Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Církev dva tisíce let jen hrabe moc a peníze, říká Zdeněk Troška. Kdyby Hus žil dnes, křičel by proti restitucím tak, že by ho znovu upálili

6. července 2015 v 9:56 | Zdeněk Troška, Parlamentní listy |  Články
Režisér Zdeněk Troška se v rozhovoru ParlamentníchListů.cz zamyslel nad filmem o Janu Husovi, který nedávno vysílala Česká televize. Podle Trošky byl ale snímek pro dnešního diváka, který je zvyklý na trikové a rychle střihané filmy, málo akční a jeho děj příliš zdlouhavý.

Církev dva tisíce let jen hrabe moc a peníze, říká Zdeněk Troška. Kdyby Hus žil dnes, křičel by proti restitucím tak, že by ho znovu upálili

On by ve filmu třeba zdůraznil církevní hádky, neboť právě za života Jana Husa si papežové navzájem podráželi židle, jak to jen šlo. Pokud by měl točit jakýkoliv film postavený na význačných historických osobnostech, pak by v nich vyzdvihl třeba osobní život panovníků a panovnic, neboť ten mívali velmi bohatý - nechyběly v nich třeba mimomanželské pletky, mnohočetné sňatky s mnohem staršími partnery, nymfomanie, a dokonce ani impotence.

Po šedesáti letech od uvedení Vávrova velkofilmu Jan Hus byla natočena nová trilogie o Mistru Janu Husovi, kterou Česká televize odvysílala koncem letošního května. Viděl jste tento film a co na něj říkáte?
Neviděl jsem ho, jen jsem zhlédl kousek a vím, že tam byla dobrá práce kameramanů a také dobrá výpravná složka, že tam byly povedené kostýmy. Na film se ale určitě podívám přes prázdniny. Ovšem z toho, co jsem viděl, mám pocit, že tvůrci hovořili k lidem stylem, že všichni o této látce hodně vědí. Já si ale myslím, že spousta lidí pouze ví to, že Jan Hus byl nějaký kněz nebo kazatel a že ho upálili. Nějaké filozofické úvahy o životě církevních lidí, tak v tom už nezasvěcený divák podle mne ve filmu tápal a až tak příliš jej to neoslovovalo.

Jestli to dobře chápu, tak byste tuto látku, upálení Mistra Jana Husa, točil méně akademicky, zvolil byste lidovější, jednodušší motiv, který by lidi okamžitě zaujal?
Přesně tak. Dnešní člověk už nemá ten sicflajš, aby seděl a studoval si v knihách a aby zjistil, jak to bylo. Chce se na film dívat jako na historickou, spektakulárně dělanou podívanou. Takovým filmem je třeba Statečné srdce. To, co se odvysílalo, mi ale přišlo jako pro fajnšmekry, zasvěcence, a tudíž to mohlo spousty lidí odradit jenom tím, že o tom museli přemýšlet. Já rád vzpomínám na scenáristu Jaroslava Dietla, který mi kdysi dávno jako začínajícímu režisérovi říkal: "Mladý muži, já jako mladý kluk jsem odjel do USA a tam jsem byl v Hollywoodu představen nějakému scenáristovi čelem a ten mi sdělil, že musím psát s vědomím, že nikdo nic neví, a tedy ani divák neví nic. Musíte tedy napsat, že jednou byl jeden král a ten měl tři dcery a první byla taková, druhá maková a třetí onaká, a to proto, aby divák měl přehled. Nikdo nechce přemýšlet a nikdo si nechce lámat hlavu."

Toto bych přesně podepsal, takto se má totiž přistupovat i k našemu divákovi ve vztahu k historickým látkám. U Jana Husa by se lidem mělo napřed třeba vysvětlit, proč vznikl kostnický koncil, jak dlouho trval, že tady v tom případě nešlo vůbec o Jana Husa a že jeho kauza byla v rámci koncilu jenom taková okrajová - s Husem to tam vyřídili krátce a pak řešili úplně jiné věci. V té době totiž církev měla skoro čtyři papeže, což byla hanba, a církev tak byla po právu kritizovaná. Římský císař Zikmund Lucemburský nakonec musel bouchnout do stolu a všechny papeže odvolal a nastolil papeže Martina V. Jeho zvolením prakticky skončilo Velké papežské schizma. Předtím byl papež v Římě, byl papež v Avignonu, byl papež v Pise a v Bologni. A ti se navzájem mezi sebou uráželi, dávali se do klatby, exkomunikovali se z církve a válčili proti sobě. Jakou pak mohli mít autoritu před normálním smrtelníkem, když namísto, aby byli zástupci Boha na Zemi, dělali takové bejkárny?

Šestisté výročí upálení Jana Husa připadá na den, kdy bude venku poměrně horko. Že by si lidé v tento den chtěli připomínat zrovna upalování kohokoliv, se ale nezdá příliš pravděpodobné...
Já si myslím, že si na Jana Husa vzpomenou především starší ročníky, ale ti mladí vůbec ne. Jenom nám k tomu možná řeknou, že je škoda, že tyto svátky nebyly o měsíc dřív, neboť by měli volno ve školách a v práci. Když se ale podíváme do kalendáře, tak my v neděli slavíme Cyrila a Metoděje, tedy dva pány, kteří sem k nám přinesli křesťanské učení, a druhý den slavíme člověka, který byl díky tomuto novému učení upálený. Tak to je taky na hlavu, nezdá se vám to? Ale v souvislosti s Janem Husem jsem se dozvěděl, že třeba v Polsku je Hus stále tabu. Tato postava ve většinově katolickém Polsku je téměř neznámá, protože je stále považovaná za kacíře. Jeho učení se tamější katolické církvi dodnes nelíbí. Proč? On je totiž kritizoval!

Ale jsou tato témata dnes vůbec aktuální? Je dobré, aby si lidé připomínali tyto mravní záležitosti?
Určitě ano. Je to aktuální již kvůli tomu, co se děje v církvi dnes. Ona je totiž stále stejná, pořád se nechová podle přání Ježíše, neboť pořád hrabe peníze, hrabe majetek a hrabe i moc. Já to říkám stále - ona vlastně katolická církev po dobu dva tisíce let jenom bojuje o moc a o peníze. Vždyť se podívejte na ty jejich dějiny! Oni si chtěli podrobit světskou moc a chtěli rozkazovat i králům, a přitom zapomínali na prvotní poslání evangelií. Kdyby Jan Hus žil dnes, tak by i dnes znovu vystoupil proti církevním restitucím a znovu by ho upálili. Církev nemá být bohatá, má být chudá stejně jako Ježíš a má jít příkladem. Co je Bůh? Bůh je láska, láska k bližnímu. A ta láska musí být opravdická, a ne přes mamon a přes peníze.

Celý článek na:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Cirkev-dva-tisice-let-jen-hrabe-moc-a-penize-rika-Zdenek-Troska-Kdyby-Hus-zil-dnes-kricel-by-proti-restitucim-tak-ze-by-ho-znovu-upalili-382456
 


Komentáře

1 tip tip | 10. července 2015 v 8:11 | Reagovat

fakt dobré  http://politikus.ru/army/53748-corevnovaniya-specnaza-v-kazahstane.html

2 Joskon Joskon | 11. července 2015 v 9:18 | Reagovat

Jde o článek v ruštině, ale hlavní je ta fotka, jak několik amerických vojáků namáhavě drží kládu a hned vedle je ženská z Kazachstánu, která tu samou kládu má na rameni sama.

3 vdaná vdaná | 7. srpna 2015 v 9:00 | Reagovat

[2]: Zhnilé chlapi nemosíme hledat v Rusku, takových máme dost aj tadyk!

4 Dáša Dáša | Web | 16. srpna 2015 v 21:22 | Reagovat

http://topvydeleknainternetu.cz/ už jsi tady byl? jestli ne tak okamžitě musíš přijít!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama