Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


"Ze štamprlú po Slovácku anebo Gořalku nepřebiješ" /úryvek/

27. března 2017 v 20:36 | strýc Staňa
Tak mu patří a včíl už ticho.
"Daj nám šeckým po velikých," pravíl Jaroš od Kolkú a zavřel oglábné dveře hospody. Vyvalený hospodský zavřel pípu, z keréj za tú chvílu utéklo už třetí pivo nekam do kanála.
"Kurňa chlapé, ale včíl už ticho, nic sa tu nestalo," eště pravíl Jaroš a už skládál na tác jednu štamprlu podle druhéj. Ondra od Horních řekl to, co tam každý věděl: "Tak mu patří."
"Co sa to vlastně stalo?"


Na Slovácku, tu za jedným kopečkem a třema potúčkama sa táhne jak špagát taká pěkná dědinka. Dysi dávno jí ludé dali méno Suchá Loz podle suchého vrbového prútí, keré rústlo tým krajem. Žijú tu pracovití a bohabojní ludé. Šak je to také poznat po pěkných barákoch a novém kostele. S tých ludí sa jeden taký obližprst silú mocú tlačíl mezi pány. Tlačíl tak silno a dlúho, až jednúc z maléj strany to stihl dotlačit až na velikú. Stál sa z něho poslanec, co zákony republiky matle z jednéj kopy do druhéj.
"Nažraní odejdú, hladní dojdú, tak to dycky bylo aj bude," pravila dysi dávno moja milá babička. V nebi sa istě aj včíl nad takým počínáním křížuje.
Eště si nestihl nový poslanec Petr, strany, keréj kníže pán dělá pána, v parlamentu odskočit na velikú a už býl v televizi známý jak medvěď na Růžencovéj púti v Brodě. Jednúc sa celý uglondaný vrátíl z Prahy dom. Jazyk vytáhaný od řečí múdrých, či aj inych, a že si zajde na pivo do hospody. Doma pravíl ženě: "Zajdu mezi prosté ludi, dám si pivo, poslechnu, co o mně vykládajú. Šak každý je rád, když ho druzí pochválíja." Potichu si pravíl k sobě: "třebas mě nekdo zaplatí aj piv, či dvě."
Kráčál dědinú jak po chupatém koberci v Holivúdě, "nech ludé vidíja, že sa nehaňbím ít mezi ně." V hospodě bylo chlapú akorát tak do stoliček.
Petr, (čí pravda býl ten poslanec, ze mňa po dobrém nedostanete) stúpl do dveří. "Pivo," zakřičel, jak byl už za ten čas zvyklý, v bufetě parlamentním.
"Na co sme ťa volili kamaráde?" ptál sa Olin Senošlápkúj, "šak také hlúposti, co včíl děláte, ste v tom vašém programu ani neměli."
"Keré myslíš Senošlápku? Dělám šecko, co sa ně poví," ptál sa Petr a rozhlédál sa, do mu napoví.
"No keré? Přídavky na děcka krátíte, porodné berete, platy budú menší, šecko zasej dražší."
"Šak co, do chce, nech si rodí," pravil poslanec z hubú od pěny. "moja žena má už odroděné. Tři děcka máme a to hádám stačí. Na co sa teda budu drat o to, co už mám," pravíl Petr celý rozesmítý. "A esli …," a esli chtěl poslanec eště neco řéct, tož to už nestihl, lebo včíl to plésklo.
"Povím vám to, co sa vlastně v téj hospodě prý nikdy nestalo."
Facka od moravského Slováka dopadla na hubu teho mudrlanta. Tú ranú sa mu hlavu otočila tam, de su normálně záda.
"Plésk!" přiletěla druhá facka, z opačnéj strany, z ruky voliča stejnéj strany. Tá rana hlavu vrátila do míst, kam nosem mířila předtým. Poslanec múdrý Petr, včíl poliskaný, měl v hlavě aspoň chvílu jasno. Nemeškál a proletěl dveřama z hospody ven. Aj dyž bylo už tma, v hlavě mu to svítilo, už bez koberca letěl dědinú rovnú cestú dom. "Zavři ty oglábené dveře Jarošu," pravíl Ondra od Horních.
"Já sem ho chtěl eště kopnút do prdele."
"Daj nám šeckým po velikých."
"Kurňa chlapé, ale ticho, nic sa tu nestalo!"
Poliskanec sa nepochválíl doma, ani ve straně parlamentní. Pochválíl sa až dosi svojí ženě v posteli: "túto rukú sem lištíl po hubě poslanca."
"Ukaž jak umí zmáčknút, Milošku," zdychla jeho žena pod peřinú. "Stískaj."
"Ale včíl už ticho. Po čuňách sa nesmí liskat nikdo, ani poslanci. Třebas, by si aj nekdy zaslúžili."
Lepší je dobře sa ožrat, než sa blbě ožénit, z teho prvního sa dá vyspat.


/Z nově připravované knížky./
 


Komentáře

1 Joskon Joskon | 29. března 2017 v 10:36 | Reagovat

Já bych řekl, že to strýc Staňa vystihl. Také jsem slyšel jsem, že po čuni ten dotyčný nemohl dostat, protože by si to nikdo nedovolil.

2 Hm Hm | 29. března 2017 v 16:04 | Reagovat

Můj ty bože, to sou pindy ryndy.

3 Máj Máj | 30. dubna 2017 v 0:28 | Reagovat

Tak zas tu máme bordel u Maja.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama