Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Průmyslová revoluce 4

2. listopadu 2016 v 21:40 | Zástěra František |  Články
"Práci, kterou mohou dělat stroje, by měly dělat stroje!"

Furt se tady řeší samé "vážné věci", bez kterých by se v dědině život zastavil. Naopak, všecko bude fungovat, tak jak se má, možná i trochu líp, ale o tom chci tady psát. Dítě školou povinné i dospělí určitě budou pokyvovat, když zmíním pojem Průmyslová revoluce. Pára, elektřina, stroje… Tomu rozumí každý. Když začnu mluvit o Průmyslové revoluci 4, tak se každý zeptá, proč? Šak práci strojům, máme roboty ve fabrice, které umí svařovat, natírat, manipulovat s věcmi a co ještě? Data, zpracování dat, velká data. Co může udělat stroj, ať to dělá stroj. A hned slyším, že to na nás není, to je sci-fi, to je problém velkým firem atd. Jenomže Průmyslová revoluce 4 probíhá právě tady a teď! Nevěříte? Tak pojďme do toho. Internetové bankovnictví, elektronická pošta, mobilní telefonie, eshopy, plánování cest - navigace… Přihořívá, skoro hoří. Prostě to, co dělali lidi, tak pomalu začínají přebírat stroje. Proč chodit do banky, když to jde z domu. Nač bankovní přepážku a tam člověk přepisuje údaje z papíru, když já to můžu udělat za něj. Proč sedět nad mapou a přemýšlet, kudy, když to stroj umí lepší. Tedy rozhodně rychleji. A co náš čeká dál? Uber, samořiditelná auta, bezhotovostní platby, zábava na vyžádání (takový youtube ve vaší televizi) a další a další.
Tak a pomalu se blížíme k tomu, proč tady zmiňuji Průmyslovou revoluci 4. Četl jsem jeden zajímavý komentář, k čemu všemu tady slouží ten povyk, který se děje kolem prezidenta Zemana a udělování ocenění. A přiznám se, že jsem musel se vším souhlasit. První je potřeba se zeptat, k čemu to všemu slouží? Když se něčemu dává veřejně neúměrně velký podíl, tak vždycky je to k tomu, aby se zakryl daleko větší průser. A to je Česká televize. Prezident Zeman prohlásil, že ji v brzké době nebudeme potřebovat, že ji nahradí nové technologie. A tak je na zváženou zrušit koncesionářské poplatky a financovat ji přímo z rozpočtu. Držet si televizi pouze jako prostředek krizového řízení. Státní rozpočet je přímo závislý na parlamentu a může se měnit podle toho, jaká nálada panuje ve společnosti. Ale takové koncesionářské poplatky, to je jedna velká stabilita. Ať se děje, co se děje, tak to minimum je vždy jisté. A to minimum je hodně vysoké! A tak se kulturní fronta, televizní herci (včetně Gazdíka) spojila a vymyslela si problém kolem Zemana. Tedy kolem vyznamenání. Jenomže co bylo kdysi, dneska nefunguje. Kdo si vzpomíná na spacákovou krizi kolem České televize (2000-2001), tak podobný scénář, jako je dnes předváděn, zafungoval. Jenže dneska máme internet, sociální sítě a výsledek je díky tomu spíše opačný. Přísloví praví, že dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky. Co fungovalo kdysi, tak dneska je to spíše k pousmání.

A teď to všechno spojme, tu Průmyslovou revoluci 4 a situaci kolem prezidenta Zemana a udělení/neudělení medaile. Česká televize je dnes neefektivní model, zastaralý, málo pružný, přebujelý na lidské zdroje. Díky Průmyslové revoluci 4. Je nutno ji změnit. Jenomže to když řeknou tři traktoristé ze zrušeného státního statku, tak to akorát zapadne u piva, na návsi či někde v blízkých rodinách. Takto umělci, sami pasovaní do elit národa, si vynucují prostor u široké veřejnosti.

Momentálně je další den, co píšu tento komentář a zase jsem jej napsal dlouhý. Takže znovu a jednodušeji. Když budíte dítě do školy, tak to po vás žadoní "ještě deset minut". Stejně ví, že se tomu nevyhne. To samé dělají naše umělecké elity - ještě chvilku. Ještě rok či dva. Stejně ví, že Česká televize jako veřejnoprávní medium, placená koncesionáři, jednou skončí. Ale rok dva zajištěné existence, to se hodí. Toto není boj o demokracii, tady jde o něco přízemnějšího. Když pláče herečka paní Štěpánová, budiž. Ale proč politici? Hmmm….
 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 2. listopadu 2016 v 22:10 | Reagovat

Bez svolení, nevím komu jej adresovat, jsem si dovolil zveřejnit z místních lidoveckých stránek pozoruhodný komentář od Fr. Zástěry.
Každý, kdo není blbý první den, si dal jednoduché počty dohromady a bohatí s dlouhým vedením by si měli položit otázku, jaká národnost spojuje hlavní  aktéry kolem neudělení ceny k výročí vzniku republiky, jestli moravská, česká, slezská nebo židovská?

2 Katrin Katrin | Web | 3. listopadu 2016 v 6:15 | Reagovat

Z toho celého kolotoče je akorát zbytečný humbuk. To, co se odehrálo jako protest, to bylo opravdu parádní představení. Nestojím nijak na straně prezidenta, ale výzva k občanské neposlušnosti? Kde to jsme?

3 uf uf | 3. listopadu 2016 v 6:31 | Reagovat

[2]: Na podiu v první řadě stál váš Pijáček.Aby někde chyběl, kde je Gazdík.

4 Joskon Joskon | 3. listopadu 2016 v 9:51 | Reagovat

Doporučuji, zasmál jsem se, je to prudce nakažlivé.

https://youtu.be/hQUBJEsnaX0

5 vtip vtip | 3. listopadu 2016 v 11:31 | Reagovat

Ministr Daniel Herman prohlásil:
A 17. listopadu vám představím tetičku!

6 Joskon Joskon | 3. listopadu 2016 v 12:08 | Reagovat

Posuďte sami, jaký byl Fr. Peroutka hrdina těsně po okupaci. Je autorem článku Dynamický život.  

http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf%20

7 dotaz dotaz | 4. listopadu 2016 v 20:36 | Reagovat

Može mně někdo řéct, jestli nenahraditelný Píjáček bude nahrazený,nebo bude jako náš starosta dál, bude lapět ve Zlíně a tady bude vládnout Moščena?

8 :-) :-) | 5. listopadu 2016 v 7:08 | Reagovat

http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/tolik-berou-v-kraji-platy-novych-zastupitelu-pod-lupou-20161104.html

9 ty vole! ty vole! | 5. listopadu 2016 v 9:33 | Reagovat

[8]: Členové rady (uvolnění) - 63 100 Kč

    Jiří Pijáček (ODS)
    Michaela Blahová (KDU-ČSL)
    Margita Balaštíková (ANO 2011)
    Miroslav Kašný (KDU-ČSL)

Členové rady (neuvolnění) - 8 955 Kč

    Petr Gazdík (STAN)

Tož už  konečně vím, proč je Píjáček tak vychcetaný! Kerý  stolář přijde k takovým prachám ? To čumíte mongolé, jak ste si ho zaopatřili!

10 Cha Cha | 5. listopadu 2016 v 18:25 | Reagovat

Pijáček je v kraji tak známý, že v novinách ví i jak se jmenuje. On je to nejenom náš Jenda, ale aj krajský Jura.

11 JP JP | 5. listopadu 2016 v 19:42 | Reagovat

Za ty prachy mně můžete říkat i Vochcápku! Cha, cha.

12 jo jo | 5. listopadu 2016 v 19:49 | Reagovat

[11]: My ti takové prachy přejem. Vždyť ses celé dlouhé roky nadřel, jak si oblboval, jak ti jde o lidi.

13 Zeman či antizeman, nebuďme jen užitečné loutky Zeman či antizeman, nebuďme jen užitečné loutky | 6. listopadu 2016 v 5:24 | Reagovat

Markéta Šichtářová, blog idnes.cz

Podivná je to kauza, která poslední týden hýbe českou politikou. Kdo měl ruce, nohy a občas i hlavu, už měl potřebu se k ní vyjádřit.

Když už i moje švagrová, kterou z dost rozumných důvodů za normálních okolností z politiky zajímají maximálně tři věci (jaké zaplatí daně – do kdy má podat daňové přiznání – a jestli to první dámě slušelo) prohlásila, že „musí v nadcházející svátek 28. října vyrazit do pražských ulic na nějakou demonstraci, protože jí ta aféra hnula žlučí“, je to neklamná známka, že se tentokrát žluč pohnula i u jinak poměrně pasivní části veřejnosti.

Připomeňme jen letem světem pro ony nepravděpodobné návštěvníky z vesmíru, kteří snad kauzu ještě nezaznamenali, že jejím jádrem je spor o to, zda prezident údajně slíbil příbuznému ministra kultury udělit státní vyznamenání, aby vzápětí od svého slibu údajně vycouval poté, co se navzdory prezidentově nelibosti ministr sešel s dalajlamou. Slovo „údajně“ je zde patrně jediné, které je jisté – vše ostatní se totiž rozplývá v husté mlze nejasností.

Rozebírání, který ministr si s kterým prezidentem co řekli, zda si vůbec něco řekli, alternativně kdo co z rozhovoru slyšel, natož kdo měl či neměl dostat vyznamenání, s potěšením nechám na jiných, neb mi celá ta fraška poměrný výrazně leze na nervy (a čistě intuitivně bych si tipla, že nakonec patrně má svou porci másla na hlavě obstojná řádka lidí, kteří měli tu smůlu, že se do věci nějakým omylem přichomýtli). Na věci mě totiž fascinuje něco docela jiného.
Již několik let s nelibostí pozoruji stále rostoucí rozdělení české společnosti. Vyrojila se podivuhodná sbírka slov, kterými se Češi navzájem častují: sluníčkáři, xenofobové, havloidi, klausisti, pražská kavárna, náckové, vítači, populisti, dobros**ové, islamofobé. Nepamatuji, že by v novodobé historii někdy mezi lidmi byl tak hluboký příkop. Naposledy podobná atmosféra panovala na přelomu let 1989 a 1990, kdy se lidé vzájemně s nebývalou agresivitou dělili na komunisty a antikomunisty, přičemž ti první byli v menšině, a tak rozumně povětšinou schlípli uši a ocas a koukali, jak chvíli nebýt moc vidět, aby mohli začít vystrkovat růžky později, až se na ně trochu pozapomene.

A teď mi rozpoložení společnosti onen konec roku 1989 lecčíms připomíná. Ne snad onou euforií, která tehdy ovládala davy, ale podobným příkopem, který se mezi lidmi vytváří.

Když se nad kauzou Prezident vs. Ministr vs. Státní vyznamenání zamyslíme hlouběji, nemůžeme nevidět, že výborně posloužila k vykopání příkopu ještě hlubšího. Na obou stranách se jí ujali dobrovolní „apoštolové“, kteří kauzu vaří a hrotí. (Tím nechci říct, že by snad principiálně nebyla nechutná, ať už nakonec skončí, jak chce.) Čím kdo z těchto apoštolů ví o skutečném sledu a událostí a motivech všech stran míň, tím má na ně obvykle silnější názor. A já se nemohu zbavit dojmu, že všichni nakonec jen máme posloužit jako užiteční idioti, kteří jen 28. října zaplní náměstí a zaskandují si buď pro prezidenta, či proti němu, aby nakonec kolem nás proběhlo něco mnohem většího a skutečně podstatného, co ovšem v tom malicherním zápalu už přestáváme vnímat.
Máme pocit, že z nás někdo dělá hlupáky, a to nás na kauze spravedlivě štve - jenomže abychom se pak nedivili, že za mnohem větší hlupáky jsme nakonec někde úplně jinde – v tom, co v tom zápalu rozhoršení na malém domácím písečku šlo úplně kolem nás. Tak například německá kancléřka si pozvala davy hostů ze zahraničí, ale své hosty se rozhodla ubytovat u svých sousedů – u nás. Rozhoduje se tu bez nás o našem suverénním území, vlastně o státní suverenitě, ale my žijeme infantilními šprajci kolem státních vyznamenání, jejichž forma udělování se stejně dávno stala jen bezvýznamnou maškarádou.

Je libo jiný příklad? V okamžiku, kdy se na Evropu valí čtvrtá průmyslová revoluce, která zlikviduje desetitisíce pracovních míst v každé zemi, která zavčasu neosedlá nové technologie, se necháváme jak husy na trhu prodávat Číně s její levnou montovnou, a vůbec si důsledky neuvědomujeme. A místo podstatného, místo naší budoucnosti, řešíme jak malí kluci na písku, kdo u nás doma zrovna lhal.
Vážně máme zapotřebí za každou cenu hledat domácího pseudonepřítele a ignorovat skutečná nebezpečí, která na nás udeří na všechny bez rozdílu, ať už se titulujeme „kavárna“, nebo „hospoda“? Vážně se necháme tolik roztříštit v okamžik, kdy tak moc potřebujeme semknutí? Nemohu si pomoct, ale nápadně mi to připomíná odvádění pozornosti.

14 ťulda ťulda | 6. listopadu 2016 v 9:05 | Reagovat

[13]: Líbí se mně , že ani náš vlčnovský Jenda nezůstal pozadu, zařadil se, zviditelnil a jako strážce pravdy, lásky a morálky dělal Gazdíkovi křoví. Jenom jedno chybělo k dokonalosti.Kde byla Marta? Proč s obnaženým ramenem a ještě o trochu víc nestála s praporem svobody v ruce na jedné z barikád, která tvořila hranici mezi zemanovskou lúzou a těmi jinými, stoprocentními? A ředitelka klubu taky  nikde! Organizace vázne! Odesáci pozor!

15 fuj fuj | 6. listopadu 2016 v 10:19 | Reagovat

[8]: Zveřejněné vysoké platy radních na Zlínském kraji jsou výsměchem lidem, kteří makají a přesto počítají každou korunu. Předpokládám že k tomu mají ještě jiné finance z různých výborů, takže jim to nasype přes sto táců.

16 ? ? | 9. listopadu 2016 v 20:51 | Reagovat

ví někdo, kdy se bude volit nový starosta? nebo nebude?

17 . . | 10. listopadu 2016 v 8:13 | Reagovat

[16]: podzim 2018

18 ... ... | 10. listopadu 2016 v 10:54 | Reagovat

[16]: pry už je vybraný -Matušík, Marta zůstává

19 realita realita | 10. listopadu 2016 v 12:37 | Reagovat

[18]: Matušík, Marta zůstává hledět, že ju Janek opustil.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama