Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Dvakrát si ukradli krála sami

16. května 2013 v 20:16 | bmikulec |  Jízda králů
Píšu, že dvakrát si ve Vlčnově ukradli krála sami Vlčnovjané. Když byl v roce 1938 králem Bařina František (Bařinčin), tak ho před obecní hospodů na křižovatce ukradli Orli pod vedením Jury Mařice (Těpa). S koně se jim ho podařilo stáhnout, ale do hospody se s ním nedostali po rvačce. Jezdci uhájeného krále znovu vysadili na koně a jelo se dál.


V roce 1954, kdy byl králem Ryšavý Miroslav, ho v Plotoch před domem Jiřiho Zemka ukradl Cahel Františk, Pešl Josef, Podškůbka František jako hlavní aktéři a ještě jiní pomocníci. Hoši na koních netušili nebezpečí, když mezi ně vpadli a kopáním do břicha jím začali plašit koně a v jejich řadách dělat zmatek. Cahlovi se podařilo shodit s koně Tonika Zemka pobočníka a ten v pádu mu ještě stačíl přeťat ruku. Cahel toho nedbal a strhl krále s koně a vtáhl ho i s ostatníma zlodějama k Zemkom za vrata a tam se zabarikádovali. Zemci byli u dědáčků Kovářů na křižovatce, kde strýc Zemek pobočníkůj otec doběhli pro Juru, aby šel domů a pokusil se vyhnat tyto dobrodruhy ven z chalupy. Cahlovi z přeťaté ruky krev stříkala tak, že zcela zničil královi kroj a moc nepomohlo ani zaškrcení poranění pomocí provázku. Proto přistoupili na slíbené výkupné, krále propustili, ale už bylo po slavnosti. Pro krále přijeli autem a družina se rozjela domů. Někteří jezdci, co se zdrželi na dolním konci, toto zaznamenali až po skončení jízdy. Doktor Cahlík Frackovi ruku posešíval žily. Šlachy mu dal do hromady jenom při lokálním umrtvení a do desek. Zahojilo se mu to dobře, akorát poznal kdy bude změna počasí, prsty měl v pořádku všechny. Mluvilo se o tom při rodinných sešlostech. Matka Franckova to vždy oplakala. " Naproti býváme, taková jsme rodina ty toto uděláš," vyčítala synovi. Ale otec byli při Fanovi, tenkrát už byla v plném proudu socializace vesnice, arondace půdy a přesvědčování sedláků do JZD. Otec Cahel byli zavřený za rozbití jedné agitační schůze aj za syna, protože ten shodil bustu Gottwalda Křivdovi na hlavu. Jak je vedl četník do Hradišťa, tak jim v místním rozhlase hráli - Já už to políčko nedoorám.
Ukradením krála sa Fan pomstil za utrpěné křivdy. Mohl přijít i o ruku. V té době byl poslanec Plesl po smrti a Kučera si odpykávál trest v žaláři. Sedláci to těžko nesli.
 


Komentáře

1 hm hm | 17. května 2013 v 10:21 | Reagovat

Docela sranda. Škoda že se  nekrade král častěj.

2 přebralsson přebralsson | 17. května 2013 v 10:56 | Reagovat

OFF TOPIC: A tož hledím, že sa zas bude zateplovat mateřská školka. Víte co ně néni jasné? Proč vedením zadávacího řízení byla pověřená firma TENERA Servis, s.r.o.? Dyť eště minulý měsíc patřila Peerovi z Hradce:

„Vlastimil Peer? Tohle jméno slyším poprvé v životě. Takoví podivní podnikatelé se do našich řad nijak nehrnou, nechtějí být vidět. V každém případě, kdyby to byl významnější podnikatel, určitě bych o něm už někdy slyšel,“ řekl Václav Gadlina, člen představenstva královéhradecké krajské hospodářské komory za hradecký okres."

http://www.denik.cz/z_domova/detektivni-sekci-abl20110224.html

Ale šak ide enom o tři melouny z obecního...

3 strýc strýc | 17. května 2013 v 11:38 | Reagovat

z takových a podobných úryvků např. hlášení místního rozhlasu by byla pěkná brožura

4 ale  tož ale tož | 17. května 2013 v 12:13 | Reagovat

[2]: Eslik to přešlo přes naše radní a oni souhlasili, tak je všecko v rychtiku. O tom žádná!

5 tak tak | 17. května 2013 v 12:14 | Reagovat

Vyprávění v úsporném stylu, s gramatickými chybami, ale věrohodné, ze života.

6 místní místní | 17. května 2013 v 12:32 | Reagovat

[5]: Nějaké gramatické chyby jsou to poslední,čeho bych si v článku všímal. Také důležité pindy co vedeš mosí bavit!

7 tož kurva tož kurva | 18. května 2013 v 8:28 | Reagovat

Noční vyřvánění u máje zase stálo za to! K tomu na plné kule muzika. Oproti minulu chybělo troubení na trubku. Ráno ppoházené plasty nejenom kolem ohniště, ale i v okolí. Buďme uznalí! Tradice je tradice a když to tak rozhodl iáček, tak to tak bude!

8 klid klid | 18. května 2013 v 9:07 | Reagovat

[7]: Ještě týden vydržet a bude zas pokoj.

9 Joskon Joskon | 18. května 2013 v 21:56 | Reagovat

Iveta Dudová, svého času nejlepší fotbalistka Česka, mi při pohledu na mé obrázky řekla, že jí připadají přirozené, že je asi dlouho nekreslím, že to ze mne jenom tak vypadne.
Opak je pravdou, konkrétně s tímto jsem se trápil 3/4 roku.
Pokud se Vám zdá jednoduchý, spíš odfláknutý, je to pro mne pocta.

10 SI SI | 19. května 2013 v 21:23 | Reagovat

Přátelé, aby jste věděli, syn Fanka Bařiny (horní konec) měl být taky jako král ukraden (r.1992) a to muzikanty v kroji! Jan Podškubka st. (džigalín) a Franta Knotek se snažili krále shodit z koně, vyvrcholilo to v roztrž a navzájem si potrhali vlčnovské košile.
Nakonec se to řešilo v trestní komisi a dostali za to pokutu, každý 5OO,-Kčs.
Když si promítneme, že rodina krále muzikanty v průběhu dne hostila a pak se jim za to muzikanti hezky odvděčili, burani.

11 nápad nápad | 19. května 2013 v 22:38 | Reagovat

[10]: Náhodou taková naplánované mela o krála by pro návštěvníky nebyla špatná. Aji vstupné by sa mohlo zvýšit!

12 mATAhari mATAhari | 20. května 2013 v 8:25 | Reagovat

Ano, o jízdě králů se dá psát hodně a stále nebude zapsáno všechno. Je to svátek pro každou rodinu, která toho svého legrúta vypravuje do jízdokrálového průvodu, je to ta samá sláva pro rodiny, které nastrojí dceru či vnučku do nejkrásnější varianty ženského kroje a s obdivem ji sledují po celé dva dny, kdy se slavnosti s jízdou králů konají.  Ač je to značně nepohodlné, nepraktické a, co si budeme říkat, i drahé, každý rok toto martyrium kluci a holky postupují a spolu s nimi i další přespolní Vlčnovjané.  Všichni si zaslouží můj obdiv a rád se dívám na krojovaný Vlčnov, mám pocit, jako bych se ocitnul součástí obrazu Jože Uprky.

No, jenomže léta běží, čas se nedá zastavit a vše se vyvíjí. Co bylo běžné v šedesátých letech, bylo staré v osmdesátých a dneska už je to historie. Kroj se stává vzácnou relikvií, která se vytahuje na světlo boží jenom o největších svátcích, počet legrútů klesá a tím se průvod jízdy králů pomalu zmenšuje a až jich bude méně než deset, tak to bude opravdu problém. Sice to v poslední době zachraňují holky, ale i tak, je rozdíl, když je na koních přes třicet jezdců anebo jenom málo přes deset. Slavnosti se nám napřed rozrostli z jednoho dne na tři, nedělní program se přestěhoval ze stadionu do centra obce a zájem médií a návštěvníků roste čím dál víc. Do toho všeho se promítá blbá nálada a dochází podle mne ke zbytečným třenicím mezi pořadateli a účastníky jízdy králů. Je to již hodně dávno, jak jsem psal už je to historie, kdy byla jízda král ukradena tehdejší Osvětovou besedou a dneska si ani neumíme představit, že bychom si jízdu králů uspořádali sami. Ale od toho máme Klub sportu a kultury, k tomu jim sekunduje Společnost jízdy králů a i další složky jsou k ruce, pokud jde o organizační zajištění slavností o posledním květnovém víkendu. Já osobě si vzpomínám, kdy nás školou povinné vyhnali (!!) uklízet nepořádek, který po sobě zanechali návštěvníci jízdy králů. Ale to byla doba, kdy se po obci sbíral papír, chodilo se v mimořádně sobotu do práce a ministrovat v kostele bylo považováno za politicky nevhodné.

Ale nechme plky plkům. Dost jich bude v příštím roce, který bude patřit k těm volebním.  Jízda králů se určitě dostane do volebních programů stran či sdružení, které budou mít zájem o vládnutí nad obcí po dalších čtyřech letech. Já si jenom přeji, aby se v těchto budoucích závazcích voličům projevila i snaha o spolupráci s obyvateli Vlčnova a výrazná podpora rodin (nemusí být jenom finanční), které budou mít tu čest vyprovodit kluka či holku do jízdokrálového průvodu. A děckám, jako každý rok přeji, ať se jim to podaří, ať mají hezké počasí a užijí si to. I když to možná bude znít teď divně, teprve po několika letech si toho budou vážit, čeho se vlastně účastnili a že byli součástí historie. Co dodat? Pojďme si to užívat, i když bude všude zdraženo, všude se bude platit, všude bude aut jak na Velké ceně Brna a ….... a ….. a taky…..  a nakonec ……… i když …………….(doplňte si sami).

13 meterolog meterolog | 20. května 2013 v 9:53 | Reagovat

[12]: Letos má stát počasí za hovno, snáď to pijáček s floriánků nějak umodlí.

14 prognostik prognostik | 20. května 2013 v 10:47 | Reagovat

[13]: enom špatné počasí može zachránit od ostudy ty dva.
A furt budů ty lidi cpat do jamy a budů. to je otázka jak do hodiny matematiky. A kdo ju vyřeší, tak dostane od Zemkové zastupitelky odměnu z jejího platu na obci. Tož luštěte: Když má amfík kapacitu třista lidí, jak do té jamy naskládám třitisíce lidí. Totok neumí ani Rubik s jeho kolektivem.

15 šmankote šmankote | 20. května 2013 v 10:53 | Reagovat

[14]: Ježišmánkote špatné počasí né, u nás más pat sedum lidí apak eště zbytek ve stanu. Co si neboha počnu.Šak fšichni chců do bůd na nedělu serou.

16 zažíl zažíl | 20. května 2013 v 11:23 | Reagovat

[15]: Když přijela k nám cizí beseda v sobotu a na noc, taky to brali, že jízda je večer v búdách a přišli tak ožralí, že se v nedělu z baráka  ani nehli.

17 špatenka špatenka | 20. května 2013 v 11:32 | Reagovat

[14]: To má stejné řešéní, jak dyž chce chlap obřídít tři sta bab a nemá ho. Može sa snažit jak chce a čím chce a furt to nebude ono!

18 svatá pravda svatá pravda | 20. května 2013 v 11:43 | Reagovat

[16]: to sem také zažíl! dojeli z daleka, šli do búd a potom ráno chtěli jet dom. A že jako už jízda králů byla! A tož byli překvapení, že sa jezdí v nedělu na koňoch a všelijaké ty békavé do toho.

19 Vlčnov - perla Slovácka Vlčnov - perla Slovácka | 22. května 2013 v 7:35 | Reagovat

Hlášení obecního rozhlasu 21.5.2013
úterý
Tělovýchovná jednota Vlčnov pořádá v pátek 24.5.2013 na stadionu taneční zábavu se skupinou Reflexi original a Gong
Škoda, já znám jen REFLEXY :-)

20 http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/149463-po-46-letech-hrozil-odklad-jizdy-kralu/?mobileRedirect=off http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/149463-po-46-letech-hrozil-odklad-jizdy-kralu/?mobileRedirect=off | 22. května 2013 v 8:09 | Reagovat

tož podle předpovědi to nevypadá dobře, ale to se může všechno změnit. Byla by to škoda, kdyby ta všecka paráda zmokla.

21 prd prd | 22. května 2013 v 8:37 | Reagovat

No a co, enom sa z teho neposerte.

22 inostranec inostranec | 22. května 2013 v 11:15 | Reagovat

[20]: Veliká starost, jestli v nedělu zmoknů Koňomrdy!

23 http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/jizda-kralu-ve-vlcnove-laka-na-porad-o-paleni-a-palenicich-20130521.html http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/jizda-kralu-ve-vlcnove-laka-na-porad-o-paleni-a-palenicich-20130521.html | 22. května 2013 v 12:35 | Reagovat

Pod článkem viz příspěvek do diskuse. Asi nějaký vlčnovský domorodec bydlící jinde.
Když už s tím konečně někdo začne něco dělat a otevřou se jim oči.??

24 tak tak | 22. května 2013 v 12:50 | Reagovat

[23]:Kdy bude změna k lepšímu? Až vypadne Pijáček od koryta!

25 JÍZDA KRÁLŮ (1989) JÍZDA KRÁLŮ (1989) | 7. července 2013 v 21:27 | Reagovat

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bwEU9F-4CrE

26 mascaron mascaron | Web | 7. září 2016 v 11:11 | Reagovat

rychla pujcka v hotovosti ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama