Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Nehodová sobota

23. července 2018 v 6:39 | Joskon |  Články
Někdo z posluchačů by si mohl název článku dát třeba do souvislosti s nehodami dopravními. Jedná se však o fakt, že jsem se místo sobotních hodových akcí v dědině zúčastnil jiné akce jinde a to konkrétně Dne otevřených dveří skláren Květná s návštěvou Holubyho chaty na Javorine. Stálo to za to.

Mám kamaráda, vyučeného skláře a bývalého zaměstnance, a ten mi popsal, jak to tam probíhá, kolik chodí lidí a že se tam dá nakoupit sklo výhodně, apod. Má manželka neodolala, jela taky a nakonec jsme se všichni shodli, že to byla paráda. Znáte mne, chválím málo. Návštěvu skláren doporučuji, koná se dvakrát do roka, v létě a na fašank. Je zřejmé, že určité osoby tam chodí pravidelně a mají už vypracovaný systém nákupu. Například poblíž našeho auta stáli Vietnamci s vlastními krabicemi a bublinkovou fólií, polovina balila, druhá nakupovala.
Dlouho jsem nebyl na Javorine. Kolega v práci mne informoval, že je to tam úplně jinačí jak dřív. Holubyho chata je opět otevřená, přistavená a jídlo a služby v restauraci vzorové. Měl pravdu, to musím potvrdit. Když to srovnám s La bruslou na zimáku v Hradišti, kde mne už nejspíš nikdo neuvidí, tak jednoznačně vyhrává horská chata. Dokonce se mi stalo, že jsem jídlo nedojedl. Opravdu, už jsem to neměl kam nacpat. Příště si dám buď jenom hustou kapustnicu s hřiby, klobásou anebo halušky v poctivé křenové omáčce s najemno krájeným uzeným. Příkladné porce nám byly naservírovány téměř bez čekání, platit se dá i českými korunami.
Na zpáteční cestě jsme se ještě stavili v malé soukromé sklárně, kde už ceny za sklo sice nejsou výprodejové, ale atmosféra přátelská, lidé milí, ochotní. Když si koupíte štamprli nebo krýgl, nalijí Vám do ní zdarma čepované pivo, slivovici. Tam jsem si pořídil zuzky. Je to specialita, možná znáte ze Slovácka sa nesůdí. Jsou to štamprle s hrdlem. Ten, kdo pije pomalu, má jistotu, že když hodně mluví rukama a skleničku převrhne, všecek obsah mu nevyteče. Taky jsou vhodné do autobusu.
A když přidám sobotní počasí, nádherný výhled z hory do daleka /panoramato/, pohodu, po příjezdu studené pivo, venkovní sprchu a odpočinek ležmo, jednodušše spokojenost na celé čáře.
Ty tři malé podlouhlé jsou zuzky, ty dvě baňaté jsou pravděpodobně ze studia Olgoj Chorchoj /to je ale náhoda/.
 


Komentáře

1 Analfabetka Analfabetka | 28. července 2018 v 16:52 | Reagovat

Dobrý den s kurýrem:Potvrzeno:ředitelem klubu kultury Uh.Brod bude od 1.srpna vlčnovský zastupitel Radek Srnec.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama