Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Podzemní řeka

5. května 2013 v 9:58 | Lenka Procházková |  Články
Víte o tom, že zítra bude pražský arcibiskup Duka sloužit v korunovační katedrále mši za česká média? A že to bude v přímém přenosu vysílat Česká televize? (Proslov na demonstraci v Brně svolané HzPD dne 4. května 2013)


Na první pohled to působí jako dětinský nápad. Ale když si uvědomíme, v jaké roli dnes veřejnoprávní média jsou, můžeme tu zítřejší mši vnímat jako mši polní, jako požehnání zbraním plošného dopadu.
V době protektorátu ještě televize nebyla a propagandu okupanta plnil rozhlas a tisk. Ta situace nátlaku trvala naštěstí jenom šest let. Většina obyvatel od počátku věřila, že je to dočasné a vnímala proud žvástů a výhrůžek jen jako vnucenou kulisu. Ti odvážnější poslouchali v zatemněných pokojích BBC, kde často mluvil Jan Masaryk. Jeho projevy z Londýna pravdivě informovaly o vývoji války, o českých jednotkách, o naději. Poslech zahraničního vysílání byl trestný, a přesto to tisíce lidí riskovaly a pravdivé zprávy se šířily jako podzemní řeka.
...
Pro okupanty je naopak ovládnutí médií vždy nejdůležitějším krokem. Někdy je to krok rychlý, silový, jindy pomalý ale neúnavný proces připomínající šíření dřevomorky. Změny jsou nenápadné a postupné. Podlaha se jen trochu chvěje pod nohama, dřevěný nábytek se maličko viklá, ale když si jednoho dne sedneme, židle se pod námi sesuje. Teprve pak si všimneme, že její nohy jsou nahlodány sítí cestiček, působí to jako umná krajka. Každý nábytek napadený dřevomorkou časem ztratí svou bytelnost, stane se lehčím a křehčím. I slova napadená dřevomorkou ztrácí svou váhu a obsah.
Zítřejší mše celebrovaná v korunovační katedrále a vysílaná českou veřejnoprávní katolickou televizí, bude díkůvzdáním za poslušnost šiřitelů dřevomorky. Bude to velká téměř shakespearovská scéna. Celebrant bude žehnat ovládnutým médiím a ta to v přímém přenosu pokorně předají do každé domácnosti. I datum bylo vybráno s citem. Ve výroční den, kdy Pražané a lidé, co přišli Praze na pomoc, bojovali o svůj rozhlas a o svou svobodu, v tento den se pražská katedrála stane místem oslavy cenzury. Český rozhlas tentokrát nevyzve k obraně. Necítí nebezpečí, je fascinován zvukem píšťalky a tančí podle její chytlavé melodie. To je ten lepší případ. Horší variantou je strach. Strach říkat pravdu, protože je zase na trestné lavici.

Zítřejší mše za česká média bude tedy oslavou strachu. Současně to bude zádušní mše za svobodu slova. Mnozí diváci u televizních obrazovek to pochopí. Ale i těm, kterým souvislosti zatím unikají, instinkt napoví, že nesledují nic radostného. A pachuť, která jim ze zážitku zůstane, je přiměje k pochybám. A pochyby k přemýšlení. Tedy ke "kacířské" cestě, kterou arcibiskup pokládá za už zažehnanou.

Mše, kterou chce zítra stvrdit své vítězství nad českými médii, je však předčasným triumfem. Pan arcibiskup nejspíš neví nic o duši tohoto národa. Velice nás podceňuje, když naši dosavadní toleranci pokládá za nízkou zbabělost. Kalkulace se strachem je stará metoda, kterou římskokatolická vrchnost užívá odedávna. V těch dlouhých staletích se však vždy vyskytli lidé, kteří odmítli ustoupit lži, lidé vedení rozumem a citem pro pravdu. Giordano Bruno, abych nemluvila zase jen o Janu Husovi, pohlédl cestou na popraviště do očí svých církevních katů a řekl jim: "Bojíte se víc než já!"
Věděl, že pravda nezmizí ze světa, tak jako zmizelo jeho spálené tělo. Věděl, že pravda je nezničitelná a že pokrok se zastavit nedá. Věděl, že novými poznatky a novými myšlenkami se končívají staré sterilní časy. Brunova statečnost a odvaha dalších velkých myslitelů, kteří na sebe navazovali i přes propast věků, otvíraly skutečné cesty k budoucnosti. Jejich spálené knihy osvítily svět. Všichni tito lidé, i když byli na konci svých sil a sebevíc ponižováni a zuboženi, nepřestali věřit, že je-li něco skutečně věčného v naší pomíjivosti, je to idea svobody člověka. Ta předávaná naděje se šířila pod povrchem všech režimů jako ponorná řeka. Někdy vyvřela v nečekaném okamžiku jako gejzír a později se psala zdůvodnění - proč právě tehdy a proč právě tam.

I o příčinách listopadu 1989 se dodnes píšou analýzy. Mohou mnohé zpětně objasnit, ale skutečnost, proč do toho střetu národ šel, je velmi prostá. Režim příliš dlouho urážel hrdost a inteligenci lidí.

Dnes je situace obdobná...
Naši politici mají v těchto květnových dnech hodně služebních jízd. Křižují ve svých limuzínách zemi a kladou věnce k pomníkům těch, co padli v posledních dnech války. Je to každoroční rituál prošpikovaný projevy o svobodě, o příkladu, o nikdy nekončící vděčnosti. Ty mrtvé už prázdná slova politiků nerozčílí. Urážku za ně cítíme my. My živí! My, s kterými naši politici a jejich sponzoři zacházejí jako s objektem výzkumu, jako s morčaty.
Očkují nám strach a pozorují přes sklo, jak to zabírá. Rozdělují nás. Z povolných dělají kápa. Ze svobodných lůzu. Z nedospělých fanatické gardisty. Z učitelů převodovou páku své propagady. Z umělců hlásnou troubu jednoho názoru. A říkají tomu demokracie!

Možná mluvím moc naléhavě a třeba je vám to nepříjemné. Ale chci aspoň trochu narušit kolovrátek našich médií. Veřejnoprávní katolická televize, která zítra v přímém přenosu poklekne k požehnání, má o budoucnosti jasno. Stejným bodovým reflektorem nasvěcuje i minulost, na jejíž výklad dostala od vlády a církve copyright. Pokud však televize rezignovala na sdělování pravdy a přináší nám zkreslený obraz světa, musíme pravdu hledat sami. Nestačí po ní volat a čekat, že k nám sestoupí. Pravda není duch svatý, nemá svatozář, mnohdy je dokonce ošklivá. Karel Kryl, jak víte, zemřel smutkem z poznané pravdy, kterou viděl dřív než my. Protože básník vnímá svět srdcem. Jeho proroctví jsme pochopili až později. Ale ještě pořád není pozdě na to zastavit mlýny lži, které nás mají semlít do nemyslící hmoty!
....
 


Komentáře

1 občanka z ploťácka občanka z ploťácka | 5. května 2013 v 11:13 | Reagovat

..... rezka promluvila

2 jo jo | 5. května 2013 v 11:31 | Reagovat

[1]: lepší jak chrápající a na povel kývající naše ods koalice se svými fanoušky

3 MIlan MIlan | 5. května 2013 v 14:10 | Reagovat

Kopírovat sem články z blistů, to je teda úpadek.
Možná by bylo v rámci objektivity dobré čtenářům přiblížit jak si Čulík a spol představují tu svoji ideální společnost. Na jižní Moravě ji zatím nemáme, to by ste museli navštívit severní Čechy, nebo nejaké afro-drogové ulice v Leicesteru.

4 vlčnovjan vlčnovjan | 5. května 2013 v 16:23 | Reagovat

[3]: Nepřeháněj, jaký úpadek. Náhodou jako zajímavost je to dobré.

5 kopaná nebo okopávaná? kopaná nebo okopávaná? | 6. května 2013 v 13:25 | Reagovat

http://www.idobryden.cz/fotogalerie/fotbal-opvlcnov-kunovice-d2a59b64-b502-11e2-907d-5254003d369b/

6 jo jo | 6. května 2013 v 14:24 | Reagovat

[1]: napsala pravdu,je to přesné!

7 ! ! | 6. května 2013 v 16:06 | Reagovat

[6]: Souhlas!

8 občan občan | 6. května 2013 v 17:26 | Reagovat

[5]: Proč se nikdy na "Perle" nepíše o úspěších našich místních fotbalistů???? Však máme tak pěkný stadion.

9 občan Vlčnova občan Vlčnova | 6. května 2013 v 18:16 | Reagovat

To proto, že tu chybí stará garda jako Lojza Josefík, Karel Moštěk, bembárek, Mirec Kužela, Fanek Koníček a jiní.
Tenkrát to byl fotbal a né dnes !

10 znalec  místních poměrů znalec místních poměrů | 7. května 2013 v 8:35 | Reagovat

Vinař z Vlčnova na Uherskohradišťsku přišel o víkendu o 165 litrů vína, jiný o prázdné demižony. Škoda jde přes deset tisíc korun.
Zloděj se vloupal do búdy ve Vlčnovských vinohradech a odnesl dva demižony bílého a jeden červeného vína, potvrdil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.
To si kdosi moc nepomohl, bude mět zkrůcenů hudu od šuškavého eště týden potom.

11 z tisku z tisku | 7. května 2013 v 9:51 | Reagovat

Nadržení soutěžící, hostesky oblečené ve sporých sexy kostýmech a jedna nafukovací panna. Takové bylo první oficiální masturbační mistrovství, které se konalo v čínském Shenzenu. Tohoto zápolení se v malém městečku v provincii Guangdong zúčastnilo hned sedm nejlepších masturbátorů z celé země. Princip byl jednoduchý. Vyhrál ten, kdo dokázal masturbovat ze všech nejdéle a nejvíce. Tento závod si klade za cíl upozornit na Světový den boje proti AIDS

12 cha cha | 7. května 2013 v 10:16 | Reagovat

[11]: Ještě totok  u nás chybí!

13 Novinky.cz Novinky.cz | 7. května 2013 v 13:02 | Reagovat

[11]:
http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/301155-svetem-se-siri-nova-nelecitelna-forma-kapavky.html

14 hýlom hýlom | 7. května 2013 v 13:33 | Reagovat

[13]:Když sme s naší jízdou králů tak světoví, aby se bál jít do jamy na průvod,ať neco takového nechytím.A na páteční zábavu ani račik  nepomyslím.Zychr je zrchr.

15 támara támara | 7. května 2013 v 14:14 | Reagovat

[14]: Tož já bych aj ráda na JK zašla, ale mám strašný strach, abych tam neščastnů náhodů z nejakým krojovaným neotěhotněla. Škoda,že už nemá poradnu strýc pepin, ten jediný by mě mohl kvalitně a nezištně z téj depky dostat a poradit ,jak na to nebo potem jak z teho!

16 krůžkař krůžkař | 7. května 2013 v 16:14 | Reagovat

[15]: Bych se nebál . V kroji to moc  dobře nejde.

17 občan občan | 7. května 2013 v 16:35 | Reagovat

Kroj a kroj je rozdíl. Ten, kdo se dostane do kroje vypitím toho kradeného vína, pak může být pořádně nebezpečným maniakem.

18 s přehledem s přehledem | 7. května 2013 v 16:49 | Reagovat

[17]: Je to kachna! Jenom blb by kradl vlčnovské!

19 básník básník | 9. srpna 2013 v 13:38 | Reagovat

Napadla mě báseň:

Tykala Antonína Dožínková
já bych Vás Vlčnovjani na dožínky vzal

kdybych nekydal na Vaši cestu a pole smradlavý čistírenský kal

ale, že jsem za to peníze vzal
proč bych se Vašim zdravým zabýval

těžké kovy, olovo a další co v kalu jsou, jsem tam přece nemíchal

jen jsem je do vaší půdy a pozemků promíchal

nevadí, že máte vesnickou čističku odpadních vod

mě přijde vrátit smrad a jedy do Vlčnova zpět vhod

proč bych Vlčnovjany na dožínky bral, škody hradil a ještě se omlouval
to radši zvolím z Vlčnova cval

a aby bylo jasné - nikdy jsem Vám netykal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama