Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Padesátníkova bilance

19. dubna 2016 v 7:31 | Joskon
Dožil jsem se a oslavil významné životní jubileum a neubránil se bilanci, pohledu zpět i do budoucna. Vlastně nad tím přemýšlím v poslední době stále a i na základě svých úvah jsem přehodnotil některé své postoje. Čas se zastavit nedá a já jsem si uvědomil, že přede mnou je poslední třetina života. Samozřejmě pouze matematická.


Neubránil jsem se ani těm nejtěžším osobním záležitostem: kde jsem udělal největší chybu, mé největší zklamání, komu jsem nejvíc ublížil, .. Tak zase otevřený být nechci, i když v mottu Rádia Rádia je věta: Jako má věřící svého zpovědníka, ..., přece jenom si zde nechci otvírat srdce naplno. Vždyt dobře vím, že určitá část posluchačů si mou upřimnost nezasluhuje. Nicméně, několika málo opravdovým přátelům, co mám, jsem se už svěřil. Věřte mi, ty největší prohry mně stejně pronásledují opakovaně ve spánku.
Nedávno vláda řešila věk odchodu do důchodu, zda-li se má jíti ve 65 či 67 letech. Posuzovala to především z hlediska, aby důchodce čerpal co nejméně ze státní kasy. Díky kvalitní zdravotní péči se neustále prodlužuje věk dožití, v současnosti muži 76 let, ženy 82 roky. Doporučení různých sociálních odborníků je, aby občan strávil poslední čtvrtinu na odpočinku, v tom případě by musel nejpozději přestat pracovat v šedesáti / když bychom sebrali průměr 80 let/. Je fakt, že kapitalismus umožnuje mnoha lidem nepracovat vůbec a elita si uzákonila pravidelně dojit státní rozpočet a další skupina je hrdá na to, že do společných peněz přispívá jen povinné minimum.
Nelze nevzpomenout, jak to bylo za socialismu. Muži chodili v šedesáti a ženy podle toho, kolik vychovaly dětí. Takže nebyla nic mimořádného, když žena v šla do důchodu v 54 letech. Šikovná babička se starala o vnoučata, aby jejich matka mohla v klidu do práce. Byla to velká výhoda, protože jesle /dnes mladí neví, co to je/ a školky byly přeplněné. Vybavuje se mi z té doby postesk jednoho mého ženatého fotbalového spoluhráče, kterému vyhrožoval předseda oddílu, že když nebude hrát, tak se mu postará, že jeho děcka nebudou chodit do školky.
Dnešek a budoucnost je jiná. Práce ubývá, opravdu! Když jsem byl ve zbrojovce na brigádě jako student, tak rám pistole vyráběla celá hala na strojích po jedné operaci. Dnes to samé zvládne jedno vyladěné CNC se dřívějškem v nesrovnatelné kvalitě. Hned několik takových CNC obsluhuje jeden pracovník. Celosvětově práce ubývá a ekonomové a hospodáři se zamýšlí co s tím. Řešení je velmi jednoduché, např. čtyřdenní pracovní doba. Není to nic nového ani nemožné, stačí zalovit v paměti či si vyhledat na internetu, kdy byla zavedena pětidenní pracovní doba a zákaz práce mladistvých.
Do poslední třetiny životního zápasu mám hned několik přání: v hokeji bych se chtěl dožít regulérního vítězství v soutěži mého HC Bizon, chtěl bych se dočkat první pořádné úrody trnek z mého sadu, chtěl bych se dočkat vnuků a vytipovat si jednoho, který bude pokračovat ve zvelebování baráku, jehož stavebním úpravám jsem věnoval zatím 25 let. Chtěl bych, aby někdo další z rodu byl užitečný pro Vlčnovjany, vždyť pokolení Koníčků zde doložitelně působí nejméně od roku 1690. Též si přeji, aby mi sloužilo zdraví, abych měl stálé zaměstnání a aby ke mně smrt byla milosrdná, aby odvedla pořádné dílo, nechtěl bych být na obtíž blízkým. Chtěl bych, aby i nadále fungovalo Rádio Ulambátar a aby se změnila sestava na křižovatce, chtěl bych...
 


Komentáře

1 Marie Marie | 24. dubna 2016 v 7:14 | Reagovat

Jen dotaz?Je nutné dělat fasádu na obci?To byla už tak ve špatném stavu??

2 ..... ..... | 25. dubna 2016 v 16:28 | Reagovat

Proč se fasáda na obci nezatepluji?

3 proto proto | 27. dubna 2016 v 8:32 | Reagovat

[2]: aby měli úředníci řitě v teple.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama