Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Opouštět posty kvůli kumulaci funkcí se politikům moc nechce

19. prosince 2016 v 6:45 | tisk |  Články
Žádný starosta ani člen rady obce nebo kraje v parlamentu, ani jeden hejtman a žádný ministr. Ani ve Sněmovně, ani v Senátu. Takovou představu dala ke zvážení české vládě Skupina států proti korupci při Radě Evropy (GRECO). Pokud by její ideu ČR uskutečnila, pak by řady obou komor českého parlamentu značně prořídly.

Ve vládě je jedenáct poslanců, dva sedí v krajských zastupitelstvech, sedm zákonodárců je v krajských radách, dva jsou dokonce hejtmany. V čele obcí stojí další desítky členů obou komor, členů obecních rad je ještě mnohem víc.

Podle protikorupční skupiny ale spojení: parlament - vláda - místní samospráva není zcela v pořádku, protože tu vzniká silné napojení jednotlivých zákonodárců na regionální politiku. Vyzvala proto, aby české úřady popřemýšlely o tom, že by se neslučitelnost mandátu poslance a senátora rozšířila na jakékoli funkce ve výkonné moci.

Doporučení vyvolalo mezi poslanci, kteří se se zprávou seznámili, rozpaky. Podle Martina Plíška (TOP 09) by se kvůli změně muselo sáhnout do ústavy.

"Není možné běžným zákonem automaticky ukončit mandát získaný zvolením kvůli jinému, stejným způsobem nabytému mandátu," řekl Právu. Jak dodal, kumulace funkcí se mu nelíbí. Je na politikovi, aby zvážil, zda zvládne dvě věci najednou. Posoudit, zda se mu to podařilo, musí voliči. Podle Plíška by ale mohly zasáhnout i strany, které sestavují kandidátky.

"Trochu nerozumím tomu, že se někteří lidé nechají zvolit a uvolnit pro to, aby se mohli plně věnovat funkci krajského radního, a přitom jsou zároveň poslanci, což je samo o sobě náročná práce," podotkl Plíšek.

Podle něho dělat obojí dobře nejde. "Odpovědný a rozumný politik funkce nekumuluje," prohlásil.

V české kotlině je ale kumulace vysokých funkcí častá. V každých volbách politiků, kteří sedí na několika židlích, přibude. Jen po nedávných krajských volbách jsou v krajských radách lidovecký senátor a nyní i hejtman Jiří Čunek, Margita Balaštíková (ANO) a Petr Gazdík (STAN) na Zlínsku, na severu Čech soc. dem. Jaroslav Foldyna, na Vysočině vedle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD), který obhájil funkci, v radě usedla Jana Fischerová (ODS).

Ve středních Čechách byly zvoleny dvě poslankyně ANO Martina Berdychová a Jaroslava Pokorná Jermanová, která ale od ledna parlament opustí.

V minulosti se svých poslaneckých mandátů vzdali po tlaku vedení ČSSD hejtmani Jiří Zimola a Michal Hašek.

Jsou to workoholici, pracují 16 hodin denně?

Vezměme naše brodské obecní poměry. Starosta je současně senátor a ještě zasedá v představenstvu Slováckých vodáren. Za tyto funkce mu náleží měsíční odměna,

senátor 71.000,- + náhrady 51.000,- Kč,
starosta 36.000,- Kč,
člen představenstva 10.000,- Kč,
SUMA 166.000,- Kč


P.S: Tento článek mi přeposlal přítel Ladislav Kryštof.
 


Komentáře

1 ach ach | 19. prosince 2016 v 19:40 | Reagovat

Aha, Laďa Kryštof ?! On teď asi nemá žádnou kumulovanou funkci, že. To je škoda. Vidíš a on by si ji tak zasloužil.
To je smutné. to je bída to je bída!   Ono i ten náš starosta, také mu to zatím asi nehází 200 litrů měsíčně. Oj joj, oj joj to je bída, to je bída. Toho času! Té dřiny! Ach té dřiny a toho času a vidíte …… V sedm ráno už máš jednu směnu za sebou ve Vlčnově, další nával ve Zlíně no a třetí směna večer zas ve Vlčnově. Kdo by to prosím vás za ty prachy dělal. Tady se musí jeden člověk udřít a ostatní jenom blbě klejí. Taková oběť!
Takový upachtěný , umouněný občan s 9000,- čistého si ani takovou péči přece nezaslouží. Raději by na ně měli uspořádat sbírku. Ale to né, to nikoho ani nenapadne. Banda! Nevděčná! Fuj!  
No a vidíte a co z toho ti chudáci - nám kumulující funkcionáři, mají? Jen opovržení a nevděk.
Nevděk světem vládne. ACH, TO JE BÍDA, TO JE BÍDA !!!!!!!!!!

2 ... ... | 20. prosince 2016 v 9:42 | Reagovat

Podívejte se, jak se baví mladí Turci v Německu. https://www.youtube.com/watch?v=Zelp2pD3FaE

3 fz fz | 20. prosince 2016 v 13:31 | Reagovat

Já bych až tak dramaticky to slučování funkcí či zaměstnání neviděl.

Samozřejmě, jsou tady extrémní případy, kdy se jedná o politické kumulace, to ať si ale řeší někdo jiný (ono obyčejný člověk s tím může nesouhlasit, ale to je asi jediné, co se tím dá udělat), ale v obyčejném životě já sám bych osobně uvítal možnost volby zkráceného úvazku, případně i druhé zaměstnání, které mi dovolí se realizovat v jiné podobě. Ono je to kupodivu snadné, ale v našich končinách se to moc nepraktikuje z různých důvodů. Ale už se objevují první vlaštovky, sice jenom pár v obrovském hejnu, ale i tak díky za to.

Pojďme na to od lesa. Prvním dogmatem, který brání většímu rozšíření dalších úvazků, je, že po celý pracovní týden patříme jednomu zaměstnavateli. A ten, i když zavolá po pracovní době, tak má nárok na svého zaměstnance. Chápu, že je to tak zažité, ale ono je to přesně tak, jak si přejeme, aby to tak nebylo. Zákon hovoří jasně: Pokud pracujete pro svého zaměstnavatele, náleží vám mzda. Pokud pro něj vykonáváte činnost nad rámec dohody (smlouvy, pracovního poměru), je nutno si vyjasnit, jak tato práce navíc bude honorována. Předpokládám, že nijak. Což je špatně. Jenomže zkuste se domluvit, když (třeba) před branami fabriky stojí řada dalších zájemců. Což může být, ale nemusí být pravda. Není to jednoduché. Ale je nutno si takto říct, že jsem placen za toto a za toto a co si dělám ve zbytku času, to je moje věc. Proč by se nemohl třeba učitel cizích jazyků věnovat průvodcovským službám – třeba prodloužené víkendové pobyty. Já v tom vidím oživení jeho schopností komunikace.

Abychom se do toho nezamotali. Jak to vidím kolem sebe, tak tu máme náznak otrokářské společnosti. Zaměstnavateli patří zaměstnanec i včetně jeho volného času. Včetně víkendů, svátků a dalších dní, kdy si bere třeba obyčejnou dovolenou, aby si něco mohl vyřídit. Že to není v pořádku, to my víme. Co s tím?

A potom, co si dělám ve svém volném čase, tak to je moje věc. Třeba i kdybych měl jezdit po poutích s nafukovacím hradem a cukrovou vatou. I když do práce bych měl chodit odpočinutý a měl být ve stavu, kdy mohu plně vykonávat svoji práci – hlavně z pozice bezpečnosti práce. A k tomu by měli sloužit částečné pracovní úvazky. Jezdi si po poutích, prodávej vatu, ale v pondělí tě tu nechci vidět, protože jsi unavený, nevyspaný a nedokážu si představit, že tady budeš osm hodin podávat stabilní pracovní výkon. A teď je na tom, zda na ty podmínky přistoupím anebo ne.

Možná se někomu bude zdát, že si protiřečím, že v jednom odstavci píšu tak a ve druhém jinak. Ano, je to pravda, práce na částečné úvazky není tady zažitá a problémy kolem toho asi jsou a dost rozdílné. Ale chce to více osvěty a tím více zodpovězených otázek.

4 chyba chyba | 20. prosince 2016 v 15:01 | Reagovat

je v tom, že takové politiky ovčané  volí

5 Linda Linda | Web | 20. prosince 2016 v 18:20 | Reagovat

Jenže on není žádný výběr, a když už je někdo s dobrými úmysly, stejně musí s vlky výti...

6 prča na konec roku prča na konec roku | 22. prosince 2016 v 10:20 | Reagovat

Blíží sa konec roka a chtělo by to nějakou tu prču. Šak je život plný jakéhosi hořského žluče a tak je na nás, abychom sa trochu povznésli nad to všední plahočení a trocha sa pousmály. Tož poďme na to.

Hlášení obecního rozhlasu.
Občané a občanky. Máme Vánoce, to je tedy důvod, abych k vám jako starosta obce promluvil. Šak je to letos naposledy, kdo to neví, tak tu končím, ale o tom později, až sa budeme vychvalovat, co všecko sa pokazilo, tedy podařilo. Ludé, pochopte to, čtu to z papíru, ale furt do mňa žduchá tady matrikářka, že jí slintám do mikrofóna, že potom bude mět paragraf z kožního, ale … Teď mi spadly papíry ze stola a co včil? No, občané a občanky, šak víte, že umím mluvit spatra, tak já vám to všecko řeknu, co se měl napsané propisků. A červenou sem tam měl podtržené, na co nesmím zapomenout vám sdělit. Vánoce sů svátky klidu, tož sa snažte, aby to tak bylo. Vemte si příklad ze mňa, já já su už v takovém klidu, že to bude trvat až do důchoda. A co stačilo? No přeca vy! Šak sem aj dostál z Prahy pochvalu, že to dobře dělám. A to nebyl vrátný na ústřední strany, ale nekdo výš. To já ani nemožu naznačit kdo, stejně byste to nepochopili. Co sem tam vdolečků navozil… No, na dědině sa vždycky žilo dobře, ale město je město. A když sa vám bude stýskat, tak možete přijít a já vám ukážu, jak sa mám. A vemte si sebů přezůvky, ne že mi sem nanosíte slámu a já potom budu volat deratizéry a budu mět zbytečné výdaje. Život tam není levný, ale co já bych vám měl vykládat, dědinářom. No když sů ty vánoce, tak si vzpomeňte na svoje blízké, rodiče aj děcka a zkuste s něma tu chvilku vydržet, než vás vyhodí, že ste otravní jak tříkrálová sbírka, co vám lozí až do baráku. A eště že sem si vzpomněl, zasej sa bude počítat, kolik sa dalo stovek a tisícovek, tož nedávajte žádné drobné, Marta není na kupecké počty, tož ty papírové sa počítajů lepší jak ty drobné. Občané, kdosi nám tam dal aj nějaké eura! No a my co s tím? Popeláři mezi svátkama jezdit nebudů, šak to ani nemajů v plánu. Tož sa chovajte tak, aby ste neměli popelnice plné a nemoseli sme kvůli vám otevírat obecní dvůr. Šak aj ti na obci sů lidé a chců si užít svátky. Obecní úřad bude zavřený, šak to dá rozum, že nikdo nebude chtět nic a zbytečně tu budeme vypalovat elektriku.
Tož ludé, mějte sa dobře v novém roku, zvykajte si na toho nového starostu, tak dobrý jako já asi nebude, ale když už sem řekl, že tu nebudu, tak tu nebudu. To kdybyste chtěli psat po dědině petici, abych ostal, tak je to zbytečné. Tady Marta chce eště cosi řéct….. Jo s těma popelnica, to už sem řekl. Tak a kdo to neslyšel, že byl teď třeba v Brodě na levné mléko a rohlíky, tak jim to všecko vzkažte. A jak říká velký náčelník Paví Péro, Howgh, domluvil sem. A teď to vypni. Nejde to, tak to vytáhni ze zdi. Ukaž, já to udělám sám. Jak všecko tady. Co vy tu budete beze mne……..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama