Jako má věřící svého zpovědníka, starosta obecní zpravodaj, Mařenka suchou vrbu u rybníka, tak já mám Rádio Ulambátar.


Josef Kukulka- Pod doškovými střechami

18. srpna 2019 v 8:21 | Joskon |  Knihy
Malá úzká knížečka, o něco málo větší než vícejazyčný návod k výrobku, vyšla v roku 1992 a jejím autorem je bývalý učitel na zdejší škole Josef Kukulka.


Jak vypadal život zhruba před sto lety, jak byla naše folklórně čistá bohatá dědina a okolí inspirací pro umělce, spisovatele, z nichž některým tak učarovala, že se zde nastěhovali a bydleli. Díky těmto lidem, jejich stykům se i naše jízda králů poprvé dostala do Prahy na Národopisné výstavy českoslovanské v r.1895.
Vedle Jóžy Úprky, který pobýval u Zemků, v sousedních Veletinách si dokonce nechal postavit dům Lubor Niederle, profesor Karlovy univerzity, tvůrce Slovanských starožitností a zakladatel Státního archeologického ústavu.
Dalším výraznou osobou byl malíř Otto Ottmar, pro něhož byl Vlčnov trvalým bydlištěm v létech 1927-1951, poté se odstěhoval do Luhačovic, kde i v březnu 1968 zemřel.
Počátky naší dechové lidové muziky se vážou k roku 1874, kdy se se vrátil z vojny Antoš Vozár, který prošel školou vojenských hudeb ve Vídni a Pešti. Zbuntoval své bratry a bratrance, později své syny. Autorem pochodu "Chlapci Vlčnovjané" je kapelník Franta Vozár, kterému se přezdívalo "Kmoch" a kromě i dalších složených jiných písniček školil muzikanti z dechovek v okolí např. Veletin, Hradčovic, Hluku, Popovic,..
A tak bych mohl pokračovat. Pamětníci vymírají a řekl bych, že toto malé počtení je zajímavé a přínosné jen pro úzký kruh lidí zvídavých, zajímajících se o minulost. Úplně nakonec není Japonec, ale např.: seznam zakládajích členů Sboru dobrovolných hasičů /rok 1894/, jména kapelníků dechovky, soupis veteránů před 1.světovou válkou, 29 ruských legionářů s číslem popisným, počet obětí německé okupace, atd.

 


Komentáře

1 Dotaz Dotaz | 31. srpna 2019 v 19:06 | Reagovat

Ví někdo jak se bude pokračovat v tomto škol. roce ve vlčnovské škole ? Když teď Mlýnková už není ředitelka .

2 Mám taky dotaz Mám taky dotaz | 7. září 2019 v 19:18 | Reagovat

Kam všichni vozíte suť?Jediná obec kde tady tolik roků není!!Hlavně, že to pořád chystají... Na školu se tady sere, na lidi taky, hlavně ať žije prodělečná jízda králů...

3 Ano Ano | 29. září 2019 v 17:38 | Reagovat

Maléř Ottmar bydlel u Pavelčíků č.100 a potom v panském dvoře.Tady byl v noci přepaden tlupou ožralých komunistů v čele s Vinckem Grůlíkem. Chtěli ho bičovat ale jim utekl a schoval se na Bařině.Vincek v hospodě pronésl,sviňa maléř tan měl nohy, ani jeden sme ho nedohnali to měl štěstí. Proto sa Ottmar odstěhovál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama