Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Nejhříšnější město dějin? Starověký Korint

20. listopadu 2016 v 12:48 | Jiří Mareček |  Články
V časopisu Svět na dlani 7/2016 se J. Mareček pokouší přesvědčit čtenáře, že starověký Korint byl nejhříšnějším městem v dějinách. Nechci s ním polemizovat, nejsem na toto odvětví odborník a tak záleží jenom na Vás, jestli s ním budete souhlasit či ne. Já Vám článek jen přiblížím, hlubší badatelé si budou muset časopis sehnat a klidně i u mne.


Starověký Korint byl křižovatkou velbloudích karavan i lodí s luxusním nákladem, byl nesmírně bohatý a také naprosto nevázaný. Byl oblíbeným cílem námořníků. Peníze plnými hrstmi utráceli v chrámu lásky, který prý vlastnil až 1000 prostitutek. Velkým zdrojem příjmů byla i keramika s lechtivými motivy.


Korint nerušeně bohatnul a hýřil celá staletí, nakonec udělal chybu, když se začal protivit Římu. V roce 146 př.n.l. bylo město rozmetáno na kusy, muži popraveni, ženy dány do otroctví. Po sto letech Korint nechal vybudovat Julius Caesar, hlavně ze strategických důvodů. Netrvalo dlouho a kolonie Říma zbohatla a vrátila se ke starému způsobu života.
 


Komentáře

1 Majka Majka | Web | 21. listopadu 2016 v 13:15 | Reagovat

To je pravda, já to četla!Tam to muselo bejt!!!!

2 samozvaný mudrc samozvaný mudrc | 23. listopadu 2016 v 13:39 | Reagovat

Dovolte mi takovou úvahu, která mne napadla, když jsem četl tento článek o nejhříšnějším městě. Ne nepřekvapivě se hned na úvodním obrázku objevuje slovo sex. A zase jsme u toho – sex a následně spáchání toho největšího hříchu. Jenomže ono je to jinak, než se v naší prudérní společnosti bere. Jíst, pít, dýchat, vyměšovat, rozmnožovat se – základní lidské pudy, bez kterých bychom vyhynuli. První tři bereme jako samozřejmost, je přirozené se najíst, máme dokonce obědové přestávky, takže o čem se bavit. Vyměšování – tady jsme trochu pozadu, na každém rohu máme stánek s jídlem, ale veřejné WC už není takovou samozřejmostí. Nicméně pořád je to oblast, která je chápána daleko více než náš poslední pud – rozmnožování.
A pojďme na to. Sex patří pouze do manželství. Ale poměr mužů a žen není ideálních 100/100, je to jinak. A ta čísla jsou pro každou zemi jiná. Ukrajina má poměr mužů a žen 80/100. Naproti tomu Saudská Arábie 270/100. Války, migrace lidí, civilizační nemoci – to všechno ovlivňuje tento poměr. Pak tu máme dlouhodobé odloučení od druhého pohlaví, jako jsou např. dlouhé cesty, vojenské mise, ropné plošiny, kosmické lety, kde se poměr díky specifickým podmínkám nedá dodržet na ideální polovině. Během výkonu této akce se snad díky sebedisciplině daří potlačit rozmnožovací pudy, ale potom, v osobním volnu, k tomu slouží různé instituce. A zase, mít sex mimo manželství je hřích. Jenomže kdyby nebyl sex, tak tady nebudeme. A další a další…
Ať to zbytečně neprotahuji, dívejme se na to tak, jak si to zaslouží. Ne všude je vše ideální, ale příroda je daleko mocnější než nějaké kázání o morálce. Pro mne není sex hříchem, ale jednáním každého jednotlivce. A je na každém, jak k tomu přistoupí. Nikdo z nás vylezl z klobouku, ale vznikl spojením dvou lidí opačného pohlaví.
Pro mne daleko větším hříchem je úmyslné uvádění v omyl druhého, aby jej potom využil. A od toho se odvíjí další propracované finesy, které mají za úkol ponížit (okrást) důvěřivého člověka. Jenomže když se podíváme kolem sebe, tak se to děje a to hodně masově. Příklad – reklamy. Musí vás přesvědčit, že to, co nepotřebujete, tak musíte mít, jinak… Taková masová manipulace. Když jsem vás navedl, tak už sami si doplníte, co vás nutí jednat tak, že jednáte ve prospěch jiných, ale ke škodě sama sebe.

3 Joskon Joskon | 25. listopadu 2016 v 13:34 | Reagovat

I když, jak jsem už napsal, nejsem odborník na toto odvětví, přece jenom bych se odvážil něco málo přihodit takzvaně do mlýna:  
Si myslím, že Korint je v pohodě, za to ten dnešní bordel je daleko horší.
Město Korint se chovalo rozumně a výhodně. Místo, aby lodě obeplouvaly Peloponéský poloostrov raději připluly do zálivu a nechaly se vytáhnout na souš a po speciálně postavené stezce dopravit na druhou stranu a odtamtud už mohly do Řecka, Atén. Přetažení nějakou dobu trvalo a tak pro posádky a členy karavan bylo přichystáno povyražení, včetně 1 tisíce prostitutek-kněžek, organizovaných v chrámu bohyně Afrodity. Nepochybuji, že odváděly řádně daň, na to dohlíželi kněží. Ti v historii měli /mají i v současnosti/ daleko odsouzeníhodnější poslání. Tamní měšťané byli pohádkově bohatí a mohli si dovolit možná tolik, co normálně muslim v dnešní době- vydržovat si víc žen a držet je zkrátka.
Korint bylo taky město obchodu, kultury, zábavy. Pobývaly tam největší celebrity. Poskytování služeb bylo na úrovni. Na památku svého výkonu v chrámu si návštěvníci kupovali  keramiku s vyobrazením příjemně strávené doby po dlouhotrvající odmlce  svých tělesných potřeb.
Dovedu si představit, co za druhy lidí tam pobývaly. Město muselo být silné a taky důsledné, jinak by dlouho nepřežilo. A to se mu určitě podařilo, vzpomíná se na něj dodnes.

4 pravda pravdoucí pravda pravdoucí | 26. listopadu 2016 v 9:55 | Reagovat

[3 Co furt tady mudrujete?  Přece musí být aj blbovi  jasné, že je lepší šukat než politikařit! Ale sú vyjímky, kdy evropský  funkcionář zvládne obojí - při politice si aj zašuká a eště to má super placené, jak herec v pornu! A pakže sa do politiky natahujú debili!

5 :-) :-) | 1. prosince 2016 v 6:09 | Reagovat

http://zlin.cz/526046n-miss-model-potrinacte.-zlinsky-kraj-zastupuje-studentka-martina-ondruskova-z-vlcnova

6 To si jako děláte prdel? To si jako děláte prdel? | 1. prosince 2016 v 13:27 | Reagovat

[5]:
Jak je to možné dávat přednost nějaké náctileté studentce, a co naše Marta? Zpívá v kostele, chodí v kroji a co z toho má? Pořád je druhá, aj na té obci. A teď jakási Ondrůšková a hned že bude MISS. Marta je naše jednička, i když je pořád dvojka. Doživotně.

7 pravda pravdoucí pravda pravdoucí | 2. prosince 2016 v 6:36 | Reagovat

[6]: Kde je jaká jednička? Tělo tenké jako hůlka, podprsenka - enem nulka! Tož žádná jednička, ale nula!

8 Palec nahoru do Drslavic! Palec nahoru do Drslavic! | 9. prosince 2016 v 9:42 | Reagovat

Smělý plán: obec bez drátů, sloupů a web zdarma

„Představa vesnice vyčištěné od drátů a betonových sloupů je lákavá. Možná, že tento nápad nakonec zrealizujeme. Příprava sice bude zdlouhavá, ale pokusíme se o to.“ Takové jsou plány starosty Drslavic Rostislava Mihela do dalších let. I když jde zatím o záměr bez pevného data i odhadu nákladů, starosta se jím netají. Naopak.

Pokud by se tedy čas posunul o dva nebo tři roky dopředu a obec by už měla v ruce souhlas všech vlastníků dotčených pozemků, co by se v Drslavicích dělo? Na kabelizaci, tedy stažení soustavy nízkého napětí pod zem, by navázalo i položení optického kabelu. Obyvatelé Drslavic by pak jako první na Slovácku získali internetové připojení zdarma.

Že nejde jen o bláhový sen, potvrzuje starosta Rostislav Mihel touto poznámkou: „Částka deset nebo patnáct tisíc korun, kterou by obec platila za internet paušálně každý měsíc, není položkou, která dokáže ohrozit rozpočet. Je to sice vizionářské, ale uměl bych si to reálně představit.“

Starosta Mihel se dlouhodobě netají záměrem zavést internet zdarma. Výkopové práce spojené se stahováním drátů nízkého napětí pod zem by tomu daly velkou příležitost. „Jednoznačně bychom při jednom výkopu položili také optický kabel. Jsme sice na začátku úvah, ale realizace by mohla vypadat i tak, že obec by na oplátku za souhlas s kabelizací garantovala všem obyvatelům vysokorychlostní připojení na web s tím, že nikdo nebude platit ani korunu,“ shrnul Rostislav Mihel.

Není vyloučeno, že debata o kabelizaci nízkého napětí a pořízení optického kabelu začne v obci už v průběhu nadcházejícího roku 2017.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama