Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Nataša -Matěj Novobilský

12. prosince 2016 v 10:11 | Joskon |  Knihy
Poprvé jsem si vyzkoušel zakoupení knihy přes internet a pak její následné čtení z notebooku v posteli. Notepad by byl rozhodně vhodnější, bohužel ten vlastní jen má žena a ta pújčuje nerada.

Přiznám se, že se jsem s četbou začínal tak 3krát a několik dní jsem ustrnul tak na 35. stránce. Pak přišla jedna dlouhá noc, kdy jsem nemohl usnout a hladce a bez křečí jsem dorazil až do konce. A ještě musím dodat spokojeně.
U Nataši považuji za velkou výhodu, že děj je přímočarý a lehce předvídatelný a navíc, zřejmě ocení nejvíc dámy, končí svatbou. O autorovi něco málo vím, cosi málo jsme si napsali, nicméně nemůžu odhadnout, do jaké míry nese tento románek autobiografické prvky. Poděkování na závěr přitelkyni Alexandře za pomoc v orientování se v holčičím světě ve mně vzdubilo podezření, že právě Saša je tou popisovanou Natašou. Možná to je úmysl.
Čtenář Nataši by neměl být důsledný a zabývat se pravdivostí věcí, v díle uvedených, např.: rodina alkoholika na Ukrajině našetří na lékařská studia v Čechách atd. Sám Matěj se přiznává, že z Nataši udělal princeznu a já jsem jsem její příběh četl jako pohádku. Mám-li tuto spisovatelskou prvotinu porovnat třeba s ženským románkem Simony Monyové, tak zde vidím hlavní rozdíl v charakterech autorů. S.Monyová nebyla zřejmě žádná světice. Její nápaditost a bujná fantazie se mísily s osobním životem a vytvářely nestardardní situace. Narozdíl od Matěje, který je podle mne ještě nezkažený, život mu ještě, jak se říká, nevyliskal, a předpokládám, že bude žít dlouho a spořádaně.
Na druhou stranu musím ocenit jeho snahu a odhodlání, zvláště když porovnám jeho věk.
Je mi sympatické, že koupí knihy jsem zčásti podpoříl Moravskoslezský spolek pro ochranu zvířat.

Více se můžete dovědět na stránkách: http://www.matejnovobilsky.cz/
 


Komentáře

1 . . | 12. prosince 2016 v 14:19 | Reagovat

Dovolím si jednu úvahu. A budu asi zlý, nebudu se tady zabývat výše uvedenou knihou, ale obyčejným článkem na Neviditelném psu, kdy se pan Štěpánek rozčiloval nad tím, jak je to možné, že se nám soukromá data (v tomto případě video) bývalého hradního kancléře šíří médii. A při té příležitosti připomněl kauzy odposlechů vysokých politiků, členů policie atd.

Jo, pane, žijeme v digitální éře. Analogová dávno skončila. Když jsme si kdysi chtěli něco nahrát, tak ta kopie byla horší, další kopie o dost horší a několikátá byla již tak zničená, že ztratila svůj původní účel. Typicky takto se chovaly VHS kazety. Kdo měl štěstí a dostal se k nějaké druhé anebo třetí kopii, tak si mohl vychutnat film, tak jak jej tvůrci zamýšleli. Ten zbytek si musel zvyknout na to, že po obrazovce přeběhl člověk v trenýrkách a o kousek pozadu běžela červená barva jeho trenýrek.

V době před digitálem tedy cokoliv pořídit a pak to masově šířit, tak to chtělo hodně peněz a hodně úsilí. A dneska?  Stačí jenom chtít. A ani to nemusí být, jenom kolik nám chodí emailů s veselými obrázky, kolik blbostí je na facebooku, na internetu a v mobilu….

A jsme u toho, o čem chci psát. Asi nikoho nebude zajímat video z biřmování té osobnosti veřejného dění, ale větší zájem bude o pikantní střípky z jeho života. A když to jde šířit bez ztráty kvality, tak se to prostě bude šířit. Před tím jsme byli omezeni kvalitou další kopie, dneska je to bez problémů.

Co kopie, to originál. Neřeším tady morálku, tu si měl řešit ten natáčený (a taky výběr svých kamarádů). Ono více lidí neřeší dilema, zda se dívat nebo ne, stejně zvědavost je silnější.

No, závěrem odpovídám na již jednou vyřčenou otázku, jak je to možné? Protože je to možné! Protože to umíme šířit bez ztráty kvality a tím aby pořád zůstala vypovídací schopnost této informace.

Toto je jen malá ukázka toho, co je to Průmyslová revoluce 4. Tedy co se mění tím, že se aplikuje do života běžného občana. Při sdílení, tedy šířením informace, tato kopírováním neztrácí svoji kvalitu. Což nebylo samozřejmé, viz kazety VHS a jejich kopie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama