Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Celých 26 let jsem naslouchal lidem. Realizoval jsem jejich nápady a sny

29. ledna 2017 v 11:33 | Slovácký deník, Blanka Malušová |  Články
Vlčnov /ROZHOVOR/ - Po více než čtvrtstoletí odchází z čela vlčnovské radnice Jan Pijáček. Do komunální politiky vstoupil v roce 1990 jako místostarosta, 18 let pak byl starostou Vlčnova. Po loňských úspěšných krajských volbách se stal krajským radním. A protože zastává heslo, že se má dělat vždy jedna věc a pořádně, rozhodl se opustit vedení Vlčnova.

Teď budete čtyři roky na kraji. Vrátíte se poté na vlčnovskou radnici?
Je to hodně daleko. Když si vzpomenu, jak jsem přišel na úřad do Vlčnova, ještě tři měsíce před volbama v roce 1990 by mě nenapadlo, že bych odešel ze své původní profese (jsem vyučený stolář). Nebyl jsem ten typ, který by systematicky šel za vytyčeným cílem - teď budu místostarostou, teď budu starostou. Ono to přicházelo bez mého přičinění,a já jsem to pouze přijímal. K mému velkému překvapení mi bylo několikrát řečeno, že jsem zcela jistě nepočítal s tím, že bych mohl být uvolněný člen krajské rady. Když jsem přijal roli jedničky na kandidátce ODS, ptali se mě, jaký mám vytyčený cíl. Já jsem to přijal v době, kdy ODS měla v průzkumech veřejného mínění dvě procenta, takže byla hluboko pod hranicí volitelnosti. Tehdy jsem si slíbil, že se pokusím udělat všechno pro to, abychom překročili pětiprocentní hranici. To byl můj cíl. Podařilo se to, z 2,3 jsme to vytáhli přes pět procent.

Myslíte si že za úspěchem stojí i vaše osoba a to jak vás lidé v regionu znají?
Vždycky jsem chodil mezi lidi. Za jeden ze svých nejsilnější povahových rysů považuju to, že jsem se naučil naslouchat lidem. Dnes by všichni chtěli hovořit, ale je málo těch, kteří by naslouchali. Já odcházím z prostoru, který mě má rád. Když jsme s paní místostarostkou kandidovali ve volbách, společně, získali jsme víc než 50 procent hlasů. Přesto jsme si nikdy neuzurpovali právo vládnout sami, ale vždycky jsme vládli v trojkoalici. Potom se začala profilovat skupinka lidí proti nám. Přestože nemám ve Vlčnově jediného příbuzného a ani manželka odsud nepochází, přesto mě, naplaveninu, Vlčnovjané do takové míry podporovali. Kromě prvních voleb jsem měl vždycky nejvyšší počet preferenčních hlasů. Musel jsem si své postavení zasloužit. Na druhou stranu to má i výhodu, nikdo mě nemůže osočit z toho, že ve Vlčnově někomu nadržuju. Myslím, že i při krajských volbách lidé vnímali, že Honza Pijáček z Vlčnova není nějaký náfuka a že se vždycky choval slušně. A když něco řekl, tak to vždycky platilo. To mě naučil tanínek. Ten vždycky říkal: "Než něco slíbíš, tak přemýšlej a když něco slíbíš, tak to splň".

Postavili jsme základní kámen v novodobé historii Vlčnova, ať už to bylo v duchovní nebo hmotné rovině. Přál bych si, aby ty následující generace politiků navázaly na to, co jsme udělali my. Seznámili jsme se totiž z hlubokou historií Vlčnova. Uvědomili jsme si, co je cenné. Chtěl bych, aby na těchto základních kamenech stavěli dál a pokračovali v cestě, ale se znalostí historie. Protože kdo nezná svou historii, může se dopouštět spousty omylů, které mohou být fatální a mnohdy třeba i nevratné.

Při práci na radnici jste pod drobnohledem a práce se neobejde bez kritiky. Ve Vlčnově existuje Radio Ulambátar, které kritizuje. Bral jste to jako "nutné zlo"?
Jednu dobu to bylo tak moc nepříjemné, že jsem uvažoval nad tím, že odejdu z radnice. Urážky byly velmi sprosté, autoři útočili nejen na moji osobu, ale také na děti, manželku. Dokonce jeden z členů rady, který byl také atakován, tehdy odešel a to i ze zastupitelstva. Pak jsem si uvědomil, že právě toho chtějí kritici dosáhnout, nebyla to žádná konstruktivní kritika, jen urážky. Nakonec jsem si to musel srovnat v hlavě, ale bylo to hrozně bolestivé období a nepracovalo se mi v tom prostředí dobře. Dnes, s odstupem času, můžu říct, že jsou to chudáci, kteří si zaslouží jen politovaní, protože nikdy nic pro Vlčnov neudělali. Když autor zmíněného rádia kandidoval jako lídr jedné z kandidátek, propadl se z prvního místa na místo nevolitelné. Takže lidi mu jasně dali najevo, co si o něm myslí. A to důležitější než to, co si o něm myslím já.

Radio Ulambátar vás například kritizovalo za to, že nadužíváte kroj, co si o tom myslíte?
Nevím, jak k tomu přišli. Starostenský kroj, který je ve vlastnictví obce, bude moci využívat i můj nástupce. Na jízdu králů přece nepůjdu v obleku a nebudu mladým říkat, jak to vypadá hezky, když jsou oblečení v kroji. Oblékám si ho na krojový ples. Občas jsem byl v kroji i na Božím těle. Měl jsem ho samozřejmě na sobě ve Strážnici na pódiu, když nám předávala ministryně kultury kopii dekretu, o zapsání jízdy králů na seznam UNESCO. No a když se uváděla na trh publikace mikroregionu Východní Slovácko v Brně na Regiontour, tam byli všichni starostové v kroji, stejně tak I na Slavnostech vína v Uh. Hradišti. Neuvědomuju si, že bych chodil v kroji do práce nebo nakupovat. Je evidentní, že pokud si obléknu kroj pětkrát do roka, že ho využívám jen při nejslavnostnějších příležitostech. Myslím, že to je přiměřené.Zdroj: http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/celych-26-let-jsem-naslouchal-lidem-realizoval-jsem-jejich-napady-a-sny-20170113.html
 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 29. ledna 2017 v 11:36 | Reagovat

Stručně se vyjádřím k rozhovoru ve SN: Změnil bych pouze jedno písmeno a to ve zvýrazněné větě na modrém pozadí.

2 .. .. | 29. ledna 2017 v 12:26 | Reagovat

Tem článek jsem si pozorně přečetl a chyběla na konci jenom svítící svatozář kolem  hlavy našeho starosty. Něco pro obec udělal, ale to by udělal každý starosta. Nicméně jeho největší chybou se stalo to, že neuměl včas odejít, s hlavou vztyčenou a prostředkem. Takto využil situace a utekl do Zlína, kde to má daleko od Vlčnova. Je to škoda, už nejméně dvě volební odbobí tu mohl být někdo mladý s nápady a chutí jít do toho. Nevím, ale tyto články mne spíše , i jeho veřejné projevy k odhodu z funkce starosty, navádějí k tomu, že odchází unavený starý muž, kterého obecní politika semlela tak, že už ani neví, co se patří. A nezávidím současným zastupitelům, když budou schvalovat návrhy na čestného občana obce, pokud se tam objeví jméno našeho současného starosty, co s tím?

3 Dojatý až podójený Dojatý až podójený | 29. ledna 2017 v 12:28 | Reagovat

Máme nového starostu!
Po tajné volbě, o jejímž výsledku věděla celá vesnice již dávno, se jím stal Jan Pijáček, ale ve Vlčnově ho více známe pod jménem Jiří Matušík.
Bohužel pan Jiří bude mít jen krátký čas na to, aby mé provokativní odhalení vyvrátil. Když se tak stane, budu jedině rád a stejně rád ho v příštích volbách podpořím. Ale nepředbíhejme.
      Podívejme se do včerejší minulosti, abychom  slovy Jana Pijáčka měli jasno v tom, kam se bude ubírat naše budoucnost.
      Kdo chtěl vidět koncert egomaniaka, tak rozhodně zklamaný nebyl.
      V projevu rádoby odstupujícího starosty zazněly ohrkané fráze, které jsme si „my masochisté“ již x-krát přečetli v regionálních listech. Přesto jsem byl  trochu zklamán, v té škále moudrostí a v přetlaku emocí mi tam už chyběly jen ty naše babičky a lavičky.
      Mluvené slovo je mluvené slovo. Má svou sílu a moc.
      A to se musí nechat, to se náš Jenda  za to čtvrtstoletí naučil lépe než řešit majetkoprávní vztahy v obci. Bylo to opravdu krásné a dojemné. Slova jakoby četl z potrhaného uzlového písma starých Inků a sem tam se mu ten uzel ještě víc zadrchal  a ta slova jakoby hledal a lovil z hlubin staletí. Někdy v těch nekonečných pomlkách se mi zdálo, že ty uzly jsou tak zacuckované, že nebylo možné v nich najít jak podstatná jména ani slovesa a mnohdy ani spojky. To nic, to byl asi umělecký záměr autora, aby projevu byl dán ten správný rozměr patosu, který měl demonstrovat tíhu toho okamžiku.
       Opravdu dojemné to bylo asi tak,jako když se loučíme s někým kdo odchází z obýváku do kuchyně. Utěrka po tom velkém nádobí nezůstala suchá.
      Kdyby si někdo myslel, že tady jen kritizuji  a jsem nekonstruktivní, tak se musím doznat, že tak bych to určitě nedokázal.
(Preventivně jsem si teď odskočil do kotelny posypat hlavu popelem.)
       To, že nechyběla ekipa novinářů vyzbrojená rychlopalnými fotoaparáty, notebooky a dalekonosnou  kamerou, to již dávno nepřekvapuje. Jen si myslím, že těch zpravodajů tam bylo málo, chyběli tam dopisovatelé z BBC, Euronews a Al džazíry apod. Je nenahraditelná škoda, že o tuto událost bude celosvětová populace ochuzena.
  Rád bych v popisu té skvělé podívané pokračoval, ale nemohu.
Dojetím se mi ještě dnes hrnou slzy do očí a nevidím na klávesnici……a nebo že by mi padal popel do očí?????

4 spokojenost každým coulem se mnou cloumá spokojenost každým coulem se mnou cloumá | 29. ledna 2017 v 12:29 | Reagovat

Čistý jak lilie, jak kus nepopsaného listu,
kdo je ten skvělý muž?
Přece vinohradský  Jurys svistu!
V práci je vypraný, žehlený, aj košulu si škrobí,
pije čajík z velkých krýglů
a při jídle nenadrobí.
Romantik tělem i duší, je obecní práci solí,
vůbec se nefláká, nekouří a občas dokonce  i voní.
Když odhalí svoji mužnou hruď,
pozornost žen má jistou,
nekouká toho využít,
on chcec jen funkci čistou!
Zatímco obecní popíjí, sklenice háží, plivou,
sám v kanclu pěje si tesklivou píseň tklivou.
Jistě mu jednou postaví
v Mongolsku  před Hruškou pomník,
o jeho jméno bohatší bude každičký slovník.
Toužíme  být jak ty, jsme však jak v plotě kůl,
Už teď jde dědinou, že si jen Janův .... lá lá lá lalalalá ou kej...

5 nevím nevím | 29. ledna 2017 v 16:23 | Reagovat

Nevím,který kraj se může pochlubit faktem, že jeho radní je stávkokaz a hyena, využívající cizí neštěstí k vlastní propagaci.
Slušný Honza si může ještě připočíst podíl na smrti paní Pešlové, po té co byla na dům vyhlášena nesmyslná exekuce kvůli nepovolení zateplení.

6 Halí, belíííí Halí, belíííí | 29. ledna 2017 v 18:54 | Reagovat

Škoda jen, že ti Vlčnovjané jsou takoví asi trochu slaboduší a těch snů měli tak málo. Prože, když se dobře zasníte, tak za 26 roků toho nasníte tolik, že bychom možná jezdili i po cyklostezkách, které by nás spojovali s okolními vesnicemi. Možná by si i někteří Vlčnovjané vysnili i více pracovních příležitostí v obci, třeba jako je tomu v nedalekém Podolí či Nivnici. Možná by si i vysnili silnici, která by se po pár letech nepropadala a nepraskala. No a o koupališti už se sní také dost dlouho, třeba v Hluku či Nivnici asi tak dlouho nesnili a ta koupaliště raději postavili. Třeba ti Vlčnovjané za celých 26 let ani netušili, že je tu takový starosta, který jim právě ty jejich sny splní.
Ale je pravda, že jeden občan to věděl, tomu se jeho sen splnil. Byl to nějaký Chvílíček a ten si třeba přál, aby jeho soused neměl zateplenou stěnu, tak šel za starostou a hle!!!! Ten mu ten jeho krásný a celé obci prospěšný sen splnil. A pokud nezemřeli tak si ty sny plní dodnes.
A to je milé děti konec pohádky a hajdy na kutě.
A ještě jednu ukolébavku, ale jen tichounce aby se lépe snilo
Halí , belíííí

7 Tak vy nedáte pokoj Tak vy nedáte pokoj | 29. ledna 2017 v 19:52 | Reagovat

Tak dobře, když nedáte pokoj, tak ještě jednu o tom našem nehmotném .
To jsem takhle jednou zvečera slyšel, že náš starosta toho pro obec udělal tolik, ale tolik v té hmotné sféře, že se to vypovědět nedá. Co víc, on toho udělal tolik a možná i víc v té sféře nehmotné. Ano nehmotné.
A ti co u toho byli, tak říkají, že náhle viděli dvě nehmotné bytosti.
Ona, jako éterická bytost stvořená z hvězdného prachu. Úplné fluidum, úplná Syrael  jen co by vánku větérek utkaná z mlhovin Mléčné dráhy.
(Ve Spalovači mrtvol jí bylo nalezeno jméno „Má Nebeská.“)
On, jako jasem prozářený, úplně nehmotný, ve své skromnost neviditelný, ten, kterého můžete vnímat jen v extatickém vytržení, kterého jsou schopní dosáhnout jen někteří osvícení po vyslechnutí jeho projevu, přečtení článku v Blesku nebo zhlédnutí šotu v televizi. Ano, on na slunečném oři hnán vpřed slunečním větrem.
( V budoucnu až o něm bude natočen film, tak mu bude dáno jméno „Náš Nebeský“)
Tyto dvě nehmotné kreatury spojil sám Kreator silou  kosmických větrů někde  ve stratosféře ve výškách nad Čupama.
Pro vysvětlení. Z této skutečnosti historicky pramení mantra, kterou se tyto dvě nehmotné bytosti zhmotňují a může je spatřit i oko plebejce.
Ta mantra se musí vyslovovat velmi rychle asi stokrát za sebou a zní – říkejte se mnou: „ Čupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyččupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupyčupy………………………………….(a ještě jednou) Čupyčupyčupyču….
Tak a teď už opravdu na kutě a  když se proberete a budete hodní, tak je možná uvidíte.
Dobrou

8 přející přející | 29. ledna 2017 v 20:48 | Reagovat

[7]: Styď se! Tak strašit děcka! Už aj já mám problém vlézt do pelecha a zavřít oči. Co dyby přišel ten hodný a slušný a chtěl mně taky něco splnit?  Co enom řéct? Já nevím,..... tož já mu řeknu aby konečně tahl do prdele. To by naráz  splnil sen celým stovkám místních.

9 od křižovatky od křižovatky | 30. ledna 2017 v 10:59 | Reagovat

Tělo tenké jako hůlka
Podprsenka jenom nulka
Potácí se nerozhodná
Jak na to být stále hodná?
Se starým to bylo jiné
Byla jsem s ním všechny chvíle
Nový podle jeho vkusu
Vidí ve mně starů husu
Začlu myslet, ta to dojdu
Sukničku si vyšéj ohnu
Potom  úspěch je věc jistá
Mládí vpřed  - ale staří na svá místa!

10 kouzlo nechtěného kouzlo nechtěného | 30. ledna 2017 v 13:54 | Reagovat

Poděkovat a především se rozloučit se rozhodl na novoročním koncertu starosta Jan Pijáček, který koncem ledna odstupuje z funkce starosty. „Šestadvacet roků jsem mohl plnit sny jak moje, tak především ty vaše. Všem přeju boží požehnání. Buďme na sebe hodní, protože příští rok bude takový, jaký si ho sami uděláme," popřáů všem do nového roku Jan Pijáček.

Zdroj: http://slovacky.denik.cz/kultura_region/hradistan-rapoval-na-novorocnim-koncerte-ve-vlcnove-20170108.html

Jo jo, hlavně to pořadí nepoplést. Napřed moje sny a potom ty vaše.

11 dotázek dotázek | 30. ledna 2017 v 14:12 | Reagovat

[10]: Může se ozvat někdo, komu splníl   nějaký a jaký  sen?

12 s přehledem s přehledem | 1. února 2017 v 7:50 | Reagovat

S příchodem nového starosty už se dal postřehnou i přílet první vlaštovky. Ta sice jaro nedělá, ale i tak potěší! Z krojového plesu jasná zpráva!Po dlouhé době si mohli přítomní rodiče  od starosty poslechnou úplně normální miniprojev bez zasněných očí v dál a cituplných myšlenek s hlubokým podtextem, až tak hlubokým, že se okolí v něm utápělo. Když se k tomu přidá ještě pochvalné pokyvování z řad ženské části, že mu to v kroji slušelo, můžeme mu udělat kladný bodík. Kdy přibude další?

13 občan občan | 1. února 2017 v 8:02 | Reagovat

Nový starosta a chodníky plné sněhu, neuklizené

14 tak nějak tak nějak | 1. února 2017 v 8:52 | Reagovat

[13]: tak zvedni prdel od počítače a jdi házet.nebo že by ti jura přišel ometat před vchodem? už jsi jak hnilý měšťáci.

15 asi tak asi tak | 1. února 2017 v 9:25 | Reagovat

[14]: Jura to ometat nemosí, ale ta četa na obci ano. Kde byli chlapi z údržby  v 8 hodin dnes ráno? Cesty zavalené, děcka co šly do školy se v tom potácely, zastávky nedostupné a jediná ženská s lopatou uhrňovala cestu k od úřadu. Babky k doktorovi se dostat nemohly. Před svojím si zametu, ale chodníky má zametat obec.

16 ? ? | 1. února 2017 v 10:46 | Reagovat

[15]: Kolik lidí má četa?

17 Janr Janr | 1. února 2017 v 23:38 | Reagovat

[15]: Teď večer bylo celkem odhrnuté.
Když jsem jel ráno o půl osmé do práce,  skutečně hlavní cestu v dědině ohrňala akorát paní Mikulcová.Kde byli ostatní,bůh suď.

18 babka babka | 2. února 2017 v 9:50 | Reagovat

[17]: Šla jsem nakupovat. Cesty odhrnuté, co jsem viděla chodníky taky, parkoviště taky a ještě v noci tady brkaly auta a odhrňovaly. Tak nehysterčite. Únor je krátký, jaro na krku a je po sněhu.

19 Jura Jura | 2. února 2017 v 12:54 | Reagovat

[18]:Máš pravdu Marto.

20 vlčnovský vlčnovský | 4. února 2017 v 15:10 | Reagovat

[11]:To bych mohl napsát kroniku, co mi za ty roky obecní dvojka dokázala "zmamlasit"!
Kdysi o tom napíši knížku o Vlčnově. Obecní těšte se! Nezapomínám ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama