Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Budoucnost klepe na dveře. Otevřít?

10. listopadu 2016 v 18:27 | Matěj Novobilský
Jaké vidiny budoucnosti máte? Co myslíte, že se bude s lidstvem dít za deset nebo dvacet let? Automatické pokladny nahrazují pracovní sílu v obchodě, vesmírné agentury pracují na bezpilotních raketoplánech, které se budou schopny automaticky opravit. Člověk je neustále zahleděn do displeje telefonů a ztrácí pojem o realitě kolem sebe.

Moje fotkaUž dávno není neslušné sedět u stolu v hospodě a nebavit se s kamarádem, protože na Facebooku právě někdo přidal selfíčko před zrcadlem. Výrobní fabriky mají roboty, avšak experti obavy klidní slovy, že "Jak budou zanikat jistá povolání, budou vznikat zaměstnání nová. Například programátoři budou žádanější." Asi těžko si představit, že budeme všichni nakupovat kvůli znalostem jedniček a nul.


Už vaše stará Škodovka dokáže detekovat určité chyby ve vozidle. Počítačová technologie je dnes natolik vyspělá a běžná, že automobilové řídící jednotky jsou velké jako maximálně váš tablet. Od signalizace chyb postupujeme dál. Třeba se dočkáme toho, že se nová vozidla opraví bez vašeho zásahu se šroubovákem v ruce a nebude třeba mechanika - tohle asi na dveře ještě neklepe, ale kdo ví. Už hodně "know-how" patentů lidstvo zdědilo díky investicím do vesmírných letů. A co může na Mars, může klidně zůstat i na Zemi.

Nejednou se mi někdo zasmál, když jsem zamířil v obchodě k pokladní - k té z masa a kostí a nešel k prázdné automatické pokladně. Jednak to s automatickou pokladnou neumím, zadruhé to ani umět nechci. Je to jen kapka v moři, ale já se nechci podílet na nahrazování lidské síly počítačovým procesorem. Roboty uznávám jen v medicíně, protože věřím, že naprogramovaná ruka způsobí vašemu tělu méně škody než dobrý chirurg, v jehož silách není uhlídat každý milimetr pohybu… Je to zkrátka člověk. A ten chyby dělá.

Nedávno jsem viděl pěkný dokument, který jen podtrhuje známý fakt; lidstvo a především mladí lidé se snaží soustředit na více věcí najednou - například řídit auto a zároveň psát smsku… Náš mozek ale není schopen vykonávat tolik činností v jednu chvíli. Nebezpečné je, že si mnozí (včetně mě) myslí, že toho schopní jsme. Taková důvěra v něco, co zkrátka nedokážeme, může být pěkně drahá a bolestivá. Ještě menší daň je to, že v komunikaci z očí do očí se staneme nezkušenými, protože až moc věcí dnes řešíme emaily a messengery. Můj kamarád mě pobavil jednou cedulkou v hospodě: "Wi-Fi nemáme. Zkuste se bavit mezi sebou…" Však už teď máme dobu, kdy si pánové porovnávají velikost svých telefonů…

Na hodinky s jablkem hryznutým,
zase hledím s výrazem spláchnutým.
Rok dva tisíce třicet na nich bliká,
nesmím ignorovat Facebook jak tiká!

Pro každého jsem stará škola!
Bo autopilota nemá moje Škoda!

Promiňte, pivo nestačí mi virtuální!
Pro mě doba tohle je ryze katastrofální!

Domů z práce po šichtě jsem přišel,
do ledničky s hladem a žízní svištěl.
Prý operace otevření, že je zamítnuta!
To je zase odsouzení! Moje žízeň odříznuta.

Kolečko se na displeji roztočilo,
okno s aktualizací vyskočilo!

Lednička baští z internetu soubory,
na dvířka zavřená čučím hladu navzdory!
Jo kdysi bych zašel do Tesca kvůli nákupu,
ten ti dneska hodí přímo domů, dřeváku!

Bez aktualizace se nenajím,
zase suchý chleba si nakrájím.
Kurňa, co jsem to udělal a komu?
Snad mé klení neuslyší díky dronu!

S žaludkem prázdným noviny si načítám,
daně porostou a já vracím se k vulgaritám.


 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 10. listopadu 2016 v 18:39 | Reagovat

Při surfování po vlnách internetu jsem narazil na mladého spisovatele z Frenštátu pod Radhoštěm. Seznámil nás společný zájem o hokej. Jeho prvotní knihu Nataša jsem si zakoupil, mám ji rozečtenou a o můj komentář posluchači Rádia Ulambátar nepřijdou.

2 ATA ATA | 12. listopadu 2016 v 12:08 | Reagovat

Bude-li libo či nebude?

Nejčerstvější zprávy, jaké si jen  můžete přát, zaznívají pouze na našem Rádiu (jak vidím, u lidovců na webu se Michal opět fláká:).
Na včerejším Zastupitelstvu obce Vlčnov oficiálně starosta Jenda prohlásil, že opouští nás z pozice starosty a nejpozdější  termín odchodu je konec ledna. Takže na příštím zastupitelstvu se bude volit nový starosta…, který v průběhu ledna převezme úřad (a spol…?).

3 .... .... | 13. listopadu 2016 v 10:08 | Reagovat

http://www.playtvak.cz/sametova-revoluce-prevrat-nebo-domluvene-divadlo-fvm-/konspiracni-teorie.aspx?c=A160922_111523_konspirace_kuko

4 Bimbo Bimbo | 15. listopadu 2016 v 13:16 | Reagovat

[2]: A co jeho synátor? Ještě učí novo-křesťanským mravům mladé černochy v Callais?    
http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/174187-sexualni-utok-mladeho-sudance-vyvolal-bouri-demonstranti-se-pokusili-vniknout-do-uprchlickeho-centra-video/

5 :-) :-) | 19. listopadu 2016 v 18:13 | Reagovat

http://veeo.cz/6028_moderni-zemedelstvi-a-chov-jsou-uzasne-tyhle-technologie-setri-spoustu-casu/

6 hmm hmm | 20. listopadu 2016 v 11:46 | Reagovat

[4]: Mě by spíš zajímalo, jestli nový starosta převezme od starého jako nevydařené břemeno k funkci starosty našu Martu? Nebo si konečně najde někoho, komu to myslí a udělají z Vlčnova fungující moderní obec, ne jenom skanzen jízdy králů!

7 tož tož | 21. listopadu 2016 v 9:05 | Reagovat

[6]: já bych tipl, že všehoschopná Marta zůstane. Jan má ty svoje oslíky dobře vycvičené, jedni jsou vděční, druzí zvyklí na liz.

8 František Zástěra František Zástěra | 21. listopadu 2016 v 10:40 | Reagovat

Průmyslová revoluce – nedá mi to, abych se k tomu dál nevyjádřil. Ono to je téma celkem velmi zajímavé. Navíc si myslím, že osvěta je nutná a čím více informací, tím lépe.

Nicméně to zkusím tak nějak po našem. Průmyslová revoluce 4 nevznikla nějakým sezením pár hlav a výsledkem by měl být nějaký datum, kdy to vypukne. Ono to vzniklo jinak, na začátku dvacátého století byl dominantní těžký průmysl, aby se z něho vývojem postupem času stal převažujícím lehký průmysl. Do toho zasáhl vznik elektrotechniky jako doplněk, z nichž se dále rozvíjela elektronika a ta časem začala dominovat všemu. Pokus se podíváme na vklad materiálu a duševního vlastnictví, tak u nějaké lokomotivy bych ten poměr viděl 80/20. Masa železa, kterou ale musí někdo poskládat a udržovat. Dneska bych tem poměr viděl více k duševnímu vlastnictví. Člověk se někdy až diví, co ta blbost všechno umí. Co jako, lokomotiva jede, zastaví a znovu se rozjede a to asi vše, co by měla umět. Ale dnešní lokomotiva toho strojvedoucího nepotřebuje, ten je tam jenom kdyby selhal stroj. I když poslední události (i ty nešťastné) naznačují, že je to naopak, vždycky selhává lidský faktor. Tam ten poměr vidím opačný, 20/80.
Průmyslová revoluce je přirozený vývoj, ne diktát několika hlav, co si sednou ke kulatému stolu a rokují a rokují a potom vydají pamflet, že odpoledne toho a toho dne vypukne to a to. Ale i přesto je toto sezení důležité, aby vznikly různé scénáře, co a jak. Abychom měli chytré děti, technicky nadané, jazykově vybavené, pro které je osobní počítač samozřejmostí. Ale nebavíme se o elitě, ale o všech. Dám příklad. Třeba taková primitivní montážní pěna. Po revoluci novinka, luxus, dneska samozřejmost. Určena ke stavebním činnostem – pro zedníky. S ní umí pracovat skoro každý, tedy úplně každý. Různá lepidla nahradila hmoždinky, laserová vodováha úplně vytlačila šlaufváhu, pytlované směsi ….. Novinek je spousta, jak vybrat to správné? Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, který vás žene dopředu, tak není co řešit.
A teď ta klíčová otázka, pro koho je Průmyslová revoluce 4 určena? A tady jsme u jádra pudla. Budu upřímný, kdo se trápil kdysi, tak po novém to lepší nebude. Kdo měl rád novinky, rád se učil a zkoušel vše nové, ten bude jako ryba ve vodě. Ale nůžky se budou rozevírat čím dál víc, bude větší rozdíl mezi tím, kdo umí a tím, kdo jen čumí.  

A perlička na konec – z mé vlastní zkušenosti. Po snaze něco někoho naučit se mi dostalo: Toto mi nevysvětluj, já mám pět roků do důchodu a já to nějak doklepu. Pointu snad ani nemusím naznačovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama