Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Pijáček starší nenáviděl komunisty a ódeesáky

19. července 2017 v 6:48 | Joskon |  Články
Na několika místech, několik let pozadu, jsem žádal posluchače Rádia Ulambátar, aby mi napsali, za co vůbec seděl otec našeho bývalého starosty, dnes krajského radního pi.áčka. Marně. Shodou okolností a náhod jsem dověděl něco málo a doufám, že se ozve někdo další, kdo informace doplní či vyvrátí.

V roku 1914 se ve Vlčnově narodil převor dominikánského kláštera ve Znojmě Jakub Antonín Zemek. Před 2. světovou válkou rozlobil znojemské Němce za odvážná kázání, za okupace pomáhal ukrývat hledané osoby např. manželku Ludvíka Svobodu a byl vyznamenán jako pracovník protinacistického odboje. Po volbách v roku 1948 pomáhal k útěku na západ a vůbec jako první kněz byl zatčen a odsouzen k 18 letům vězení. V roce 1960 byl amnestován, zemřel v červnu 1989. V roce 2002 vyšla kniha jeho audionahrávek Vatikánský špion. Proč právě vzpomínám právě jeho?
Mezi převaděče patřil i tehdy 18-ti letý Pijáček starší a ten nafasoval 8 let. Vzhledem ke svému věku asi toho moc nepřevedl, protože volby se konaly v květnu 1948, už v červnu skupinu pochytali a uvěznili do vyšetřovací vazby. Soud byl už v září. Jeho pozdější manželka na něho po celou dobu čekala.
Když jsem pracoval v Záhorovicích, tak jsem mluvil s jeho přáteli z mysliveckého sdružení, spolužákem syna, bývalým zeťem a dalšími. Pro mnohé byla jeho vazba novinkou, důvod neznal nikdo. On sám se o svém pobytu za mřížemi vůbec nezmiňoval. Nejspíš to považoval za mladistvou nerozvážnost /blbost/.
Na toto téma jsem hovořil s člověkem, který Pijáčka staršího a jeho názory znal už od socialismu, dávno předtím, než se jeho syn začal politicky angažovat. Podle jeho slov otec nebyl rád, co jeho potomek provádí po roce 1989, jak se nechává využívat bývalými komunisty a dokonce pronesl větu: že celý život nenáviděl komunisty, poté i ódeesáky a že by někdo měl Janovi domluvit.
Nejsem blbý první den. Pijáček starší je po smrti a pokaždé není pravda, o čem se zrovna mluví. Jiný se nechce k věci vyjadřovat, poněvadž nemá odvahu nebo si nechce škodit. I přesto věřím, že se nějaký příspěvek objeví.

Od ranního mikrofonu Rádia Ulambátar, v době dovolených, tropických horek a zavařování oharků, se loučí
Joskon.
 


Komentáře

1 dotaz dotaz | 20. července 2017 v 9:21 | Reagovat

Může mi někdo odpovědět, kdo zařídit před převratem Pijáčkovi bytovku, když nebyl učitel, zubař, doktor ale jen stolař? Já Vám odpovím, byli to zlí komunisté. Jeho tata jich nenáviděl, synáček se s nima bratříčkoval.

2 sem slyšel na vlastní uši sem slyšel na vlastní uši | 21. července 2017 v 8:18 | Reagovat

Sem kdysi došel na zastupitelstvo a sedl k jednomu starci. A co je to za týpky vepředu? No, zastupitelé. Ty vole, to je hustý, a co je to za lidi? No, kdyby nebyla revoluce, tak ten je kovaný komunista, ten druhý taky, ten třetí by mluvil na sjezdech a lákal do strany, další by zapisoval brigádnické hodiny v akci Z, další by určitě byl pomocník VB a tento by sice nebyl ve straně, ale chodil by ti dom počítat slépky a všeci jak bys chodil do kostela, tak tě potom vyhodí z pionýra. A všichni by si říkali soudruzi a lepili vlaječky do oken na prvního máje. Doba se sice změnila, ale lidi ne.

3 Spiele Spiele | Web | 28. července 2017 v 14:26 | Reagovat

a že by někdo měl Janovi domluvit!

4 tvůj_sused tvůj_sused | 29. července 2017 v 9:02 | Reagovat

Sváteční slovo k socanom a lidovcom. Aj když k lidovcom ani moc né, protože sů u moci od roku 1945, 1948 a 1989 a sů očividně nepoučitelní.
...

Ano, zamyslet se kde, co, a jak použít, ano jestli dáváme někomu malou hospodu, nějakou, kde jsme měli jednoho člověka a platili jsme ze státní pokladny každý měsíc čtyři tisíce ztráty na tu hospodu, tak je asi lepší dát ji jemu, i když on si tam možná vydělá daleko víc než předtím, ale nás to ty čtyři tisíce nestojí. On slouží, a slouží možná líp než ten, který tam v těch deset hodin přišel a do těch šesti hodin večer měl otevřeno, a v neděli když tam byl fotbalovej zápas vedle, tak neotevřel a šel se dívat na ten fotbalovej zápas jako každej jinej. Tu jsme to v minulosti trochu přešvihli, abych to tak řekl, s tou socializací. Tedy ty živnosti menší, kde pracují sami, kde nikoho nevykořisťuje, ty potřebujem. V NDR je zaměstnáno takto, jako soukromý podnikatelé, tedy soukromníci, ne podnikatelé, to je velký slovo, je zaměstnáno celkem čtyři sta třicet tisíc osob, v NDR. Jsou tam pekaři, jsou tam opraváři a tak dál, a tak dál,
M. Jakeš 1989
...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama