skoly/6dc57ed4-923a-11e2-a1c0-5254003d369b/

13 hlas lidu hlas lidu | 27. března 2013 v 16:27 | Reagovat

[11]: Jak blbost? Chytrá ředitelka to zkusila na radní uhrát, chytří radní jí to schválili!

14 dík dík | 27. března 2013 v 18:01 | Reagovat

Super info

15 rodič rodič | 27. března 2013 v 19:38 | Reagovat

[7]: Nejdřív ti vadila Geržová,teď Mlýnková. Nejlepší by bylo,kdybys ředitelovala sama .Konečně by byla škola dokonalá.

16 Alena Zemková Alena Zemková | 27. března 2013 v 22:13 | Reagovat

[15]: Díky za poklonu.

17 názor názor | 28. března 2013 v 8:45 | Reagovat

[13]: Když ušetřila na provozu,tak měla dát peníze do provozu školy a ne učitelům. Na odměny mají snad jinou hromádku.

18 můj názor můj názor | 28. března 2013 v 10:38 | Reagovat

[17]:Za ty peníze by se mohli zrekonstruovat školní záchody nebo šatny nebo jídelna.

19 SI SI | 28. března 2013 v 16:45 | Reagovat

Prosím Vás, jaká úspora za plyn? Přece tak, jako byl studený březen, nebylo zima celé zimní období. Zima se neustále natahuje a pěkně "hýbe" s vytápěním. Není předčasné hodnotit zimní sezónu? Stále se musí vytápět a je docela možné, že se bude za plyn i připlácet.

20 chytré chytré | 28. března 2013 v 18:36 | Reagovat

[19]: Když bude chybět na plyn, tak radní přihodí! Vo tom to je!

21 s přehledem s přehledem | 2. dubna 2013 v 20:04 | Reagovat

[20]: Zima pokračujě paní ředitelko! Pokud budete potřebovat další částku  na plyn, budete žádat radní? Zkuste to! Určitě vám schválí finanční výpomoc! Nebo se budou skládat odměnění učitelé? Kolik dostalo bývalé vedení?

22 Janek Janek | 19. května 2016 v 23:09 | Reagovat

Je neuvěřitelná drzost, že by si měli rozdělit ušetřené peníze za plyn učitelé. Oni snad platili zálohy? Za odpracované hodiny mají královsky zaplaceno a pořád mají málo. Pokud dobře počítám tak jejich pracovní doba je od cca 7,30 do 14 hodin což je 6,5 hod. Mezi tím ještě cca 1,5 hod přestávek a oběd. Učitel pracuje max. 5 hodin denně, to je 25 hodin týdně a 100 hodin měsíčně. Za rok je to maximálně 900 hodin, protože mají ještě jarní vánoční a letní prázdniny. Každý normální člověk pracuje 1850 hodin za rok a většinou za menší peníze. Možná budete oponovat, že se musí připravovat na vyučování. To je blbost a výmysl učitelů, protože po tolika letech praxe musí znát to co učí po paměti a bez přípravy. Ale je to úplně sejné u všech státních zaměstnanců (UČITELÉ, DOKTOŘI ZDR.SESTRY, POLICISTI, HASIČI A VOJÁCI). Kdo přidá lidem v obchodech, družstvech, fabrikách a v malých firmách? Nikdo tito lidé se dřou, tvoří hodnoty odvádí nejvíce do státní pokladny, aby si to mohli vyřvat a rozdělit státní vyžírky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama